Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana uchwytu? Stożek czy gwint?

18 Lut 2014 02:03 4179 8
  • Poziom 24  
    Witam.

Z powodu zniszczenia kluczyka przez wyrobiony uchwyt wkrętarski, postanowiłem winowajcę wymienić. Otóż uchwyt był nabijany na stożek. Teraz mam uchwyt na gwint M16 i nie wiem czy gwintować stożek, dziurki w środku wału nie wykręcę czy kupić główkę na stożek? Jak ten stożek solidnie zabić.

Nabić czy nakręcić? I na gwint 1,7cm średnicy jaką główkę ewentualnie kupić?

Wiertarka to wiertarka stołowa.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Najlepsze rozwiązanie to stożek, nie trzeba go jakoś specjalnie nabijać. Zbijasz stary uchwyt i normalnie rękami zakładasz na stożek nowy uchwyt. Możesz lekko docisnąć go posuwem do stołu.
  • Poziom 24  
    Rozumiem czyli nie bawić się w gwintowanie? Gdzie mogę kupić taki uchwyt? Bo nie mogę znaleźć nic na 1,7cm średnicy. A ten uchwyt ze stożka mi nie spadnie?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Nie nie spadnie. Średnicę podaje się w milimetrach. Ściągnij stary uchwyt i zmierz średnicę otworu w najszerszym miejscu. A potem szukaj albo w sklepie albo w internecie.
  • Poziom 24  
    Oki tak zrobię o efektach napiszę niebawem.
  • Poziom 24  
    Kolego uchwyt wiertarski na stożek z szczękami powyżej 16mm kosztuje ok 80 zł. A frezowanie gwintu będzie mnie kosztowało 5 zł.
    Jak frezuje lewym gwintem to nie osłabię trzpienia? Po prostu szkoda mi wyrzucać tego uchwytu i kupować nowego.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Nie nie osłabisz.
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Kolego stożek przy tej wiertarce będzie o symbolu b16 lub b18, na starej główce powinno być wytłoczone jaki zakres mocowania wiertła i rozmiar właśnie stożka. Poza tym taka główka cenowo jest zależna od jakości (jakaś chińszczyzna to i za około 20 zł ), gwintu sam nie zrobisz bo tu ważny jest też skok gwintu jak i osiowość żeby potem nie było bicia. Najlepiej taki gwint wytoczyć ale tu musisz wrzeciono z wiertarki wymontować.
  • Poziom 24  
    Mógł zostać stożek no ale zrobiłem gwint. Stożek taniej by wyszedł. Ale zrobiłem gwint PRTz 16 Un5/8 Made in poland. Wszystko ok. Dziękuje za pomoc.