Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie akumulatora podczas jazdy rowerem.

oVmaanWTK 17 Feb 2014 14:09 11235 26
Bosch
 • #1
  oVmaanWTK
  Level 2  
  Chciałbym zamontować w moim rowerze dynamo które ładowało by akumulator zasilający przenośny głośnik który zamierzam złożyć. Czytałem trochę i wiem że dynamo raczej odpada. Co można wykorzystać zamiast dynama do ładowania akumulatora?
 • Bosch
 • #2
  arekadiusz
  Level 21  
  Solar będzie ładował nawet podczas postoju.
 • #3
  oVmaanWTK
  Level 2  
  No tak ale jest to z pewnością droga zabawa.

  Akumulator którego chcę użyć to:
  -akumulator żelowy 12V 7Ah
 • #4
  kari007
  Level 15  
  Solar nie jest aż taki drogi :) dało by się coś skombinowac, łącząc parę solarów które zasilały by akumulator. Ale prawda jest tak że... nie byłoby gdzie zainstalowac takiego panelu na rowerze :) myślę że i tak ciężko będzie uzyskac 12V
 • #5
  raczekxd
  Level 10  
  Cześć. Powiem wam, że zrobiłem coś podobnego. Przechodząc do rzeczy. Potrzebne było mi ladowanie telefonu poprzez USB w trakcje jazdy. Schemat znalazłem w necie. Wszystko zrobiłem na praktykach. Jak to działa ? W rowerze mam dynamo w piaście przedniej, bezstykowe. Po podłączeniu do układu na wyjściu USB mam 5V , 0.5 A, wartości te osiągam od 15 km/h. nie ma znaczenia czy jade powyżej tych 15-stu, lecz gdy jadę wolniej, to ładowania brak. Dodaję schemat jakim się posłużem.
  Zamiast tych diod AK.... wrzuciłem 1N.... już dokładnie nie pamiętam.

  http://www.gregorkarnas.com/radio/projekt/usb/usbcharger02.png

  Dodano po 2 [minuty]:

  PS. Jak wyobrażacie sobie solary na rowerze ? Będzie to co najmniej niewygodne, a poza tym jeśli pytający będzie miał słońce za "plecami" bądź będzie to pochmurna pogoda to lipa z waszych rozwiązań. Ja proponuje abyś zrobił układ podany przezemnie i kupił głośnik USB
 • Bosch
 • #6
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Akumulator 7Ah potrzebuje większego prądu aby go naładować jak 0,5A już nie mówiąc o napięciu. Są ponoć dynama na 12v, najlepiej te w piaście lecz one dają zaledwie kilka watów mocy. Jeśli to nie jest duży głośnik a typu tych zasilanych bateriami AA może zostań przy akumulatorkach. Jeśli je naładujesz a sam głośnik nie pobiera za dużo mocy to powinno to przynajmniej wydłużyć czas działania. Ale pewnie chodzi o coś większego skoro mówisz o akumulatorze 7Ah. Pamiętaj też, że nawet jeśli znajdziesz jakieś mocne dynamo to będzie trzeba dostarczyć tej energii przez kręcenie pedałami. Na allegro są słoneczne ładowarki do akumulatorów samochodowych. Może bez obciążenia akumulatora coś go podratuje jednak nie liczył bym na dużą moc.

  Sam mam zrobioną ładowarkę do telefonu i wystarcza spokojnie 3w jakie daje ta prądnica.
 • #7
  oVmaanWTK
  Level 2  
  Ogólnie mam plan zbudować rower 4 kołowy na 2 osoby. Myślę żeby na nim zamontować solar.
  Coś w stylu tego:


  Quote:

  Ładowanie akumulatora podczas jazdy rowerem.
  Cena: 169zł
  Panel słoneczny, polikrystaliczny Celline CL030-12P o mocy 30W.

  Baterie słoneczne przetwarzają energię słoneczną na elektryczną. Są wykorzystywane do ładowania akumulatorów lub do bezpośredniego zasilania urządzeń elektrycznych. Panel słoneczny jest jednym z podstawowych elementów systemu fotowoltaicznego.

  W skład najczęściej spotykanych systemów fotowoltaicznych wchodzą:

  bateria słoneczna (moduł fotowoltaiczny)
  regulator ładowania
  akumulator
  inwerter (jeśli chcemy otrzymać napięcie 230V AC)
  Panel słoneczny, polikrystaliczny Celline CL030-12P o mocy 30W.

