Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT2732 - Słaba wydajność prądowa

1991maxiu1991 16 Lut 2014 14:49 2181 6
  • #1 16 Lut 2014 14:49
    1991maxiu1991
    Poziom 9  

Witam,
    temat wałkowany wiele razy, mimo to nie potrafię rozwiązać mojego problemu.

Próbuję zbudować przetwornice AVT2732. Chce z niej uzyskać ok. 52V i pobierać prąd ok. 4 A (dla napięcia zasilania 14 V).
    Nawinąłem transformator (już nie jeden) i ciągle mam ten sam problem, po dołączeniu obciążenia w postaci rezystora (4,4 ohm) napięcie drastycznie spada (z 41V na ok. 1,9 V), prąd pobierany z akumulatora (żelowy 12V, 7Ah) 1,75 A i napięcie na nim z 11,7 V na 11,5 V, prąd obciążenia 0,38 A. Pod obciążeniem mocno grzeją się mosfety.
    W tej chwili mam odpiętą opcję przeciążenia prądowego.
    Transformator obecny to etd 49 (uzw. pierwotne 2x7zw 1x DNE1,3, uzw. wtórne 2x13zw 1xDNE1). Na uzwojenie pierwotne nawinąłem aż 7 zwoi ponieważ dopiero wtedy uzyskałem najlepszy przebieg (bez oscylacji w miejscach przegięć) na bramkach i drenach mosfetów (irfz44N), a prąd pobierany wyniósł w stanie jałowym 70mA.
    Ogólnie rzecz biorąc, wiele razy przewijałem transformatory do tej przetwornicy, próbowałem różnych wielkości rdzeni i różnych uzwojeń, stosowałem się do instrukcji, czyli aby uniknąć prądów naskórkowych uzw. pierwotne nawijałem drutem cieńszym, ale kilkoma sztukami.
    Efekt zawsze był ten sam, mała wydajność prądowa i duży spadek napięcia.
    Biorę pod uwagę, że źródło jest mało wydajne, ale czy aż tak pogorszyło by wyniki?
    Dołączam oscylogramy.
    Przebieg na bramce w stanie jałowym:
    Przebieg na drenie w stanie jałowym:
    Przebieg na uzw. wtórnym w stanie jałowym:
    Przebieg na bramce w stanie obciążenia:
    Przebieg na drenie w stanie obciążenia:
    Przebieg na uzw. wtórnym w stanie obciążenia:

EDIT:
    Nawinąłem inny transformator (o dużo mniejszych przekroju), 5 zw pierwotne (2x1xDNE1), 8 zw wtórne (2x1xDNE1), czyli przy tym uzwojeniu powinienem teoretycznie uzyskać na wyjściu napięcie 44,8V i prąd 2,9A dla 14V zasilania.

W stanie jałowym przetwornica pobiera ok. 100mA. Niestety problem dalej ten sam włączając opór (16,7 ohm) miedzy + i - (40V) spada do 6,5 V,prąd na wyjściu 1,15A. Mocno grzeją się mosfety (bez radiatora spaliły by się). Po wymontowaniu końcowych pojemności (2000uF na stronę) skończył się problem z grzaniem mosfetów.

Dodatkowo zasiliłem układ bez pojemności przez prostownik (do akumulatora) i obciążyłem tym samym oporem (16,7 ohm) napięcie na akumulatorze 14 V i prąd pobierany z niego 3,4 A, prąd na wyjściu 1,2 A, napięcie 20V.
    Fakt, źródło było mało wydajne, ale dalej spada napięcie i nie osiągam prądu.

0 6
  • #2 16 Lut 2014 19:36
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:

Próbuję zbudować przetwornice AVT2732. Chce z niej uzyskać ok. 52V i pobierać prąd ok. 4 A (dla napięcia zasilania 14 V).
    4A z symetrycznego ±52V czyli 400W, czy 4A z niesymetrycznego 52V -> 200W?
    Cytat:
    po dołączeniu obciążenia w postaci rezystora (4,4 ohm)
    Czyli jednak chcesz 400W.
    Cytat:

Cytat:
    W tej chwili mam odpiętą opcję przeciążenia prądowego.
    A zabezpieczanie podnapieciowe?
    Cytat:
    Transformator obecny to etd 49 (uzw. pierwotne 2x7zw 1x DNE1,3, uzw. wtórne 2x13zw 1xDNE1). Na uzwojenie pierwotne nawinąłem aż 7 zwoi ponieważ dopiero wtedy uzyskałem najlepszy przebieg (bez oscylacji w miejscach przegięć) na bramkach i drenach mosfetów (irfz44N), a prąd pobierany wyniósł w stanie jałowym 70mA.
    Czyli dopasowałeś transformator do snubbera, oryginalne podejście ;) Z powodu że dasz więcej zwojów niż potrzeba nic złego się nie stanie, zmaleją straty w rdzeniu, wzrosną w drucie, transformator zrobi się trochę bardziej "miękki", prototyp mogłeś uruchamiać na tych cienkich drutach, ale testy obciążeniowe to powinny być na właściwym przekroju.

