Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 88-pa - Połączenie atmegi z komputerem poprzez RS232(D-Sub 9)

sibibibi1 16 Lut 2014 20:00 2514 14
  • #1 16 Lut 2014 20:00
    sibibibi1
    Poziom 10  

Witam!
    Otóż jak w temacie. Mam ATmegę 88-pa, i podłączyłem ją pod port D-Sub 9.
    Atmega ma być podłączona do 2-uch diod LED, i gdy na przykład przez program napisany w vb.net nadam zmiennej led1 wartość 1 to dioda nr.1 się zaświeci a gdy nadam zmiennej led2 wartość 1 to dioda nr.2 się zaświeci A gdy którejś ze zmiennych nadam wartość 0 to wiadomo któraś z diody zgaśnie.Poniżej podaję schemat połączeń.Z góry dziękuję!

0 14
  • #2 16 Lut 2014 20:39
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  • #3 16 Lut 2014 23:07
    McMonster
    Poziom 32  

Jeżeli ten port planujesz podłączyć bezpośrednio do komputera, to też bardzo niedobrze.

0
  • #4 17 Lut 2014 08:19
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Pryz takim podłączeniu jest spora szansa, że mikrokontrolera już nie masz, za to nie ma żadnej szansy na transmisję danych - naprawdę nie trafiłeś dotychczas nigdzie na schemat podłączenia uC do RS232C z transceiverem po drodze, chociażby popularnym MAX232?

Takie podłączenie LED grozi uszkodzeniem LED i uC.

Przy uC brakuje doprowadzenia zasilania i kondensatorów blokujących.

Zacznij od połączenia tego wszystkiego zgodnie z poprawnym schematem, jakich tysiące znajdziesz w sieci. Ten, który wymyśliłeś, zawiera błędy w każdym miejscu.

0
  • #6 17 Lut 2014 15:07
    sibibibi1
    Poziom 10  

oj dobra zapomniałem rezystora... przecież wiem że trzeba dać rezystor -_-

0
  • #7 17 Lut 2014 15:33
    dondu

sibibibi1 napisał:
    oj dobra zapomniałem rezystora... przecież wiem że trzeba dać rezystor -_-

Po pierwsze nie jeden lecz dwa, po drugie ze schematu i postu wynika, że kompletnie nie wiesz co robisz i takim Ciebie widzimy. Jeżeli więc przeszkadza Ci, że wypunktowujemy problemy, to po co zakładasz temat?

Przerób więc schemat, albo zamknij temat.

0
  • #8 18 Lut 2014 17:29
    sibibibi1
    Poziom 10  

Poprawiłem schemat.

Dodano po 5 [minuty]:

A przy okazji mam pytanie. Jak ustawić pin PC5 na wejście?

0
  • #9 18 Lut 2014 17:41
    shadow4601243
    Poziom 22  

Zamiast jednego R1 musisz dać po jednym rezystorze oddzielnie dla każdej diody, bo w tym wypadku zależnie od tego czy jedną czy obie włączysz to będą z różną jasnością świecić.

Swoją drogą nie prościej by było zaprogramować w atmedze wirtualny com i podłączyc pod usb?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9731420#9731420

0
  • #10 18 Lut 2014 17:56
    McMonster
    Poziom 32  

sibibibi1 napisał:
    Poprawiłem schemat.

Dodano po 5 [minuty]:

A przy okazji mam pytanie. Jak ustawić pin PC5 na wejście?

Kondensator na pinie 6 konwertera napięć jest podłączony odwrotnie, AVCC wciąż niepodłączone. Reset powinien być rezystorem ok. 10K do zasilania, a przycisk na tymże pinie zwierać do masy, najlepiej przez znacznie mniejszy rezystor.

0
  • #12 23 Lut 2014 10:20
    sibibibi1
    Poziom 10  

Wiem że źle podłączyłem mikrokontroler itd. ale ja wiem jak poprawnie go podłączyć. Ja na płytce stykowej zawsze mam tak podłączone jak dondu pokazał na swoim forum. Na schemacie nie chodzi o zasilanie, tylko ,o "prawą" stronę, czyli Podłączenie max232. Ja myślę żeby mikrokontroler wysyłał dane przez port COM1 a program hyper terminal by je odbierał np. kod który wykonuje działanie

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dodano po 1 [minuty]:

A tak przy okazji AVCC nie służy do zasilania przetwornika ADC? Gdzieś o tym czytałem...

0
  • #13 23 Lut 2014 12:48
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Reasumując: uC masz podłączony źle z każdej strony, do tego masz program, który nie przejdzie kompilacji, a my mamy sprawić, żeby to wszystko działało, bo Ty jesteś zbyt leniwy na to, żeby znaleźć w sieci jeden z tysięcy przykładowych schematów i programów z komunikacją przez RS232.

0
  • #14 23 Lut 2014 12:51
    McMonster
    Poziom 32  

sibibibi1 napisał:
    Wiem że źle podłączyłem mikrokontroler itd. ale ja wiem jak poprawnie go podłączyć.

Bardzo fajnie, ale my nie wiemy, czy wiesz. Nie jesteśmy w stanie zgadywać, co masz dobrze, a gdzie ci pomóc.

Cytat:
    Ja na płytce stykowej zawsze mam tak podłączone jak dondu pokazał na swoim forum.

Tak, czyli jak? Dobrze, czy źle?

Cytat:
    Na schemacie nie chodzi o zasilanie, tylko ,o "prawą" stronę, czyli Podłączenie max232.

Chodzi o wszystko, bez poprawnego zasilania nic nie zadziała. I skąd będziemy wiedzieć, jak ci pomóc?

Cytat:
    A tak przy okazji AVCC nie służy do zasilania przetwornika ADC? Gdzieś o tym czytałem...

Tak, również kilku innych rzeczy. Jakbyś przeczytał na podanych stronach, to już byś to wiedział.

0
  • #15 23 Lut 2014 13:34
    dondu

Moderowany przez dondu:

sibibibi1 napisał:

Po raz kolejny okazuje się, że my podpowiadamy, a Ty kompletnie nie korzystasz z tych podpowiedzi. Już w pierwszym moim poście wskazałem Ci problem i podałem link dogłębnie wyjaśniający problem AVcc. Gdybyś go przeczytał nie zadałbyś powyższego pytania.

Gdy wkleiłeś poprawiony schemat ponownie nie było na nim żadnych poprawek w tym względzie, co skwitowałem następująco:

dondu napisał:
    ... ale w ogóle nie czytałeś linków które zamieściłem w tym poście: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13310984#13310984
    Nie ma sensu ponownie pisać tego samego - przeczytaj, zrozum, zastosuj ...

Ponieważ nie korzystasz z naszej pomocy, nie ma więc sensu ciągnąć ten temat dalej. Wielu początkujących otrzymuje od nas podpowiedzi i szybko rozwiązują swoje problemy, ale różnią się od Ciebie jednym - czytają i stosują się do naszych odpowiedzi. Ty tego nie robisz.

Temat zamykam.

3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów ... wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

0