Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zewnętrzna antena na fale LW,MW-jak wykonać

antonio426 16 Lut 2014 00:02 1821 15
  • #1 16 Lut 2014 00:02
    antonio426
    Poziom 8  

Jak wykonać dobrą poprawnie działającą antenę tak jak w temacie. Rozumiem drut na odpowiedniej wysokości od np:budynku do drzewa..ale czy może być to drut w izolacji na całej swojej długości oraz czy może być w izolacji zakopany w ziemię co nie ma pełnić roli uziemienia..do uziemienia będę miał osobny kabel..nie podaję konkretnie na jaki zakres fal tylko antena ma poprawić sygnał ogólnie na całości zakresu.

0 15
  • Sklep HeluKabel
  • #2 16 Lut 2014 09:57
    wojtek_drabik
    Poziom 8  

weź felgę aluminiową od małego rowerka owiń ją drutem miedzianym tak aby były odstępy ok 1cm i żebyś miał zapas drutu po obu stronach. Podłącz do końców drutu kabel antenowy i masz antenę jak ta lala... To patent mojego znajomego i dobrze się sprawuje :)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 16 Lut 2014 10:28
    kybernetes
    Poziom 39  

antonio426 napisał:
    czy może być to drut w izolacji na całej swojej długości

Może być.
    antonio426 napisał:
    czy może być w izolacji zakopany w ziemię

Nie może być.

0
  • #4 16 Lut 2014 11:15
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Dla zewnętrznej anteny najlepiej wykorzystać wielożyłowy miedziany kabel, on jest więcej trwały czym pojedynczy.Dla podłaczania do radioodbiornika lepiej wykorzystać specjalny antenowy kabel ekran którego podłaczyć do uziemienia odbiornika., lecz można wykorzystać i kabel z którego jest zrobiona antena, lecz przy czym przeszkody będą więcej.Jest izolacja czy nie znaczenia nie ma.Końce kabla anteny powinny być zmontowane do punktów oparcia przez izolatory.Przy użyciu zewnętrznej anteny jest jeden problem, należy przewidzieć jej uziemienie dla obrony od ciosu błyskawicy! http://www.qth.spb.ru/modules.php?name=SimplePages&pid=51 To rosyjska strona internetowa.Znać mowy nie należy na rysunkach i tak wszystko zrozumiale.

0
  • #5 16 Lut 2014 11:53
    antonio426
    Poziom 8  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi lecz mam jeszcze parę wątpliwości. Z tego co opisaliście izolacja na kablu nie ma znaczenia czyli jak kupił bym kabel linkę typową do uziemienia dosyć gruba to powinna spełnić ona swoją rolę jako antena. Ale przyczepiona do np:drzewa daje nam uziemienie no chyba,że izolacja na kablu da mi odpowiedni izolator wykluczający uziemienie ale tu się to nie zgadza skoro otrzymałem odpowiedz,że nie może być zakopana w ziemi. No i teraz pytanie jak wprowadzić taką antenę do domu wykluczając uziemienie bo ono chyba nie może iść razem w parze z tą anteną ale tu znowu paradoks w mojej głowie bo piszecie o uziemieniu anteny zabezpieczeniem przed burzą..na uziemienie wyprowadził bym oddzielny kabel co nie dało by mi połączenia z anteną tylko owe uziemienie będzie podpięte pod odpowiedni zacisk w odbiorniku czy oby wszystko zrozumiałe..?

0
  • #6 16 Lut 2014 12:23
    kybernetes
    Poziom 39  

Antonio, napisz jeszcze raz to co wyżej, tylko tym razem tak, aby można było zrozumieć o co chodzi.

0
  • #7 16 Lut 2014 12:56
    antonio426
    Poziom 8  

jak się nie jest w temacie to trudno wyrazić to co chce się osiągnąć. Opiszę w punktach:
    1. Czy taka antena na zakres fal długich i średnich może być uziemiona tzn: jednym kablem wyprowadzamy antenę i uziemiamy ten sam kabel..
    2. Czy może być przyczepiona do drzewa a może będzie powodować to zakłócenia..
    3.Czy można część takiej anteny wprowadzając do budynku zakopać ten kabel w ziemi..

