Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesyłanie sygnału z kablówki bezprzewodowo......

03 Kwi 2005 10:36 15511 21
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!
    od niedawna gnebi mnie taki problem......
    chcial bym miec kablówke w swoim TV ale nie moge poprowadzic kabla ze wzgledu na parkiet itp (rodzice:() sygnal z kablówki konczy sie w pokoju obok (ok 6m). Czy istnieje mozliwosc zbudowania jakiegos wzmacniacza i odbiornika zeby przez te 6m przeslac ten sygnal do mnie bezprzewodowo bez wiekszej utraty jakosci??
    z góry wielkie dzieki za pomoc
    Pozdrawiam:
    -ToMeK
  • Poziom 34  
    Witam,
    oczywiście , że istnieje taka możliwość, ba nawet dwa sposoby rozwiązania :)
    1. Rozwiązanie droższe - Można kupić gotowy tzw. AV-sender (mały nadajniczek audio-video) - podajesz sygnał video-composit i auido z TV lub VCR-a , ustawiasz kanał i jest.

2. Rozwiązanie praktycznie bez kosztów - trzeba wymontować z jakiegoś złoma video puszkę modulatora A-V, dobudować mały zasilacz, gniazdka na podanie sygnału aidio i wideo. Pod gniazko RF output wlutować odcinek drutu miedzianego i też powinno działać.

Oczywiście drugie rozwiązanie ma pewne wady - można tylko oglądać ten kanał który jest aktywny ze źródła (w przypadku zmiany kanału trzeba podejść i zmienić), oraz fonia będzie mono ...
  • Poziom 21  
    Wydaje mi się, że deviltomek ma na myśli przesłanie "na raz" całego widma z "kabla", co jest możliwe na tą odległość, ale bym nie polecał ze względów własnego bezpieczeństwa. Jeżeli taki "wyciek" zauważy operator kablówkinapewno będzie chciał to w jakiś sposób zlikwidować z obawy o "swój tyłek", a jeżeli mieszkasz np. na jakimś wyższym pietrze, to ta taki sygnał może polecieć trochę za daleko, a jak wiadomo, kablówka nadaje również w pasmie hiperband, które jest przeznaczone tylko i wyłącznie do nadawania w kablu jeżeli chodzi o sygnał telewizyjny, ponieważ naziemnie wykorzystywane jest ono przez różne słóżby itp. do łączności. Nie będe tu wypisywał szczegułów ale tak włąśnie w przybliżeniu jest. Więc najlepszym rozwiązaniem było by przesyłanie jednego kanału urządzeniem który proponuje powerm.
  • Poziom 10  
    jednak wolal bym przeslac jakos cale pasmo..... nie obawiam sie operatora.......to jest taka prowizoryczna firma, ze laczą kable na szkocie(widzalem na klatce) wiec tym bardziej watpie zeby cos wyweszyli....moze jeszcze ktos mi cos podsunie? a moze da sie puscic jakos ten sygnal oziemieniem albo zerem w gniazdku ??
  • Poziom 19  
    A czy istnieje mozliwosc puszczenia kabla po klatce schodowej czy elewacji ? Wyjdzie Cie najtaniej ;)
  • Specjalista elektryk
    obecnie nie ma urządzeń, które pozwoliłyby Ci przesłac całe pasmo:

poczytaj tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic175789.html

6 metrów to niewiele, masz listwy przypodłogowe ?? pomyśl, może znajdzie się jakaś droga dla przewodu, zagipsowanie bruzdy, + pomalowanie na pewno wyjdzie taniej i pewniej niż kombinowanie ze wzmacniaczem
    pozdrawiam
  • Poziom 40  
    powerm napisał:
    Mysle ze to urzadzenie rozwiaze twoj problem
    http://www.conrad.pl/index.php?art=350546&back=serch

Takie cuś widziałem dziś na giełdzie elektronicznej we wrocku za 160 zyli.
    Dokładnie to - pewnie po jakiejś naprawie - u gościa co sprzedaje takie rzeczy naprawiane po reklamacjach z Conrada.
    Fajne toto bo ma w sobie tuner kablowy z wyjściem AV.
  • Specjalista elektryk
    sq6ade napisał:
    powerm napisał:

