Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dipol atk-10 - zwarcie anteny 900mhz dla b593

kamiel11 18 Lut 2014 08:45 7935 20
  • #1 18 Lut 2014 08:45
    kamiel11
    Poziom 7  

Witam

Mam taki problem, otóż kupiłem antenę atk-10 900mhz i chcę ja podłączyć do routera b593. I tu powstaje problem bo antena nie jest zwarta do prądu stałego. A według tego co się dowiedziałem do tego routera taka własnie musi być. Czy ktoś z was mógłby wytłumaczyć jak dziecku jak takie zwarcie wykonać? Byłbym również bardzo wdzięczny za wszelkiego rodzaju schematy.

Pozdrawiam

0 20
  • #2 18 Lut 2014 08:55
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam serdecznie.

Mógłbyś zamieścić zdjęcie Twojej anteny i zdjęcie wnętrza puszki? Bo ze zdjęć dostępnych na sieci wynika, że antena ma zwarty promiennik.
    Mierzyłeś w ogóle czy ma zwarcie?
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #3 18 Lut 2014 09:47
    kamiel11
    Poziom 7  

witam

Antena wygląda dokładnie tak jak na zdjęciu. Nie mam teraz możliwości zrobienia zdjęcia puszki bo sprzęt jest u narzeczonej i tam tez będzie funkcjonował. Mierzyłem miernikiem, pomiędzy oplotem a pinem nie ma zwarcia. Do rutera dołączone są takie dwie male antenki a la patyczki długości około 15 cm. I w nich zwarcie już jest i normalnie router rozpoznaje je jako anteny zewnętrzne. A mojego dipola nie chce.

Dodano po 36 [minuty]:

Sorry wiem ze fotka mała, ale środek puszki wygląda bardzo podobnie jeśli nie tak samo. Jutro będę u dziewczyny i mogę zrobić dokładne zdjęcia jeśli to nie wystarczy.

Popraw wszystkie wpisy aby były w zgodzie z regulaminem pkt 3.1.13.
    [SP5ANJ]

0
  • #4 19 Lut 2014 13:11
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Zastanawia mnie jedno - dlaczego antena atk-10 do takiego routera. :?:

W obecnie produkowanych urządzaniach nadawczo-odbiorczych (router właśnie takim jest) impedancja wyjścia jest znormalizowana na 50Ω.
    Nie ma to nic wspólnego czy antena jest zwarta dla DC czy nie.

Coś mi się zdaje, że chcesz zwiększyć "zasięg" łącza tego routera a nie wiesz jak to zrobić.

Pozdrawiam.

0
  • #5 19 Lut 2014 15:03
    irekr
    Moderator

Nie miałem tego routera w rekach ale miałem podobny nieco innej firmy.

I faktycznie, w routerze był układ rozpoznawania włączonej anteny zewnętrznej przy pomocy przepływu prądu stałego.

Jeżeli w puszce znajduje się odcinek linii symetryzującej (półfalowy) to faktycznie oplot kabla nie jest podłączony do "boomu" anteny i jeżeli antena nie jest uziemiona i nie jest uziemiony router - by "po masie" być połączony masztem a dalej z oplotem kabla to połączenia dla prądu stałego nie będzie. Warto sprawdzić czy jest takie połączenie od dołu w puszce symetryzatora, prawdopodobnie go nie ma.
    I faktycznie, jeżeli przepływu dla prądu stałego nie będzie... to router nie przełączy anteny wewnętrznej na zewnętrzną.
    Co można zrobić?
    Połączyć oplot kabla w "boomem" anteny, ale nie bezpośrednio lecz niewielkim dławikiem, by przez niego nie przechodziła składowa zmienna prądów w.cz.
    W profesjonalnych antenach istnieje taki "punkt doziemienia" kabla antenowego, wykonywany najczęściej w odległości 1/2 fali od zacisków układu symetryzującego. Masę takiego gniazda łączy się z belką nośna anteny.

W warunkach amatorskich można taki "dławik" wykonać samodzielnie: odcinek przewodu w izolacji - niezbyt grubego, może być miedziany od instalacji energetycznych o niezbyt dużym przekroju, max 1,5 mm nawijamy na np ołówku lub pisaku/flamastrze - około 8 do 15 zwojów. Po nawinięciu wyjmujemy "rdzeń" i otrzymamy powietrzna cewkę. Rozciągamy nieco "cewkę" by uzyskać odległość "zwoja od zwoju" porównywalny do grubości drutu.
    Odizolowujemy zakończenia tego "dławika", jeden koniec podłączamy do jednej ze śrub mocowania któregoś elementów (nie jest krytyczne do którego!, może być do uchwytu masztowego) a drugi koniec podłączamy do zacisku oplotu kabla idącego do routera.
    Ta "cewka" nie ma wpływu na parametry elektryczne - służy tylko do połączenia dla prądu stałego oplotu do masy anteny.

