Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa do odbioru DVB-T, brak sygnału

16 Lut 2014 11:35 6060 21
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam zestaw składający się z anteny siatkowej i dekodera Wiwa HD 90. Zastanawiam się gdzie leży problem. Do nadajnika w linii prostej (antena nakierowana na nadajnik) mam 22 km.
    Ten oto nadajnik -> http://www.sat-charts.eu/nadajnik,34OpoleChrzelice.html

Moja antena znajduje się niestety w niecce, za zboczem niewielkiego wzgórza, ok 6 metrów od ziemi. Sygnał jest zerowy i dekoder HD 90 nie łapie żadnego kanału. Przy podłączeniu do niżej wymienionej anteny znajomego bez problemu ponad 20 stacji wybrał.

Podobną antenę siatkową ma zamocowaną mój znajomy na dachu bloku, wys. ok 18 metrów od podłoża, odległość ok 28 km od nadajnika i bez problemu łapie MUX 1, 2 i 3 z tego nadajnika jak i również łapię kilka kanałów z nadajnika z woj. Śląskiego i trzy Czeskie kanały, na dekoderze Wiwa HD 80.

Czy to, że nie mogę znaleźć kanałów to wina anteny siatkowej (ale jak napisałem znajomy na siatkowej łapie wszystko bez problemu, sygnał ma prawie 100%) czy po prostu należy szukać uszkodzonego wzmacniacza antenowego ? Wymiana wzmacniacza na symezator IV-VI dała by radę ?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 24  
    Usunąć z anteny wszelkie wzmacniacze ,odbiór powinien być na "kiju od szczotki"
    przy tej odległości. Prawdopodobnie nie potrafisz poprawnie przeskanować pasma TV.
  • Poziom 9  
    Mój dekoder podłączyłem do znajomego instalacji, przeskanował pasmo bezproblemowo ponad 20 kanałów. Z resztą tam nie ma "filozofii" w skanowaniu w tym dekoderze Wiwa HD 90, bo można skanować albo ręcznie albo automatycznie, do wyboru jest tylko "zasilanie anteny włącz/wyłącz". Ręczne skanowanie niczym nie różni się od automatycznego - automatycznie szuka wszystkie kanały, a ręcznie to wybieramy który kanał konkretnie skanować. Poza tym siła sygnału na mojej antenie - 0%. Stąd zaniepokojenie.

P.s. usunąć wzmacniacze - w takim razie wywalam wzmacniacz z puszki antenowej oraz wywalam zasilacz z gniazdka ? Czy zamienić wzmacniacz na symezator w puszce i pozostawić zasilacz podłączony do wtyku ?

Edit 2 - Do nadajnika "Opole Chrzcielice" w linii prostej jednak jest 30km, 22km jest do nadajnika "Komin Peters Opole"

Profil terenowy trochę niekorzystny jak wspomniałem
  • e-miernikie-mierniki
  • Warunkowo odblokowany
    Ja także mam siatkę i wszytko ok.
  • Moderator
    "Siatki" są produkowane tak niedbale, że co egzemplarz to inne parametry. Do tego ma różne parametry na różnych kanałach i dlatego nie można porównywać czegokolwiek.
  • Poziom 43  
    Po twoim opisie wynika, że wina jest w twojej instalacji , zbyt nisko a może w jej złożeniu, połączeniu. Pewno , jak zwykle, żle poskładana. Kupienie anteny siatkowej to nie loteria. Zakładałem ich już setki, jak nie tysiące, i nie mam z nimi problemów.
  • Poziom 9  
    Antena złożona prawidłowo, instalacja również. W puszce jest fabryczny wzmacniacz. Spróbuje wywalić wzmacniacz i zasilacz antenowy, jak wtedy nie znajdzie kanałów to wrzucę w puszkę antenową symezator. Ewentualnie spróbuje różnych ustawień anteny, cholera wie jak teren i otoczenie na fale wpływa. Jeśli i to nie zadziała będę kombinował dalej z pytaniami na forum :)
  • Poziom 43  
    Jeżeli odniosłeś się do tego samego poziomu, to ty masz 6m od ziemii a twój znajomy 18m. To może być jedyną przyczyną.
  • Poziom 9  
    Czyli jednak kombinować z ustawieniem anteny + podnieść trochę antenę :) szkoda, ze dopiero w następny weekend będę miał czas zajrzeć do anteny
  • Poziom 10  
    Usuń wzmacniacz i wstaw symetryzator za 5zł - na 90% zacznie działać TV.
  • Poziom 21  
    spróbuj z inna anteną :)
    W tej odległości "teoretycznie" pow inna działać antena Double Bi-Quad z reflektorem nastrojona na właściwy kanał TV.

