Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UHER VG 826 - Brak układu scalonego. Jaki to układ scalony?

15 Lut 2014 18:21 1638 7
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.
    Otóż dzisiaj od kolegi za darmo dostałem wzmacniacz audio niemieckiej firmy UHER. Wzmacniacz po podłączeniu do prądu uruchamia się i świecą się z przodu diody co oznacza,że wzmacniacz działa lecz niestety jak się okazało we wzmacniaczu brakuje bardzo ważnego elementu bez którego nie uzyskam dźwięku na głośniki.
    Zdjęcie całego wzmacniacza --> UHER VG 826 - Brak układu scalonego. Jaki to układ scalony? <--- zdjęcie z googli.
    A poniżej znajduje się zdjęcie mojego autorstwa pokazujące jakiej części brakuje. Oczywiście nie jestem zaawansowany elekronik ale mam już troszkę napraw za sobą więc wiem,że chodzi o serduszko wzmacniacza czyli tak zwany wzmacniacz w scalku.
    UHER VG 826 - Brak układu scalonego. Jaki to układ scalony?
    Na googlach udało mi się doczytać,że powinien tu siedzieć układ STK-4151 lecz nie mam 100% pewności.
    Jaki układ powinienem zastosować by wzmacniacz zaczął śpiewać??
    Oczywiście dla osób które się zainteresują tematem daję "pomógł" i stawiam wirtualne piwo :).......dla nie pijących soczek :D

Z góry dziękuję wszystkim.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Trudno powiedzieć co tam pracowało jako wzmacniacz mocy ponieważ nie ma na sieci schematu albo jest tylko dobrze schowany. Ktoś kto ma taki mógłby Ci to podpowiedzieć, ale jeśli się nikt taki nie znajdzie to nie ma za bardzo innego wyjścia jak oprzeć się o informacje z google i zaryzykować lub zrezygnować z naprawy. Mając na uwadze to że dużo z tych układów STK to produkt małych zwinnych chińskich rączek to sens naprawy tego jest wątpliwy.
  • Poziom 9  
    SlawekKedra napisał:
    Trudno powiedzieć co tam pracowało jako wzmacniacz mocy ponieważ nie ma na sieci schematu albo jest tylko dobrze schowany. Ktoś kto ma taki mógłby Ci to podpowiedzieć, ale jeśli się nikt taki nie znajdzie to nie ma za bardzo innego wyjścia jak oprzeć się o informacje z google i zaryzykować lub zrezygnować z naprawy. Mając na uwadze to że dużo z tych układów STK to produkt małych zwinnych chińskich rączek to sens naprawy tego jest wątpliwy.

Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Jak już pisałem to dostałem ten wzmacniacz(razem z innym uszkodzonym wzmacniaczem unitra) całkowicie za darmo więc jeśli koszt naprawy(sam bym naprawiał) wyniósł by około 30zł to jak najbardziej takowa naprawa mi się opłaca. Jeśli dobrze rozumiem to mogę wsadzić byle jaki układ( z serii STK) który będzie nóżkami pasował?? :)

wkret napisał:
    Byl tam uklad STK 456 .

Skąd ma pan taką pewność jeśli można spytać??
    wkret napisał:
    Moze byc jeszcze STK 463 STK 465.

Jeśli wsadziłbym takie jak pan podał to nie spalę sprzętu??

Czekam na odpowiedź.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Początkowy_audio_1 napisał:
    Jeśli dobrze rozumiem to mogę wsadzić byle jaki układ( z serii STK) który będzie nóżkami pasował?? :)

Nie, tak nie jest. Tam może pracować tylko taki który tam był lub taki który jest z nim kompatybilny, ale ja tu więcej nie mogę podpowiedzieć ponieważ nie dysponuję ani schematem ani takim wzmacniaczem
  • Poziom 9  
    Dziękuję ślicznie za odpowiedź.
    A jeśli na płycie od wzmacniacza bym sprawdził napięcia jakie dochodzą do układu i dobrał odpowiednio układ na podstawie napięć to jest szansa,że to będzie działać??
  • Poziom 41  
    Tak to się nie da ustalić jaki tam powinien być układ. Kolega wkret Ci już podpowiedział jakie.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Przypuszczać jak Cyganka nie należy! Inaczej wzmacniacz całkiem spłonie!Spróbuj zrobić tak .Policz ile pinow ma uklad sk.Popatrz i zapisz które piny podłaczone do masy, które do plusa i minusa napięcia od prostownika, a które do wejściowego i wyjściowego sygnału.Zazwyczaj to łatwo zrobić, jeśli orientować się na drukarskie dróżki montażu.Jeśli zawiadomisz te dane to po nich można będzie identyfikować uklad.

Dodano po 15 [minuty]:

PS-Na Rumunii forum znalazł to, co ci należy.W wzmacniaczu jest wykorzystana STK - 465. http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=17&t=44380 Życzę powodzenia!