Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Diora zgb 140-8-907 - Problem ze zwrotnicami

15 Lut 2014 14:57 3762 9
  • Poziom 16  
    Witam,

Posiadam kolumny Diora zgb 140-8-907 w których po uruchomieniu dostrzegłem delikatną różnice w brzmieniu między zestawami. Po wstępnych oględzinach odszukałem schemat zwrotnic ów zestawów głośnikowych po przeanalizowaniu których stwierdziłem rozbieżność w łączeniach na płytce w porównaniu do schematu ideowego. Mianowicie, np. w obwodzie filtra głośnika średniotonowego kondensator C4 (10µF) zdaje się być cewką połączoną równolegle z przetwornikiem. Na schemacie głosnik połączony jest w odwrotnej polaryzacji - w kolumnach jeden i drugi podłączone są zaś w zgodnej polaryzacji. Przykład drugi w obwodzie filtra wysokotonowca to cewka L3 na schemacie (która nie jest w ogóle oznaczona symbolem) oraz cewka opisana jako kondensator C4.

Jedynie obwód filtra głośników niskotonowych wydaje się być poprawny pomijając fakt iż kondensator C1 na płytce zwrotnicy zastąpiony jest dwoma konensatorami - foliowym i elektrolitycznym połączonymi równolegle.

Chciałbym tutaj prosić o pomoc w analizie schematu i płytki których zdjęcia zamieszczam poniżej - innego schematu tej zwrotnicy nie udało mi się znaleźć i nie wiem teraz czy schemat jest pokręcony czy ktoś namieszał w tej zwrotnicy chociaż oglądając zdjęcia w sieci, rozmieszczenie elementów i ich łączenie wydaje się być identyczne.

Kolejna sprawa to ugotowane kondensatory które znajdują się w sąsiedztwie grzejącego się rezystora - w jednym kompletnie odpadła i wykruszyła się elektroda. Odłamała się także nóżka kondensatora elektrolitycznego połączonego równolegle z foliowym - Czy może to mieć wpływ na różnicę w brzmieniu o którym wspominałem?

Kolumny Diora zgb 140-8-907 - Problem ze zwrotnicami Kolumny Diora zgb 140-8-907 - Problem ze zwrotnicami

schemat zwrotnicy
    https://obrazki.elektroda.pl/6175332800_1386361532.jpg
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
  • Poziom 16  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Tak też zrobię - to w zasadzie oczywiste patrząc na ich stan chociażby wizualny :)
    Interesuje mnie jednak oryginalność schematu, gdyż spora jego część nie ma prawie nic wspólnego z tym co jest w rzeczywistości, ale kolumny pomimo tego grają bardzo wyraźnie, czysto i dynamicznie.

pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Witam

Schemat znalazłem w sieci, chyba zresztą nawet na forum, w temacie o tych głośnikach ktoś wskazał ten schemat.

W rzeczywistości to wygląda tak jak przedstawia poniższy schemat.

Czy ten schemat jest teoretycznie poprawny?
    Postaram się w wolnej chwili dopisać wartości elementów RC - z cewkami będzie ciężej...
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    dj-MatyAS napisał:
    ale czy na pewno druga końcówka tego głośnika jest pomiędzy kondensatory a cewkę?

Tak, i na obydwu płytkach wygląda to identycznie - dwa kondensatory połączone równolegle w szeregu z głosnikiem i cewka równolegle z przetwornikiem.

Nie wydaje mi się, żeby ktoś grzebał przy tych płytkach, pola lutownicze nie wyglądają jakby ktoś się nimi interesował.

Pozdrawiam.

P.S. nie mam teraz dostępu do zwrotnic, po pracy zrobię spis elementów.

Edit:
    Podpisałem to co udało się rozszyfrować. Drugi rezystor nie ma nadruku, nie mam też chwilowo miernika aby sprawdzić.
    Mam pytanie na jakiej wartości kondensator foliowy powinienem wymienić kondensator bipolarny 37uF - identyczny czy będzie jakaś różnica?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Dziękuje za zainteresowanie tematem i pomoc.

W przyszłym tygodniu postaram się poskładać wszystko do kupy i zdam raport jak to wyszło.

Pozdrawiam!
  • Poziom 9  
    Matitronik napisał:

W przyszłym tygodniu postaram się poskładać wszystko do kupy i zdam raport jak to wyszło.

No i...? Minął tydzień, miesiąc, rok (niemal dwa) i co...?
    Chętnie bym coś poczytał o w/w kolumnach