0
  • #6 20 Lut 2014 15:10
    kamiel11
    Poziom 7  

Witam ponownie

Do kolegi sp5anj. Wybraliśmy taką antenę dlatego że tam gdzie będzie użytkowana antena nie ma szans na sygnał lte, więc chcemy się oprzeć na sygnale 3g(umts/ hspa) który śmiga na 900mhz. Najbliższy bts jest w odległości 10 km i obsługuje tylko tą częstotliwość (tzn w każdym razie nie obsługuje 1800). W tym momencie bez anteny router na własnie hspa wyciąga średnio pewnie około 3mb/s ale chcemy trochę poprawić stabilność i szybkość przede wszystkim.

Dzięki koledze irekr za obszerną odpowiedź. W międzyczasie udało mi się zrobić dość dokładne zdjęcia anteny i puszki. Jednak muszę przyznać że jestem zielony w temacie i wielu rzeczy z wypowiedzi kolegi nie zrozumiałem. Jakbyś mógł prostym językiem wytłumaczyć jak to powinno wyglądać ewentualnie wspomóc jakimś prostym rysunkiem. Z góry dzięki

pozdrawiam

dipol atk-10 - zwarcie anteny 900mhz dla b593 dipol atk-10 - zwarcie anteny 900mhz dla b593

Widać, że nie poprawiłeś błędów.
    Regulamin pkt 3.1.13.
    Regulamin pkt 3.3.

Trzeciego przypomnienia już nie będzie. :!:
    [SP5ANJ]

0
  • #7 20 Lut 2014 16:14
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

kamiel11 napisał:
    Wybralismy taka antene dlatego ze tam gdzie bedzie uzytkowana antena nie ma szans na sygnał lte, wiec chcemy sie oprzec na sygnale 3g(umts/ hspa) htory smiga na 900mhz.

Ktoś coś Ci chyba źle podpowiada tam w Wołominie.

Przykład przedruku :
    "W Polsce wykorzystywany jest UMTS na częstotliwości 2100 MHz z 12 dupleksowymi kanałami z zakresu od 1920.5 MHz do 1979.7 MHz i stowarzyszonym pasmem 2110.5 - 2169.7 MHz dla transmisji FDD oraz 1900.1 - 1920.1 MHz dla transmisji w trybie TDD (4 kanały 5 MHz)."

Chyba nie myślisz o AERO2 bo tylko oni nadają na 900MHz.

Ciekawa stronka BTS-ów abyś zobaczył co i jak : http://beta.btsearch.pl/?dataSource=locations...s=&bands=¢er=52.346931%2C21.25101&zoom=13

Pozdrawiam.

0
  • #8 20 Lut 2014 17:11
    irekr
    Moderator

Adamie, zmartwię Ciebie; UMTS jest nadawany także w wersji 900 MHz także przez T-Mobile, Plusa, Play i Orange, głównie "na odludziach".
    Starsze i "głupsze" routery/modemy niestety nie obsługują UMTS w pasmie 900 MHz, niestety.

0
  • #9 22 Lut 2014 11:57
    kamiel11
    Poziom 7  

Mniejsza o symbole. Antena chodzi na 900MHz i na takiej częstotliwości chciałbym żeby chodził sprzęt tyle że jest problem bo router nie widzi anteny.

0
  • #10 22 Lut 2014 19:49
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam ponownie.

Można przerobić tą antenę zasadniczo tak jak opisał Irek. Przy czym można to zrobić na kilka sposobów.
    Ogólnie rzecz biorąc trzeba połączyć zacisk oplotu kabla z nośnikiem anteny. Może to być połączone rezystorem kilkaset Omów, ćwierćfalowym odcinkiem drutu albo drutem nawiniętym kilka razy na niewielki ferryt. Wystarczą dwa zwoje.
    To ostatnie rozwiązanie wydaje się najprostsze i najtrwalsze, tak jak rozwiązanie zaproponowane przez Irka.
    Przewierciłbym otwór śruby mocującej puszkę na wylot. Następnie dobrał dłuższą śrubkę mocująca puszkę, tak aby wystawała nieco wewnątrz puszki. Później wystarczy połączyć zrobionym z drutu i ferrytu dławikiem (lub z samego drutu tak jak opisał Irek), jedną z dwóch śrubek zacisku oplotu kabla ze śrubką wystającą wewnątrz puszki.
    Potrzebny rysunek?
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #11 23 Lut 2014 09:13
    kamiel11
    Poziom 7  

Witam

Dzięki za pomoc. Rysunek nie będzie potrzebny. Dzisiaj spróbuję coś zadziałać. Powiadomię jakie będą efekty.

Pozdrawiam.

0
  • #12 08 Mar 2014 17:42
    wito1985
    Poziom 1  

Witam jestem w podobnej sytuacji z tą różnicą że mam antenę dipol ATK-20 .

Czy ten sposób opisany wyżej działa ?

pozdr

0
  • #13 08 Mar 2014 18:35
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam ponownie.

