Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zodiak DSS 402 - Zodiak DSS 402 - dziwne buczenie

bearq 16 Feb 2014 20:38 2946 5
    bearq
    Level 38  
    Witam,

jako iż swój stary temat rozwiazałem a nie było sensu poruszać innych problemów stworzyłem nowy temat. To tak w skrócie; Zodiak przez kilka lat leżał na śmieciach, później robił za podstawkę pod kwiatka. Przyniesiony do domu, odratowany kilka elementów wymienione. Radio przestrojone a sam wzmacniacz gra pięknie. Jest natomiast jeden problem, czyli w momencie "spoczynku" wzmacniacza czyli jak nic nie gra słychać dość głośne buczenie w jednym jak i drugim kanale. Buczenie o wiele głośniejsze od transformatora a dzwiękowo porównywalne. Czy problemem będzie kondensator na wejściu (2x 4700uF 30V) czy może problem leży w czymś innym?
    prazol
    Level 22  
    Jest duża szansa, że tak, podstaw inny i będzie wiadomo, może też być problem z masą.
    adrian987654321
    Level 17  
    Czy buczenie reaguje na potencjometr głośności, jest głośniejsze/cichsze ?
    bearq
    Level 38  
    adrian987654321 wrote:
    Czy buczenie reaguje na potencjometr głośności, jest głośniejsze/cichsze ?

Teraz sprawdziłem i tak, podczas podgłaszania słychać lekko mocniejsze buczenie po przekroczeniu pewnego progu z glosników wydobywa się okropny dzwięk niczym piszczenie lub jakies odgłosy tarcia metal o metal.
    radiogaga
    Service technician RTV
    Często widać, czy 2X4700 zaczyna puchnąć. Zmierz symetrię napięć na nim lub dopnij drugi.
    bearq
    Level 38  
    Odkopuje to wykopalisko. Zodiak do tej pory gra pieknie no moze prawie bo po wymianie kondzia 2x4700uf przestal prawie buczec. Przy wylaczonej muzyce zaczyna delikatnie szumiec oraz buczec dopiero od okolo 3/4 pokretla i buczenie wraz z szumieniem narasta wraz z glosnoscia do konca. Pewnie przydalo by sie wymienic wszystkie kondensatory ale sprzet i tak jest uzywany raz na miesiac a za troche bedzie juz tylko pieknym meblem ;-)