Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem

twardy5 20 Lut 2014 17:15 12774 56
 • #31
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  
  stanislaw1954 napisał:
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  W żadnym podręczniku sprzed 50-ciu lat NIKT nie zalecał montażu zaworu zwrotnego na ssaniu .
  Nie zgodzę się. A czym jest kosz ssący?Bez niego nie ma możliwości zalać i utrzymać wody w instalacji między studnią, a pompą.


  No cóż, jest zupełnie zbytecznym w przypadku pomp samozasysających zaworem studziennym ( umieszczanym conajmniej 30 cm poniżej lustra dynamicznego wody ).

  Takie dysputy niczemu nie służą i były już prowadzone ..... można przeczytać w tym wątku łącznie z wypowiedzią kolegi retrofood.

  Nadal stoję na stanowisku, że tak jak kiedyś setki ignorantów wmawiały ciemnocie, że ziemia jest płaska a tylko jeden wiedział że nie to przez to gadanie ziemia nawet na chwilę nie była płaska i nie była centrum świata :!: :!:

  Jeżeli ktoś ma swój rozum i wiedzę to nie da sobie wmówić głupot nawet jeśli te głupoty powtarza kilka tysięcy idiotów. Oczywiście jeśli wiedzy brak wszystko przyjmuje na wiarę ... nawet największe bzdury :!:

  Szelton zacytowałeś informację od osoby, która nawet nie umie skopiować poprawnie informacji od importera tego urządzenia : opis importera.

  Skoro 50 lat temu umieli instalować i użytkować pompy SM bez zaworów na ssaniu bezawaryjnie przez średnio 30 lat, to brak takiej wiedzy w następnym pokoleniu to wtórny analfabetyzm. Tak samo jak byś napisał, że do obliczenia wyrażenia 123*21 niezbędny jest kalkulator i bez niego tego nie da się zrobić :!:

  TG20 zacytowane rysunki mają trafić do ignorantów, który oprócz hydroforu mają kupić inne zbędne elementy aby przynieść zysk sprzedawcy. Więcej błędów niż na tych rycinach popełnić nie można i jestem absolutnie pewien, że każdy hydraulik sprzed 50-ciu lat by je wyśmiał - ONI MIELI WIEDZĘ :!:

  Zanim będziecie brnąć dalej to może warto przeczytać choć jeden podręcznik z ubiegłego wieku :!: WTEDY LUDZIE MIELI ODPOWIEDNIĄ WIEDZĘ :!:
 • #32
  stanislaw1954
  Poziom 42  
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  A czym jest kosz ssący?
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  No cóż, jest zupełnie zbytecznym w przypadku pomp samozasysających zaworem studziennym
  Zgadza się, tylko ze z połowa pomp w gospodarstwach domowych to pompy jednak wymagające zalewania,zwłaszcza te dławicowe,przy których naturalnym zjawiskiem jest cofanie się wody w rurze ssawnej ->nieszzcelność w dławicy
 • #33
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  
  Stanisławie,
  Z dławicami jest troszkę inaczej.
  Tańsze pompy posiadają dławice ...... odporne wyłącznie na podciśnienie. W ich instrukcjach (przynajmniej tych wydawanych w krajach bardziej cywilizowanych) jest wyraźnie napisane, że niedopuszczalne jest nadciśnienie na dopływie.
  W tych droższych dopuszczalne jest niewielkie ciśnienie na dopływie (najczęściej są one oznaczone jako pompy , które mogą być stosowane do podnoszenia ciśnienia). Jest to oczywiście w wielu przypadkach fikcją z racji dużych wahań ciśnienia w sieciach.
  Oczywiście są też pompy, w których ciśnienie napływu może być zdecydowanie większe jednak te nie są kupowane do instalacji wodny przez przeciętnego Iksińskiego.
 • #34
  dziadek1203
  Poziom 13  
  Witam Jest takie urządzenie -HRH5-jest to zabezpieczenie przed suchobiegiem. Jest tam również rysunek jak to zamontować;jest to proste i skuteczne. Pozdrawiam
 • #35
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #36
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  
  Znów podpierasz się tekstem ignoranta. Na poprzedniej stronie jest też rysunek z jego logo jak według niego podłączyć hydrofor.
  Pisałem już raz, że większość ludzi ma swój rozum i wiedzę aby nie cytować bzdur :!:

  Co do suchobiegu to wyznaję zasadę, że kiedyś mądrzy ludzie montowali hydrofory bez tych zabezpieczeń. Były tego dwa powody:
  a) Nie było ich ;
  b) Nie było ich , gdyż wtedy ludzie którzy budowali zestawy hydroforowe i je eksploatowali mieli na tyle wiedzy aby do tego nie doszło.

