Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stm32f100 - Nie moze wykryc.

mrk62 19 Lut 2014 02:53 1164 6
  • #1 19 Lut 2014 02:53
    mrk62
    Poziom 2  

Czesc. Napotkalem się z dosyć dziwnym problemem. Posiadam układ stm32f100 discovery. Do dzisiaj nie miałem problemów z jego wykrywaniem przez komputer jak i programowaniem. Dzisiaj postanowilem zobaczyć jak sobie poradzi jako sterownik do pojazdu z dwoma silniczkami. Silniczki potrzebowały sporego napięcia wiec niewiele myśląc podpiąłem stm32 pod baterie 9v... Wszystko fajnie działa...ale gdy chciałem jeszcze przerobić kod...i podlaczylem ponownie układ pod komputer pokazało mi ze nieznane urządzenie( żądanie deskryptora nie powiodło się) czy cos takiego...przeinstalowałem stery...ale bez zmian. Na drugim komputerze to samo..Czy możliwe ze te 9v cos spaliło...poprzedni wgrany program działa okeej...tylko po co mi płytka bez mmożliwości przeprogramowania :(

0 6
  • #2 19 Lut 2014 07:56
    Steryd3
    Poziom 31  

Rozumiem, że te nieudane próby podłączenia były przy nieobecnym zasilaniu 9V??
    Z opisu sytuacji niewiele wynika- tak jak sam stwierdziłeś mogłeś coś przypadkiem wypalić -takie rzeczy się zdarzają przy zasilaniu układu z wyższego napięcie, z innego źródła oraz przy obecności przełączanych indukcyjności (jaką jest silnik). Nie wiem jak jest na tej płycie DISCOVERY natomiast na tych z którymi się spotkałem istniała możliwość odpięcia ST-linka od programowanego STM'a. Może jak byś podłączył inny debugger na pinach to udało by się określić co ewentualnie padło. Można by do tego celu zastosować np. identyczną płytkę.

0
  • #4 19 Lut 2014 15:32
    mrk62
    Poziom 2  

9v podpialem pod GND i 3V ....Taaa wiem idiotyzm...ale miałem podpisać pod Vbat...i później się zorientowałem, ze nie tak podłączyłem. Pod bateria wszystko działało...tzn układ pracował poprawnie. Tylko właśnie później jak podziałem pod USB to niestety komputer pokazywał komunikat o którym pisalem wcześniej :/

0
  • #5 19 Lut 2014 15:44
    piotrva
    Moderator na urlopie...

No to niestety płytka jest uszkodzona (któryś układ).
    Do 3V jak sama nazwa wskazuje można podpiąć 3 V, 9V to zdecydowanie za dużo - mimo to ustanowiłeś rekord napięcia przy którym STM działa - 300% normy...
    Podpinając pod Vbat też byś wszystko spalił...
    Jak się domyślam silniki podpięte też bezpośrednio?

0
  • #6 19 Lut 2014 18:39
    mrk62
    Poziom 2  

Nie silniki jak akurat miały rezystory i kondensatory dla stabilizacji napięcia.
    Macie może pomysły co mogę z tą płytką jeszcze zrobić? Bo naprawdę szkoda, żeby się zmarnowała ;/ Załączam zdjęcie płytki, którą posiadam :)
    stm32f100 - Nie moze wykryc.

0
  • #7 19 Lut 2014 18:53
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Przepraszam za moderację - poprawiłeś gdy wystawiałem prośbę.
    Co do płytki podanie 9V na zasilanie 3V uszkodziło trwale prawdopodobnie procesor USB (cud, że główny uC jakoś przetrwał).
    Bez wiedzy i pomiarów trudno na odległość powiedzieć co dokładnie spaliłeś - moim zdaniem płytka na złom.
    A rezystory i kondensatory przy silnikach (w miejscu gdzie powinny być tranzystory) tym bardziej świadczą o braku podstaw.
    Dlatego polecam Ci zapoznanie się z absolutnymi podstawami elektroniki, zanim spalisz 10 takich płytek, bo będzie to kosztowna zabawa.

0