  Przedstawiony moduł zbudowany jest z trzydziestu sześciu polikrystalicznych ogniw, umieszczonych na sztywnym lekkim podłożu kompozytowym, zabezpieczonych przed uszkodzeniami twardym szkłem anty refleksyjnym. Ultra przeźroczysta warstwa nie stanowi bariery dla widma promieniowania słonecznego. Kontakty wyprowadzone są w formie wodoodpornej skrzynki podłączeniowej.

  Zastosowanie:

  ładowanie małych akumulatorów do 20 Ah
  zasilanie punktów oświetleniowych LED (domki działkowe)
  ładowanie małych urządzeń elektronicznych (radio, telefon, aparat fotograficzny, kamera)
  podtrzymywanie spadku mocy w dużych akumulatorach (np na łodziach, w samochodach)
  pożyteczne na kempingu, biwaku,
  zasilanie oświetlenia reklam itp
  Gwarancja:
  3 lata
  Żywotność:
  po 10 latach 90% mocy
  po 25 latach 80% mocy


  Parametry
  Moc maks. [Pmax]
  30 W
  Napięcie nominalne [U]
  12 V
  Napięcie maks. (jałowe) [Uoc]
  21,6 V
  Napięcie w punkcie mocy maks. [Um]
  17,2 V
  Prąd zwarcia [Isc]
  1,94 A
  Prąd w punkcie mocy maks. [Im]
  1,74 A
  Wymiary [mm]
  660x385x25
  Waga
  3,1 kg

  Link do aukcji:http://allegro.pl/bateria-sloneczna-solar-panel-sloneczny-30w-12v-i3954695024.html  Zamontował bym go na ruchomej ramie żebym mógł go obracać do słońca. Co o tym myślicie?
 • #8
  swiatal
  Level 19  
  Ja myślę, że obracanie panelu do słońca przy każdym zakręcie obniżałoby znacznie komfort jazdy, chyba, że wyznaczone byłyby zadania: jedna osoba prowadzi pojazd, a druga zajmuje się naprowadzaniem panelu w kierunku słońca.
  Pozdrawiam.
 • #9
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Dokładnie, przejażdżka rowerem zamieni się w misje naładowania akumulatora za wszelką cenę. Wsiądź na rower i zobacz jak długo będziesz wystawiony na słońce i przekalkuluj to. Skoro rower ma mieć 4 koła to może warto z przodu zamontować piasty z prądnicami w środku, takie na 12v jeśli dostaniesz. Z dwóch już by był jakiś efekt. Duży ten głośnik masz zamiar do tego podłączyć?
 • #10
  kari007
  Level 15  
  Prawda jest taka że jakoś nie wyobrażam sobie panelu słonecznego na rowerze... owszem jest tak możliwośc (zresztą tak jak już o tym pisałem) ale taki rower wyglądałby przynajmniej dziwnie i przy mocniejszych skrętach = przechyleniach byłoby ciężej utrzymac równowagę :) PS Bardzo wymagający ten twój głośnik :)
 • #11
  raczekxd
  Level 10  
  ja wyrzuciłbym akumulator. to tylko dodatkowy kłopot w tym układzie. Co do piasty. Nie stawia ona prawie wgl oporu, bynajmniej ja tego nie odczułem

  Dodano po 3 [minuty]:

  Spanish_Inquisition wrote:
  Skoro rower ma mieć 4 koła to może warto z przodu zamontować piasty z prądnicami w środku, takie na 12v jeśli dostaniesz. Z dwóch już by był jakiś efekt. Duży ten głośnik masz zamiar do tego podłączyć?


  powiedz mi jak Ty w normalnym rowerze chcesz dać 4 koła ?
 • #12
  swiatal
  Level 19  
  A kto pisał o "normalnym" rowerze?
  2 koła z przodu, 2 koła z tyłu, 2 siodełka pośrodku i pojazd gotowy.
  Pozdrawiam
 • #13
  oVmaanWTK
  Level 2  
  Myślę że panel był by na płask podczas jazdy,a podczas postoju bym go ustawiał do słońca.

