Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino MEGA - Arduino MEGA + akcelerometr + silnik = zakłócenia

15 Lut 2014 22:43 3339 4
 • Poziom 6  
  Witam szanownych forumowiczów. Wykonuje projekt związany z nawigacją za pomocą przyśpieszeń. Jednym z etapów jest to aby pojazd przejechał określoną odległość korzystając z akcelerometru. No i tu zaczyna sie problem. Moj pojazd posiada 2 silniki DAGU (takie z chińskich zabawek) wszystko śmiga na ARDUINO MEGA + tarcza sterownik motorów. Odczyty z akcelerometru (gy 521 komunikacja po I2C) wydają sie ok jak silniki nie są włączone, po ich uruchomieniu zaczyna sie dziać coś dziwnego i wysyłane są wyniki różniące się od wartości rzeczywistej. Próbuje rozwiązać problem oddzielnym zasilaniem dla akcelerometru, ale jakoś mi nie idzie. Posiadam stabilizator napięcia 5v l7805cv po podłączeniu do baterii 9v i akcelerometru moduł zwraca mi wartości "0", czyli jakby nie chodził. Może jest tu jakiś spec od tego stabilizatora, który mogłby mi pomóc to dobrze podłączyć??
  Może jakieś inne pomysły dlaczego sie tak dzieje?
 • Poziom 18  
  Witam,

  opis dla nas - nie znających Twojego projektu to czysta abstrakcja - czyli nie mamy żadnych danych umożliwiających sugerowanie jakichkolwiek rozwiązań. Może schemat blokowy, sposób zasilania poszczególnych elementów itp. Bliższe dane są niezbędne.
  Pozdrawiam
 • Poziom 6  
  Arduino MEGA - Arduino MEGA + akcelerometr + silnik = zakłócenia

  Wygląda to tak jak na zdjęciu. Spróbuje to opisać:
  - zasilanie 10 baterii AA,
  - platforma z dwoma silniczkami elektrycznymi,
  - serwomotorek towerpro mg966R,
  - bluetooth hc 05,
  - Arduino Mega,
  - sterownik silników elektrycznych i serw adafruit,
  - i akcelerometr MPU 6050,
  Do tej pory wszystko zasilane jest z jednego źródła (baterii), po uruchomieniu silników wskazania akcelerometru szaleją. Nawet jak przytrzymam obracające sie kółka siłą to odczyty wracają do normy.

  Schemat (niekoniecznie do konca użyte są takie same cześci ale mniej wiecej tak to wygląda): Arduino MEGA - Arduino MEGA + akcelerometr + silnik = zakłócenia
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  lukisp2 napisał:
  Schemat (niekoniecznie do konca użyte są takie same cześci ale mniej wiecej tak to wygląda):

  Elektronika to dziedzina wymagająca precyzji. "Mniej więcej", to zbyt duży margines, by szybko znaleźć przyczynę problemu.

  Na Twoim "mniej więcej" schemacie masz silniki podłączone w sposób który nie odpowiada zdjęciu, a przynajmniej ja tak to widzę.
  W dodatku Twoje Arduino Mega jest inne niż http://arduino.cc/en/Main/arduinoBoardMega#.UwAY9mJ5PfU
  a ponieważ nie załączasz jego schematu, to nie ma czego analizować.

  Poza ewentualnym problemem regulatora napięcia lektura działu Zasilanie i zakłócenia
 • Poziom 18  
  Witam,

  tak, nie wygląda to za dobrze. Być może problemem jest sposób zasilania, czy może wydajność źródła zasilania, przy silnikach generujących dość duży poziom zakłóceń oraz serwie cyfrowym puszczenie tego w ruch może spowodować, że będzie żyć "własnym życiem". Na początek proponuję zasilić moduł sterownika silników i serwa oddzielnym - wydajnym zasilaniem, tak jak przewiduje to projekt tego sterownika.
  Zasilanie całej logiki, czujników itd. może być realizowane z tego samego źródła co platforma.
  Pozdrawiam