Teoretyczny zysk ok 12dBi nie potrzeba symetryzatora i testuj.
  • Poziom 10  
    Najlepszym rozwiązaniem zanim zaczniesz demontować całą instalację antenową będzie zakup prostego miernika sygnału DBT-t cena ok. 30 PLN
    (np.http://allegro.pl/ak224-miernik-telewizyjny-sygnalu-tv-dvb-t-etui-i3954737285.html) bez tego tylko można się nabiegać, mam taki miernik i dobrze się sprawdza i nie raz się przydaje
  • Poziom 21  
    Ale miernik pokaże tylko poziom sygnału anteny, ale nie pokaże poziomu na danym kanale. Do tego potrzebny jest analizator widma. Może kolega odbiera inny kanał? Miernik pokaże poziom sygnału nie z tego kanału.
  • Moderator
    ... albo pokaże siłę sygnału pobliskiego BTS-a np Orange Home w paśmie 466 MHz...

Tak jak koledzy powyżej: symetryzator do puszki, zdjąć zasilacz...
  • Poziom 21  
    irekr napisał:
    ... albo pokaże siłę sygnału pobliskiego BTS-a np Orange Home w paśmie 466 MHz...

Tak jak koledzy powyżej: symetryzator do puszki, zdjąć zasilacz...

Dokładnie :)
    To się nie powinno nazywać miernik DVB-T tylko wskaźnik napięcia na zaciskach anteny :D
  • Poziom 10  
    Zamiast analizatora widma może wystarczyłby laptop z kartą tv i program ScanChannelsBDA,
    może ktoś używał ? Osobiście próbowałem i też zdaje egzamin można wpisać konkretną częstotliwość najlepiej najsłabiej odb. i ustawić antenę na maxa. Pokazuje wszystkie kanały i częstotliwości z nazwami programów. Wiadomo że nastawa nie będzie jak na profesjonalnym mierniku ale lepsza niż ustawiać "w ciemno"

Dodano po 5 [minuty]:

Przesyłam program i link jak używać http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl...ficial%26channel%3Dnp%26biw%3D800%26bih%3D435
  • Poziom 10  
    Niech kolega jeszcze spróbuje podłączyć rezystor np.10k przed wzmacniacz w puszce (tj. do zacisków anteny),
    często przy takich gotowych produktach wzm+antena zdarzało mi się, że wzmacniacz się wzbudzał, łatwo to było zauważyć przy analog. tv.
  • Poziom 21  
    To już cos, juz można konkretów szukać tym softem
  • Moderator
    Czy ta aplikacja pozwala podejrzeć konstelację?

W sumie obraz konstelacji jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem.
  • Poziom 21  
    irekr napisał:
    Czy ta aplikacja pozwala podejrzeć konstelację?

W sumie obraz konstelacji jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem.

Konstelacji gwiazd ??
    Hmmm.... wyczuwam ironię...

Regulamin pkt 3.1.9.
    Nie możemy wyczuwać ironię tylko dlatego, że nie wiemy co to jest ta konstelacja przy DVB-T.
    [SP5ANJ]