Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP CompaQ Presario CQ60 - Czarny pas oraz latanie obrazu na ekranie

18 Lut 2014 00:30 1485 14
  • Poziom 7  
    Witam. Dotąd nie spotkałem jeszcze się z takim problemem, a mianowicie . Ostatnio wytarła mi się taśma do matrycy i walnęła. Szukałem na necie nowej i znalazłem, po zakupie zamontowałem ją i włączając laptopa wydawało się być wszystko w porządku... ładowanie bios, uruchamianie systemu wszystko pięknie wygląda, a tu przychodzi ekran powitalny i tu się zaczyna cały problem>:
    Obraz lata i jest rozmazany jakby, oraz pionowy szeroki na 1/4 ekranu czarny pas (dodam że to nie zwykły pionowy prosty pas, lecz tak jak wizualny "dźwięk jakiejś ścieżki ) tyle że jest jednej średnicy i nie wiem czy to wadliwa taśma, ? bo w sumie zgłupiałem, może świetlówka, albo inwerter ?
    Głowie się z tym od kilku godzin, sprawdzałem taśmę, wszystko ładnie wygląda, ogólnie wygląda na sprawne, a nie chodzi tak jak chcę ; X
    Proszę forumowiczów o szybką interwencje w tym problemie ! :D

• Poziom 43  
    Bez podmienienia na inną taśmę ciężko zgadywać.
    Jeśli problem pozostanie to do podmiany matryca.
    Jeśli nie pomoże to grafika do reballa.
  • Poziom 7  
    Problem w tym, że drugiej taśmy dla sprawdzenia kupować mi się nie widzi. :P Ja dodam dziś zdjęcie tego ekranu.
  • Poziom 7  
    Sprawdzałem dziś kilka rzeczy, a mianowicie :

- Podłączyłem pod zewnętrzny monitor i chodzi normalnie, zatem grafika odpada.
    - Podłączyłem starą taśmę, którą zrobiłem na sztywno, by sprawdzić, czy taśma jest winna, lecz ten sam efekt - latanie obrazu, oraz pionowy czarny pas ;x

Zrobiłem zdjęcia tego i zamieszczam je tutaj, sami spójrzcie i oceńcie :
    HP CompaQ Presario CQ60 - Czarny pas oraz latanie obrazu na ekranie HP CompaQ Presario CQ60 - Czarny pas oraz latanie obrazu na ekranie

Jak widać ładowanie systemu wygląda normalnie, a gdy włącza się pulpit, pojawia się taki problem .

Proszę o prawdopodobne przyczyny, oraz ewentualne wskazówki, bo zależy mi na szybkiej naprawie tego :)
  • Poziom 29  
    Jeśli to wersja z grafiką Nvidia, to niestety układ jest najprawdopodobniej uszkodzony. Najlepiej byłoby podgrzać go przez chwilę HotAirem i zobaczyć, czy problem zniknie. Jeśli tak - układ do wymiany (bo samo podgrzanie czy reballing nic nie dadzą).
  • Poziom 7  
    O jakim układzie jest mowa ? Chodzi Ci by grafikę podgrzać HotAirem ?
  • Poziom 29  
    Tak, jeśli to grafika firmy Nvidia. One były fabrycznie wadliwe i dawały takie objawy.

• Poziom 43  
    Trunks21 napisał:
    - Podłączyłem pod zewnętrzny monitor i chodzi normalnie, zatem grafika odpada.

Jesteś w błędzie. Jeśli myślisz inaczej przeczytaj dokumentację układu.
  • Poziom 7  
    ho ho ho ... więc to dosyć dziwne że na ekranie oryginalnym laptopa są pasy, a na monitorze zewnętrznym jest w zupełności normalny obraz ; >

Pierwszy raz się z tym spotykam ;p
  • Poziom 29  
    To bardzo częste zachowanie przy takim uszkodzeniu. Dlatego też "na zewnętrznym monitorze jest obraz" nie oznacza "grafika jest na 100% sprawna, to nie jej wina".

• Poziom 43  
    Trunks21 napisał:
    Pierwszy raz się z tym spotykam ;p

Przeczytaj dokumentację układu - może zrozumiesz jak to działa :)
  • Poziom 18  
    Tak jak przedmówcy - grafika. Uszkodzony BGA może powodować różne "cyrki"
  • Poziom 7  
    A teraz zapytam czy jest prócz podanych rozwiązań .... jakieś domowe sposoby naprawienia tego uszkodzenia prawdopodobnie ?
    oraz ew. koszta jakie mogę ponieść, mogę poszukać oczywiście, jednak przed tym zapytać chcę, bo zapewne lepiej się orientujecie w tym ode mnie i może od razu dostanę konkretną odpowiedź na moje zapytanie ;p

• Poziom 43  
    W tym modelu można zacząć od reballingu układu, jednak jak w każdym HP wskazana jest wymiana układu.
    Nie ma opcji naprawy w domu, chyba że dysponujesz odpowiednim sprzętem.
  • Poziom 7  
    Dzięki wielkie wszystkim ; ) to mi zdecydowanie ułatwi sprawę : ) i Dobrze było się poradzić was ;)
    Pozdrawiam ;)