Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt i budowa zdalnie sterowanego pojazdu

16 Lut 2014 19:37 2328 4
  • Poziom 2  
    Planuję zbudować pojazd zdalnie sterowany, sterowanie będzie odbywać się drogą bezprzewodową na częstotliwości 433 MHz. Aplikacja do sterowania pojazdu została napisana w języku C++ w programie Visual Studio, mikrokontroler został już wyposażony w testową wersję programu. Po wstępnych próbach z użyciem diod LED postanowiłem przejść do mechanicznej strony pojazdu. Z założenia będzie to pojazd wyposażony w koła o średnicy 140 mm, wadze ok 1-1,5 kg, 4 silnikach napędzających koła. Celem projektu jest zbudowanie auta które poruszać będzie się wolno lecz dość silnie będzie kroczyło po ziemii ;] Teraz pora na moje dylematy związane z pojazdem:

1. Czy sterowanie autem na zasadzie czołgu będzie bardzo kłopotliwe?

2. Jaki silnik wybrać (DC z przekładnią lub krokowy)? Nie jestem w stanie dokładnie określić mocy silnika krokowego, a zakładając że koła które posiadam wymagają dość dużej mocy od jednostki napędowej boje się, że silnik krokowy będzie za słaby. Najbardziej przychylny jestem do silników DC z dużym przełożeniem jednak nie ukrywam że ich cena trochę mnie odstrasza.

3. Jak połączyć koła z wałem silnika. Silniki dostępne na rynku które mogę wykorzystać w moim projekcie wyposażone są w wał o średnicy 3-5 mm. Koła natomiast posiadają otwór w kształcie sześciokąta o średnicy 8mm. Czy konieczne jest użycie tokarki w celu wykonania przejściówek? Czy jednak uda się wykonać łącznik domowymi sposobami ?

Proszę o jakiekolwiek wskazówki dotyczące mojego pojazdu, oraz przepraszam za moje roztrzepanie w poprzednim temacie :)
  • Sklep HeluKabel
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No, jednak można...
    1. Ten pojazd ma przypominać pojazd, czy ma to być jedynie platforma i jej kształt/wygląd nie mają większego znaczenia, bo ma to być jedynie prezentacja możliwości?
    2. Dlaczego bez kół skrętnych? A jeśli bez kół skrętnych, to czemu nie przejść na prosty napęd gąsienicowy? Możliwości nie mniejsze, a liczba silników zredukowana do dwóch. Bo jeśli by napędzać tylko po dwa koła, a dwa zostawić luzem, to mogą być problemy ze skręcaniem, bo siła hamująca jednego zablokowanego koła może być za mała.
    3. 1.5 kg, to nie za mało? Zważyłeś same akumulatory? One już pewnie wypełnią tą wagę.
    4. Niestety, bez narzędzi typu wiertarka stołowa, giętarka do blachy, tokarka może się nie obyć. Jeśli to ma być rzetelnie wykonana konstrukcja, to pewnie część podzespołów trzeba będzie dorobić.
    5. Do napędu możesz użyć odpowiednich silników krokowych lub silników dc z odpowiednią przekładnią, np ślimakową, która jest samohamowna i po odłączeniu zasilania silnika zadziała jak hamulec. Można też zastosować inne przekładnie...
    6. Jakie napięcie pokładowe? 12V "samochodowe", czy 24V "przemysłowe"?
    7. Planowane jakieś inne wyposażenie pojazdu?
    8. Konstrukcja pojazdu sztywna, czy zawieszenie? W jakich warunkach ma się poruszać?
    9. Wielkość budżetu?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    1. Powiedzmy, że platformą będzie podwozie. Nadwozie będzie wykonane na kształt normalnego pojazdu z małymi modyfikacjami.
    2. Zakładam, że przy przykładowym skręcie w prawo lewe koła pracują do przodu a prawe do tyłu. Chciałbym aby pojazd posiadał napęd na 4 koła co dość utrudnia wykonanie kół skrętnych.
    3. Co do wagi może one zmienić się max o 0,5 kg w górę, nie ważyłem akumulatora ponieważ jeszcze go nie posiadam. Przyjąłem, że jego waga będzie w granicach 700 gram.
    4. Posiadam dość dobrze zaopatrzony warsztat wiertarki, szlifierki, spawarka, giętarka, prasa(potrafię sprawnie posługiwać się całym sprzętem) nie posiadam jednak tokarki :(
    5. Co do silników naprawdę potrzebuje porady gdyż jestem w kropce co do ich wyboru.
    6. Napięcie pokładowe na 90% 12 V
    7. Auto wyposażone będzie w światła drogowe, światła pozycyjne, światło ostrzegawcze(kogut), kierunkowskazy, sygnał dźwiękowy oraz wyswietlacz na krórym będą wyświetlane informacje(autor projektu, data, temperatura panująca wokół pojazdu , stan naładowania akumulatora)
    8. Konstrukcja pojazdu raczej sztywna, aczkolwiek niekoniecznie, problemem mogło by być zdobycie odpowiednio małych wałów Kardana. Pojazd będzie poruszał się w warunkach nomowych, najlepiej na torze z małymi przeszkodami :)
    9. Projekt który planuję zbudować jest moją pracą inzynierską (obrona za rok) więc mam jeszcze troche czasu na zdobycie funduszy jednak nie chciał bym przekroczyć kwoty 500 zł. Nie licząc cen wyswietlacza, mikrokontrolerów, kabli, blachy gdyż te elementy już posiadam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    1. Skoro to ma być pojazd udający samochód, czyli jakiś model, to jak bez kół skrętnych?
    2. Sterowanie w mostku H. Napęd na 4 koła można zrealizować i na dwóch silnikach ale trzeba przenieść napęd, np przekładnią łańcuchową (są drobne łańcuchy) lub pasem zębatym.
    3. Musisz to sprawdzić i dobrać akumulator odpowiedni do zapotrzebowania.
    5. Silników masz całą masę. DC, bldc, krokowe. Wszystko zależy od pomysłu na napęd i możliwości zabudowania z przekładnią.
    6. Dużo ciekawych podzespołów znajdziesz np w kserokopiarkach, dużych drukarkach (silniki krokowe, przekładnie zębate, pasowe). Musisz zdobyć jakieś źródło z takimi gratami.
    7 . Radzę się mocno zastanowić nad gadżetami - patrz źródło zasilania.
    8. Takie małe przeguby, to np przeguby kluczy nasadowych 1/4 cala.
    9. Od razu podwój tą kwotę, jeśli to ma być rzetelna i przemyślana praca, a nie sklecone ze śmieci.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Sam wykonałem takie pojazd dosyc niedawno bo obrana juz niedługo... nie moge zdradzic całych szczegolów ale taki projekt musisz sporo przemyslec.. tym bardziej silniki wage oraz zasilanie. Bo od tego zalezy wszystko. Podgladowo wrzucam fotki. Waga calosci ok 15 kg ;) A i najwazniejsze.. do sterowania silnikow mostek h ale nie zlozony z przekaznikow. Uwierz mi ze cewki sieja takie spustoszenie ze nawet z ukladem unl2803 mikrokontroler wpada w panike... tylko gotowe uklady bo to inzynierka wiec mzesz sobie na to pozwolic. lub mosfety. zalezy jakie prady beda braly twoje silniki. Pozdrawiam

Projekt i budowa zdalnie sterowanego pojazdu Projekt i budowa zdalnie sterowanego pojazdu Projekt i budowa zdalnie sterowanego pojazdu