Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus K50in - wysoka temperatura karty graficznej g102m

Crust 17 Feb 2014 06:31 4992 25
    Crust
    Level 9  
    Witam. Posiadam laptopa ASUS K50in procesor Pentium Dual Core T4300 taktowanie 2.1GHz, grafika nvidia g102m . Laptop ostatnio zagrzewał mi się wiec wyczyściłem sprzęt oraz wymieniłem pastę termo-przewodzącą. Po tej czynności zauważyłem że temperatura procesora wróciła do normy jedynie pojawił się problem z kartą graficzną na którą położyłem również pastę, a mimo to temperatury są wysokie podczas normalnego użytkowania np.oglądanie filmów temp. wynosi od 55-60C. Podczas odpalenia gry temperatura wynosi 60-72C. Wydaje mi się że podane temperatury są trochę za wysokie. Mam więc pytanie czy temp. są odpowiednie? I moje kolejne ważne pytanie czy zamiast pasty powinienem zastosować na grafice thermopad? (może lepiej dociśnie blaszkę od chłodzenia z kartą graficzną niż pasta) Czekam na odp. z góry dzięki soryy również za drobne błędy jestem nowym użytkownikiem forum :)
    marek216

Level 43  
    Crust wrote:
    czy zamiast pasty powinienem zastosować na grafice thermopad?

Co tam było zanim wsadziłeś łapy do środka?
    Crust
    Level 9  
    Nie jestem pewien. Będę szczery robiłem to szybko nie zwracając uwagi :( porostu zmyłem szarą substancję* w moim mniemaniu pastę...i nałożyłem nową pastę.
    marek216

Level 43  
    Crust wrote:
    porostu zmyłem szarą substancję* w moim mniemaniu pastę...i nałożyłem nową pastę.

W Twoim mniemaniu pasta mogła być w rzeczywistości wygrzanym padem. Podłuż tam pada i sprawdź temperaturę.
    Crust
    Level 9  
    marek216 wrote:
    Crust wrote:
    porostu zmyłem szarą substancję* w moim mniemaniu pastę...i nałożyłem nową pastę.

W Twoim mniemaniu pasta mogła być w rzeczywistości wygrzanym padem. Podłuż tam pada i sprawdź temperaturę.

Niestety po podłożeniu pada temp znacznie wzrosła. ponad 88C
    Crust
    Level 9  
    dominik55555 wrote:
    Jakiej pasty używasz?

Przepraszam że dopiero teraz odpisuje. Wcześniej miałem AG EXTREME 3g, za radą poprzedniego rozmówcy zmieniłem na pada i temp. znacznie wzrosła. :( Jutro kupię nową pastę. Może możesz polecić jakąś?
    dominik55555
    Level 20  
    Nie znam AG Extreme, spróbuj MX-2. Z tego co pamiętam w k50in jest tylko pasta, ale mogę się mylić.

Widzę, że parametry mają podobne, więc połóż pastę z powrotem. Jaka temp. GPU w spoczynku? Sprawdź programem Furmark. Puść również test owym programem. Wyniki przedstaw na forum.
    Crust
    Level 9  
    Więc tak, nie udało mi się znaleźć MX-2, ale zastosowałem inną Revoltec podczas maksymalnego obciążenia temp. wyniosła 81C, natomiast w spoczynku temp. wynosi 60C.
    Crust
    Level 9  
    Chyba masz rację :( Dzięki za pomoc.
    dominik55555
    Level 20  
    Innych objawów typu zwiechy, blue screeny nie ma? Moja diagnoza jest czysto teoretyczna i nie ma na nią gwarancji. Wnioskuję, że heatpipe sprawny, po tym jak temp. CPU spadła. Dla pewności można przetestowac heatpipe sposobem z zapalniczką lub gorącą wodą.
    marek216

Level 43  
    Heatpipe może okazać się winowajcą - podawane temperatury są znacznie zawyżone.
    Crust
    Level 9  
    blu screnów, i za-wiech brak temperatura procesora w normie jedynie grafika wysoka. podczas używania jedynie neta temp 70C. Jak przeprowadzić test z heatpipe?

Dodano po 12 [minuty]:

Heatpipe jeśli dobrze rozumiem to ta brązowa blaszka/mostek łączącą grafikę z procesorem? Podczas wysokich temp. jest cała gorąca i zmienia się jej wygląd w ciemny brąz/odcień. Poniżej przedstawiam temp. podczas odpalenia wyłącznie strony internetowej.
    Crust
    Level 9  
    Jakoś może nie najlepsza.

