Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C.E.M.A 56VE - Silnik prądu stałego 170V - zasilanie

BradPID 19 Lut 2014 09:40 1179 4
  • #1 19 Lut 2014 09:40
    BradPID
    Poziom 6  

Cześć,

Mam do uruchomienia silnik Uz = 170V [DC], Iz = 1.1 A, RPM = 3000, P = 140W i mam problem z jego zasileniem. Jest on raczej zbyt mały na wykorzystanie drogich, przemysłowych przekształtników tyrystorowych. Zresztą nie zależy mi na sterowaniu - wystarczy stała prędkość. Pomyślałem, że zasilę go z własnego zasilacza.

Czy zasilacz zbudowany z transformatora, mostka i kondensatora wystarczy do tego zadania? Czy będę musiał budować jeszcze do tego stabilizator?

0 4
  • #2 19 Lut 2014 10:12
    gott
    Poziom 12  

Jak najbardziej wystarczy transformator z prostownikiem i kondensatorem.
    No chyba że ci zależy na stabilizacji obrotów, to wtenczas trzeba zrobić jakiś stabilizator obrotów. Ja też mam taki silnik na 170 V i zrobiłem to w ten sposób
    ze kupiłem kilka trafoków 16V i mam regulacje obrotów skokową nie zależało mi na stabilizacji.

0
  • #3 19 Lut 2014 10:18
    BradPID
    Poziom 6  

Dzięki! :) Mam jeszcze dwa pytania. Mając normalny zasilacz, kiedy zmniejszę napięcie, zmniejszę prąd, a przez to również moment. Czy mam rację? Czy obroty zależą w liniowy sposób od napięcia? Tzn. Jeżeli podam 85V to czy obroty będą wynosiły 1500.

0
  • #4 19 Lut 2014 10:30
    gott
    Poziom 12  

Przy takim zasilaniu jak najbardziej, jak zmniejszysz napięcie zmniejszysz obroty
    i moment obrotowy. Obroty nie koniecznie będą liniowo zmniejszać w raz ze zmianą
    napięcia, wpływa na to wiele czynników, na przykład opory na łożyskach.

0
  • #5 24 Kwi 2014 15:32
    BradPID
    Poziom 6  

Z opóźnieniem ale zamykam temat. Dziękuję za udzielone informacje.

0
  Szukaj w 5mln produktów