Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana komputera stacjonarnego na nowszy.

17 Lut 2014 19:24 1290 11
  • Poziom 16  
    Witam po dwuletniej przerwie ;)

Ostatnio jak tu zaglądałem pomogliście mi bardzo w modyfikacjach komputera. Uważam, że czas najwyższy wymienić go na coś lepszego dlatego piszę ;)

Na chwilę obecną korzystam z konfiguracji:

Płyta główna: Asus P5KPL-AM - zintegrowana grafika
    Procesor: Core 2 Duo E6420 - chłodzenie standardowe
    Pamięć RAM: 2 x 1GB Geil ULTRA - DDR2 (800MHz)
    Dysk twardy: Hitachi 640 GB SATA II
    Zasilacz: Delta GPS-400AB C1
    Napęd: Standardowy DVD - LG.
    Obudowa standardowa - 120mm wentylator na tyle obudowy.
    Monitor: Samsung SyncMaster P2270HD

Ogólnie komputer daje rade jeżeli chodzi o podstawowe funkcje typu: pisanie plików tekstowych, przeglądanie filmów, korzystanie z internetu, a czasami nawet w jakąś starszą gierkę zagram ;) Ale z biegiem czasu zmieniają się wymagania.

Ostatnio stałem się posiadaczem kamery GoPro 3, mam sporo filmików i chciałbym zająć się ich montażem. Nie mówię o profesjonalnej obróbce, ale o sklejeniu tego wszystkiego w całość, dodanie kilku efektów itp. Na obecnym sprzęcie nie da się tego robić, wszystko jest bardzo powolne, trwa wieczność i nie wszystko działa.

Nie zamierzam grać w gry, chyba, że zaliczamy Fifę 2004 czy GTA LONDON :)

Zależy mi na tym, aby sprawnie poruszać się w programie do obróbki video, obróbki obrazu. Następnym wymaganiem jest to, aby był po prostu cichy.

Nie mam jakiejś konkretnie ustalonej kwoty, ale myślę, że do 1500 zł coś uskładam. Stary komputer prawdopodobnie sprzedam, więc ewentualnie mogę coś dołożyć. Inną opcją jest wykorzystanie czegoś ze starego komputera.

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 43  
    Najlepiej będzie odzyskać kilka części z obecnego zestawu i dołożyć te 1500pln :D
    Czy posiadasz system Windows ? i ewentualnie którą wersję będziesz instalował ? Chyba że ma być wliczony w cenę.

Wtedy zaproponuję szybki PC z wykorzystaniem starego dysku, dvd, zasilacza i obudowy.
  • Poziom 16  
    wariato dzięki za odzew, a więc po kolei:

Posiadam Windows XP z dodatkiem Service Pac 2, oryginalną płytkę i na chwilę obecną z tego systemu korzystam, bo jest dla mnie najwygodniejszy, ale jeżeli okaże się, że nowsze wersje są lepsze i wydajniejsze to nie będę się zastanawiał i zainstaluję coś nowszego.

Dysk ma 1,5 roku - kupowałem go nowego, nie ma żadnych bad sektorów, jest w porządku. Mam do niego jeszcze chyba nawet gwarancję. Poza tym mam jeszcze przenośny 320 GB, więc to mi na chwilę obecną wystarcza w zupełności.
    Napęd DVD również działa jak należy, ale praktycznie z niego już nie korzystam.
    Zasilacz kupiłem dwa lata temu używany i do chwili obecnej sprawuje się bardzo dobrze, nigdy nie było problemów zasilaniem czy przegrzewaniem.
    Obudowa - tutaj akurat chyba chciałbym coś nowego, bo ta z której korzystam teraz ma już bodajże 7 lat, tylko dwa porty USB z przodu i to nie do końca działające. Chciałbym mieć chociaż 3 porty USB z przodu obudowy, a najlepiej na górze.

Jeżeli jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem ;)
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 43  
    OK w takim razie zestaw za 1500 z obudową bez HDD, DVD i zasilacza:

Intel Core i5 4440 LGA1150 (670zł)
    MSI H81 P33 - (205zł)
    Crucial Ballistix 2x4GB 1600 CL9 (275zł)
    SSD Samsung 840 Evo 120GB (330zł) - na system
    Zalman Z3 Plus - (170zł)
    + twój HDD i zasilacz

wyszło ponad 1600 ale warto dorzucić, jeśli nie to utnę z pamięci i weźmie się 4GB co chyba powinno wystarczyć.

No i do tego najlepiej musiałbyś zainstalować win 7/8 64bit żeby wykorzystać potencjał tego PC.
  • Poziom 16  
    Dzięki za tak konkretną specyfikację, ale mam jeszcze kilka pytań.

Czy wykorzystam potencjał tego procesora i5? W pierwszej koncepcji myślałem, że wystarczy mi i3.

Specyfikacja bez grafiki - rozumiem, że nie będzie mi potrzebna, jeżeli nie zamierzam grać? :)

Zastanawiałem się jeszcze nad złożeniem tego z części używanych - czy to w ogóle ma sens? Z jednej strony kupiłem pamięć RAM, procesor i zasilacz używane i działają do tej pory, więc chyba nie była to taka zła opcja.

