Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plasma Flame HFVTTC, czyli Cewka Tesli o dużej częstotliwości pracy

bambus94 18 Lut 2014 18:02 22926 54
 • #31
  jamcijest
  Poziom 11  
  ,,a nie tak jak moje przez ledwie technika elektryka jeszcze bez papierów." Spokojnie, jeszcze chwilę, a dzięki Tobie, nie trzeba będzie doładowywać telefonów komórkowych, energią z gniazdka. Wystarczyło będzie, posiadać tylko, odpowiedni telefon... :D
 • TermopastyTermopasty
 • #32
  vodiczka
  Poziom 43  
  jamcijest napisał:
  W Twoich rozważaniach dostrzegłem możliwość ładowania energii elektrycznej, w baterię telefonu komórkowego, skoro świeciła Ci żarówka

  Szkoda, że nie dostrzegłeś iż całe ustrojstwo jest zasilane z sieci 230V.
 • #33
  jamcijest
  Poziom 11  
  Całe powietrze ze mnie, wypuściłeś :D Jak teraz będę wyglądał, bo już obiecałem taką możliwość, kolegom włóczykijom z mojej paczki, obiecałem ładować im telefony, jeszcze tajnym urządzeniem. A napiszę, mam takie dwa, czy trzy urządzenia, zdemontowane z dmuchaw spalinowych (na ropę) jako zapalarki rozpylonego oleju. Efekt wizualny, jak u Ciebie. Z tym, że zamiast grafitu z ołówka, użyta jest zwykła świeca samochodowa. Łuk, ciągły. :cry:
 • #34
  bambus94
  Poziom 22  
  jamcijest napisał:
  Efekt wizualny, jak u Ciebie. Z tym, że zamiast grafitu z ołówka, użyta jest zwykła świeca samochodowa. Łuk, ciągły. :cry:

  Skoro jest świeca to jest łuk pomiędzy dwoma elementami o różnym potencjale, takie rzeczy (ZVS oraz Plasma Speaker) też posiada.
  W ww układzie cały urok polega na tym że łuk jest jak ogień z zapalniczki, jedną elektrodą jest ostrze a drugą powietrze. Na dodatek cały łuk jest stabilny, cichy i żółty, do złudzenia przypomina ten z zapalniczki.
  A co do nieładowania telefonów to jeszcze daleka droga w moim przypadku.

  PS. Twój awatar dobrze pokazuję prawdopodobną twoją minę po przeczytaniu posta użytkownika vodiczka
 • #35
  raczek3
  Poziom 22  
  W weekend się pobawię, robiłem kiedyś takie coś na tetrodzie ГИ30, efekty takie se... Mam kilka GU50 spróbuje na jakiejś, sprawdzę jakie będą efekty, mam też po jednej GU81 oraz ГИ8 :D
  Może być ciekawie! :)
 • TermopastyTermopasty
 • #36
  jamcijest
  Poziom 11  
  No pasuje, także bambus, dla mojego ava! Łuk na świecy,mam ciągły. Zastanawiam się, czy nie zrobić jakieś wycinarki, sterowanej procesorem...Tylko w czym wycinać?
  :D
 • #37
  bambus94
  Poziom 22  
  Policzyłem teraz dokładnie i nowa cewka od końca ostrza do kapturka anody ma dokładnie 283cm, można doliczyć te 2cm na doprowadzenie anody w lampie. Przy takiej długości teoretyczna częstotliwość wychodzi 105,26MHz wynik jak najbardziej realny ale za dobrze by chyba było gdyby prawdziwy. Dopóki nie sprawdzę tego konkretnym oscyloskopem albo częstotliwościomierzem to nie ma co się domyślać.
 • #38
  c4r0
  Poziom 36  
  Sprawdzałeś może co słychać w radiu na tej częstotliwości? :)
 • #39
  bambus94
  Poziom 22  
  c4r0 napisał:
  Sprawdzałeś może co słychać w radiu na tej częstotliwości? :)

  Aż poszedłem sprawdzić i bez łuku sieje na całym zakresie, brum 50Hz od 88 do 108MHz a przy zapalonym łuku właśnie gdzieś przy 105-106MHz było najsilniej ale i co ok 3MHz, w dół i w górę też było słychać. Może to tak działa albo autosugestia.
 • #41
  bambus94
  Poziom 22  
  Zobacz mój drugi filmik na pierwszej stronie. Modulacja już działa, ale to wciąż jest AM a przy tej częstotliwości pracy przydał by się FM.
 • #42
  jamcijest
  Poziom 11  
  No, to sąsiadom możesz dokuczać...? Czy wyładowanie, jest proste? Może dałoby się ciąć, np.płyty styropianowe. Dotychczas, robiono to drutem. :D Spróbujesz?
 • #43
  bambus94
  Poziom 22  
  jamcijest napisał:
  No, to sąsiadom możesz dokuczać...? Czy wyładowanie, jest proste? Może dałoby się ciąć, np.płyty styropianowe. Dotychczas, robiono to drutem. :D Spróbujesz?

  Nie, wyładowanie ma kształt ognia z zapalniczki, jest gorące co prawda, ale zamiast ciąć styropian, zapali go. Próbowałem zbliżać kartkę, wystarczyło aby delikatnie musnęła wyładowanie i już się paliła. Styropian chyba najbezpieczniej jest ciąć nożem lub piłką, później rozgrzanym drutem, a na samym końcu skali ustawił bym to urządzenie.
 • #44
  tomgart
  Poziom 25  
  Mam pytanie, czy szkło baniek lamp NIXIE świeci w rzeczywistości na niebiesko? Wygląda jak promieniowanie Czerenkowa w reaktorze :)
 • #45
  bambus94
  Poziom 22  
  tomgart napisał:
  Mam pytanie, czy szkło baniek lamp NIXIE świeci w rzeczywistości na niebiesko? Wygląda jak promieniowanie Czerenkowa w reaktorze :)

  Ciężko stwierdzić czy to szkło czy gaz w lampie. Lampa ma czerwony filtr (albo takie szkło), mi sie wydaje że to gaz. Jak będę w domu to aż zobaczę który element święci.

