Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CTX700B - Nie swieci dioda stand by

donko 17 Feb 2014 14:00 2187 8
 • #1
  donko
  Level 11  
  Monitor CTX S700B , płytka zasilacza ctx 11s92-006a
  Po podłączeniu do sieci monitor nie daje oznak życia , dioda stand by nie świeci.
  Monitor otworzyłem, z oględzin zasilacza nic nie wynikło - płytka jest cała, nie ma zewnętrznych śladów przegrzania lub spalenia któregokolwiek z elementów, kondensatory dobrym stanie.Napiecie za prostownikiem wynosi 320 V.Na tranzystorze od przetwornicy K2645 nóżka D ma napięcie 320V . Zasilanie układu SG 3842 to tylko 1.7V , podejrzewam że za niskie ale bez schematu nie wiem jak to napięcie powstaje .Czy może ktoś pomóc ?
 • #2
  dorota_g
  Level 18  
  http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/76749/MICROSEMI/SG3842D.html

  To już było wałkowane na Elektrodzie, wystarczy poszukać.
  Quote:

  Naprawa przetwornicy uc3842 / UC3843B /
  ==========================================================================================

  0. Po doprowadzeniu 320 V na elektrolit sieciowy :

  1. Podłącz zewnętrzny zasilacz o wydajności nie większej niż 50mA i napięciu do 20V do nóżek zasilania (5 - masa i 7).

  2. Sprawdź oscyloskopem, czy na wyjściu (6) pojawiła się fala prostokątna.

  3. Czasem trzeba zrównoleglić tranzystor transoptora rezystorem np 4K7 ponieważ niektóre (chyba 2842 także) sterowniki kontrolują obecność pętli sprzężenia zwrotnego.

  4. Jak już będziesz miał sterowanie tranzystora kluczującego to możesz pomału podłączać napięcie zasilające badany zasilacz. Oczywiście zaczynasz od niewielkich wartości - ok. 20V.

  5. Teraz musisz przyjrzeć się przebiegowi na Drenie tranzystora kluczującego. Powinien być stromy o amplitudzie kilkakrotnie przewyższającej napięcie zasilania. Na wyjściu powinno pojawić się napięcie (oczywiście dużo niższe).

  6. Pomału zwiększasz napięcie zasilania bacznie obserwując kształt przebiegu na bramce (lub na 6-ce). Po osiągnięciu nominalnej wartości napięcia wyjściowego (tego, z którego pobierany jest sygnał do sprzężenia zwrotnego) powinieneś zauważyć wyraźne zmniejszenie się współczynnika wypełnienia impulsu.

  I tak możesz spokojnie dojechać do napięcia sieciowego.

  7. Dobrze byłoby podłączyc jakieś obciążenie. Jakies tzn policzone stosownie do wyjścia, które testujesz.

  To pokrótce kilka ogólników. Oczywiście każda naprawa jest inna ale mniej więcej przebiega podobnie.
  Najważniejsze: Wszystkie prace prowadzisz zasilając naprawiany zasilacz poprzez transformator separujący 1:1.

  ==========================================================================================

  Proponuje nast. schemat postepowania:

  1. wymienic o ile jest rozsadzony - C1. ew. nawet nie mierzyć i wymienić
  2. spr. dokładnie omomierzem R2. w przyp sporej roznicy wartosci - wymienić.
  3. spr. dokładnie D2 (w kier zaporowym - megaomomierzem. wkier przew. na spadek napiecia) + R=5ohm (5,1ohm?)
  4. wymienic - nie mierzyć c2 (105 st. c.!) 100uF wydaje sie byc prawidlowa wartoscią.

  5. spr. DZ - o ile sa napisy. jesli nie ma: wylutować UC... oraz MOSFET! załączyć napięcie i sprawdzić - jakie ustali sie na diodzie zenera.
  przypuszczam ze bedzie ona miała wartośc raczej nie wieksza niz 18-20V (tyle z reguły wytrzymuje izolacja GS tranzystorów MOSFET) Jezeli odlozy sie na niej pelne nap. jak na C1 lub conajmniej kilkadziesiąt wolt - jest uszkodzona.

  6. spr. elem. na n.4,8 - chociaz tam powinno byc o.k.

  7. wymienić R8 na 1kohm oraz R10 na 1,5ohm . jesli mamy wylutowany scalak - zalączyć zasilanie i sprawdzić czy panuje jakies nap. na n3. Przy zasilaniu 230V powinno tam byc ok 0,5V

  8. sprawdzić koniecznie C7=470pF. byc moze zostal uszkodzony zaraz po uszkodzeniu R10.

  9. wlutować R7=22ohm (47 ohm) - nie wlutowywać jeszcze MOSFETa

  10. spr. dokładnie elementy układu snubbera - ew. wymienic.

