Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łuparka - hydrauliczna półautomat

16 Lut 2014 22:36 2838 19
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich.
    Jestem w trakcie budowy łuparki hydraulicznej.
    Wykorzystana ma być przy drzewie jakieś 200m3 rocznie.
    Drzewo świeżo ścinane, długość 40-50cm średnica do 40cm, gatunek - wszystko co rośnie.

Potrzebuje dobrać pompę silnik siłownik rozdzielacz.
    Posiadam silnik 5,5kW 1450obr/min, zastanawiałem się nad pompą NSZ-16 rosyjską. Tylko czy silnik nie będzie za mały?

Z moich wyliczeń:
    16cm3/obr * 1450obr/min =23l/min
    23l/min * 200atm /600 = 7,66kW
    Siłownika nie liczę bo nie mam jeszcze pompy.
    Rozdzielacz - sterowany elektrycznie łupanie po naciśnięciu przycisku a powrót automatycznie. Zastosowanie krańcówki przekaźnika zasilacza bo cewki rozdzielacza są sterowane napięciem 12V.

Proszę o jakieś podpowiedzi.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Posiadam silnik 5,5kW.23l/min * 200atm /600 = 7,66kW.Jeżeli wyliczenia są poprawne,to masz za słaby silnik aby uzyskać maksymalną wydajność pompy.
  • Poziom 6  
    Zgadza się , Ale czu zastosować mniejsza pompę czy lepiej szukać silnik 7kW?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Zostaw silnik jaki jest,pompa będzie pracować z mniejszą wydajnością,ale i tak da radę.
  • Poziom 14  
    Mam identyczny silnik i użyłem pompy 14cm/obr ciśnienie robocze obrałem 160 bar i silnik powinien sobie dać radę spokojnie. Elektryczne rozdzielacze są dość drogie no chyba że masz duży budżet. Jaki nacisk chcesz osiągnąć, masz już upatrzony siłownik??
    Użycie silnika 7kW to tylko niepotrzebne dodatkowe koszty za energie elektryczną, a jak łuparka tylko na swoje potrzeby to silnik 5.5 kW w sam raz wg mnie.
  • Poziom 6  
    Rozdzielacz to koszt ok. 500zł więc warto dołożyć te parę groszy i zrobić automatyczny powrót . Siłownika nie mam i nie wiem co wybrać . Proszę o jakieś podpowiedzi. Najlepiej coś nowego. A jeszcze pytanie odnośnie ramy, jaki dwuteownik wybrać? mam okazyjnie 30cm , ale czy nie za duży ?
    Nacisk około 20T
  • Poziom 14  
    Też myślałem nad zastosowaniem elektrycznego rozdzielacza ale ostatecznie kupiłem zwykły rozdzielacz z zatrzaskiem za 150 zł i też będzie coś na wzór "automatycznego" powrotu... 20 ton przy silniku 5.5 kW jak nawet osiągalne to nieekonomiczne...

Dobór siłownika
  • Poziom 6  
    Dlaczego to nieekonomiczne? Potrzebuję namiaru na nowy siłownik skok ok 60cm śr. ok 10cm. Polecicie jakąś stronkę?
  • Poziom 14  
    Ja przy takim silniku jak ty kupiłem siłownik 80/45 i przy ciśnieniu 160 barów mam tylko 8 ton nacisku więc pomyśl jaki musiałby być siłownik aby dał te 20 ton nacisku...Pamiętaj że przy łuparkach hydraulicznych ważny jest też czas wysunięcia i powrotu siłownika no chyba że na tym ci nie zależy...

A co do stron to ja z takich korzystałem:
    -Link
    -Link
  • Poziom 6  
    Czas jest bardzo ważny. Siłownik jaki mi pasuje 50/100/700 siła nacisku 14T
  • Poziom 14  
    Jaką wydajność będzie miała pompa która chcesz użyć??
  • Poziom 6  
    23L/min nie bardzo wiem jak obliczyć czas wysunięcia pod obciążeniem i powrót
  • Poziom 14  
    23 l/min a jakie ciśnienie zamierzasz osiągnąć????

Jeśli się nie mylę to pojemność siłownika który podałeś wynosi 5.5 litra, skoro pompa tłoczy 23l/min czyli 0.38l/sec to czas pełnego wysunięcia wyniesie jakieś 14.5 sekundy ale to są tylko moje spekulacje bo nie wiem jak to wygląda pod obciążeniem ale może ktoś bardziej obeznany się wypowie...
  • Poziom 14  
    UP A jaki masz silnik w tej łuparce?? Pompa ile ma dm3/obr??
  • Poziom 14  
    70l/min przy takim ciśnieniu i silniku nierealne....
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    I jak tam łuparka?? W trakcie prać czy pomysł już umarł??
  • Poziom 6  
    wykonano. pompa nsz 16 silnik 5.5 kw siłownik fi 100 . chodzi super.