Jeśli ta antena także ma dipol pętlowy to rozwiązanie to również powinno się sprawdzić.
    Na zdjęciach w sieci widać dipol pętlowy...
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #14 04 Maj 2014 00:47
    busieczny1992
    Poziom 2  

Witam.
    Posiadam antenę atk-10 firmy Dipol i modem Huawei B593. Antena była używana ok 10 lat temu do poprawienia sygnału gsm w telefonie, połączenia w puszce były takie jak na zdjęciu, bez żadnej płytki, jedynie kabel był inny.
    Pytanie czy może tak zostać (kabel wymienię) i czy muszę dokupić płytkę, taką jak u kolegi? Pozdrawiam.

Edit: Ok, znalazłem odpowiedź na moje pytanie, ten zawinięty przewód pełni rolę symetryzatora dokładnie taką jak płytka u kolegi wyżej i może tak zostać.

0
  • #15 24 Cze 2014 21:38
    kamiel11
    Poziom 7  

Witam

Muszę powrócić do tematu po dłuższej przerwie. Zrobiłem tak jak poradził użytkownik artmedia. Połączyłem zacisk dociskający oplot kabla w puszce z jedną z śrub w nośnika anteny takim właśnie drutem nawiniętym na okrągły ferryt...

tyle że bez wiercenia. Po prostu wyprowadziłem drut przykręcony do oblotu z puszki i przykręciłem do jednej z śrub na zewnątrz. Niestety nic to nie daje. Antena jest nadal nie rozpoznawana jako zewnętrzną. Co jeszcze mogę zrobić?
    Będę wdzięczny za porady.

Pozdrawiam.

0
  • #16 26 Cze 2014 10:39
    ArtMedia
    Poziom 26  

Sprawdź omomierzem czy jest zwarcie dla prądu stałego między żyłą środkową kabla a ekranem.
    Jeśli jest a router nadal pokazuje brak anteny to przyczyna leży w routerze.
    Jeśli zwarcia nie ma to coś źle podłączyłeś.
    Chyba, że sam dipol jest izolowany i nie jest połączony z nośnikiem? Wówczas także nie będzie zwarcia.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #17 26 Cze 2014 12:09
    kamiel11
    Poziom 7  

Witam.

Kolego ArtMedia, router jest raczej sprawny, gdyż po podłączeniu małych antenek dołączonych do sprzętu router je rozpoznaje jako zewnętrzne. Jeśli chodzi o sprawdzenie omomierzem, to rozumiem że jeśli zapiszczy to jest zwarcie dla prądu stałego i wszystko jest tak jak powinno być i problem w routerze? Jutro będę u dziewczyny i to sprawdzę. W zależności co wyjdzie będziemy myśleć dalej. Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

0
  • #18 27 Cze 2014 09:03
    ArtMedia
    Poziom 26  

Jeśli będzie włączona funkcja brzęczyka to powinien piszczeć. Jeśli nie będzie włączona to trzeba patrzeć na wyświetlacz/wskazówkę.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #19 29 Cze 2014 14:32
    kamiel11
    Poziom 7  

Witam ponownie. Podłączyłem wszystko jeszcze raz, i wygląda to właśnie tak.

dipol atk-10 - zwarcie anteny 900mhz dla b593 dipol atk-10 - zwarcie anteny 900mhz dla b593

Pomiędzy nośnikiem anteny a oplotem kabla zwarcie jest tak więc podłączone chyba jest dobrze, aczkolwiek póki co bardzo prowizorycznie. Mimo tego router nadal nie rozpoznaje anteny. Zrobiłem także zdjęcia płytki z jednej i drugiej strony. Może pomoże to kolegom rozwikłać zagadkę co z moją anteną jest nie tak.

Pozdrawiam.

0
  • #20 29 Cze 2014 17:38
    ArtMedia
    Poziom 26  

...przecież na pierwszym zdjęciu widać wyraźnie, że dipol nie jest zamocowany do nośnika. Nie może więc być też z nim połączony.
    Trzeba połączyć dipol z nośnikiem, dokładnie w jego środku. Tak jak pozostałe elementy. Na początek wystarczy prowizorycznie.
    BTW: skróciłbym te druty od dławika i docelowo zrobiłbym tak jak pisałem wcześniej. Lepiej aby nie były takie długie.

0
  • #21 09 Lip 2014 16:10
    sejtstorm
    Poziom 1  

Witam mam duza prośbę czy autorowi udalo sie w końcu zrobić antenę ?Jesli tak czy mógłby wstawić zdjęcia jak to jest zrobione juz dobrze tak jak działa mam ten sam problem a malo sie na tym znam lub czy ktos mógłby zaznaczyć x albo czymś na tych fotkach gdzie trzeba podlaczyc druciki by bylo ok i wstawić

Dodano po 14 [minuty]:

Z góry dziekuje za odp jesli będą

0