Takie coś widziałem dziś na giełdzie elektronicznej we wrocku za 160 zyli.
    Dokładnie to - pewnie po jakiejś naprawie - u gościa co sprzedaje takie rzeczy naprawiane po reklamacjach z Conrada.

witam ponownie

nie uważnie przeczytałem opis tego urządzenia, nie przenosi ono całego pasma, ale wybrany program (sterowany z pilota), co właściwie daje pełne mozliwości - zamiast pilota od telewizora, dokonujesz wyboru pilotem od tego urządzonka - bardzo sprytne :)
    cena jest dość wysoka, ale jak na możliwości urządzenia i zasięg .. to całkiem przyzwoita

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    a co myslicie zeby przeslac ten sygnal zerem w gniazdku? przeciez ekran nie jest potrzebny z kabla kablówki a jak by na wejsciu i wyjsciu zrobic filtr na 50Hz i jakies wysoko napieciowe zabezpieczenia?? moze by to ruszylo?? nie musi byc super jakosc....wazne zeby dzwiek byl w miarę i obraz do rozpoznania.....
    mial by ktos pomysl jak zrobic taki filtr na 50Hz i zabezpieczenie WN??
  • Specjalista elektryk
    nie zachowasz w tej sytuacji impedancji falowej 75 om - specyfikacja kabla koncentrycznego , nie słyszałem, żeby ktoś coś takiego wykonał,

gdzieś na forum były poruszane gotowe adaptery po sieci energetycznej 230 V do przesyłu sieci komputerowej, ale do sygnału TV... - nie słyszałem

pozdrawiam
  • Poziom 19  
    deviltomek napisał:
    a co myslicie zeby przeslac ten sygnal zerem w gniazdku? przeciez ekran nie jest potrzebny z kabla kablówki a jak by na wejsciu i wyjsciu zrobic filtr na 50Hz i jakies wysoko napieciowe zabezpieczenia?? moze by to ruszylo?? nie musi byc super jakosc....wazne zeby dzwiek byl w miarę i obraz do rozpoznania.....
    mial by ktos pomysl jak zrobic taki filtr na 50Hz i zabezpieczenie WN??

To po co kabel z kablowki ma oplot skoro nie jest potrzebny ?
  • Moderator
    Witam, kombinujecie jak koń pod górę. Są takie urządzenia do przesyłania sygnału na pełne pasmo - od 47 Mhz , do 860 mhz . Nazywa się np WBX 817. Nikt nie słyszał?? Jest to wzmacniacz szerokopasmowy który posiada korekcję 20 dB i reg wzmocnienia. Jeśli po rozgałęźniku np. SP2 podłączysz telewizor, a do drugiego wyjścia wejście wzmacniacza, to na wyjściu WBX-a masz ok 120dB . Jest to na tyle silny sygnał , że na odległość ok 1 Km sygnał będzie odbierany przy antenie kierunkowej. Przy zastosowaniu odcinka drutu ok 18 cm i zredukowaniu wzmocnienia sygnał na odcinku 6 m bedziesz miał idealny. W gniazdo TV włóż taki sam odcinek przewodu i w takiej samej polaryzacji . Po problemie. Ale uważaj z mocą sygnał napewno poleci dalej jak 6 m. Pozdrawiam i udanych prób.
  • Specjalista elektryk
    Olek II napisał:
    Witam, kombinujecie jak koń pod górę. Są takie urządzenia do przesyłania sygnału na pełne pasmo - od 47 Mhz , do 860 mhz . Nazywa się np WBX 817. Nikt nie słyszał?? Jest to wzmacniacz szerokopasmowy który posiada korekcję 20 dB i reg wzmocnienia. Jeśli po rozgałęźniku np. SP2 podłączysz telewizor, a do drugiego wyjścia wejście wzmacniacza, to na wyjściu WBX-a masz ok 120dB . Jest to na tyle silny sygnał , że na odległość ok 1 Km sygnał będzie odbierany przy antenie kierunkowej. Przy zastosowaniu odcinka drutu ok 18 cm i zredukowaniu wzmocnienia sygnał na odcinku 6 m bedziesz miał idealny. W gniazdo TV włóż taki sam odcinek przewodu i w takiej samej polaryzacji . Po problemie. Ale uważaj z mocą sygnał napewno poleci dalej jak 6 m. Pozdrawiam i udanych prób.

