Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty program graficzno-techniczny z obsługą JPG - nanoszenie wymiarów obiektów

bobeeq 18 Lut 2014 09:05 7524 9
  • #1 18 Lut 2014 09:05
    bobeeq
    Poziom 8  

Witam. Poszukuję prostej aplikacji graficznej, która obsługuje JPG.

Potrzebuję nanieść wymiary na sfotografowane przedmiotyw dużej ilości.

Efekt końcowy powinien wyglądać mniej-więcej tak:

Prosty program graficzno-techniczny z obsługą JPG - nanoszenie wymiarów obiektów

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

Chodzi o to, żeby program miał możliwość nanoszenia takich strzałeczek i podania normalnie z klawiatury dowolnego wymiaru - niczego więcej mi nie potrzeba.

1 9
  • #2 18 Lut 2014 09:51
    SebMarszal
    Poziom 13  

Witam.
    Poszukaj DraftSight - ma takie możliwości.

0
  • #3 18 Lut 2014 10:03
    bobeeq
    Poziom 8  

A jest szansa, że dowiem się jak w programie zaimportować jpega i która to opcja do nanoszenia strzałek wymiarowych? Bo sobie go zainstalowałem, ale idzie się pogubić między opcjami...

0
  • #4 18 Lut 2014 16:58
    anmedia
    Poziom 39  

Taka opcja jest praktycznie w kazdym programie graficznym zaczynajac od darmowego GIMPA poprzez programy platne amatorskie czy pro. W razie czego mozna rowneiz zainteresowac programami wektorowymi, tam jest wieksza dokladnosc w ustawianiu lini i wymiarow.

0
  • #5 18 Lut 2014 17:13
    bobeeq
    Poziom 8  

W każdym? Od dawna używam i trochę znam Adobe Photoshopa 7.0 CE i jakoś tam takiej funkcji nie ma... albo nie znam? Ale dobra, sprawdzę GIMPa, chociaż też nie kojarzę, żeby coś takiego miał.

0
  • #6 19 Lut 2014 17:11
    anmedia
    Poziom 39  

bobeeq napisał:
    Od dawna używam i trochę znam Adobe Photoshopa 7.0 CE i jakoś tam takiej funkcji nie ma... albo nie znam?

A kto napisal, ze tam jest juz gotowa "funkcja"! Mozesz sobie zrobic strzalke i nie komplikowac zycia - przeciez wiesz jak sie to robi bo od "dawna uzywasz" programu. A skoro chcesz gotowca z pewnoscia takiego ktory jeszcze autamtycznie wstawi cyfry to radze sie zainteresowac jakims programem Cad'owskim. Ale, biorac pod uwage ambicje i zalezy ci wylacznie na samych strzalkach, bo np wymiarowanie bedzie wstawione recznie, to z pewnoscia takie programy jak wspomniany CAD, lub z graficznych Photoimpact lub z wektorowych Corel Draw, Illustrator lub Inkscape (darmowy, nie znam go ale powinien to miec) - wystarcza w zupelnosci.

0
  • #7 05 Mar 2014 03:02
    krzysiu_69
    Poziom 8  

Witam, mój pierwszy post :)

Cytat:
    Inkscape (darmowy, nie znam go ale powinien to miec)

Nie tylko darmowy, ale też otwarty, więc można używać do komercyjnej pracy. Bardzo łatwo i fajnie by się nanosiło takie strzałki (zwykła linia + zakończenia w formie strzałek ;) ) tylko jest jedno ale - Inkscape z wersji na wersję zwalnia i zabiera coraz więcej pamięci RAM. No... Jeszcze jedno: eksport tylko do PNG. Może są jakieś pluginy pozwalające na eksport do JPEG.

1) Otwieramy sobie w programie obraz albo tworzymy nowy plik i tam przeciągamy JPEG-a.
    2) klikamy na ikonę linii i zaznaczamy pierwszy i drugi punkt
    3) mając zaznaczoną linię naciskamy ctrl+shift+f - pojawią nam się opcję kolorów, a w bodajże ostatniej karcie są opcje końca/początku linii.

Jeśli chcemy obrócić tekst, to używamy funkcji wprowadzania tekstu. Po napisaniu przechodzimy do trybu zaznaczania. Pierwsze kliknięcie pozwala na zmianę rozmiaru. Klikając drugi raz na obiekt mamy uchwyty do obrotu. Można jeszcze dać coś w stylu Tekst>Przyciągaj tekst do ścieżki mając zaznaczoną linię oraz tekst.

0
  • #8 03 Gru 2017 14:06
    Genius_kce
    Poziom 9  

Wiem że temat jest z 2014 roku, ale miałem podobny problem i również szukałem takowego programu.
    Jako iż udało mi się go znaleźć i do tego jest darmowy do użytku nawet komercyjnego postanowiłem odkopać temat.

IPhotoDraw, bo o nim mowa pozwala na dodawanie do zdjęć miedzy innymi wymiarów.

Wczytujesz zdjęcie, klikasz linear dimension. klikasz punkt początkowy i punkt końcowy po czym pyta o podanie wymiaru... i to wszystko!
    Zakończenie linii można formatować na strzałki, wielkość strzałek, kolory, rozmiar tekstu, pozycja tekstu, grubość linii, czy mają być linie pomocnicze, kolory itd.

Tutaj dostępny, również w wersji portable

Tutaj przykład

Link

2
  • #9 06 Gru 2017 17:59
    Roberted
    Poziom 2  

Genius_kce napisał:
    Wczytujesz zdjęcie, klikasz linear dimension. klikasz punkt początkowy i punkt końcowy po czym pyta o podanie wymiaru... i to wszystko!

No nie działa, co robię źle?

0