0
  • #8 16 Lut 2014 13:17
    wzagra
    Poziom 33  

1. Nie
    2. obejrzyj obrazki z linku aksakal'a
    3. Jeżeli będzie zaizolowany - tak

0
  • Pomocny post
    #9 16 Lut 2014 13:24
    kybernetes
    Poziom 39  

1. Antena nie może być uziemiona, musi być bezwzględnie dobrze izolowana od ziemi.
    2. Zaczepy obu końców anteny powinny być tak skonstruowane aby odległość anteny od drzewa czy innego obiektu wynosiła co najmniej 2 metry. Dodatkowo antena musi być dobrze odizolowana od zaczepów. tradycyjnie używa się do tego celu izolatorów porcelanowych lub szklanych, można również stosować izolatory z tworzywa sztucznego. Izolatory powinny mieć taką konstrukcję aby deszcz i szadź nie powodowały spadku ich skuteczności (daszki, osłony,meander itd.).
    3. Takiej anteny o której rozmawiamy nie można zakopać w ziemi (w kazdym razie w twoich warunkach), zrób doprowadzenie napowietrzne.

0
  • #10 16 Lut 2014 14:13
    antonio426
    Poziom 8  

jak zastosuję taką linkę w tej izolacji to spokojnie mogę zakopać w ziemi i nic nie będzie się działo..http://allegro.pl/przewod-linka-miedziana-lgy-4-zolto-zielona-i3950725757.html. A gdyby usunąć część tej izolacji na długości rozwieszonej anteny to nie poprawiło by to jakości sygnału?

Dodano po 3 [minuty]:

ok powyższy post już nieaktualny.Tera tylko pytanie jak wprowadzić to do domu skoro nie może być taka antena uziemiona..bo budynek sam w sobie jest takim uziemieniem

Dodano po 43 [minuty]:

rozumiem doprowadzenie napowietrzne ale jak wejść z tym do budynku i uniknąć styczności z gruntem czy też ścianą, posadzką? Jeżeli będzie przewód w izolacji wyżej podałem link to można by jakoś powiązać to by ominąć te uziemienie..problem w tym,że mam salon na parterze a chciałbym wprowadzić tę antenę właśnie tam..

0
  • Pomocny post
    #11 16 Lut 2014 14:48
    kybernetes
    Poziom 39  

Przejście do budynku można wykonać wiercąc otwór w ścianie lub futrynie okiennej i osadzając w nim rurkę instalacyjną PCW z kolankiem zagiętym w dół aby nie zbierała się na jej wejściu woda deszczowa. Całość uszczelnić np. wełna mineralną a przy wylocie pianką PU (tak aby była możliwość demontażu).

Uwaga: taka antena powinna bezwzględnie mieć sprawna instalacje odgromową. Najprościej zastosować solidny (wytrzymujący duże prądy) wyłącznik uziemiający, którym zwieramy antenę do ziemi w razie niebezpieczeństwa burzy. Jednak, nawet kiedy burza jest daleko, na antenie potrafi się indukować wysokie napięcie (kilkaset woltów) niszczące sprzęt i powodujące nieprzyjemne porażenia prądem, dlatego dobrze jest ją dodatkowo wyposażyć w zwierak gazowy, warystor lub podobne zabezpieczenie. Przewód uziemiający dobrze jest wykonać np. z drutu ocynkowanego fi 5 mm.

Dodano po 7 [minuty]:

Tu jest krótki artykuł o instalacjach antenowych z czasów kiedy takie anteny zewnętrzne stosowano masowo. Wszystko co tam napisano jest nadal aktualne, oprócz tego, że obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne materiały konstrukcyjne (tworzywa sztuczne) i elektroniczne elementy zabezpieczeń przeciwprzepięciowych:

http://www.mt.com.pl/archiwum/61-MT-01-Instalacja_anteny.pdf

0
  • #12 16 Lut 2014 19:05
    antonio426
    Poziom 8  

a dlaczego w przypadku przejścia przez ścianę stosować rurkę instalacyjną PCW albo inny izolator skoro przewód np: jest w oplocie z jakiegoś tworzywa..? Chodzi mi o to jeżeli przewód jest w izolacji to nawet gdyby go wkopał w ziemię to i tak nie będzie uziemiony no chyba,że taki przewód będzie zbierał zakłócenia z racji kontaktu z ziemią o to chodzi?