nie przeczytałeś mojego pierwszego postu, podałem tam link, po drugie "takie urządzenia" to są wzmacniacze szerokopasmowe stosowane np w TV kab, i zdecydowanie producent nie każe z nich robić nadajników !! :) oczywiście niektórzy odstepują od tych zasad ;) i próbują.. poczytaj tamten post do końca,
    następne - koledze chyba chodzi o jak najmniejsze koszty, nie wiem czy mysli o zakupie tego wzmacniacza (skoro już wspomniałem o takim rozwiązaniu)
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    no wlasnie:( koszta sie dla mnie liczą najbardziej:(
    a oplot moim zdaniem zapobiega zakluceniom ale na takim krótkim odcinku bez ekranu moze by nie bylo tak zle?? a co do impedancji 75ohm.....juz sprubowalem wsadzic 10m przewodu jednozylowego z jednej strony do wtyczki z kablowki z drugiej do telewizora i obraz za duzo sie nie pogorszyl......wiec moze da sie jakos jednak wykozystac te zero pomijajac problem impedancji i ekranowania??
    dzieki za zainteresowanie!!

Dodano po 8 [minuty]:

a te urządzenie przez Was proponowane kosztuje prawie 200zł:( znalazłem cos podobnego ale nie znam sie na tym za bardzo wiec moze mi powiecie czy sie nadaje?? kosztuje 31zł:
    RAW-102 Wzmacniacz rozgałęźny; 1 wejście k. 1-60 (85-862MHz); 2 wyjścia; wzm. narastające 7-10dB; poziom wy 108dBuV; złącza IEC; 230Vac
    albo to za 48zł:
    Wzmacniacz 32dB, 105dBuV, kanały 1 - 60, 1 wejście VHF i UHF, oddzielna regulacja wzmocnienia VHF i UHF
    co to za złącze IEC??
  • Poziom 40  
    sq6ade napisał:
    powerm napisał:

Takie coś widziałem dziś na giełdzie elektronicznej we wrocku za 160 zyli.

Dziś sobie to kupiłem - fajnie działa ale wymaga założenia fonii równoległej w tunerze. Tuner nie łapie mi tylko TVP1 i nie wiem jeszcze czemu. Zbudowane na zintegrowanym module tunera TV Philipsa sterowanym przez I2C. Sprawia na razie dobre wrażenie. Cena dziś wyniosła 140PLN. Pilot jest uniwersalny i może sterować inne urządzenia.
  • Poziom 23  
    Sorki ze nie dziala ci to urzadzenie od kopa ale ani nie jestem pracownikiem Conrada ani tego nie w rekach nie mialem. Po prostu widzialem podobne urzadzenie w ofercie Auchana potem Lidla (GazetaWyborcza) a ostatnio przy ogladaniu Conrada. Mysle jednak ze w mysl przyslowia koniec jezyka za przewodnika zapytac bedzie najprosciej zamiast sie samemu meczyc
  • Poziom 40  
    Przecież działa. Po wmontowaniu fonii równoległej już jest głos. Ciekawe czy te zabawki w polskim Conradzie są już zrobione na fonię 6,5MHz.
    Nie odbiera mi tylko TVP1 . U mnie TVP1 jest nadawane na kanale VHF 12.
    Ten tuner kablowy posiada inne oznaczenia kanałów : kanał UHF 25 to w tym urządzeniu kanał 62 a UHF 31 to 68. Za diabła nie wiem zatem który to może być kanał VHF 12. Autoprogramowanie nie łapie tego kanału. Może jak się go wpisze z ręki i podstroi ręcznie to wskoczy. czy ma ktoś rozpiskę takich kanałów kablowych?????
  • Poziom 23  
    Poszukaj rozpiski u dostarczyciela kablowki bo to on ustala ktory program bedzie na jakim kanale. Zacznij od strony internetowej a potem telefon lub wizyta.
  • Poziom 40  
    Problem jest w tym że to urządzenie ma swoją numerację kanałów która nie pasuje do standardowej.
  • Specjalista elektryk
    czyli 12ty to 49 695.25 analogicznie licząc bez pominięcia "luki" 13-20

pomijając "lukę" to będzie 57 czyli: 759.25

oczywiście to tylko moje domniemania,
    nie masz możliwości płynnego strojenia??
    pozdrawiam