Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem

twardy5 18 Feb 2014 19:51 13665 56
Texa Poland
    twardy5
    Level 10  
    Witam!

Tydzień temu spaliła mi się pompa hydroforowa (z Grudziądza) ,zabrakło wody w studio i pompa poszła w zapomnienie. Kupiłem nową pompę prawie identyczną Hydro-Vacum SM 3.2 do tego cudowne urządzenie coś takiego http://urzepki.pl/-zabezpieczenie-pompy-przed-suchobiegiem-hydrostop,13298,54991 żeby zabezpieczyć pompę przed ponowną awarią problem polega na tym ,że to nie działa tak jak powinno w zasadzie nie spełnia swojego podstawowego zadania nie odcina pompy gdy ciągnie powietrze. Podłączenie wygląda następująco pompa - zabezpieczenie na tłoczeniu - zbiornik ( pomiędzy pompą a zbiornikiem nie ma zawory zwrotnego) . Testuje to odkręcając korek do zalewania gdy pompa pracuje popa ciągnie powietrze ale pracuje dalej. W instrukcji jest napisane że pompa się wyłączy w momencie spadku ciśnienia w instalacji poniżej 1,5 bara ale jak pompa pracuje to w zbiorniku nigdy nie spadnie ciśnienie ? Może ktoś z Was miał doświadczenie z tym urządzeniem pozdrawiam!
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Texa Poland
    stanislaw1954
    Level 43  
    Nie miałem do czynienia z takim "czymś",ale chcę zwrócić uwagę- cytuje "max.ciśnienie pompowania 2 bary (atm)."- a przecież w instalacjach domowych spotyka się wyższe ciśnienia.
    twardy5
    Level 10  
    To moje cudo jest trochę inne wyłącza pompę jak ciśnienie spadnie do 1,5 bar (podobno) nie ma określonego max. ciśnienia raczej, minimalne w jakim może pracować to 2 bara'y. Włącznik ciśnieniowy mam ustawiony na około 1,7 bara. Powiedzmy braknie wody przy ciśnieniu 2,5 bara pompa cały czas pracuje to ciśnienie nie spadnie w zbiorniku ?
    User removed account
    User removed account  
  • Texa Poland
    stanislaw1954
    Level 43  
    twardy5 wrote:
    Powiedzmy braknie wody przy ciśnieniu 2,5 bara pompa cały czas pracuje to ciśnienie nie spadnie w zbiorniku ?
    Braknie wody na ssaniu, a w zbiorniku,jest jak zakładasz 2.5 bara, pompa dalej chodzi aż się zatrze.Chyba ,ze ktoś zacznie pobierać wodę i ciśnienie w zbiorniku spadnie do tego założonego przez producenta,czyli 1,5 bara, tylko czy do tego czasu pompa zechce jeszcze chodzić- to tego nie wie nikt.
    Flesz
    Level 22  
    Jeżeli na wyjściu pompy jest zbiornik hydroforowy, to nie ma prawa działać.
    twardy5
    Level 10  
    Witam!

Czyli jak najlepiej zabezpieczyć pompę przed suchoobiegiem? Czujnik przepływu cieczy do tanich nie należy.
    stanislaw1954
    Level 43  
    twardy5 wrote:
    Czyli jak najlepiej zabezpieczyć pompę przed suchoobiegiem ?
    A może pływak w studni przerywający sterowanie pompą, gdy kosz będzie blisko pod powierzchnią wody.
    mosfetkiler
    Level 21  
    Może tak:
    pompa -> rzeczone zabezpieczenie -> zawór zwrotny -> zbiornik hydroforu.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli coś nowe nie chce działać, to należy przeczytać instrukcję obsługi. Nie chce mi się wierzyć, że kupiłeś pompę bez stosownych schematów i wyjaśnień. Tak samo wyłącznik. I nie mam ochoty szukać w necie, bo powinieneś to zrobić sam. Wyłącznik jest zainstalowany nie w tym miejscu co trzeba.
    User removed account
    User removed account  
    twardy5
    Level 10  
    retrofood wrote:
    Jeśli coś nowe nie chce działać, to należy przeczytać instrukcję obsługi. Nie chce mi się wierzyć, że kupiłeś pompę bez stosownych schematów i wyjaśnień. Tak samo wyłącznik. I nie mam ochoty szukać w necie, bo powinieneś to zrobić sam. Wyłącznik jest zainstalowany nie w tym miejscu co trzeba.

