Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chopper do silników krokowych bipolarnych

16 Lut 2014 18:49 1599 5
  • Poziom 23  
    Witam,

Powoli buduję sterownik silników krokowych do frezarki CNC.
    Zastosowane zostaną silniki 3Nm, 4,8V, 3A.

Cały układ oparłem o L297 + mostek H złożony z bramek logicznych i tranzystorów MOSFET.

Zastanawiam się tylko nad sensem użycia choppera, wiem, że L297 ma złącze kontrolujące pracę choppera, a ponoć świetnie współpracuje z L298. Niestety L298 musiałem wykluczyć z gry, ponieważ ma zbyt małą wytrzymałość prądową jak na mój wytwór.

A więc,
    1. Czy jest sens stosowania choppera w moim przypadku?
    2. Czy są jakieś przykładowe schematy chopperów, które mogłyby współpracować z L296 (pomijając gotowca L298)?

Pozdrawiam,
    Bartek.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    1. Czy jest sens stosowania choppera w moim przypadku?
    Tak, będziesz mógł podnieść napięcie zasilania, wtedy prąd będzie stabilizowany przez chopper, silnik będzie miał wyższe momenty przy wyższych prędkościach obrotowych, czyli wyższą moc bez przeciążania, chyba warto?

Cytat:

2. Czy są jakieś przykładowe schematy chopperów, które mogłyby współpracować z L296 (pomijając gotowca L298)?
    Obejrzyj schematy wewnętrzne L297 i L298, wszystko co potrzebne masz w L297, do tego połączenia L298 miał wyprowadzone emitery dolnych tranzystorów mocy żeby pomiędzy nie a masę włączyć rezystory do pomiaru prądu, napięcie z tych rezystorów doprowadzasz do L297, dyskretny mostek H bez trudu do tego przystosujesz.
  • Poziom 23  
    I na mostek H mogę podać napięcie rzędu tych 30-40V?

A co z wyjściem CONTROL?
    W nocie piszą
    Cytat:
    Control input that defines action of chopper.
    When low chopper acts on INH1 and INH2; when high chopper
    acts on phase lines ABCD.

Przyznam, że z angielskim u mnie ciężko, ale skoro mówią o chopperze, to do czego można tego użyć?

Przesyłam także mój schemat. Oczywiście w tym przypadku wepnę stosowne rezystory do drenów dolnych tranzystorów, czy przy zasilaniu z tych 30-40V będzie to funkcjonowało jak powinno, czy coś musiałbym jeszcze dorzucić/przerobić?

Pozdrawiam,
    Bartek.
  • Poziom 43  
    Dalej w nocie jest to dokładnie opisane, możesz wybrać czy chcesz szybkiego czy wolnego spadku prądu w uzwojeniach, który wybór będzie lepszy zależy od parametrów silnika.
    Cytat:

Przyznam, że z angielskim u mnie ciężko
    Bez tego jak bez lutownicy, zasób słów używanych w notach katalogowych jest ograniczony, gramatyka nieskomplikowana, można się szybko nauczyć.
    Cytat:
    Przesyłam także mój schemat.
    Kolejny spieprzony mostek, ile to ja już ich na elektrodzie widziałem.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Kolejny spieprzony mostek, ile to ja już ich na elektrodzie widziałem.

Cóż.. To moja pierwsza tego typu konstrukcja. Może kolega zaproponować coś lepszego? Oczywiście zależy mi na jak największym odciążeniu układu, dlatego upieram się przy mosfetach.

Pozdrawiam,
    Bartek.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zrobiłeś wtórniki źródłowe, to z każdej strony stracisz 3-5V straty mocy będą duże, zrób w układzie wspólnego źródła, a górnym tranzystorom ogranicz Ugs do bezpiecznej wartości.