Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Alpine 3549 - naprawa przetwornicy (protect)

KoPeR9 16 Feb 2014 19:50 2124 5
    KoPeR9
    Level 12  
    Witam.
    Problemem jest próbkująca przetwornica.
    Co kilka sekund próbuje wystartować (prąd podnosi się do ok. 1,1A) i coś ją blokuje (prąd spada do 0,07A).
    Niekiedy zdarzy się (najczęściej jak wzmacniacz jest zimny), że przetwornica poprawnie wystartuje i działa ok. 20-30s (sam wzmacniacz także pracuje poprawnie), następnie ponownie zapala się "protect" i przetwornica próbkuje.

Sprawdzane były tranzystory końcowe i sterujące, dla pewności podstawiłem drugi zestaw - bez zmian.
    Wymieniłem wszystkie klucze w przetwornicy z 2sk1191 na IRFZ44N - bez zmian.
    Nie wykryłem żadnych zwarć na wyjściach przetwornicy.

Podaję napięcia na TL494 (IC301) w momencie zapalenia się "protect":

1- 0V
    2- 2,4V
    3- 0,1V
    4- 5V
    5- 1,6V
    6- 3,5V
    7- 0V
    8- 14V
    9- 0V
    10- 0V
    11- 14V
    12- 14V
    13- 5V
    14- 5V
    15- 5V
    16- 0V

Drugi TL494 (IC302):

1- 0V
    2- 2,4V
    3- 0,1V
    4- 5V
    5- 1,6V
    6- 5V
    7- 0V
    8- 14V
    9- 0V
    10- 0V
    11- 14V
    12- 14V
    13- 5V
    14- 5V
    15- 5V
    16- 0V

Schemat mile widziany.

Pozdrawiam i proszę o pomoc w znalezieniu usterki.
    bzyku8763
    Level 11  
    Witam. Nie musi występować zwarcie mierząc miernikiem na wyjściu przetwornicy. Po podaniu napięcia na wzmacniacz przez jakiś czas może być wszystko w porządku, ale gdy wzmacniacz wzbudzi się to zacznie pobierać bardzo duży prąd z przetwornicy i będzie ona się wyłączać. Jeśli masz możliwość odłączenia wzmacniaczy od przetwornicy to zrób to i wystartuj przetwornicę, jeśli po dłuższym czasie nic nie będzie się działo i napięcia będą w normie, podłącz wtedy jeden wzmacniacz, jeśli będzie wszystko w porządku podłącz drugi, jak przetwornica się wyłączy to problem leży po stronie drugiego podłączonego wzmacniacza.
    KoPeR9
    Level 12  
    Odłączyłem jeden kanał (wylutowałem wszystkie tranzystory końcowe i sterujące z tej sekcji) i jak narazie wzmacniacz pracuje poprawnie na drugim kanale oczywiście.
    Zamówię zaraz cały zestaw na drugi kanał i dam znać o postępach.

Pospieszyłem się trochę.
    Przełożyłem tranzystory z jednego kanału, który działał do drugiego i niestety przetwornica nadal próbkuje. Czyli problem nie leży w tranzystorach końcowych i sterujących.

Zauważyłem teraz, że przy podłączonym obciążeniu (głośniku) niekiedy załączy się wzmacniacz i ładnie gra, bez szumów, zniekształceń, jedynie co kilkanaście sekund słychać "puk" w głośniku (w tym momencie prąd podchodzi na ponad 5A), zapala się "protect" i za chwilę końcówka znów się załącza i tak w kółko.

Ma ktoś pomysł co może powodować w/w zwarcie w różnych momentach?
    bzyku8763
    Level 11  
    Zaraz Zaraz, napisałeś że po wylutowaniu tranzystorów z pierwszego kanału i pozostawieniu całego kompletnego wzmacniacza na drugim kanale pracuje poprawnie. A po przełożeniu z drugiego na pierwszy tranzystorów końcowych, pozostawiając wtedy wylutowane na drugim przetwornica wyłącza się. Tak?

To od razu widać że problem jest w stopniu sterującym na pierwszym kanale.

Drugim kanałem nie ma co się wiecej bawić, wlutuj do niego tranzystory.

Jak masz wlutowane tranzystory w obu kanałach, to zmierz napięcia B-E na tranzystorach mocy jednego i drugiego kanału, zapewne na jednym kanale masz po około 0,5...0,7 V, a na tym uszkodzonym któryś z tranzystorów czy to dodatniej albo ujemnej połówki ma większe lub mniejsze napięcie, czyli są nierówno wysterowane i po jakimś czasie zacznie pobierać większy prąd.
    KoPeR9
    Level 12  
    Tranzystorami końcowymi steruje kostka STK350-010A.
    Zamówiłem po 1szt. STK350-010 i STK350-030 na testy.
    Jutro powinna dojść przesyłka więc podstawię i zobaczymy.
    KoPeR9
    Level 12  
    A więc wymieniłem kostkę STK350 i jak narazie wzmacniacz działa poprawnie. Działają oba kanały, wzmacniacz gra już ponad 30min. Potestuję go jeszcze parę dni i jak wszystko będzie ok, wtedy zamknę temat.
    Pozdrawiam