Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program umożliwiający korzystanie z komputera przez określony czas

obsid 16 Lut 2014 14:15 3861 14
  • #1 16 Lut 2014 14:15
    obsid
    Poziom 25  

Pilnie poszukuję programu umożliwiającego użytkowanie komputera przez określony czas (np. 2 godziny w ciągu doby). Po upłynięciu zdefiniowanego przez użytkownika komputer (laptop) ma przejść w stan uśpienia, wyświetlając przed tym np. 1 minutę wcześniej monit o zakończenie pracy na komputerze.

Wśród wielu przetestowanych przeze mnie programów komercyjnych (w wersji testowej) i darmowych niestety działanie oprogramowania ogranicza się do wyłączenia komputera o określonej godzinie lub po zaistnieniu określonej sytuacji (np. bezczynność procesora przez dłuższy czas) - takie zachowanie akurat sprawdza się np. w kawiarenkach internetowych, ale nie o to mi chodzi.

W moim przypadku chodzi o to, aby komputer miał założony limit czasu działania na dobę, w przypadku nie wykorzystania tego limitu w ciągu doby limit nie sumuje się, jednak np. po zamknięciu klapy laptopa następuje zatrzymanie odliczania upływającego czasu.

Oprogramowanie ma służyć ograniczeniu czasu używania komputera przez dzieci w sytuacji, gdy nie ma możliwości kontroli tego czasu.

Dla użytkownika, który pomoże mi znaleźć program spełniające te kryteria proponuję nagrodę 500 punktów.

0 14
  • #3 16 Lut 2014 14:42
    Christophorus
    Poziom 41  

W Windows 7 w panelu sterowania jest dostępna kontrola rodzicielska. Jeśli jej możliwości są niewystarczające trzeba sięgnąć po zewnętrzne programy. Kontrola rodzicielska dostępna jest w komercyjnych pakietach ochronnych typu "internet security". Zobacz też na ten program. U mnie nie wiem czemu nie działał on w Windows 7 64bit.

0
  • #4 16 Lut 2014 15:21
    obsid
    Poziom 25  

Niestety zarówno możliwości standardowych rozwiązań systemowych, ani czasowego wyłącznika komputera są niewystarczajace. Program ten w zasadzie działa, jednak wymaga pełnego cyklu załączenia komputera - w laptopie z reguły komputer jest w stanie wstrzymania, program po wykonaniu cyklu tj przejściu komputera w stan wstrzymania po tych 2 godzinach przestaje już robić cokolwiek...

Obejściem tego byłoby wymuszenie wyłączenie komputera - ale program zaczyna liczyć od nowa te 2 godziny od włączenia, więc dzieci szybko zorientują się, że można tak bez końca w ciągu doby...

Baniamin jest bardzo fajnym programem, jednak do trochę innych zastosowań - głównie filtruje (bardzo skutecznie zresztą) treść przeglądanych stron.

1
  • #5 17 Lut 2014 19:23
    Christophorus
    Poziom 41  

Beniamin także posiada możliwość definiowania ograniczeń czasowych. Może zamiast szukać programu ze ściśle określonymi funkcjami wystarczy dzieciom zdefiniować określony limit czasowy np. dwie godziny dziennie od momentu zalogowania, lub możliwość zalogowania się na swoje konto w określonych godzinach. Czy dzieci go wykorzystają lub nie to ich sprawa. Może warto sprawdzić wersję testową pakietów "internet security". Na obrazku poniżej zamieściłem zrzut ekranu z NIS z zakładką ustawień blokady czasowej komputera.

Program umożliwiający korzystanie z komputera przez określony czas

0
  • #6 17 Lut 2014 19:47
    obsid
    Poziom 25  

Rzeczywiście pakiety w rodzaju Norton Internet Security czy pakiet Benjamin pozwalają ustawić harmonogram pracy komputera - jednak rozwiązanie to niestety nie spełnia podstawowego wymogu: komputer może zostać włączony o dowolnej porze w ciągu doby (teoretycznie - praktycznie zapewne w ciągu 12 godzin w przedziale 9 rano 21 w nocy). Pula 2 godzin do wykorzystania nie może być zdefiniowana jako ściśle określony przedział - programów realizujących tego typu działania jest bardzo wiele... Te 2 godziny mogą być rozdysponowane w dowolny sposób: albo jako jeden przedział czasu 0-2h, albo suma odcinków czasu typu 10 min, 20 min, 1 godz, 30 min itp.