Dodano po 24 [minuty]:

Jaki odgromnik byłby najlepszy do tej instalacji?

Dodano po 30 [minuty]:

jaka jest dopuszczalna największa długość takiej anteny nie tracąc na jej długości dobrego odbioru..doczytałem się takiego czegoś,że tego typu antena nie może być też za duża gdyż może przynieść nie polepszenie a pogorszenie odbioru..

Dodano po 32 [minuty]:

gdybym wykonał taką antenę to czy mogę razem z linką miedzianą np: w oplocie puścić kabel koncentryczny..

0
  • #13 16 Lut 2014 21:46
    kybernetes
    Poziom 39  

Dla prądów wysokiej częstotliwości skuteczność izolacji tej linki jest niewielka, dlatego też nie możesz wkopać jej w ziemię.

Antena długości 30-40 m będzie dobra.

Położenie w przepuście kabla anteny radiowej zewnętrznej innych przewodów podłączonych do urządzeń elektronicznych to nie jest dobry pomysł ze wzgl. na wysokie napięcia jakie ta antena czasem zbiera (można uszkodzić ten drugi odbiornik).

0
  • #14 17 Lut 2014 05:00
    aksakal

Stosować bardzo długą antenę dla współczesnego radioodbiornika nie należy.Oni mają wysoką czułość. Nie należy zapominać, że długa antena oprócz zwiększenia poziomu pożytecznego sygnału w takim samym stopniu wzmacnia wszystkie przeszkody, a źródła tych przeszkód znajdują się zazwyczaj bliżej do anteny czym rozgłośnie, które ona przyjmuje.Rozmieszczenie bardzo długiej anteny też czasami jest problemem.Poza tym,geograficzne położenie Polski pozwala przyjmować bez problemów dalekie rozgłośnie długich,średnich i krótkich fal nawet na pokojową antenę.Tak że dla zewnętrznej anteny wam wystarcza będzie długości 12-15 metrów.Należy wziąć pod uwagę, że miejscowe przeszkody najbardziej wpływają na kabel obniżenia anteny, toż to obniżenie lepiej zrobić z ekranowanego kabla, który stosuje się dla telewizyjnych anten.Centralna żyła tego kabla podłacza się do gniazda anteny, a ekran łączy się na gniazdo uziemienia radioodbiornika.Pamiętajcie, jeśli wprowadzenie anteny będziesz czyniły przez otwór w ramie okna, to wiercić otwór należy z predyspozycją, żeby woda od deszczu nie ciekła po kablu do pokoju.Życzę powodzenia!

0
  • #15 26 Lut 2014 23:26
    antonio426
    Poziom 8  

Mam antenę ferrytową od starego radia. Wymontowałem ją i mam parę wystających kabli od tej anteny. Jak to podłączyć by działało na zakres fal długich i średnich w odbiorniku który ma tylko zewnętrzne gniazdo do podłączenia anteny zewnętrznej..?

0
  • Pomocny post
    #16 27 Lut 2014 04:32
    aksakal

Przy realizacji takiej idei będziesz miał poważne problemy. Рierwsza- antena ma orientację, oznacza należy urządzenie dla jej obiegu czy zdarzy się wracać jej przy nastrajaniu na różne rozgłośnie.Druga- antena musi mieć cewki długich i średnich fal, oznacza ich należy będzie przełączać , dla tego potrzebny oddzielny przełącznik.Тrzecia-cewki należy nastrajać po częstości, oznacza powinien być oddzielny kondensator przemiennej pojemności, który też należy przełączać przy przemianie cewki czy wykorzystać podwojony.W radio, które ma wbudowaną magnetyczną antenę wszystkо przewidziane konstruktywnie.Na mój pogląd taka idea nie ma sensu, problemów więcej, aniżeli korzyści, lecz podejmować decyzję ci.

0