Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak reakcji zaprogramowanego termostatu na ATmega8

seba05011995 18 Lut 2014 19:50 1866 25
  • #1 18 Lut 2014 19:50
    seba05011995
    Poziom 5  

Witam
    Wykonałem układ AVT3025, czyli termostat na atmega8. Po zaprogramowaniu mikrokontrolera umieściłem go w układzie i żadnej reakcji, jedyne co to wuświetlacz się podświetla, ale bez mikro też się świeci.Bywa jednak że za którymś razem zaczyna migać, a diody nieregularnie zaświecają się i gasną na przemian. Przy programowaniu nie było problemu, a atmega była nowa więc nie ustawiałem fusebitów. Dodam że da się odczytać zapisany program, płytka także jest wykonana poprawnie.
    Czy wie ktoś dlaczego układ nie działa?
    Proszę o pomoc. Brak reakcji zaprogramowanego termostatu na ATmega8 Brak reakcji zaprogramowanego termostatu na ATmega8 Brak reakcji zaprogramowanego termostatu na ATmega8 Brak reakcji zaprogramowanego termostatu na ATmega8 Brak reakcji zaprogramowanego termostatu na ATmega8

0 25
  • #3 18 Lut 2014 21:42
    mipix
    Poziom 30  

Przy zasileniu układu bez mikroprocesora, wyświetlacz powinien pokazać same kwadraty w górnej linii. Po tym poznasz, że masz dobrze ustawiony kontrast.

0
  • #4 19 Lut 2014 14:10
    seba05011995
    Poziom 5  

Kręcę potencjometrem bez mikroprocesora i nic się nie wyświetla.

0
  • #5 19 Lut 2014 14:24
    mipix
    Poziom 30  

Poprawka. Bez procesora wyświetlacz powinien pokazać 2 rzędy kwadratów tak jak tu: Link. Jeśli jest inaczej to sprawdź 2 razy jak podłączyłeś potencjometr do regulacji kontrastu.

0
  • #6 19 Lut 2014 15:46
    seba05011995
    Poziom 5  

Potencjometr jest prawidłowo.

0
  • #7 19 Lut 2014 16:06
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

To podłącz zasilanie.

0
  • #8 19 Lut 2014 16:16
    piotrva
    Moderator na urlopie...

mipix napisał:
    Poprawka. Bez procesora wyświetlacz powinien pokazać 2 rzędy kwadratów tak jak tu: Link. Jeśli jest inaczej to sprawdź 2 razy jak podłączyłeś potencjometr do regulacji kontrastu.

Nie zgodzę się - większość LCD na jakie trafiłem (spośród 16*2) po podłączeniu zasilania bez procesora wyświetla czarne kwadraty tylko w pierwszej linijce.

Dodano po 1 [minuty]:

Na pewno nigdzie nie ma zwarć?

0
  • #9 19 Lut 2014 16:53
    seba05011995
    Poziom 5  

BlueDraco napisał:
    To podłącz zasilanie.

Daruj sobie

Kiedy potencjometr jest maksymalnie w lewo to pojawiają się delikatne pola ale trudno je dostrzec.

0
  • #10 19 Lut 2014 17:26
    mipix
    Poziom 30  

"W lewo" to nic nie znaczy. Podłącz masę do pinu nr 3 wyświetlacza. Bez procesora powinny zaświecić kwadraty w górnej linii (piotrva ma rację). Właśnie sprawdziłem empirycznie. Nie świecą? Masz coś nie tak z zasilaniem wyświetlacza i nie dostaje prawidłowych 5V.

0
  • #11 19 Lut 2014 17:41
    seba05011995
    Poziom 5  

mipix Zrobiłem tak jak mówiłeś i chyba faktycznie nie idzie 5V bo nie ma żadnej różnicy.
    Sprawdziłem na innym zasilaczu i działa prawidłowo.
    A jak mozna naprawic tamto zasilanie?

0
  • #13 19 Lut 2014 19:47
    mipix
    Poziom 30  

Pokaż ten zasilacz, co to za cudo, może nie wyrabia prądowo?

0
  • #14 19 Lut 2014 21:05
    seba05011995
    Poziom 5  

Zasilacz jest na zdjęciu czwartym tylko transformator jest osobno. Wziąłem go ze starego zasilacza antenowego 12V.

0
  • #15 19 Lut 2014 22:02
    mipix
    Poziom 30  

To znów żadna informacja. Pokaż ten transformator i jego tabliczkę znamionową. Albo zwyczajnie zmierz ile prądu możesz z niego wyciągnąć. Zakładam, że wiesz jak to zmierzyć. Podpowiem, że nie samym amperomierzem włączonym bezpośrednio.
    Podpowiedź nr 2: zmierz prąd zwarcia (uwaga to nie takie proste jak by się mogło wydawać).
    Podłącz porządny zasilacz, nie kombinuj bo tego nigdy nie uruchomisz.

