Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór stacji- Elwik czy Solomon

michaal94 15 Lut 2014 21:53 2526 16
  • #1 15 Lut 2014 21:53
    michaal94
    Poziom 5  

Witam.
    Mam dylemat co do wyboru stacji, a mianowicie Elwik RT-24 czy Solomon SL30 (ew 20). Stacja będzie w miarę często używana do lutowania płytek własnych projektów, często SMD itd. Chciałbym żeby to była inwestycja na dłuższy czas. Więc mam prośbę o opinię, któa będzie "lepsza" i jeśli to Solomon, to wersja z którym grotem.
    Z góry dziękuję.

• #2 15 Lut 2014 22:24
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mam starego solomona (ale tak na prawdę starego) i działa bez zarzutów. Pracuje mi się na nim lepiej niż na wellerze. Grotów jest sporo do wyboru, są tanie. Pasują też od jakiś chińczyków, choć są dużo słabsze. Te stacje różnią się w zasadzie tylko rodzaje odczytu temperatury. Więc wersja sl30 jest najbardziej "wypaśna".

• #3 16 Lut 2014 01:12
    tomiok
    Poziom 32  

Ja osobiście z tych dwóch wziąłbym Solomona, albo Wellera ale ze starszej serii.

Poczekałbym i poszukał z Wellera kolbą WSP80 lub WP80 ... np. Choćby WS51, ale lepiej WS81/WSD81, albo choć PU81 ;-)

• #4 16 Lut 2014 01:45
    artur527
    Poziom 17  

Ja znowu nie mam porównania, bo od samego początku ( po transformatorówce i oporówce ) używam stacje Wellera WS-50 i nie zamienie ją za nic, a wyświetlacz mi nie jest potrzebny bo i tak nie jest dokładny ( wiem bo pracowałem w ALPINE - Węgry ( chyba na WS- 81 ) i pomiaru grota zawsze dokonywałem na mierniku temp. przed przystąpieniem do pracy i wpisywałem w karte ) i były różnice pomiędzy temp. wyświetlaną a mierzoną.

• #5 16 Lut 2014 03:08
    tomiok
    Poziom 32  

Nie rozumiem.
    @michaal94 oraz @artur527 to ten sam user ?
    Skoro używasz stacje Wellera WS-50/WS-51, po co ci Solomon itp. po ok 50W ?

• #6 16 Lut 2014 04:06
    artur527
    Poziom 17  

Nie ten sam :) Ja tylko pisze że nie mam porównania bo od początku pracuje na wellerze.

• #7 16 Lut 2014 09:51
    michaal94
    Poziom 5  

Te Wellery są niesamowicie drogie. Jeszcze sporo bym musiał na niego zbierać (bardzo sporo), więc muszę się zastanowić. Jeśli dobrze rozumiem to z Elwika i Solomona powinienem wybrać ten drugi. I tu pytanie: grot ceramiczny ?

• #8 16 Lut 2014 12:30
    McMonster
    Poziom 32  

Ceramiczne groty są przeznaczone do modelu do nich przystosowanego. Są droższe i trudniej dostępne, chyba nie ma potrzeby.

• #9 16 Lut 2014 12:50
    michaal94
    Poziom 5  

Ojej chodziło mi o ceramiczną grzałkę :D

• #10 16 Lut 2014 12:57
    tomiok
    Poziom 32  

W tej chwili za znanym serwisie aukcja 3946928854
    Jest Weller WS 81, z rączką do lutowania WP 80.
    kup teraz 499, albo czekanie czy nikt nie kupi i dać 450.
    Solomon/Elwik ok 320 PLN.
    Ja bym wolał tego używanego Wellera, Przy okazji masz już sprzęt na lata i kolbę 80W, względnie tanie i różnorodne groty, ale o gustach się nie dyskutuje ;-)
    Choć Solomona SL10 (tego starszego), mam bardzo długo i awaryjnie w teren jeździ :)
    Dopóki nie kupiłem Wellera, był bardzo dzielny i na pierwszym miejscu :))
    Na co dzień używam bardzo podobnej kolby WSP80, i bardzo sobie chwalę, też kupiłem już używaną stację Wellera i pracuje bez zarzutu tyle czasu :)

• #11 16 Lut 2014 13:21
    McMonster
    Poziom 32  

michaal94 napisał:
    Ojej chodziło mi o ceramiczną grzałkę :D

Wydawało mi się właśnie, że ta odmiana wymaga specjalnych grotów, ale szybkie sprawdzenie nie potwierdziło tego. Jak lubisz, chociaż jakaś szczególna dokładność raczej nie jest potrzebna, ja swoją SL-20 lubię i nie narzekam.

• #12 16 Lut 2014 14:06
    Błażej

tomiok swojego solomona używam od jakiegoś 93 roku. Kolba lutownicy jeszcze bakelitowa. Działa bez zarzutów. Oryginalny grot przeżył kilka lat. Co ciekawe, wszystkie następne już nie były takie trwałe. A szczególnie, jak się kupi pasujący grot od chińczyka. Te się potrafią wywalić po dwóch dniach.
    Weller, wiadomo, sprzęt już bardziej profesjonalny, ale droższy, drogie groty.
    Solomon spokojnie starcza do domowej pracy, a ceny i dostępność grotów nie zrujnują portfela, jak zajdzie potrzeba zakupu.
    Zrób zestawienie:
    stacja solomon 320 (biorę dane z tekstu z góry), weller używany około 450 - 490, nowy ponad tysiąc. Groty solomon, "zwykłe", to 8 - 10 zł, ceramiczne 11. Groty weller od 20 w zależności od typu kolby. Więc należy policzyć koszty i ocenić, czy na prawdę potrzebny aż weller. Miło by było, ale jest konieczny? Rozumiem, jakby to była produkcja lub serwis z potężnym przemiałem.

• #14 16 Lut 2014 14:40
    Błażej

Pierwsza, to grzałka "klasyczna", druga, to ceramiczna. Obie stacje są takie same, choć ta czarna to ESD, czyli odprowadzająca ładunki elektrostatyczne. Kolby są zamienne, więc nie ma problemu, byś w czasie późniejszym dokupił sobie drugą.

• #15 16 Lut 2014 15:27
    michaal94
    Poziom 5  

Czyli jeśli dobrze rozumiem plusem jednej jest obudowa odprowadzająca ładunki, a drugiej grzałka ceramiczna(chyba to plus), tylko który plus jest istotniejszy?

• #17 16 Lut 2014 20:58
    tomiok
    Poziom 32  

Grzałka ceramiczna ma tą małą różnicę (w porównaniu z metalową), że ma mniejszą bezwładność cieplną ;)

A, i bym zapomniał na grzałki ceramiczne są inne groty, m.in. do Solomona z grzałką ceramiczną, jest dostępny fajny rodzaj grotu ... np. "minifala" ;-)

http://www.gotronik.pl/grot-sr-20t4c-sr-30t4c-produkcji-solomon-p-252.html
    Choć w jednym miejscu opisują jako minifala, gdzie indziej jako ścięty stożek.
    Nie wiem dokładnie jak jest na prawdę, może ktoś kupował i wie ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME