Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba MK4026GAX - jak odzyskać dane z HDD 2,5" IDE od laptopa

18 Lut 2014 02:11 1983 13
  • Poziom 12  
    .
    Dysk padł w Dell Latitude D610 (1,7Ghz, 2Gb)? Windows XP.

zaczęło się tak:

Bateria słaba, pracuje praktycznie na zasilaczu, ukręcił się kabel doprowadzający 230 V do zasilacza i komputer zgasł z odpalonym Windowsem.

Po włączeniu pojawił się komunikat:

"Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony:<katalog główny Windows>\system32\hal.dll
    zainstaluj ponownie kopię tego pliku."

po uruchomieniu Windows w trybie awaryjnym - ten sam, powyższy komunikat

po uruchomieniu w trybie awaryjnym z wierszem poleceń – ten sam, powyższy komunikat

najłatwiej odczytać byłoby po odzyskaniu Windows ale to chyba marzenie?

odpaliłem z dysku instalacyjnego Windows XP celem przeprowadzenia instalacji naprawczej DRUGIE [R], nie udało się, instalator chyba nie znalazł zainstalowanego Windows na dysku

wszedłem więc w PIERWSZE [R] do Konsoli odzyskiwania
    wykonałem w konsoli ponizsze czary-mary

C:\>fixboot [Enter]
    Czy na pewno chcesz zapisac nowy sektor rozruchowy partycji C? T
    C:\>fixbmbr
    pytał czy na pewno? T
    C:\>exit

sprawdziłem ale Windows się nie uruchomił

kolejny raz konsola [R]

C:\>chkdsk /r
    CHKDSK sprawdza wolumin...
    Ukończono 0% .
    CHKDSK wykonuje dodatkowe sprawdzenie lub odzyskiwanie...
    Ukończono 0% .
    CHKDSK wykonuje dodatkowe sprawdzenie lub odzyskiwanie...
    Ukończono 25% .
    stwierdzono, że wolumin zawiera zawiera przynajmniej jeden nieodwracalny problem.
    C:\>chkdsk (bez parametru)
    Wolumin jest w dobrym stanie i nie był sprawdzony.
    Użyj opcji /p, aby sprawdzić go mimo to.
    C:\>chkdsk /p
    Stwierdzono, że wolumin zawiera przynajmniej jeden nieodwracalny problem.
    C:\>bootcfg /list
    Brak wpisów rozruchu do wyświetlenia.
    C:\>bootcfg /rebuild
    skanowanie wszystkich dysków w poszukiwaniu instalacji systemu Windows.
    Czekaj. To może chwilę potrwać...
    Błąd: nie można pomyślnie skanować dysków w poszukiwaniu instalacji systemu Windows. Ten błąd może być spowodowany uszkodzeniem systemu plików, które uniemożliwia programowi Bootcfg pomyślne skanowanie. Użyj programu chkdsk, aby wykryć błędy dysków.
    Uwaga: Ta operacja musi zostać pomyślnie ukończona, aby można było użyć polecenia /add lub /rebuild.
    C:\>dir
    Wystąpił błąd w czasie wyliczania katalogów.
    C:\>logon
    C:\> exit

nadal nie można uruchomić Windows, komunikat taki sam jak na początku więc mam nadzieję, że moje dłubanie przez Konsolę odzyskiwania nic nie pogorszyło.

Podłączyłem do PC pod USB (przez taki adapter UNITEK ma 3 wejścia: IDE 3,5”, małe IDE? 2,5” i SATA) ale PC nie widzi tego dysku. Dysk się kręci i słychać, że próbuje cały czas coś odczytać.

Za każdym razem podłaczenie do PC zupełnie zamula PC P4 2,8 Ghz. Nic nie dało się zrobić w czasie tego podłączenia. W pewnym momencie pozostało samo tło tapety a wszystko inne zniknęło. Musiałem odłączyć kabel USB bo nic nie można było zrobić na PC. Co wydaje mi się dziwne, na pół sekundy pojawia się w „Mój komputer” ten dysk jako dysk lokalny (F). Raz zdążyłem nacisnąć PPM kopiuj ale po wklejeniu nic nie było.

Spróbowałem przez to samo złącze USB podłączyć inne dyski 2,5" od starych laptopów. Dyski były natychmiast widoczne.

W jaki sposób podłączyć ten dysk 2,5" IDE od laptopa do płyty głównej PC gdzie są gniazda i kable IDE na 3,5”. Czy są jakieś przejściówki? Czy napięcia na płycie od PC są odpowiednie do dysku 2,5”. Może po podłączeniu bezpośrednio do płyty a nie przez „przejściówkę Unitek” i USB będzie większa szansa odczytania i przekopiowania zawartości dysku?

Może ktoś ma pomysł jak odzyskać dane z tego dysku?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Do laptopa nie podłączysz w ten sposób dysku, bywały wyjątki gdzie można było podłączysz zamiast CD przy użyciu odpowiedniej przejściówki.

Sprawdź czy da się odczytać SMART z tego dysku, jeśli tak to wklej wynik tutaj.
  • Spec od komputerów
    Nie uruchamiaj tego dysku bez potrzeby. Pracuj z live. Nie używaj chkdsk bo użyty na uszkodzonym dysku może zrobić więcej szkody niż pożytku. Miejmy nadzieję że chkdsk za dużo nie namieszał na dysku i da się to odkręcić.
    W ten sposób SMART możesz odczytać i potem naprawić system plików jeżeli SMART będzie ok
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13017873#13017873
    Jeżeli SMART ok to podaj okno z partycjami z DMDE może będzie możliwość przywrócenia partycji.
    Jeżeli dysk uszkodzony to kopia posektorowa.
    ddrescue do pliku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12436492#12436492
    lub ddrescue-dysk-dysk
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12566000#12566000
    Potem odzysk danych.
    DMDE
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2341359-30.html
    testdisk
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11122592#11122592
    photorec
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12918296#12918296
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    .
    Poproszę o trochę technicznych szczegółów jak i do czego ma być podłączony dysk celem odczytu SMART bo nigdy tego nie robiłem i gdzie się zapisze ten SMART żeby go wziąć i wrzucić na forum.

Po pierwsze czy odczyt robimy w tym zepsutym laptopie czy lepiej zrobić to na dużym PC?

Wypaliłem już tę płytę iso: pmagic-6.0.iso. Siedzę i nie wiem co dalej robić. Nie chciałbym czegoś zepsuć. Jak teraz przeprowadzić odczyt SMART?

Jeżeli z tej wypalonej płyty wystartuję zepsutego laptopa z tym zepsutym dyskiem to gdzie mi się zapisze ten SMART? W tym laptopie jedyne miejsce do zapisu to na tym zepsutym dysku (tam nic nie wolno zapisywać) a na płycie się nie zapisze. Tak kombinuję, że jest możliwość zapisania przez USB na pendrive ale nie wiem czy po odpaleniu z tej płyty zadziała pendrive. Może trzeba zrobić zdjęcie ekranu z widokiem tego SMART. Przepraszam, że pytam o takie podstawy. Proszę o cierpliwość i życzliwe rozjaśnienie.

linuks napisał:
    Pracuj z live.
    Napisz proszę co to znaczy.

mbo napisał:
    Do laptopa nie podłączysz w ten sposób dysku, bywały wyjątki gdzie można było podłączysz zamiast CD przy użyciu odpowiedniej przejściówki...
    Nie wiem jak mam rozumieć powyższy wpis. Chyba zaszło jakieś małe nieporozumienie. Mnie chodziło o podłączenie do dużego PC:
    CD napisał:
    W jaki sposób podłączyć ten dysk 2,5" IDE od laptopa do płyty głównej PC gdzie są gniazda i kable IDE na 3,5”. Czy są jakieś przejściówki? Czy napięcia na płycie od PC są odpowiednie do dysku 2,5”
  • Spec od komputerów
    Używaj systemu z live-CD. Partedmagic to jest live. Nie potrzebuje systemu na dysku. System jest ładowany z CD do RAM.
    Uruchamiasz komputer(zepsuty laptop) z CD.Wybierasz w drugim wierszu Language polski i czekasz aż się pokaże pulpit. Można SMART zapisać na penie. Można zrobić fotkę komórką.
  • Poziom 12  
    .
    Udało się odpalić PartedMagic z innej płyty.

