Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor LG - Telewizja naziemna, określanie nadajnika

osomaniak 15 Lut 2014 14:50 924 2
 • #1 15 Lut 2014 14:50
  osomaniak
  Poziom 12  

  Witam.

  Mieszkam w województwie lubuskim, mamy tu dwa nadajniki, na północy Jemiołów (80kW) i na południu Wichów (50kW). Mieszkam bliżej tego północnego. Oba te nadajniki emitują MUX1 na kanale 45 (666Mhz). Mam ustawioną antenę na ten mocniejszy nadajnik - Jemiołów. Czy to możliwe, że telewizor odbiera kanały z tego słabszego nadajnika? Pytam ponieważ na MUX2 i 3 mam jakość 99% a MUX1 skacze - raz 80 a raz właśnie te 99%. Czyli tak jakby raz sygnał brany był ze słabszego nadajnika a innym razem z mocniejszego. Czy może ten MUX1 z Jemiołowa jest taki chwiejny?

  0 2
 • #2 16 Lut 2014 09:36
  jacekko63
  Poziom 30  

  Możliwe że nadajniki nadają synchronicznie na tym samym kanale a odbiornik odbiera raz z jednego a raz z drugiego.

  0
 • #3 16 Lut 2014 10:05
  irekr
  Moderator

  Niezupełnie jest tak z tym odbieraniem raz z jednego a raz z drugiego.

  Generalnie jest to problem parametrów samej anteny odbiorczej.
  Zjawisko jakie opisujesz występuje powszechnie jeżeli antena nie jest antena rezonansową, a tego typu konstrukcję z natury maja bardzo niejednolitą charakterystykę zniekształceń fazowych i niejednorodności pasma w zależności od kierunku odbioru sygnału na tym samym kanale odbieranym. I nie koniecznie tylko z jednego kierunku.

  Prawidłowa dla odbioru cyfrowego antena powinna mieć idealnie płaska charakterystykę tak częstotliwościową jak i fazową w całym pasmie odbieranym, charakterystyka ta powinna być jednolita także dla różnych kierunków, czyli dla różnych kątów ustawienia anteny.


  Niestety, zdecydowana większość sprzedawanych i montowanych w Polsce anten ten parametr mają niedopuszczalnie zły.

  Jaka masz antenę? I gdzie dokładnie mieszkasz, podaj lokalizacje np pozycję geograficzną, najbliższe skrzyżowanie ulic czy inny pobliski punkt orientacyjny by można było ustalić parametry odbieranego sygnału.

  0