Zasilacz - czy on na pewno, bez problemowo to pociągnie? Nigdy nie orientowałem się w zasilaczach i jak wybierałem tą Deltę to polegałem tylko i wyłącznie na opiniach z internetu.

Głośność zestawu - czy standardowe chłodzenie nie będzie głośne? Przed Core 2 Duo E6420 miałem starego D915 i łapał temperaturę strasznie, pomimo nowych past, wentylatorów i innych. Zresztą Core 2 Duo E6420 też do najcichszych nie należy według mnie.

Myślę, że za jakąś rozsądną kwotę sprzedam swój stary procesor, płytę główną i ram - do wszystkiego mam pudełka i papiery więc chyba są coś jeszcze warte te rzeczy? Jeszcze się zastanawiam czy nie lepiej będzie jakbym sprzedał cały obecny zestaw, niż poszczególne części. Jedynie dysk bym zostawił.
  • Poziom 43  
    Oczywiście że wykorzystasz potencjał i5, oprogramowanie ciągle ewoluuje i przy montażu filmów 4 fizyczne rdzenie sie przydają.
    Grafika będzie zintegrowana bo przecież potrzebna nie jest skoro nie grasz - oszczędność.

Używane mogą być, nie mam nic przeciwko ale kilku części nie da się kupić używanych bo są dość nowe. Z używanych prędzej coś ze starej podstawki LGA1155 kupisz.

Chłodzenie Box nie jest wybitnie głośne bo i nie jest to gorący procesor ale jeśli chcesz możesz dokupić coś lepszego np SiletniumPC Spartan HE924. Zasilacz skoro starczał do obecnego zestawu to tak samo pociągnie ten zestaw.

Stare części możesz sprzedać, zyskasz około 180zł
  • Poziom 16  
    Tak też właśnie sobie liczyłem, że ok 200 zł wyciągnę ze starych części.

Pytanie odnośnie dysku SSD - czy potrzeba, aż 120 GB? Z tego co wyczytałem to te dyski są o wiele szybsze niż zwykłe HDD, ale jak z ich żywotnością? Czy warto przetrzymywać coś innego na tym dysku niż system? Dzięki SSD komputer będzie się uruchamiał szybciej?

Czy wtedy komputer może pracować 24 godziny na dobę?

W taki razie pozostaję przy wersji z i5.

Z góry przepraszam za głupie pytania, ale trochę wypadłem z tematu, a jakbym się już zdecydował to chce wybrać jak najlepiej.
  • Poziom 43  
    Mniejsze dyski SSD są zwyczajnie nieopłacalne, gdyby kosztowały połowę tego co 120GB to OK, można byłoby wziąć 60GB. SSD to najszybsze obecnie dyski i podstawa w PC do obróbek.
  • Poziom 16  
    Ok, rozumiem. Mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy na tą płytę główną w przyszłości, np za dwa lata da radę wsadzić jakąś sensowną grafikę?

2. Poczytałem o tych dyskach SSD i trochę już wiem. Sporo jest opinii o ich awaryjności, dlatego też zastanawiam się nad dyskiem od Intela. Dlaczego Intel? Jako chyba jedyny daje 5 lat gwarancji na dysk. Jest ok 50 zł droższy niż Samsung, więc wolę dołożyć i mieć 2 lata więcej gwarancji.

Chciałbym, aby ten zestaw wystarczył mi na 3-4 lata chociaż. Doskonale zdaje sobie sprawę, że technologia idzie cały czas do przodu i za te 4 lata będzie warty 25% ceny pierwotnej.

3. Na 90% obecny komputer odkupiłby ode mnie brat za 300 zł, bez dysku twardego. W związku z tym przydałby się jakiś nowy zasilacz do nowego komputera.

4. 8 GB pamięci RAM - jeżeli kupiłbym teraz 4 GB to rozumiem, że później mógłbym dokupić następne 4GB i bez problemu dołożyć?

W efekcie końcowym miałem 300 zł ze starego komputera, ale musiałbym kupić zasilacz oraz napęd DVD.

Czy ten zasilacz byłby dobry?
    Zasilacz Corsair VS 450W ATX 120mm wentylator, EU version? Koszt 145 zł.
    Do tego zwykły DVD, koszt ok 65 zł.

Na pamięci RAM zaoszczędziłbym ok 100 zł, bo 4 GB to koszt rzędu 150 zł.
  • Poziom 43  
    1. Wsadzisz wszystko do póki port PCI-E będzie nadal w użyciu i nie zmienią tego.
    2. Tak, miałem Intela w myślach jako alternatywę dla Samsunga (droższą) i tu model np 530.
    3. Jeśli nowy to np Corsair CX500.
    4. Możesz dokupić i więcej ale 8GB to aż nadto w obecnych czasach.
  • Poziom 16  
    Czyli wybór na pewno padnie na dysk Intela.

Zasilacz to koszt 200 zł, najwyżej dołożę, ale wolę mieć coś nowego i pewnego.

Jaką pamięć w takim razie skoro spokojnie wystarczy 4GB? Jakiś konkretny model?