Cały gorący, z tylnego wylotu wychodzi ciepłe powietrze, ale niezbyt mocno. Spód laptopa również mocno nagrzany.
    Crust
    Level 9  
    czyli zakupić chłodzenie. Ok
    Crust
    Level 9  
    Witam otóż chyba znalazłem problem, po mocniejszym dociśnięciu układu na grafiką temp. spada/ pomiędzy Heatpipe a blaszką odprowadzającą od GPU jest szczelina / za mało dałem pasty pod spód? czy jednak wymiana?
    Crust
    Level 9  
    Zamówiłem nowe chłodzenie tamte poległo całkowicie :( jak tylko zamotuję, dam znać
    Crust
    Level 9  
    Chłodzenie nowe zamontowane, pasty nałożone a temperatura grafiki w spoczynku 55 w stresie ponad 80 czy to możliwe że pada karta graficzna?
    minkovsky
    Level 10  
    Witam,

Odświeżę temat, być może pomogę. Mam ten sam problem w K50in, lecz u mnie temperatury w spoczynku wynosiły po 60-70. Okazało się, że problem tkwi pomiędzy blaszka a heatpipe (wspominana szczelina przez Ciebie). Tam należy zastosować termopada. Pomiędzy grafiką a blaszką zastosowałem pastę termoprzewodzącą. Jak na razie komp w spoczynku 49-55 (nadal dużo). Obecnie czekam na nowe termopady 6W/mK mam nadzieję, że pomogą (stosowałem 1,5W/mK). Po zamontowaniu nowych termopadów postaram się odpisać, jeśli ktoś będzie zainteresowany.

Pozdrawiam

P.S. Dziś wymieniłem na wymienione termopady, niestety bez różnicy. Średnia temperatur 55 stopni w spoczynku. Uważam iż laptop po prostu przeżył swoje. Pora na wymianę i coś szybszego :)
    Balzat
    Level 14  
    Miałem takiego laptopa i od nowości temperatura na grafice w spoczynku była ~50°C
    w stresie ~75°C czasem 80°C
    cnkit
    Level 17  
    Szanowni Koledzy, w tym modelu należy dać na procek i grafikę pastę. Termopad 0,5 PHOBYA dajemy na wierzch blaszki na grafice między tą blaszkę a sam heatpipe na jak największej długości tego heatpipe. Nie naciskami paluchami i nie kombinujemy mechanicznie, oczywiście wcześniej oczyszczamy ze starego czynnika przewodzącego coś niebieskiego ala gęsta pasta. U mnie zawsze działa i temp standardowe do 65 do 70 stopni pod 100% obciążenia flashem. Ten układ niestety wydziela dużo ciepła i dodatkowo producent zakrywa go czarną folią "to też podnosi i to znacząco temp. pracy" co znacznie przyśpiesza jego zgon, ja wycinam ta folię równo z układem i odsłaniam go całkowicie ale trzeba uważać i nie wyciąć za dużo bo zwarcie między radiatorem a PCB gwarantowane.
    cheadelbob
    Level 9  
    Witam!

Mam taki sam problem. Posiadam Asus K50IN, i zrobiłem dokładnie tak samo jak autor tematu. Znam się troche na komputerach itp postanowiłem przeczyścić laptopa (wcześniej zrobiłem to samo z centralką i spadły mi temperatury o 25 stopni! zmieniłem pasty itp) więc postanowiłem zrobić podobnie z laptopem który jest w słabym stanie. Wymieniłem pastę na procesorze jak kolega i potem przyszedł czas na wymieny TEGO CZEGOŚ pomiędzy blaszką a jak wy to nazywacie headpipe. Nie wiedziałem w ogólę że istnieje coś takiego jak Thermopad myślałem że to co tam jest to zaschnięta pasta! Usunąłem to i nalałem kropelkę pasty, efekt był żaden a nawet możliwe że i gorszy. Nic się nie zmieniło :)

Zauważyłem że Asus K50In ma poważne problemy z chłodzeniem i grafiką.. Wczoraj wieczorem robiłem test programem obciążającym grafikę. W spoczynku jak był odpalony internet i 1 zakładka temperatura grafiki wynosiła 70stopni, podczas włączonego programu do obciążania grafiki wynosiła ona aż 93stopnie ;)

Czy ktoś już rozwiązał ten problem? Wyjeżdzam za kilka dni na studia i chciałbym się już z tym uporać :)

Czy sposób jaki podał kolega u góry jest sprwadzony? Ktoś go testował?
    Jaką dokładnie polecacie pastę do nałożenia na procek i grafikę w Asus K50IN bo thermopad rozumiem "0,5 PHOBYA" - tak jak wyżej.

P.S. Czy nie uważacie że Asusy K50IN z czasem po prostu tracą MOC? z roku na rok ten laptop działa coraz gorzej, nie pomaga format i czyszczenie tragedia...

Dodano po 3 [minuty]:

cnkit wrote:
    Szanowni Koledzy, w tym modelu należy dać na procek i grafikę pastę. Termopad 0,5 PHOBYA dajemy na wierzch blaszki na grafice między tą blaszkę a sam heatpipe na jak największej długości tego heatpipe. Nie naciskami paluchami i nie kombinujemy mechanicznie, oczywiście wcześniej oczyszczamy ze starego czynnika przewodzącego coś niebieskiego ala gęsta pasta. U mnie zawsze działa i temp standardowe do 65 do 70 stopni pod 100% obciążenia flashem. Ten układ niestety wydziela dużo ciepła i dodatkowo producent zakrywa go czarną folią "to też podnosi i to znacząco temp. pracy" co znacznie przyśpiesza jego zgon, ja wycinam ta folię równo z układem i odsłaniam go całkowicie ale trzeba uważać i nie wyciąć za dużo bo zwarcie między radiatorem a PCB gwarantowane.

Nie za bardzo mogę uwierzyć że mowa o tym samym modelu Asus K50IN u mnie przy włączeniu już jest 65stopni w stanie spoczynku a u kolegi przy obciążeniu grafiki na maxa jest dopiero 70.