  Urządzenia idioto-odporne zaczęto produkować dopiero wtedy .... gdy na świecie pojawili się idioci wcześniej nie były potrzebne. :D
 • #37
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #38
  tg20
  Poziom 15  
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  TG20 zacytowane rysunki mają trafić do ignorantów, który oprócz hydroforu mają kupić inne zbędne elementy aby przynieść zysk sprzedawcy.

  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  Zanim będziecie brnąć dalej to może warto przeczytać choć jeden podręcznik z ubiegłego wieku :!: WTEDY LUDZIE MIELI ODPOWIEDNIĄ WIEDZĘ :!:

  to fragment instrukcji uruchomienia hydroforu z zacytowanego obrazka:
  SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem
  tu całość http://www.omnigena.pl/obrazki/File/Instrukcja%20hydroforu%20ze%20zbiornikiem%2024%20L.pdf
  Odnośnie podręcznika z przed 50 lat:
  SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem
 • #39
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #40
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  
  TG20 ,
  Naprawdę nie warto cytować mi ani instrukcji Omnigeny ani starych podręczników. Znam je :D . Mam też wystarczającą ilość wiedzy aby mieć własne zdanie.
  Nie znalazłem wzmianki w pokazywanym starym podręczniku o innym zaworze niż zawór studzienny poniżej lustra wody. Napisałem także, że znacznie korzystniej jest go nie stosować.
  Każdy kończąc szkołą podstawową powinien mieć na tyle dużo wiedzy aby wiedzieć, że bez zaworu na ssaniu woda sama się utrzyma w rurze ssawnej. Pewnie też uczono nie tylko mnie dlaczego nie należy stosować zaworu na rurze sswanej :D .
  Co do samej instrukcji Omnigeny to, ktoś kto zna te pompy (jednej kontur jest na tej instrukcji) WZ250 czy WZ750 są wyposażone w zawór zwrotny po stronie ssawnej pompy przez co niemożliwe jest zalanie przez otwór zalewowy węża ssawnego. :D .

  Co do zabezpieczenia przed suchobiegiem najpewniejsze jest zabezpieczenie mierzące przepływ lub poziom wody a nie ciśnienie.
 • #41
  tg20
  Poziom 15  
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  suchobiegiem najpewniejsze jest zabezpieczenie mierzące przepływ lub poziom wody a nie ciśnienie.

  również obecność wody, zatem przewód ssący wykonać z PP w którym należało by zamontować (w pewnej odległości) dwie mufki mosiężne połączone z przekaźnikiem HRH5 wskazanym wcześniej przez dziadka 1203
  http://www.automatyka.elstat.com.pl/p30782,sonda-do-przek-kont-poziomu-cieczy-hrh5-elko.html
  http://www.elkoep.pl/fileadmin/produkty/Elko/HRH-5/PL/Datasheet_HRH_5.pdf
  jeśli silnik jest 3fazowy przekaźnik sterował by stycznik
  http://www.elektrosklep.com.pl/product_info.p...rzeka-nik-poziomu--HRH-5---UNI-002471715.html
 • #43
  Walery K
  Poziom 18  
  Tak w teorii powinno to zadziałać.
  W przemyśle stosuje się podobne urządzenia, tylko nieco droższe ale za to kontrolujące więcej parametrów pracy silnika i one działają.
  Przy silnikach jednofazowych nie ma za bardzo co więcej kontrolować więc to urządzenie powinno wystarczyć
 • #44
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #45
  twardy5
  Poziom 9  
  No to mamy faworyta, jednak jedna rzecz mnie zastanawia obecnie pompuję wodę z dwóch studni jedna jest oddalona od budynku około 40 metrów druga zaraz przy pompie. Pobór prądu będzie różny w zależności od studni na której pracuje pompa , nie będzie to sprawiało problemów?
 • #46
  Walery K
  Poziom 18  
  A pompowane jest tą samą pompą?
 • #47
  twardy5
  Poziom 9  
  Tak , przełączam studnię w zależności od poziomu wody
 • #48
  tg20
  Poziom 15  
  twardy5 napisał:
  przełączam studnię w zależności od poziomu wody