  Akumulator ma też zasilać oświetlenie ledowe(przednie, tylne, stop, migacze i awaryjne) w rowerze.
 • #14
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Jeśli będziesz jeździł w dzień to powinno dać radę. Gorzej jeśli będziesz chciał bardziej obciążyć akumulator po zachodzie słońca. Jeszcze nie zdradziłeś jakiej mocy ten głośnik chcesz zasilać z tego akumulatora. Na pewno przyda się naładować porządnie akumulator przed jazdą więc zaopatrz się w ładowarkę. Na pewno pomoże jeśli akumulator nie będzie miał jak dostatecznie naładować się z baterii słonecznej.
 • #15
  Logan
  Level 30  
  raczekxd wrote:
  Cześć. Powiem wam, że zrobiłem coś podobnego. Przechodząc do rzeczy. Potrzebne było mi ladowanie telefonu poprzez USB w trakcje jazdy. Schemat znalazłem w necie. Wszystko zrobiłem na praktykach. Jak to działa ? W rowerze mam dynamo w piaście przedniej, bezstykowe. Po podłączeniu do układu na wyjściu USB mam 5V , 0.5 A, wartości te osiągam od 15 km/h. nie ma znaczenia czy jade powyżej tych 15-stu, lecz gdy jadę wolniej, to ładowania brak. Dodaję schemat jakim się posłużem.
  Zamiast tych diod AK.... wrzuciłem 1N.... już dokładnie nie pamiętam.

  http://www.gregorkarnas.com/radio/projekt/usb/usbcharger02.png


  Kiepsko, ja mam ładowanie już od 10km/h.
 • #16
  klamocik
  Level 31  
  Może być ...cztery kółka rowerowe dach z fotowoltaiki 2 na 1 metr płasko nad kołami żeby opór był najmniejszy a cień najwiekszy i jeżdzisz i nawet słuchasz radia ale tylko w słoneczne dni,lub z akumulatorami 6 godzin ładowania godzina jazdy. Mam rower elektryczny możemy podyskutować.
 • #17
  biancoo
  Level 9  
  Ładowanie roweru podczas jazdy.
  Myślę o tym aby na bagażniku roweru elektrycznego zamontować upsa z dość dużym akumulatorem żelowym. (Mam dwie opcje. Pierwsza Ever eco 700 z akumulatorem 7AH, nie zająłby dużo miejsca) i wersja hard core (Ever sinline 3 akumulatory po 7 Ah po 12V tj 36V.)
  Do upsa podłączam ładowarkę do baterii i jadę. Czyli rower jest cały czas zasilany jakby z gniazdka ładowany.
  Czy można w ogóle ładować baterie i jednocześnie z niej korzystać tak jak np z telefonu, który ładuję a jednocześnie używam?
  Co myślicie? Na tym drugim zestawie miałbym bardzo dużo prądu. A jeszcze jakbym zasunął 3 akumulatory po 18Ah każdy bo też taki zestaw do tego Evera mam (+ i - wypuszczone są na zewnątrz). To tym to machnąłbym kilkaset kilometrów.
 • #18
  terlik82
  Level 1  
  Podczas jazdy może... Myślę że w ogrodzie taki stojący lepiej było by zrobić coś jak domowa siłownia z tym że dodał bym jeszcze piastę z rączkami na ręce z zamiast kierownicy i wszystko zprzęrzone że sobą aby arternator ładował akumulator 12v. Dało by się raczej . Zobaczcie też że rękoma piastą machnął byś szybciej niż samymi nogami. Byłby podwójny pożytek ćwiczenie w domu z możliwością ładowania 12 woltowy akumulator, może i nawet z przetwornicą z 12v na 230 około 300W. Podczas kożystania z akumulatora 230v o małej mocy uzyskać około 10 godz pracy akumulatora naładowanego
 • #19
  SQ5AZP
  Level 29  
  A moim zdaniem, najlepszym pomysłem było ładownie akumulatora z dynama w piaście. Bateria AGM ładuje się po przekroczeniu prądu 0,03Q, z tym że trwa to parę dni. Ale Akumulatory AGM NALEŻY JAK NAJCZĘŚCIEJ DOŁADOWYWAĆ! Poprawia to ich żywotność circa 10-krotnie!
 • #20
  Logan
  Level 30  
  Ludzie, jakie AGM? Mamy XXI wiek. Akumulator na rower tylko litowy.
 • #21
  SQ5AZP
  Level 29  
  Logan wrote:
  Ludzie, jakie AGM? Mamy XXI wiek. Akumulator na rower tylko litowy.

