Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Kupię] Szukam Drukarki do kartonu 350g/m A4

emyyyl 18 Feb 2014 00:42 19608 44
  • #1
    emyyyl
    Level 11  
    Witam,
    od długiego czasu poszukuję kolorowej drukarki do drukowania zdjęć, widokówek i innych na kartonie jednostronnie powlekanym 350g/m w formacie 10x15 i A4. Nie potrzebne mi A3. Czy ktoś może coś polecić?
    Pozdrawiam
  • #2
    Anonymous
    Anonymous  
  • #3
    emyyyl
    Level 11  
    Witam,
    miesięcznie około 1500 wydruków, głównie pocztówki (10x15 i A4) stąd taka gramatura i nie potrzebne mi A3.
    Drukarka może być używana.
    Budżet - szukam czegoś do 1000zł.
    Żadnych procesów wykończeniowych.
    Gotowy produkt przekazuje klientowi bezpośrednio po wydrukowaniu (drukowanie pocztówek nad morzem).
  • #4
    01_cezi
    Level 23  
    Kolego,
    zobacz sobie parametry kartonu o gramaturze 350 gsm. Arktika w tej gramaturze ma grubość 568 mikronów a kreda gloss Novatech ma 294 mikronów , prawie o połowę mniej. DO tego całkowicie inna sztywność. Nawet pomiędzy kredą gloss i matt w tej samej gramaturze jest różnica w grubości o ok 50 mikronów.
    Dochodzi jeszcze do tego parametr ułożenia włókien, przechowywanie ( wilgotny, suchy), ciecie .
    Papier to bardzo niedoceniany parametr a potrafi krwi napsuć..

    Gramatura to nie wszystko, a sprzedawca zapewni Cię , że jego maszyna wydrukuje nawet na worku po cemencie;-)

    Z takimi mediami ( wysoka gramatura, sztywności i grubość) poradzi sobie tylko maszyna produkcyjna lub drukarka z całkowicie prostym prowadzeniem papieru tzn od pobrania do wyjścia w 1 linii.
    Czyli KonicaMinolta Bizhub C 6000 , Xerox'y lini produkcyjnej ale chyba i OKI miało taką drukarkę.
    Zacząłeś od bardzo dobrej strony. Polecam lekturę Dr hab. inż. Stefana Jakucewicza.
  • #5
    Anonymous
    Anonymous  
  • #6
    zen3x
    Level 34  
    Xante ilumina 520 choć a3, ale gramatura papieru do 400 g/m.
  • #7
    emyyyl
    Level 11  
    Witam,
    dziękuję za odpowiedzi.
    01_cezi, masz rację, papier papierowi nierówny, lecz ja będę musiał wybrać coś najcieńszego o przyzwoitej sztywności przypominającej widokówkę. Niestety drukarki produkcyjne z racji swoich gabarytów i ceny odpadają.
    Sługa WSI, idziesz w dobrym kierunku. Widokówki miałyby być tylko poszerzeniem mojej oferty, myślę, że to ciekawy pomysł. Wiem, że drukują na papierze fotograficznym, ale to jakoś mnie nie przekonuje, przecież taki papier jest bardzo elastyczny. Co do drukowania zdjęć to doświadczenie takowe skromne bo skromne, ale posiadam.
    Zen3x, Xante ilumina 520 warta zainteresowania, ciekawe ile waży ten kolos. Gdzię można ją kupić, w sieci niedostępna?

    Mam możliwość zakupu tanio (300zł) Canon Pixma Pro9500. Jedyne ryzyko to zaschnięta głowica, która stała tak koło roku. Możliwe jest wyczyszczenie głowicy po takim czasie i czy warto się tym interesować?
  • #8
    kosmita
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A zastanawiałeś się na drukarkami termosublimacyjnumi typu : http://www.canon.pl/For_Home/Product_Finder/Printers/Direct_Photo/SELPHY_CP800/

    na ceneo masz jeszcze takie: http://www.ceneo.pl/Drukarki_termosublimacyjne_i_zelowe

    Ceny i rozmiary śmieszne są. W specyfikacji mają napisane ze drukują formaty pocztówek kart id i kart kredytowych. O ile pamiętam druk termosublimacyjny bardzo wytrzymały jest, a drukarki z tego co widzę nie zaginają nośnika więc podejrzewam że na karcie kredytowej zrobią wydruk, więc i z taką gramaturą nie powinny mieć problemu.

