Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Alpine 3549 - naprawa przetwornicy (protect)

KoPeR9 16 Lut 2014 19:50 1776 5
  • #1 16 Lut 2014 19:50
    KoPeR9
    Poziom 12  

Witam.
    Problemem jest próbkująca przetwornica.
    Co kilka sekund próbuje wystartować (prąd podnosi się do ok. 1,1A) i coś ją blokuje (prąd spada do 0,07A).
    Niekiedy zdarzy się (najczęściej jak wzmacniacz jest zimny), że przetwornica poprawnie wystartuje i działa ok. 20-30s (sam wzmacniacz także pracuje poprawnie), następnie ponownie zapala się "protect" i przetwornica próbkuje.

Sprawdzane były tranzystory końcowe i sterujące, dla pewności podstawiłem drugi zestaw - bez zmian.
    Wymieniłem wszystkie klucze w przetwornicy z 2sk1191 na IRFZ44N - bez zmian.
    Nie wykryłem żadnych zwarć na wyjściach przetwornicy.

Podaję napięcia na TL494 (IC301) w momencie zapalenia się "protect":

1- 0V
    2- 2,4V
    3- 0,1V
    4- 5V
    5- 1,6V
    6- 3,5V
    7- 0V
    8- 14V
    9- 0V
    10- 0V
    11- 14V
    12- 14V
    13- 5V
    14- 5V
    15- 5V
    16- 0V

Drugi TL494 (IC302):

1- 0V
    2- 2,4V
    3- 0,1V
    4- 5V
    5- 1,6V
    6- 5V
    7- 0V
    8- 14V
    9- 0V
    10- 0V
    11- 14V
    12- 14V
    13- 5V
    14- 5V
    15- 5V
    16- 0V

Schemat mile widziany.

Pozdrawiam i proszę o pomoc w znalezieniu usterki.

0 5
  • #2 17 Lut 2014 03:44
    bzyku8763
    Poziom 10  

Witam. Nie musi występować zwarcie mierząc miernikiem na wyjściu przetwornicy. Po podaniu napięcia na wzmacniacz przez jakiś czas może być wszystko w porządku, ale gdy wzmacniacz wzbudzi się to zacznie pobierać bardzo duży prąd z przetwornicy i będzie ona się wyłączać. Jeśli masz możliwość odłączenia wzmacniaczy od przetwornicy to zrób to i wystartuj przetwornicę, jeśli po dłuższym czasie nic nie będzie się działo i napięcia będą w normie, podłącz wtedy jeden wzmacniacz, jeśli będzie wszystko w porządku podłącz drugi, jak przetwornica się wyłączy to problem leży po stronie drugiego podłączonego wzmacniacza.

0
  • #3 17 Lut 2014 11:33
    KoPeR9
    Poziom 12  

Odłączyłem jeden kanał (wylutowałem wszystkie tranzystory końcowe i sterujące z tej sekcji) i jak narazie wzmacniacz pracuje poprawnie na drugim kanale oczywiście.
    Zamówię zaraz cały zestaw na drugi kanał i dam znać o postępach.

Pospieszyłem się trochę.
    Przełożyłem tranzystory z jednego kanału, który działał do drugiego i niestety przetwornica nadal próbkuje. Czyli problem nie leży w tranzystorach końcowych i sterujących.

Zauważyłem teraz, że przy podłączonym obciążeniu (głośniku) niekiedy załączy się wzmacniacz i ładnie gra, bez szumów, zniekształceń, jedynie co kilkanaście sekund słychać "puk" w głośniku (w tym momencie prąd podchodzi na ponad 5A), zapala się "protect" i za chwilę końcówka znów się załącza i tak w kółko.

Ma ktoś pomysł co może powodować w/w zwarcie w różnych momentach?

0
  • #4 18 Lut 2014 02:05
    bzyku8763
    Poziom 10  

Zaraz Zaraz, napisałeś że po wylutowaniu tranzystorów z pierwszego kanału i pozostawieniu całego kompletnego wzmacniacza na drugim kanale pracuje poprawnie. A po przełożeniu z drugiego na pierwszy tranzystorów końcowych, pozostawiając wtedy wylutowane na drugim przetwornica wyłącza się. Tak?

To od razu widać że problem jest w stopniu sterującym na pierwszym kanale.

Drugim kanałem nie ma co się wiecej bawić, wlutuj do niego tranzystory.

Jak masz wlutowane tranzystory w obu kanałach, to zmierz napięcia B-E na tranzystorach mocy jednego i drugiego kanału, zapewne na jednym kanale masz po około 0,5...0,7 V, a na tym uszkodzonym któryś z tranzystorów czy to dodatniej albo ujemnej połówki ma większe lub mniejsze napięcie, czyli są nierówno wysterowane i po jakimś czasie zacznie pobierać większy prąd.

0
  • #5 27 Lut 2014 21:16
    KoPeR9
    Poziom 12  

Tranzystorami końcowymi steruje kostka STK350-010A.
    Zamówiłem po 1szt. STK350-010 i STK350-030 na testy.
    Jutro powinna dojść przesyłka więc podstawię i zobaczymy.

0
  • #6 28 Lut 2014 21:37
    KoPeR9
    Poziom 12  

A więc wymieniłem kostkę STK350 i jak narazie wzmacniacz działa poprawnie. Działają oba kanały, wzmacniacz gra już ponad 30min. Potestuję go jeszcze parę dni i jak wszystko będzie ok, wtedy zamknę temat.
    Pozdrawiam

0