Mam pulpit. Jak wziąć ten SMART?
  • Spec od komputerów
    Sprawdzałeś na drugim komputerze czy startuje ? CD wystarczy. Wypaliłeś jako obraz iso ?
  • Poziom 12  
    .
    Przepraszam linuks. Zmieniłem powyższego posta bo już odpaliłem PartedMagic.

Mam taki niebieski pulpit. Widzę pierwszy raz w życiu.

Teraz nie wiem jak tu znaleźć SMART.

Tu widzę Twój linuks filmik na ten temat ale nie mogę dojrzeć jak to zrobić, czy to można jakoś powiększyć?

Tu na pulpicie mam kilka ikon:

File Manager
    System Profiles
    Keyboard Layout Disk Health
    Partition Editor
    Disk Cloning

Nie chcę ruszać bezwiednie, żeby tego mojego tysku nie pogorszyć.

Słyszę, że dysk cały czas się kręci, czy to mu nie zaszkodzi?

Dodano po 44 [minuty]:

.
    Wszrdłem w GSmartControl.

Ile czasu trzeba czekać na ten SMART. Czekam już kilka minut i nic.

• Spec od komputerów
    SMART pokazuje się od razu. Rób kopię posektorową jak najszybciej. Potem odzysk danych z kopi a dysk do utylizacji.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    .
    Jakim narzędziem zrobić jest najlepiej kopię posektorową. Wyczytałem, że musi być 1:1.

Powrócę z pytaniem czy można ten dysk 2,5 cala małe IDE (nie wiem jak to się nazywa) podłączyć do płyty dużego peceta z płytą na IDE 3,5 calowe aby zrobić tę kopię posektorową?

Czy to trzeba raczej na pokładzie tego laptopa gdzie był zainstalowany Windows?
  • Spec od komputerów
    W linkach które wyżej podałem jest wszystko napisane. Wszystko jedno gdzie będzie dysk ale lepiej do nie wyciągaj.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    .
    Pytanie:

Która opcja kopi posektorowej "do pliku" czy "na drugi dysk" zwiększa szanse przywrócenia danych?

Link tu znalazłem poniższy cytat ale tam nie ma możliwości zapytania (Komputery FAQ)
    migol21 napisał:
    ...kopię do pliku ,robi się wtedy gdy chcemy wykonać dokładne odwzorowanie danych ,bez względu na sposób ich zapisu logicznego i strukturę a nie posiadamy całego dysku do wykonania kopi na cały dysk.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Wszystko jedno czy kopia do pliku czy dysk-dysk. Kopia do pliku nie czyści dysku docelowego tylko tworzy plik wielkości dysku uszkodzonego a dysk-dysk usuwa wszystko z dysku docelowego bezpowrotnie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    .
    linuks - Tobie chcę gorąco podziękować za trwanie przy mnie, kiedy straciłem pliki. W temacie odzysku danych byłem jak dziecko we mgle, na dodatek przestraszone bo utraciło swoje zabawki. Dzięki twoim wskazówkom i linkom zrozumiałem ogólne zasady ratowania danych. Teraz muszę zagłębić się w szczegóły. Już trochę ochłonąłem (czytaj. zaczynam po trochu liczyć się z możliwością utraty niektórych plików) i teraz widzę, że jest w sieci sporo materiału na ten temat. Muszę zagłębić się w szczegóły bo nie mam zamiaru się poddać! Niektóre wpisy na ten temat są sprzed kilku lat, mam więc nadzieję, że aktualnie są spore szanse na odzyskanie.

mbo - "trochę" Ci też dziękuję, że zainteresowanie.