    Kiedyś były takie drukarki OKI (na licencji Citizena) DP5000 które drukowały z jakością foto z możliwością druku permanentnie białego, złotego, srebrnego na nośnikach innego koloru niż biały.
  • #9
    01_cezi
    Level 23  
    To ja tu już prawie doktorat z papieru nasmarowałem a tu "kosmicznie" proste rozwiązanie.
    To może być to, czyli termosublimacja.
    A żelowe - no tu moja ( subiektywna) opinia jest bardzo zła, chociaż oparta na informacjach od Klientów.
    Przy tym Canonie jeszcze tylko kwestia policzenia kosztów bo taśma kolorowa kosztuje i chyba papier w specjalnych kasetkach trzeba kupować.
  • #10
    Anonymous
    Level 1  
  • #11
    kosmita
    VIP Meritorious for electroda.pl
    my41s wrote:
    Do tego typu wydruków na takim papierze raczej kupiłbym atramentową z płaskim przebiegiem. Parę ładnych lat temu n sztywnym 280g/m2 drukowałem na HP 1280, jakoś to przeżyła, ale nie obyło się bez problemów.


    Może i tak tylko Papier foto do atramentówek i tusz dobrej jakości inaczej nie uzyskasz przyzwoitej rozdzielczości a przy wydrukach wielkości pocztówki każdy ją przy nosie będzie oglądał, więc za kiepską jakość potencjalni klienci nie będą chcieli dać 10 - 15 zł. Poza tym jak kapnie kropla wody na taki wydruk albo papier zawilgotnieje to i z pocztówki nie ma już żadnego pożytku. Druga sprawa - DJ 1220 czy 1280 jest mało mobilny, przy wielu wydrukach w service station zbierze się szklanka zużytego tuszu i przy przewożeniu tapicerka na 100% w samochodzie będzie załatwiona, a do termosublimacyjnej nawet opcjonalny akumulator jest (tak wyczytałem) więc chyba warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem.Akurat przyszło mi to do głowy bo w zeszłym roku jak byłem we Władysławowie to latali własnie z takim sprzętem zapakowanym w skrzynkę + do tego chodzące maskotki do robienia zdjęć.
  • #12
    emyyyl
    Level 11  
    Kosmita, drukarki termosublimacyjne, które podałeś są bardzo fajnym rozwiązaniem, niestety gramatura papieru, które obsługują jest nie do przyjęcia przeze mnie. Jeśli drukarki DJ 1120 i 1280 z trudnością obsługują papier 270g/m to odpadają.
    Z ciekawości zapytam, o jakiś maskotkach do robienia zdjęć pisałeś?
    01_cezi, niestety nie wiem jak wyglądają koszta eksploatacji Canona Pro9500, odpuszczę sobie chyba temat jej zakupu z powodu głowicy, której raczej nie ruszę po roku zastoju.
    My41s, pytanie tylko jaką kolorową atramentówkę z płaskim przebiegiem wybrać...? Podana wcześniej Xante Ilumina 520 jest niedostępna w sieci (pomijając już jej gabaryty).
  • #13
    sorier
    Level 28  
    Przeciętne, popularne atramentówki tolerują papier ok 300g/m2. Stare lexmarki chodziły na 500g/m2. Profesjonalne (przeważnie A3) atramentówki, są najczęściej robione pod papier grubości max 1,3-1,4mm. Profesjonalne to chyba odpadają, koszty zakupu i druku (czasem nawet 10 kartridży, przeważnie tylko oryginalnych) bardzo duże. Za to jakość nieporównywalna z niczym innym. Z popularnymi drukarkami to musiałbyś każdą osobiście sprawdzić, czy pociągnie grubszy papier i czy głowica nie będzie po nim szorować w czasie druku.