Cytat:
    Efekt zawsze był ten sam, mała wydajność prądowa i duży spadek napięcia.
    Nie warto marnować drutu na nawijanie kolejnych transformatorów, kiedy widać że tranzystory nie pracują z prawidłowym (maksymalnym) wypełnieniem.

Cytat:
    Biorę pod uwagę, że źródło jest mało wydajne, ale czy aż tak pogorszyło by wyniki?
    Jeszcze tego nie sprawdziłeś, na co czekasz, masz oscyloskop sprawdź jak wygląda to zasilanie.

Cytat:
    Po wymontowaniu końcowych pojemności (2000uF na stronę) skończył się problem z grzaniem mosfetów.
    MOSFET'y dostawały bardzo duże prądy impulsowe, tak samo kondensatory, to przez brak dławika, autor kiedyś pisał o tym na elektrodzie że celowo zaprojektował układ niezgodnie z "dobrą praktyką inżynierską".

0
  • #3 16 Lut 2014 20:14
    1991maxiu1991
    Poziom 9  

4A z niesymetrycznego. Chce zasilić odbiornik niesymetrycznym napięciem 50...55V.

Te 4,4 ohm to była głupota....lepiej nie będę tego dalej komentował.

Zabezpieczenie podnapięciowe nieodpięte. Nie odpinałem bo ono ma działać poniżej 10 V.

Fakt z tymi pojemnościami, gdzieś się na to natknąłem, ale nie wziąłem tego pod uwagę.

A w jaki sposób sprawdzić źródło? W sensie porównać amplitudę na uzw. pierwotnym w stanie jałowym i pod obc.?

0
  • #4 16 Lut 2014 22:28
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Najpierw sprawdź czy zasilanie nie spada poniżej 10V, albo na wyjściu na LED'a żeby wiedzieć że nie dzieje się to nawet na chwilę, coś zmniejszyło wypełnienie trzeba ustalić co.

0
  • #5 16 Lut 2014 22:46
    1991maxiu1991
    Poziom 9  

Znaczy mam zmierzyć napięcie na akumulatorze tak? Na obecną chwilę napięcie akumulatora pod obciążeniem spada do 10,7V i w związku z tym dołącza do niego prostownik, wtedy napięcie podnosi się do 13,8V.

Zmierzyłem jeszcze woltomierzem napięcie na uzwojeniu pierwotnym. Na samym akumulatorze 2,6 V, na aku+prostownik 7V.

EDIT:
    wylutowałem T5 i R11 pozbywając się zabezp. nadnapięciowego (tak mi się wydaję) i zauważyłem poprawę w przebiegu na drenach mosfetów, tzn. przypomina bardziej prostokąt. Niestety dalej mocno grzeją się mosfety, nawet mocniej niż ostatnio, prąd na wyjściu przetwornicy wzrósł i wynosi teraz 1,8 A, napięcie 23V.
    Prąd pobierany ze źródła 5,4A przy napięciu 13V.

0
  • #6 17 Lut 2014 08:54
    2297995
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 17 Lut 2014 10:55
    1991maxiu1991
    Poziom 9  

W powyższej konfiguracji kondensatorów nie ma, a mosfety grzeją się niemiłosiernie.

Edit:
    Obecna konfiguracja: brak pojemności na wyjściu, mosfety na małym radiatorze (już się tak nie grzeją, są letnie), brak zabezpieczeń nadnapięciowego i prądowego, zasilanie i obciążenie bez zmian.
    Wyniki: na wyjściu 1,8A, 26V
    na wejściu 5,8A, 13V

Po dłuższej chwili zauważyłem, że grzeją się i to znacznie diody prostownicze na wyjściu. Użyłem diod MR854 (z zasilacza komputerowego)

Edit:
    Problem rozwiązany. Obecny układ to transformator ETD49 (bo niestety mniejszego nie miałem), uzwojenie na pierwotnym 2x8zwx3DNE1, uzwojenie wtórne 2x16zwx2DNE1, pojemności na wyjściu, diody w prostowniku (po 2 równolegle), bo się grzały.
    Robiąc testy, zasilając układ z akumulatora (50Ah), obciążając przetwornicę rezystorem 16,7 ohm: na wyjściu 2,6 A/37V, na wejściu 9,8A/12V, co daje sprawność ok. 82%

0
  Szukaj w 5mln produktów