Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty program graficzno-techniczny z obsług± JPG - nanoszenie wymiarów obiektów

bobeeq 18 Lut 2014 09:05 7134 9
  • #1 18 Lut 2014 09:05
    bobeeq
    Poziom 8  

Witam. Poszukuję prostej aplikacji graficznej, która obsługuje JPG.

Potrzebuję nanie¶ć wymiary na sfotografowane przedmiotyw dużej ilo¶ci.

Efekt końcowy powinien wygl±dać mniej-więcej tak:

Prosty program graficzno-techniczny z obsług± JPG - nanoszenie wymiarów obiektów

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

Chodzi o to, żeby program miał możliwo¶ć nanoszenia takich strzałeczek i podania normalnie z klawiatury dowolnego wymiaru - niczego więcej mi nie potrzeba.

1 9
  • #2 18 Lut 2014 09:51
    SebMarszal
    Poziom 13  

Witam.
    Poszukaj DraftSight - ma takie możliwo¶ci.

0
  • #3 18 Lut 2014 10:03
    bobeeq
    Poziom 8  

A jest szansa, że dowiem się jak w programie zaimportować jpega i która to opcja do nanoszenia strzałek wymiarowych? Bo sobie go zainstalowałem, ale idzie się pogubić między opcjami...

0
  • #4 18 Lut 2014 16:58
    anmedia
    Poziom 39  

Taka opcja jest praktycznie w kazdym programie graficznym zaczynajac od darmowego GIMPA poprzez programy platne amatorskie czy pro. W razie czego mozna rowneiz zainteresowac programami wektorowymi, tam jest wieksza dokladnosc w ustawianiu lini i wymiarow.

0
  • #5 18 Lut 2014 17:13
    bobeeq
    Poziom 8  

W każdym? Od dawna używam i trochę znam Adobe Photoshopa 7.0 CE i jako¶ tam takiej funkcji nie ma... albo nie znam? Ale dobra, sprawdzę GIMPa, chociaż też nie kojarzę, żeby co¶ takiego miał.

0
  • #6 19 Lut 2014 17:11
    anmedia
    Poziom 39  

bobeeq napisał:
    Od dawna używam i trochę znam Adobe Photoshopa 7.0 CE i jako¶ tam takiej funkcji nie ma... albo nie znam?

A kto napisal, ze tam jest juz gotowa "funkcja"! Mozesz sobie zrobic strzalke i nie komplikowac zycia - przeciez wiesz jak sie to robi bo od "dawna uzywasz" programu. A skoro chcesz gotowca z pewnoscia takiego ktory jeszcze autamtycznie wstawi cyfry to radze sie zainteresowac jakims programem Cad'owskim. Ale, biorac pod uwage ambicje i zalezy ci wylacznie na samych strzalkach, bo np wymiarowanie bedzie wstawione recznie, to z pewnoscia takie programy jak wspomniany CAD, lub z graficznych Photoimpact lub z wektorowych Corel Draw, Illustrator lub Inkscape (darmowy, nie znam go ale powinien to miec) - wystarcza w zupelnosci.

0
  • #7 05 Mar 2014 03:02
    krzysiu_69
    Poziom 8  

Witam, mój pierwszy post :)

Cytat:
    Inkscape (darmowy, nie znam go ale powinien to miec)

Nie tylko darmowy, ale też otwarty, więc można używać do komercyjnej pracy. Bardzo łatwo i fajnie by się nanosiło takie strzałki (zwykła linia + zakończenia w formie strzałek ;) ) tylko jest jedno ale - Inkscape z wersji na wersję zwalnia i zabiera coraz więcej pamięci RAM. No... Jeszcze jedno: eksport tylko do PNG. Może s± jakie¶ pluginy pozwalaj±ce na eksport do JPEG.

1) Otwieramy sobie w programie obraz albo tworzymy nowy plik i tam przeci±gamy JPEG-a.
    2) klikamy na ikonę linii i zaznaczamy pierwszy i drugi punkt
    3) maj±c zaznaczon± linię naciskamy ctrl+shift+f - pojawi± nam się opcję kolorów, a w bodajże ostatniej karcie s± opcje końca/pocz±tku linii.

Je¶li chcemy obrócić tekst, to używamy funkcji wprowadzania tekstu. Po napisaniu przechodzimy do trybu zaznaczania. Pierwsze kliknięcie pozwala na zmianę rozmiaru. Klikaj±c drugi raz na obiekt mamy uchwyty do obrotu. Można jeszcze dać co¶ w stylu Tekst>Przyci±gaj tekst do ¶cieżki maj±c zaznaczon± linię oraz tekst.

0
  • #8 03 Gru 2017 14:06
    Genius_kce
    Poziom 9  

Wiem że temat jest z 2014 roku, ale miałem podobny problem i również szukałem takowego programu.
    Jako iż udało mi się go znaleĽć i do tego jest darmowy do użytku nawet komercyjnego postanowiłem odkopać temat.

IPhotoDraw, bo o nim mowa pozwala na dodawanie do zdjęć miedzy innymi wymiarów.

Wczytujesz zdjęcie, klikasz linear dimension. klikasz punkt pocz±tkowy i punkt końcowy po czym pyta o podanie wymiaru... i to wszystko!
    Zakończenie linii można formatować na strzałki, wielko¶ć strzałek, kolory, rozmiar tekstu, pozycja tekstu, grubo¶ć linii, czy maj± być linie pomocnicze, kolory itd.

Tutaj dostępny, również w wersji portable

Tutaj przykład

Link

1
  • #9 06 Gru 2017 17:59
    Roberted
    Poziom 2  

Genius_kce napisał:
    Wczytujesz zdjęcie, klikasz linear dimension. klikasz punkt pocz±tkowy i punkt końcowy po czym pyta o podanie wymiaru... i to wszystko!

No nie działa, co robię Ľle?

0