    Innym tematem jest papier. Są papiery foto 450g albo i grubsze. Są też specjalne papiery do drukarek atramentowych i laserowych o większej gramaturze. Tutaj znowu wszystko rozbija się o koszty.
    Połączenie tektury (jak i każdego papieru przeznaczonego do druku "przemysłowego") z drukarką atramentową moze przynieść nieoczekiwane skutki. Tusz barwnikowy potrzebuje odpowiedniego podłoża, zwłaszcza jeżeli to ma być druk foto. Tusz pigmentowy (ale oryginał, np epsona, a nie zamiennik) jest mniej wybredny w stosunku do podłoża. On nie wsiąka tylko tworzy w miare odporną warstwe na podłoży, coś jak toner z lasera. Na byle czym najlepiej byłoby drukować laserem, ale to będzie dalekie od jakości foto.
  • #14
    Anonymous
    Level 1  
  • #15
    Anonymous
    Anonymous  
  • #16
    sorier
    Level 28  
    Z laminowaniem papierów foto może być problem. Kto wie czy ze zwykłymi papierami też. Tusz na papierze foto schnie co najmniej 24h (niektórzy twierdzą ze nawet kilka dni :) ) i nie chodzi tu o ryzyko rozmazania "mokrego" tuszu tylko o uzyskanie właściwych kolorów. Z tego co zauważyłem drukując fotki, mija co najmniej kilka godzin nim odbitka nabierze właściwych kolorów. Różne tusze i różne papiery mogą się różnie zachowywać, ale trzeba to brać pod uwage w takim biznesie.
  • #17
    emyyyl
    Level 11  
    Nie miałem styczności z papierem fotograficznym o gramaturze 350g/m (jedynie 275g/m, ale to zbyt elastyczny nośnik), nie wiem jak z jego sztywnością, czy przypomina w ogóle pocztówkę. Mam za to przed sobą papier pocztówkowy (chyba karton), jednostronnie powlekany, błyszczący, tył matowy o grubości 1mm i taki jest odpowiedni. Niestety nie wiem czym na tym drukować. Z tego co piszecie musi to być drukarka z tuszem pigmentowym bo tusz barwnikowy ustępuje jakością i trwałością (wilgoć i UV). Ale co dalej to nadal nie mam pojęcia.
    Sługa WSI, czy te canony ogarną papier o grubości 1mm?
  • #18
    Anonymous
    Level 1  
  • #19
    emyyyl
    Level 11  
    Nie testowałem, ale w takim wypadku matowy może też być.
  • #20
    Anonymous
    Level 1  
  • #21
    Anonymous
    Anonymous  
  • #22
    emyyyl
    Level 11  
    Epson XP-305 na pewno nie nadaje się do wydruków na papierze o grubości 1mm.
    Aż trudno uwierzyć, że jedynym rozwiązaniem do 1000zł, jakie spełnia oczekiwania jakościowe i trwałości (niestety nie sztywności) to SELPHY_CP800 z dedykowanym papierem.
    Jeszcze raz poruszę temat Canona Pro9500 i zapytam o HP B9180. Rozumiem, że tusze nie są tanie, ale też bez przesady. Na allegro są zamienniki, które chyba aż tak nie odbiegają od oryginałów, żeby przeciętny Kowalski kupując pocztówkę to zauważył?
  • #23
    Anonymous
    Level 1  
  • #24
    emyyyl
    Level 11  
    Nie mam dostępu do HP B9180, byłby do zakup w ciemno.
    Jest też Canon Pro9500 z zaschniętą głowicą za 300zł na pewnym portalu aukcyjnym.
    Są jeszcze te Cenony Selphy, ale one drukują widokówki o grubości zwykłego zdjęcia....błędne koło.
    Szukałem tuszy do HP B9180 i jest bardzo mały wybór, pewnie dlatego, że drukarka już wiekowa. Lepiej pod tym względem wyglądają tusze do Canona Pro9500. Jak już bym się na którąś zdecydował to może i nawet bym coś drukował na płótnie bo zaciekawił mnie ten temat.
    Która drukarka łyknie grubszy materiał Canon Pro9500 czy HP B9180?
  • #25
    Anonymous
    Level 1  
  • #26
    emyyyl
    Level 11  
    Najprostszy przebieg papieru ma mój OKI C330 oraz RICOH GXE3300. Przetestuję i dam znać jak wyszło, obym tylko niczego nie uszkodził.
    Muszę jeszcze zbadać temat laminowania świeżego wydruku bo taki zabieg usztywniłby wystarczająco pocztówkę nawet na mniejszej gramaturze.
  • #27
    saatyr
    Level 12  
    Co do CANONA Pro9500... Oszczędź sobie kłopotu... Zaschnięta głowica w takiej drukarce oznacza sprzęt do złomowania. Polityka CANONA jest w tej chwili taka, ze nawet jeśli uda Ci się kupić nową głowicę, to i tak nie dostaniesz na nią gwarancji producenta, a tym bardziej rękojmi sprzedawcy. A jeśli chodzi o zamienniki - zwykły Kowalski nie zauważy, ale TY na pewno zauważysz po połowie roku eksploatacji, jak właśnie zaczniesz mieć problemy w drukowaniu, co ostatecznie może skończyć się uszkodzeniem głowicy...na którą i tak gwarancji nie będziesz miał. Tak właśnie ludzie "zajeżdżają" głowice w Canonach, i potem pojawiają się na popularnych portalach aukcyjnych "super okazje" w stylu "urządzenie w idealnym stanie, tylko głowica do wymiany"... Człowiek nieświadomy, kupi bo pomyśli że zrobił dobry interes, niestety po zakupie zrozumie swój błąd...
  • #28
    emyyyl
    Level 11  
    No to mam jeszcze większy dylemat bo już prawie kupiłem sprawnego Canona Pro9500 za 600zł. Skoro ta głowica jest tak wrażliwa na zamienniki to po co ludzie montują do niej CISS?
  • #29
    saatyr
    Level 12  
    To jest teraz kwestia kalkulacji:
    Za urządzenie zapłacisz 600pln, głowica to koszt ok. 360pln (bez gwarancji), CISS w zależności od konstrukcji to koszt 300-500pln. Do tego kupisz sobie "tanie zamienniki" dla Kowalskiego. Koszt takiej niepewnej konstrukcji to ok.1300pln, sam musisz odpowiedzieć sobie teraz na pytanie czy ta gra jest warta przysłowiowej świeczki :)
  • #30
    Anonymous
    Anonymous