0
  • #16 20 Lut 2014 06:08
    emarcus
    Poziom 35  

mipix napisał:
    To znów żadna informacja. Pokaż ten transformator i jego tabliczkę znamionową. Albo zwyczajnie zmierz ile prądu możesz z niego wyciągnąć. Zakładam, że wiesz jak to zmierzyć. Podpowiem, że nie samym amperomierzem włączonym bezpośrednio.
    Podpowiedź nr 2: zmierz prąd zwarcia (uwaga to nie takie proste jak by się mogło wydawać).
    Podłącz porządny zasilacz, nie kombinuj bo tego nigdy nie uruchomisz.

A po cóż mu to wiedzieć?!
    On potrzebuje najwyżej 300mA z tego zasilacza... Czy ktokolwiek produkuje mniejsze transformatory???
    Dla tak wielkiego projektu, każdy 'znaleziony na śmietniku' transformator, jeżeli nie dymi i daje na wyjściu napięcie od 6 do nawet 18 Volt jest dobry. To wszystko co potrzebuje znać. Te parametry zmierzy byle voltomierzem.

e marcus

0
  • #17 20 Lut 2014 08:08
    mipix
    Poziom 30  

emarcus napisał:
    A po cóż mu to wiedzieć?! (ciach)

Dostał wędkę a nie rybę, co z nią zrobi, to jego sprawa.

0
  • #18 20 Lut 2014 08:41
    GanzConrad
    Poziom 21  

emarcus napisał:
    300mA z tego zasilacza... Czy ktokolwiek produkuje mniejsze transformatory???

miałem jedynie to pod ręką:
    ale jeśli mnie pamięć nie myli to widziałem również zasilacze 12V / 100mA

0
  • #19 20 Lut 2014 11:51
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Dla mnie sprawa jest prosta, z tego trafa nie zasilisz 7805, bo ta seria wymaga 2,5V więcej na wejściu niż na wyjściu, czyli w naszym wypadku 7,5V a z trafa mamy 6V.
    Jeśli włożysz jakieś LDO to będzie pracować ale na granicy.
    Szacowanie prądu trafa po nalepkach na obudowie jest zajęciem karkołomnym, może trafo ma 1A a stabilizator ogranicza?
    Piotr

0
  • #20 20 Lut 2014 13:17
    emarcus
    Poziom 35  

GanzConrad napisał:
    emarcus napisał:
    300mA z tego zasilacza... Czy ktokolwiek produkuje mniejsze transformatory???

miałem jedynie to pod ręką:
    ale jeśli mnie pamięć nie myli to widziałem również zasilacze 12V / 100mA

Była mowa o transformatorach; to pokazane tanie , 'badziewie' (zasilacz) być może jest bez transformatora (!) , dlatego ma tak ograniczoną moc. Niemniej jednak uwaga została przyjęta.
    Grunt , to mieć coś do powiedzenia!!!

e marcus

0
  • #21 20 Lut 2014 13:33
    mipix
    Poziom 30  

Te zasilacze mają transformatory, spójrz na symbole - te 2 koła to właśnie trafo.

0
  • #22 20 Lut 2014 13:40
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Tatarek to znana polska firma, może w Kalifornii nie jest popularna :) ale zasilacz ma znak B i resztę koniecznego oznakowania, ze zdjęcia wynika że wyrób jest dość stary bo nie ma CE co nie oznacza China Export :) jak mówią złośliwi.
    Znane mi z autopsji wyroby Tatarka są ciężkie co raczej świadczy o klasycznym trafie.
    Pozdrawiam

0
  • #23 20 Lut 2014 14:17
    GanzConrad
    Poziom 21  

emarcus napisał:
    Była mowa o transformatorach

nie dajesz za wygraną ;-)
    jak znajdę zasilacz 100mA to wrzucę ;-)
    PiotrPitucha napisał:
    z tego trafa nie zasilisz 7805,

Piotr, moje zdjęcie jest jedynie "poglądowe" i nie ma nic wspólnego z tematem wątku.

Dodano po 15 [minuty]:

Znalazłem i rozwaliłem specjalnie dla kolegi emarcus (mimo, że jest nierozbieralny)

0
  • #24 20 Lut 2014 14:54
    mipix
    Poziom 30  

GanzConrad nie daj się prowokować, szkoda zasilaczy. Autor tematu jakoś nie jest tym zainteresowany i trzyma w tajemnicy swój transformator.

0
  • #25 20 Lut 2014 16:51
    seba05011995
    Poziom 5  

Nie trzymam w tajemnicy poprostu chodzę do szkoły :) A mam jeszcze trafo TS 4/40 nada się?
    Brak reakcji zaprogramowanego termostatu na ATmega8 Brak reakcji zaprogramowanego termostatu na ATmega8

Czy wie ktoś jak podłączyć to trafo?

0
  • #26 21 Lut 2014 15:53
    seba05011995
    Poziom 5  

Nie wiem dlaczego ta żywa dyskusja ustała ,ale mam jeszcze jeden problem kiedy podłączyłem zasilacz od komputera wszystko działało , ale kiedy chciałem ustawić temperaturę dało się tylko do 100 stopni i wszystko wracało do ekranu głównego, a kiedy chciałem ustawić histeryzę to w ogóle się nie da.
    Czyżby mikroprocesor się uszkodził, czy to błąd w programowaniu, a może coś innego?

0