Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy z własnym sterowaniem - pytania do projektu

bocian2432 16 Mar 2014 19:16 7161 33
 • #31
  jarek_lnx
  Poziom 43  
  Cytat:
  jeszcze z ostatnim fragmentem z napięciami to rozumiem, ale pierwszą część kończącą się wnioskiem że nastawa poniżej 2A uniemożliwia pracę to nadal nie mogę zrozumieć o co chodzi.
  Opisywałem skrótami, zajrzyj do jakiejś książki ze wzmacniaczami logarytmującymi/wykładniczymi.
  Poniżej charakterystyki prądowo napięciowe dla nastawionego prądu 1,2,3,4,5A od 1A do 3A nie przypomina to sztywnego źródła napięciowego, 4 i 5A akceptowalne dla kiepskich zasilaczy.
  Zasilacz impulsowy z własnym sterowaniem - pytania do projektu


  Cytat:
  Może dać rezystor próbkujący przy gnd? Wtedy będzie ok? Wtedy będzie zawsze 0V z jednej strony tegoż rezystora i zawsze jakieś ujemne napięcie z drugiej rzędu 1V dla 10A prądu. I oba końce rezystora wejdą na wzmacniacz operacyjny ze wzmocnieniem x5, przez co na wyjściu będzie 5V dla 10A prądu i to dopiero idzie na wzmacniacz operacyjny ten na który zadaję ograniczenie prądowe.
  Pomiar prądu będzie prosty nic nie może nie działać, trzeba tylko uważać żeby nie zepsuć stabilizacji napiecia, EDIT: oj chyba już coś jest nie tak będę musiał się lepiej przyjrzeć.
 • #32
  bocian2432
  Poziom 11  
  Nadal nie potrafię zrozumieć dlaczego ta nieliniowość się pojawia. Przecież w sytuacji kiedy będzie źródłem napięciowym ten układ, to ta dioda nic nie zmienia? Choćby nie wiem co to i tak na wyjściu opampa źródła prądowego będzie napięcie zasilania w sytuacji kiedy prąd jest mniejszy niż ten ustawiony. Więc dioda spolaryzowana jest zaporowo i nie płynie żaden prąd (no oczywiście jakiś potwornie mały to płynie ale nie żeby miał jakiś znaczący wpływ?). A jak źródło prądowe zaczyna działać to na wyjściu opampa zajmującego się tym, napięcie spadnie z zasilania do jakieś wartości z pewnością niższej od tej zadanej na + opampa źródła napięciowego. I to czy dioda ma nieliniowe jakieś zależności to nic nie zmienia bo opamp sterujący prądem i tak będzie dążył do równowagi na + i -. Wiec skąd tutaj możliwość zakłócenia źródła napięciowego?
 • #33
  jarek_lnx
  Poziom 43  
  Cytat:
  Choćby nie wiem co to i tak na wyjściu opampa źródła prądowego będzie napięcie zasilania w sytuacji kiedy prąd jest mniejszy niż ten ustawiony.
  W nowym układzie tak, bo jest dodatkowy wzmacniacz i duże wzmocnienie, w starym wzmocnienie było zaledwie 1, opis dotyczył starego układu, charakterystyka była kontynuacją tamtego opisu, w tamtym układzie napięcie na diodzie zmieniało się o zaledwie 100mV na 1A, a dioda jak jej się zmniejszy napięcie o 100mV to nadal prąd przez nią płynie, może dziesięciokrotnie mniejszy ale płynie. Charakterystyka zasilacza była "odbiciem" charakterystyki diody.

  Dzielnik napięcia jest dobry. C7 wywal, pomiędzy iC5 a IC4B daj rezystor, C9 nie może być włączony pomiędzy wyjściami.
 • #34
  bocian2432
  Poziom 11  
  Czyli defacto z tym nowym układem nie powinno być problemów? Poprawiłem już kilka błędów i to ostateczna wersja schematu:

  Zasilacz impulsowy z własnym sterowaniem - pytania do projektu

  W bloku złącza to tam tylko jest rozwiązany sposób zadawania opampom napięcia aby się dało potencjometrem lub pwmem z filtrem dolnoprzepustowym, czyli ogółem do zignorowania ta część schematu.

  Co do samych elementów:
  C1 odpowiedzialny za częstotliwość piły będzie foliowy metalizowany.
  Rezystory chyba wszystkie dam metalizowane 1%, a na pewno do wzmacniacza błędu. Nie wiem czy w generatorze piły metalizowane to dobry pomysł? Bo chyba mają indukcyjność wysoką w porównaniu do węglowych?
  Wszystkie elektrolity co mają do czynienia z 50kHz będą LOW ESR (na wejściu i wyjściu po 680uF). Dodatkowo te 22uF które są przy icl7660 też, bo tam też są większe częstotliwości. Te za stabilizatorem 7809 (jest 05 bo nie mam w bilbiotekach 09) normalne. Wszystkie pozostałe kondy są ceramiczne. Potencjometry 10obrotowe 3296W. Jakieś zastrzeżenia do tego zamysłu?

  EDIT:
  Myślę jeszcze nad tym aby zamienić IC4A z IC5. Wtedy kontrola bezpośrednia napięcia będzie z IC5, na którego miejscu w późnej przyszłości wyląduje NE5534 (lecą do mnie z chin więc pewnie dostane je za kilka tygodni - a do tej pory wcisnę tam tl081). I wtedy w kontroli napięcia będę miał jeszcze możliwość zewnętrznej kompensacji kondensatorem oraz ustawienia offsetu(co umożliwia NE5534).

  Dodawać jeszcze jakieś warystory czy transile dla bezpieczeństwa? Jak to się je dobiera itp? bo wiem o ich istnieniu tylko i w sumie nic więcej :P

  Kolejna poprawka:
  Zasilacz impulsowy z własnym sterowaniem - pytania do projektu

  I kolejne pytanie:
  Czy w takim układzie wymagane jest jakieś minimalne obciążenie? Na logikę wszystko powinno się samo regulować i jak na wyjściu będzie odpowiednie napięcie i 0 obciążenia to wypełnienie powinno być 0% i ew od czasu do czasu lekko rosnąc aby doładować straty kondensatora. Ale intuicja podpowiada mi że jednak lepiej tak nie robić :P