  EDIT:
  Sprawdziłem co nieco i wychodzi na to że świeci gaz zawarty w lampach, a to że przy pinach świeci intensywniej to jest to spowodowane brakiem czerwonego filtra.
  Dzisiaj dopiero przyjrzałem się lampom.


  EDIT II:
  Zaniosłem mój wytwór do szkoły celem pochwalenia się nim oraz wykonania dokładniejszych pomiarów.
  Pomiary wyszły takie:
  Indukcyjność dławika: 66,6uH (piekielna liczba)
  Indukcyjność cewki roboczej: 8,61uH
  Częstotliwość pracy: 32,2-32,5MHz
  Jak widać po częstotliwości pracy większe znaczenie ma układ LC niż długość drutu.
  Po przekształceniu wzoru na częstotliwość pracy układu LC wyszła mi taka wartość:
  CLwł=2,83pF
  Nie sprawdziłem czy zbliżanie dłoni czy innego przedmiotu zmienia częstotliwość pracy, ale to już jutro.
  Plasma Flame HFVTTC, czyli Cewka Tesli o dużej częstotliwości pracy Plasma Flame HFVTTC, czyli Cewka Tesli o dużej częstotliwości pracy
  Pierwszy wykres bez zapalonego łuku, a drugi z zapalonym łukiem.
 • #46
  bambus94
  Poziom 22  
  Sprawdzałem czy częstotliwość zmienia sie jeśli przybliżę rękę do cewki, lub gdy łuk będzie miał ulot do jakiegoś metal, i jedyne co zauważyłem to zmiana amplitudy przebiegu oraz jego kształt. Oczywiście pomiar był wykonany metodą bezkontaktową, czyli do sondy był przyczepiony kawałek 20cm drutu i nic więcej.
  Jak będę miał więcej czasu to zmniejsze napięcie na S2 i podłączę układ na dłużej i sprawdzę czy ma duży dryf częstotliwości.

  Piszę nowy post bo z telefonu nie mogę edytować poprzedniego.
 • #47
  sobel23
  Poziom 12  
  Jakie jest minimalne i maksymalne dopuszczalne napięcie zasilania układu ?
 • #48
  bambus94
  Poziom 22  
  Cały układ jest zasilany z sieci 230V. Lampa jest żarzona przez transformator który daje ok 27-28V, ale wiem że lampa będzie działała od ok 22V czyli ok 20% mniej niż nominalne a maksymalnie to pewnie aż do spalenia włókna. A jeśli chodzi o napięcia anodowe to pewnie zaczęło by pracować od kilkunastu V, aby tylko generator zaczął drgać. Zaś maksymalne to kilka kV aż do przebicia w lampie lub popalenia siatek. Więc jak chcesz mieć wersję mobilną np na 12V to zastosuj lampę żarzoną z 6,3V (plus rezystor lub regulator) i jakąś przetwornicę na kilkaset V dla dobrych efektów.
  Na tej lampie ludzie robili VTTC zasilane z MOTa czyli 2,1kV plus podwajacz czyli ok 7kV w szczycie. Lampy są odporne, moja GU81 pracująca w VTTC dostała raz przebicia między kapturkiem od anody do kapturka od S2, żyje i ma się świetnie.
 • #49
  sobel23
  Poziom 12  
  Dziękuje za odpowiedź. Układ zasilam napięciem ok 210V przez transformator separujący od sieci, ale układ nie chce ruszyć. Jeden z kondensatorów nie chce się wcale rozładować (połączony z dławikiem). Co może być przyczyną niepoprawnej pracy układu? Układ na lampie PL500 (sprawna).
 • #50
  bambus94
  Poziom 22  
  Jeśli zasilasz przez kondensator separacyjny to może być problem bo układ wymaga "przeciwagi", czyli połączenia albo z siecią zasilającą, lub z bezpośrednio z ziemią. Jeśli układ masz odseparowany to katodę lampy podłącz do uziemienia. To jest jedna z możliwych przyczyn, druga to to że generator może się w ogóle nie wzbudzać. Przyłóż neonówkę do ostrza i zobacz czy się świeci.
 • #51
  sobel23
  Poziom 12  
  Uziemiłem katodę. Świetlówka się nie zaświeciła. Jeden z kondensatorów ma za dużą pojemność dałem 180uF a ma być 22uF. Układ raczej w ogóle się nie wzbudza. Zmienię jeszcze jedną z cewek. :|
 • #53
  bambus94
  Poziom 22  
  U mnie odpalenie przebiegało normalnie, najpierw załączenie grzania katody a po ok 30s załączenie zasilania anodowego.
  Jeśli układ jest zbudowany prawidłowo to rusza od pierwszego uruchomienia.
 • #54
  Wp12345
  Poziom 4  
  Na YT widziałem że ludzie jakimś kabelki em dotykają tego gwoździ i dopiero wtedy łuk się pojawia. Ale ja nie wiem więc się pytam.
 • #55
  Wp12345
  Poziom 4  
  Popatrzyłem trochę i mam pytania. O co chodzi z tym zapłonem? I jak go wykonać?