Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie domu - schemat dla początkującego

koksik11 16 Feb 2014 21:03 2574 2
Optex
    koksik11
    Level 1  
    Na wstępie jako że to mój pierwszy post to witam kolegów.
    Przedstawię się pokrótce. Mam na imię Paweł, właśnie postawiłem mury i biorę się za instalacje wewnętrzne. Ponieważ jestem po szkole elektroenergetykiem to doszedłem do wniosku że kable rozłożę sam a do skrzynki i sprawdzenia wezmę fachowca z uprawnieniami. Problem w tym że szkołę skończyłem 20 lat temu, życie pchnęło mnie w innym kierunku i teraz muszę sobie wszystko przypominać a czas w elektryce i rozwiązaniami z nią związanymi również biegnie do przodu. No i teraz mam kilka problemów z projektem instalacji. Po pierwsze niestety nie stać mnie na "dom inteligentny" a jednak chciałbym uzyskać kilka funkcji które pozwolą go usprawnić. Podłączenie rolet mam już opracowane (choć zapewne jeszcze tu dopytam) ale największy problem stanowi dla mnie oświetlenie i efekt jaki chciałbym uzyskać. Zależałoby mi szczególnie na możliwości wyłączenia oświetlenia w domu centralnie gdyż córa notorycznie nie wyłącza światła, a że nie pracuje to nie mogę jej obciążyć kosztami:) Zastanawiam się czy są (tak jak przy sterowaniu przewodowym rolet) dostępne przekaźniki które pozwolą uprościć obwód a zarazem zbudować oświetlenie sterowane centralnie, z kilkoma punktami świetlnymi sterowanymi czujnikami ruchu, schodowymi, może kilka ściemniaczy. Pewnie można zrobić sensowną instalację w oparciu o styczniki, przekaźniki bistabilne itp, która będzie jednak znacząco tańsza niż to co proponują w "inteligentnych domach".
    Najlepiej gdyby ktoś zaoferował pomoc i nakreślił schemat instalacji oświetlenia, z potrzebnym osprzętem dla mojego projektu uwzględniając oczywiście moje sugestie. Ponieważ jest to kawał roboty to jestem gotów ponieść pewne koszta.
    Jeśli ktoś byłby skłonny pomóc to proszę o kontakt. No chyba że rozwinąć tutaj temat podając szczegóły instalacji. Oczywiście elektryka mam ale to fachowiec "starej daty", robi wszystko dobrze i solidnie,ale jednak elektrykę że tak powiem "prostą": korytarz to wyłącznik schodowy, a czujka ruchu to już zbędna kombinacja. Z góry dzięki za odzew.
  • Optex
    elektronikq
    Level 24  
    Kolega miał styczność z sterownikami PLC? Sterownik taki nie kosztuje dużo (w zależności od modelu) ale PLCeki nieprzemysłowe nie kosztuję dużo i może sobie kolega zrobić to na PLC.

Jeśli oświetlenie będzie z 3 faz to bierzesz 3 styczniki. I możesz sobie zaprogramować aby każdy osobno wyłączać stycznik albo wyłączać wszystkie na raz. Oczywiście zabezpieczenia tak jak w typowej rozdzielnicy.

Jak kolega chce coś inteligentnego to proszę:
    Link

Tutaj kolega bodajże z elektrody:
    Link
    zbich70
    Level 43  
    Jeśli dobrze zrozumiałem problem to tkwi on w "nawykach" córki. Najprościej nad tym popracować i problem zniknie.;)