Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NIKKO - Zasilanie samochodu zdalnie sterowanego

852emil 16 Lut 2014 11:19 5211 11
  • #1 16 Lut 2014 11:19
    852emil
    Poziom 5  

Witam!
    Ostatnio z piwnicy wygrzebałem samochód zdalnie sterowany, który dostałem kiedyś od wujka, który przywiózł go z niemiec. Niestety samochód nigdy nie miał akumulatora, i mój podstawowy problem z nim to, że nie wiem jaki akumulator powinienem do niego wepchać. Slot na akumulator jest mniej wiecej wielkości 11x6x2,5cm. Posiadam również wtyczkę balansera więc praktycznie mógłbym przylutować każde ogniwo, tylko jakie powinny być wartości napięcia? Poczytałem już trochę, że układy sterujące takich modeli potrzebują pewnej wartości nominalnej napięcia do poprawnego działania.

układzik z góry
    układzik z dołu
    silniczek
    zoom na silniczek
    slot na akumulator
    balanser

A tu zdjęcia układziku i mniej więcej silniczka, z racji tego że na osi napędowej nie ma możliwości całkowitego zdjęcia kół, nie mam zbytnio dostępu do silniczka więc nie zobaczę czy są jakieś ważne oznaczenia na silniczku. :(
    Pomoże ktoś? :(
    Chciałbym bardzo przywrócić go do życia. :)

Znalazłem jeszcze przed chwilką pilota. Model działa na częstotliwości 27MHz a zasilany jest 9V baterią 006P. Może to coś pomoże ;)

0 11
  • Pomocny post
    #2 16 Lut 2014 12:57
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Podłącz pakiet 6 x1,2v akumulatorków 7,2V w oryginale jest przewidziany
    na - 6V.
    Ja założyłem pakiet Ni-MH 7.2V 1800mAh wewnątrz zabawki nie w komorze akumulatora.
    Wyprowadziłem też przewody do ładowania pakietu że złączem typu Tamiya,
    i wyłącznikiem odcinającym zasilanie ważne w czasie ładowania pakietu.
    Zabawka nie może być pod napięciem w czasie ładowania akumulatora.

Lub

Pakiet 6V NiMH 1100 mAh

Wymiary : 84 x 29 x 17,
    Napięcie : 6V,
    Pojemność : 1100 mAh
    Wtyczka : wtyczka serwa typu Futaba.

NIKKO - Zasilanie samochodu zdalnie sterowanego

Na pakiecie 7,2V zabawka na pewno będzie bardziej szybciej jeździć.

0
  • #3 16 Lut 2014 16:06
    852emil
    Poziom 5  

Dzięki wielkie za pomoc. Niestety na allegro trudno znaleźć akumulator o zasilaniu 7,2V. Czy zrobiły by różnicę 2,2V?
    Czy uszkodziłbym układ używając takiego akumulatora?

http://allegro.pl/akumulator-do-zabawek-r-c-9-6v-1000mah-tamiya-wawa-i3972974605.html

Nie orientuję się czy w mojej miejscowości znajdę może jakiś sklep w którym można by kupić takie pakiety czy zostaje mi kupno przez internet, czy takie akumulatory dostanę w pierwszym lepszym sklepie elektronicznym?

I jeszcze jedno pytanie: Co znaczają mAh, wiem że miliamperogodziny ale czy ta zbyt duża wartość może również uszkodzić układ elektroniczny?

0
  • Pomocny post
    #4 16 Lut 2014 16:14
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Na napięcie 9,6V akumulatorka nie kupuj spalisz układ elektroniki
    Na 7,2 V pakiety są dostępne na alledrogo wpisz - pakiet 7,2 V.
    Na pewno bardzo intensywna długotrwała zabawa może uszkodzić układ elektroniki czy silnik szczotkowy, istotne jest napięcie nie mAh.
    Pojeździsz 15 minut i przerwa na sprawdzenie jak ciepłe są elementy takie jak silnik, i układy elektroniki.

0
  • #5 16 Lut 2014 16:46
    852emil
    Poziom 5  

Okej bardzo Ci dziękuję za wszelkie udzielone mi informacje. :)

Dodano po 9 [minuty]:

a w sumie jeszcze jedno pytanie. czy mogę kupić pakiet z innym złączem niż tamiya i przylutować właściwe złącze?

0
  • Pomocny post
    #6 16 Lut 2014 17:00
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Tak bez problemu obetnij starą lub inną pasującą wtyczkę z odpowiednią długością przewodu i lutuj.
    Uważaj tylko na biegunowość - i +

0
  • #7 16 Lut 2014 17:15
    852emil
    Poziom 5  

Okej to już teraz wszystko wiem, dzięki wielkie jeszcze raz ;)

0
  • #8 16 Lut 2014 17:27
    płetwa
    Poziom 29  

W domu mam trzy sztuki samochodów Nikko i wszystkie są zasilane 9,6V, tak jak znakomita większość zabawek tej marki z tamtych czasów.
    Proponuję wrzucić zdjęcie całej zabawki i poprosić o opinię kol. mario s. , maniaka :) tej marki.

0
  • #9 16 Lut 2014 19:53
    1 PAWEL
    Poziom 41  

U mnie pisze Nikko 6V 800mAh NiCd. Podobnie wygląda układ elektryki i silnik, dałem pakiet do kabiny 7,2V.
    ----------------------------
    a podany przez 852emil akumulator 9,6V 1000 mAh Ni-Cd

Wymiary akumulatora
    98 x 56 x 14mm

Powinien wejść do wnęki, tylko czy zabawka wytrzyma zasilanie takim napięciem.

852emil odkręć 4 wkręty od wnęki spodu, daj zdjęcie wnęki i zdjęcie całości zabawki.

0
  • #10 23 Lut 2014 17:32
    mario s.
    Poziom 18  

Panowie , nie ma co tu gdybać , gdyż jest tak jak wspomniał Kolega Płetwa :D potrzebny jest tylko pakiet 9,6V i wszystko będzie GUT :D

0
  • #11 23 Lut 2014 18:02
    1 PAWEL
    Poziom 41  

To w takim razie mam podróbkę Nikko pisze na pokrywie NIKKO 6V 800mAh NiCd,
    dałem pakiet 7,2V z wtyczką Tamiya w miejsce zużytego akumulatorka ale pod karoserią mocowanie do płyty podłogowej.

0
  • #12 23 Lut 2014 18:07
    płetwa
    Poziom 29  

1 PAWEL napisał:
    To w takim razie mam podróbkę NIKKO pisze na pokrywie Nikko 6V 800mAh NiCd dałem pakiet 7,2V.

Nie koniecznie po prostu twoja zabawka jest dużo młodsza i niestety zbudowana z mniejszym rozmachem.

0