Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie domu - schemat dla początkującego

koksik11 16 Lut 2014 21:03 2295 2
  • #1 16 Lut 2014 21:03
    koksik11
    Poziom 1  

Na wstępie jako że to mój pierwszy post to witam kolegów.
    Przedstawię się pokrótce. Mam na imię Paweł, właśnie postawiłem mury i biorę się za instalacje wewnętrzne. Ponieważ jestem po szkole elektroenergetykiem to doszedłem do wniosku że kable rozłożę sam a do skrzynki i sprawdzenia wezmę fachowca z uprawnieniami. Problem w tym że szkołę skończyłem 20 lat temu, życie pchnęło mnie w innym kierunku i teraz muszę sobie wszystko przypominać a czas w elektryce i rozwiązaniami z nią związanymi również biegnie do przodu. No i teraz mam kilka problemów z projektem instalacji. Po pierwsze niestety nie stać mnie na "dom inteligentny" a jednak chciałbym uzyskać kilka funkcji które pozwolą go usprawnić. Podłączenie rolet mam już opracowane (choć zapewne jeszcze tu dopytam) ale największy problem stanowi dla mnie oświetlenie i efekt jaki chciałbym uzyskać. Zależałoby mi szczególnie na możliwości wyłączenia oświetlenia w domu centralnie gdyż córa notorycznie nie wyłącza światła, a że nie pracuje to nie mogę jej obciążyć kosztami:) Zastanawiam się czy są (tak jak przy sterowaniu przewodowym rolet) dostępne przekaźniki które pozwolą uprościć obwód a zarazem zbudować oświetlenie sterowane centralnie, z kilkoma punktami świetlnymi sterowanymi czujnikami ruchu, schodowymi, może kilka ściemniaczy. Pewnie można zrobić sensowną instalację w oparciu o styczniki, przekaźniki bistabilne itp, która będzie jednak znacząco tańsza niż to co proponują w "inteligentnych domach".
    Najlepiej gdyby ktoś zaoferował pomoc i nakreślił schemat instalacji oświetlenia, z potrzebnym osprzętem dla mojego projektu uwzględniając oczywiście moje sugestie. Ponieważ jest to kawał roboty to jestem gotów ponieść pewne koszta.
    Jeśli ktoś byłby skłonny pomóc to proszę o kontakt. No chyba że rozwinąć tutaj temat podając szczegóły instalacji. Oczywiście elektryka mam ale to fachowiec "starej daty", robi wszystko dobrze i solidnie,ale jednak elektrykę że tak powiem "prostą": korytarz to wyłącznik schodowy, a czujka ruchu to już zbędna kombinacja. Z góry dzięki za odzew.

0 2
  • #2 16 Lut 2014 22:35
    elektronikq
    Poziom 24  

Kolega miał styczność z sterownikami PLC? Sterownik taki nie kosztuje dużo (w zależności od modelu) ale PLCeki nieprzemysłowe nie kosztuję dużo i może sobie kolega zrobić to na PLC.

Jeśli oświetlenie będzie z 3 faz to bierzesz 3 styczniki. I możesz sobie zaprogramować aby każdy osobno wyłączać stycznik albo wyłączać wszystkie na raz. Oczywiście zabezpieczenia tak jak w typowej rozdzielnicy.

Jak kolega chce coś inteligentnego to proszę:
    Link

Tutaj kolega bodajże z elektrody:
    Link

0
  • #3 16 Lut 2014 22:41
    zbich70
    Specjalista elektryk

Jeśli dobrze zrozumiałem problem to tkwi on w "nawykach" córki. Najprościej nad tym popracować i problem zniknie.;)

0