Wszystko jest tak jak w instrukcji , zabezpieczenie jest zaraz za pompą na tłoczeniu
    Co do konfiguracji pompa - zabezpieczenie - zawór zwrotny - zbiornik tak miałem na samym początku po telefonie do producenta doradzono mi żeby wywalić zawór zwrotny i tak zrobiłem niestety dalej nie wyłącza pompy. co do wyłącznika pływakowego to działało by tylko w 50 procentach bo mam dwie studnie jedna oddalona jakieś 40 metrów od budynku
    jerry1960
    Level 35  
    to zamontuj wyłączniki pływakowe w obu studniach . Koszt łączny 50 zł.
    twardy5
    Level 10  
    szelton wrote:
    twardy5 wrote:
    doradzono mi żeby wywalić zawór zwrotny i tak zrobiłem niestety

Gdzie był zawór zwrotny (na ssaniu czy tłoczniu)

na tłoczeniu pomiędzy pompą a zbiornikiem
    twardy5
    Level 10  
    To urządzenie nie działa na zasadzie przepływy tam jest membrana
    User removed account
    User removed account  
    twardy5
    Level 10  
    szelton wrote:
    twardy5 wrote:
    To urządzenie nie działa na zasadzie przepływy tam jest membrana

To w takim razie tak: (jeżeli to cudo działa)

Dokładnie miałem to zamontowane tak jak na pdf'ie
    User removed account
    User removed account  
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Szelton

1) W żadnym podręczniku sprzed 50-ciu lat NIKT nie zalecał montażu zaworu zwrotnego na ssaniu :!: . Montują tam zawór jedynie osoby, które nie umieją inaczej zalać i uruchomić pompy. A dlaczego nie powinno się montować tych zaworów dla każdego inżyniera jest oczywiste;

2) Jeśli "cytujesz" coś to cytuj dokładnie 2 bary to MINIMALNE :!: a nie maksymalne ciśnienie w instalacji aby zaczęło to działać prawidłowo;

3) Są dwie wersje tego urządzenia:
    a) czujnik przepływu (łopatka która uchyla się przy przepływie wody) ;
    b) czujnik ciśnieniowy .
    Obie jeśli są prawidłowo zamontowane działają poprawnie.

Autora najpierw zapytał bym się czy ..... przeczytał ze zrozumieniem instrukcję obsługi ?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    W żadnym podręczniku sprzed 50-ciu lat NIKT nie zalecał montażu zaworu zwrotnego na ssaniu .
    Nie zgodzę się. A czym jest kosz ssący?Bez niego nie ma możliwości zalać i utrzymać wody w instalacji między studnią, a pompą.
    User removed account
    User removed account  
    twardy5
    Level 10  
    Podłączone jest w ten sposób:
    tg20
    Level 16  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    NIKT nie zalecał montażu zaworu zwrotnego na ssaniu :!: . Montują tam zawór jedynie osoby, które nie umieją inaczej zalać i uruchomić pompy. A dlaczego nie powinno się montować tych zaworów dla każdego inżyniera jest oczywiste;

SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem SM 3.2 - Zabezpieczenie przed suchoobiegiem
    twardy5
    Level 10  

według Mnie to jest dobrze zamontowane
    W moim przypadku chodzi o taki scenariusz:
    Załącznik ciśnieniowy ustawiony na 2 bary

1.pompa zaczyna pompować wodę np do 2,5 bara
    2.brak wody w studni
    - pompa dalej pompuje bo w zbiorniku jest dalej 2,5 bara
    3. ktoś odkręca kran - ciśnienie spada powiedzmy do 2,2 bara > 1,5
    - pompa dalej pompuje bo w zbiorniku jest dalej 2,2 bara > 1,5
    i tak dalej aż ciśnienie nie spadnie do 1,5 a to jest bez sensu bo to tego czasu pompę szla... trafi
    stanislaw1954
    Level 43  
    We wszystkich tych obrazkach jest jedno ale... Ten co to narysował-tak zestawione, nie wie że nie tylko przy 1-szym uruchomieniu,ale i w późniejszej eksploatacji czasem istnieje potrzeba "zalania' rur na ssaniu. Jeśli jeszcze przy złączach stosowanych do węży PE można to zrobić rozkręcając to złącze, to już w przypadku rur stalowych (3 obrazek)jest to ewidentna ignorancja-brak wiedzy praktycznej, bo jakaś tam teoretyczną wykazał.
    Nie jest to żaden przytyk dotg20.
    User removed account
    User removed account