  czyli na przewodzie ssącym są zawory, mogą stanowić pierwszą sondę wspomnianego HRH5 drugą sondą może być pompa, zbiornik
 • #49
  Walery K
  Poziom 18  
  Nie sądzę aby prąd pobierany przez silnik w znaczący sposób różnił się w zależności od źródła pobierania wody. Trzeba by wcześniej zrobić pomiary. Jeśli te zmiany byłby znaczące należałoby sprawdzić dokładną charakterystykę układu zabezpieczającego.
  Układ ten działa na zasadzie pomiaru prądu pobieranego przez silnik. W przypadku zbyt dużego pobieranego prądu układ wyłącza się ze względu na przeciążenie, natomiast przy sucho biegu silnik pracuje bez obciążenia (prąd jest znacznie mniejszy od nominalnego) i układ to wykrywa więc też wyłącza silnik. W przemysłowych przekaźnikach wiele z tych parametrów jest do ustawienia. Tutaj niestety jest to z góry ustalone przez producenta. Więc aby być pewnym zadziałania, to bez pomiarów się nie obędzie.
 • #50
  dziadek1203
  Poziom 13  
  Witam Przy zastosowaniu HRH5 nie jest potrzebny pomiar prądu-potrzebne są dwie elektrody zapuszczone do wody,trzecią elektrodą jest pompa która jest połączona z PE. Dolna elektroda -ok. 0,5-1m nad pompą a górna w zależności od ilości wody i szybkości napływu na dowolnej wysokości. Sondy-czy jak kto woli-elektrody są bardzo lekkie,ażeby zapobiec zmianie ich położenia,można je mocować do przewodu wodnego-jest to najprostszy sposób. Zakładam to urządzenie od dawna i jeżeli nie "dziwnych" przypadków z wodą-to to urządzenie jest praktycznie niezawodne. Pozdrawiam i życzę powodzenia
 • #51
  tg20
  Poziom 15  
  dziadek1203 napisał:
  Dolna elektroda -ok. 0,5-1m nad pompą a górna w zależności od ilości wody i szybkości napływu na dowolnej wysokości.

  możesz trochę pogłębić pomysł, jakiś rysunek?
 • #52
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #53
  twardy5
  Poziom 9  
  Witam

  Zamontowałem http://epompa.pl/Zabezpieczenie-przed-suchobiegiem-SPIN;s,karta,id,P02455 i działa dokładnie tak jak chciałem , wstawiłem na tłoczeniu przed ZZ (w sumie to zabezpieczenie to taki mały zz ale żeby nie obciążać go za bardzo dałem ZZ ). Testowałem odkręcając korek do zalewania w pionie kosza, czujnik po chwili wykrywa brak przepływu i po 10s (ten parametr można zmienić) wyłącza pompę.

  Dzięki za pomoc.
 • #54
  hokus24
  Poziom 9  
  Witam
  Odnośnie "SPIN - zabezpieczenie przed suchobiegiem"
  Dla studni abisynek, rozwiązanie wydaje się najlepsze, pod względem cenowym i zastosowanego rozwiązania.
  Muszę przetestować.
 • #56
  jaclis
  Poziom 10  
  Podłączę się pod temat.
  Posiadam od kilku lat zabezpieczenie UZE 2000 jednak wypalił mi się kondensator i nie mogę odczytać parametrów żeby go wymienić, może ktoś ma schemat lub zobaczy u siebie co tam wstawić?
  Proszę o pomoc
  SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem
 • #57
  regrom
  Poziom 16  
  jaclis napisał:
  Podłączę się pod temat.
  Posiadam od kilku lat zabezpieczenie UZE 2000 jednak wypalił mi się kondensator i nie mogę odczytać parametrów żeby go wymienić, może ktoś ma schemat lub zobaczy u siebie co tam wstawić?
  Proszę o pomoc
  SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem


  To nie kondensator, a Warystor 07d471K .