  11. wymienić - nie mierzyć c10 oraz c11. spr. D6 oraz DZ=6,2V

  12. układ z diodą TL431 - opis j.w. Po sprawdzeniu dokładnym wartosci elementów mozna teoretycznie spróbować sprawdzić dzialanie tego ukadu - podlaczając na wyjscie zasilacz regulowany 0...6V. Jezeli ustawimy 5V - na bramce teoretycznie powinno ustalić się 2,5V (1,24V) . juz powyzej tego progu - dioda zaczyna "przewodzić" wiec na diodzie transoptora powinno odlozyć sie juz napięcie ok1,2V (zalezy od typu transoptora). Osobna sprawa -to sprawdzenie fototranzystora na pierwotnej stronie. byc moze uda się Tobie spr. go omomierzem - ww czasie podania wyzszego napiecia zacznie przewodzić. na czas testu mozna wylutować DZ=6,2V. i regulowac do 7-8V

  13. po sprawdzeniu wszystkich tych elem. - wlutować PEWNY I NIEUSZKODZONY scalak. zalączyc zasilanie. nap. na n7. powinno oscylowac w granicach 8-15V - roznie to bywa. Nie kazdy miernik cyfrowy to wychwyci. Na n6. rowniez powinny pojawiać się impulsy. Na n8 powinno pojawić się nap. 5V - ktore rowniez prawdop. bedzie oscylować.
  Udało mi się jeszcze ustalić, że oryginalnie był tu układ UC3843B.

  14. Wlutować MOSFET. i ponownie zalaczyć.

  o ile trafo nie jest uszkodzone - teoretycznie powinno wszystko ruszyc.

  ważna sprawa - po kazdym zalączeniu i wyłączeniu - rozladuj C1

  W szeregu z zasilaniem oczywiscie żarówka 40/60W.

  zasilacz obciąż rezystorem przynajmniej 3,3ohm o mocy conajmniej 8-10w lub polaczonymi rezystorami o lacznej rezystancji i mocy - j.w.

  sprawdź czy zasilacz ma na wyjsciu zainstalowany rezystor np 47ohm - jako wstepne obciazenie i czy nie jest on spalony

  ===========================================================================================
 • #3
  donko
  Level 11  
  Zapoznałem się z otrzymanym od kolegi (koleżanki) materiałem przed uruchomieniem tego temat i jest on mi znany , ogólnie tak to wygląda .Diabeł tkwi jednak w szczegółach np. nie mogę znależć diody zenera która wisi na 7 nóżce jest tam natomiast podwieszony tranzystor który prawdobodobnie załącza zasilanie po naciśnięciu przycisku załączenia monitora i dlatego ważne jest napięcie stand by (tak sądzę ) . Dlatego moje pytanie dotyczyło prośby o pomoc w tym temacie oraz o schemat .Jednakż dziękuję za zainteresowanie i reakcję .
 • #5
  donko
  Level 11  
  Wymiana kondensatora nic nie wniosła nowego ,diody D2 również . Tranzystor K2645 wydaje się być ok tylko zaobserwowałem ,że gdy włączę miernik na zakresie sprawdzania półprzewodników z polaryzacją G(+) , S(-)i przełączę się pomiędzy D i S to mam zwarcie niezalężnie od polaryzacji .Natomiast gdy dam na G i S odwrotną polaryzację to między D i S zwarcie ginie.W momęcie załączania napięcia napięcie na SG3842 nóżka 7 dochodzi do 18V następnie spada do 1.7V. Po stronie wtórnej zasilacza napięcie nie pojawia się ani przy włączaniu ani przy wyłączaniu .Co mogę jeszcze zrobić poza odlutowaniem SG 3842 (wykonanie SMD-brak narzędzi do odlutowania)
 • #6
  psooya
  Level 38  
  Wylut SMD: Zalewasz soczyście nogi scalaka cyną i grzejesz raz z jednej raz z drugiej aż cyna będzie płynna z obu stron i układ "spłynie", może być przyklejony więc trzeba użyć lekkiej siły nacisku.

  Dodano po 26 [minuty]:

  Sprawdziłeś opornik w źródle, czy twój zasilacz ma pętle sprzężenia zwrotnego na TL431 + transoptor ?
  To są tak proste zasilacze, że musi działać.
 • #7
  donko
  Level 11  
  Wszystkie rezystory sprawdzone , kondensatory z pierwotnej strony wymienione .Tak , sprzężenie jest takie jak kol.napisał-transoptor też ok (wymieniłem).Zasilacz może jest prosty w sensie działania ale to moje wykonanie strasznie skomplikowane a dodatkowo zminiaturyzowane
  CTX700B - Nie swieci dioda stand by .
 • #9
  donko
  Level 11  
  R18 to 0.3 oma , nie ma diody jak w przypadku schematu powyżej DZ 6.2V .Wymieniłem SG 3842 oraz K2645 i zasilacz zaskoczył.Jutro podłączę monitor mam nadzieję że będzie ok .Dzięki za instr.jak wylutować smd.

  27.02.2014
  Po połączeniu płytki monitora (11M91-016A) monitor jednak nie zadziałał ,napięcie 5V próbkuje tzn spada do ok.2V i ponownie wzrasta do 5V . ale gdy podłączę 5V z zewnętrznego zasilacza to płynie mały prąd rzędu 20mA Uważam że monitor nie przeciąża zasilacza. Przy obciążeniu 40ohm'ami utrzymuje napięcie 5V.