  Proponuję przeczytać post otwierający.
  A w kwestii pakietów... Lit-ion powszechnie stosowane w elektrykach - to porażka. Przy intensywnej eksploatacji żywotność góra 16-18 miesięcy! :D Ale producentom i sprzedawcom w to graj. Na niczym się tak nie wychodzi jak na handlu częściami zamiennymi. :D
 • #22
  Logan
  Level 30  
  Jeżdżę na jednym aku już 3 lata. Momentami ciągnie z niego 1,5 kW, więc te Twoje 16-18 miesięcy trochę się nie sprawdza...
 • #23
  LEDówki
  Level 38  
  Jeden akumulator to mało! Potrzebna jest cała bateria akumulatorów.
  Do uzyskania 12V potrzeba 2 dynama połączone szeregowo, lecz prąd pozostanie na wartości 0,5A. Dla baterii 7ah idealny prąd ładowania to 0.7A, więc 0,5A też wystarczy, choć potrwa to dłużej. Pozostaje zrobić zabezpieczenie przed przeładowaniem.
  Inna kombinacja to użycie silnika 12V jako prądnicy. Opory ma większe niż dynamo, ale można uzyskać więcej mocy. Brak mu też estetyki.
 • #24
  eurotips
  Level 38  
  klamocik wrote:
  dach z fotowoltaiki 2 na 1 metr płasko

  Rower kończy się na 90cm, dalej to już pojazd podlegający rejestracji.
  Panele na rowerze? usiądź na ramie niech ktoś ciebie przewiezie po wybojach, to tak obrazowo przedstawiłem problem :)
 • #25
  SQ5AZP
  Level 29  
  Logan wrote:
  Jeżdżę na jednym aku już 3 lata. Momentami ciągnie z niego 1,5 kW, więc te Twoje 16-18 miesięcy trochę się nie sprawdza...

  A ładujesz? raz na tydzień? To zrozumiałe że ogniwa wytrzymały w takim reżimie 3 lata. :D
  Producenci baterii lit-ion podaję liczbę ładowań pomiędzy 500 a 1000 w zależności od ich sposobu wykorzystania. W elektronarzędziach i szybkim trybie ładowania typowo jest to 500-600 ładowań. Większą żywotność do pracy w tak skrajnych warunkach jak elektro-welocyped wykazują ogniwa LiFePO4 lub tzw tytanowe. Pierwsze: 2000-3000 ładowań, drugie nawet 30000! Zwiększenie masy baterii o 10-20% przy takim wzroście żywotności - nie powinno szokować użytkowników...
 • #26
  kkknc
  Level 43  
  Wrzuć akumulator od ciężarówki taki ,200Ah i ma z głowy ładowane.
  Pomysł ładowania akumulatora podczas jazdy jest bez sensu. Zabiera po prostu odpowiednią baterię do czasu użytkowania.
 • #27
  Andrzej42
  Level 28  
  Zróbcie w końcu bilans mocy - wtedy się pomyśli jak to rozwiązać.
  Bo pomysły typu
  biancoo wrote:
  aby na bagażniku roweru elektrycznego zamontować upsa z dość dużym akumulatorem żelowym. (Mam dwie opcje. Pierwsza Ever eco 700 z akumulatorem 7AH, nie zająłby dużo miejsca) i wersja hard core (Ever sinline 3 akumulatory po 7 Ah po 12V tj 36V.)
  Do upsa podłączam ładowarkę do baterii i jadę. Czyli rower jest cały czas zasilany jakby z gniazdka ładowany.
  Czy można w ogóle ładować baterie i jednocześnie z niej korzystać tak jak np z telefonu, który ładuję a jednocześnie używam?
  Co myślicie? Na tym drugim zestawie miałbym bardzo dużo prądu. A jeszcze jakbym zasunął 3 akumulatory po 18Ah każdy bo też taki zestaw do tego Evera mam (+ i - wypuszczone są na zewnątrz)
  jest tak komicznie szurnięty że aż śmieszny: najpierw z 12VDC robić 230AV, potem z 230VAC znowu 12VDC i z tych 12V na 5V, a potem z 5V na ileś we wzmacniaczu - porażka.
  Najlżej i relatywnie najtaniej li-ion odpowiedniej ilości, na upartego nawet silnik do roweru zamontować. Ale tu zależnie, czy to ma być frajda z jazdy czy robienie mięśni nóg.
  PS zróbcie ten bilnas...