Gdyby Czasowy Wyłącznik Komputera posiadał możliwość zamknięcia cyklu dla 1 doby, problem byłby rozwiązany. A tak program ten bezmyślnie odlicza cykl po każdym włączeniu / restarcie systemu. Jako ciekawostkę powiem, że program ten jako jedyny zatrzymuje odliczanie po zamknięciu klapy laptopa i liczy dalej po wznowieniu systemu.

No cóż - proszę mi wierzyć, nie jest to łatwe zadanie - szukam dalej jednak.

0
  • #7 17 Lut 2014 20:23
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

Tak z innej beczki. Musi to być software dla jedynego słusznego systemu ?

sPeRaCz.PL napisał:
    Ale takiego softu, który po zamknięciu klapy zakończy odliczanie prawdopodobnie nie ma

Sprawdziłeś więc cofam:
    obsid napisał:
    Jako ciekawostkę powiem, że program ten jako jedyny zatrzymuje odliczanie po zamknięciu klapy laptopa i liczy dalej po wznowieniu systemu.

Sprawdzałem starszą wersję i takiej funkcji sięnie dopatrzyłem.

0
  • #8 17 Lut 2014 20:57
    obsid
    Poziom 25  

Ten właśnie program CWK przetestowałem jako ostatni - jest on teraz zainstalowany na laptopie. Czas ustawiony na 2 godz, start razem z systemem. Po włączeniu laptopa na np. 1 godz i zamknięciu klapy program hibernuje i zaczyna liczyć dalej po włączeniu laptopa tj. wznowieniu systemu aż do wyczerpania limitu. Jest tam widoczny licznik, który ma postać "Pozostało XX:YY:ZZ do zamknięcia systemu". W momencie hibernacji licznik zatrzymuje się na momencie tejże, po wybudzeniu idzie dalej.

Wskazane byłoby, aby aplikacja działała pod systemem Win7.

0
  • #9 17 Lut 2014 21:18
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

obsid

Moje dzieci mnie "psioczą" za CWK, ale spełnia swoją podstawową rolę.

obsid napisał:
    Wskazane byłoby, aby aplikacja działała pod systemem Win7.

Ciężki temat.

0
  • #10 12 Sie 2014 14:31
    obsid
    Poziom 25  

Problem nie został rozwiązany - pozostaje pilnować dzieci lub wyłączać router o określonych przedziałach czasowych. Temat niestety do zamknięcia.

0
  • Pomocny post
    #11 12 Sie 2014 14:56
    serwisor
    Poziom 29  

Mój brat dla swojej córki zrobił to w podstawowych ustawieniach Win7.

Wiem że trzeba przeinstalować system, ażeby hasło administratora zostało zmienione już przy instalacji.

Następnie kontrola rodzicielska daje możliwość odliczania "godzin" dozwolonych do pracy, przy czym wystarczy się wylogować, i czas przestaje być odliczany i można go wykorzystać później.

0
  • #12 14 Gru 2014 19:51
    TobiaszH
    Poziom 8  

Spróbuj użyć jakiegoś programu do ograniczania czasu pracy komputera, prosty w obsłudze: Windows Time Control

0
  • #13 14 Gru 2014 20:22
    obsid
    Poziom 25  

Program nie jest darmowy, ale nie jest też jakoś specjalnie drogi (29zł). Wersja testowa działa 7 dni - wygląda, że w założeniach program działa dokładnie tak, jak chciałem. Sprawdzę przez te 7 dni i zobaczymy, jak to wygląda w praktyce.

0
  • #14 14 Gru 2014 20:34
    TobiaszH
    Poziom 8  

U mnie on pilnuje żeby komputer nie pracował całą noc (zasypiam przy filmach) i póki co śmiga.

1
  • #15 09 Paź 2015 17:08
    obsid
    Poziom 25  

Problem jednak okazał się trudniejszy, niż sądziłem. Problem rozwiązano pilnując dzieci przed nadmiernym przesiadywaniem przy komputerze.

0