Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soundcraft Spirit Folio - nagrywanie na komputer

19 Lut 2014 10:51 2325 16
 • Poziom 17  
  Problem wygląda następująco:

  Do miksera podpięty będzie instrument klawiszowy który ma wyjścia ( o ile pamiętam L i L+P ) podpięty jest kablem ( o ile pamiętam ) monofonicznym JACK , jest też mikrofon 9 mono ) wpięty kablem JACK. Jak prawidłowo podłączyć laptopa aby moc nagrywać na oddzielnych ścieżkach stereo instrument i mikrofon ?

  1. Jak podpiąć laptopa ( jakim kablem mono czy stereo ) i do którego wyjścia ?
  2. Którego wejścia laptopa używać MIC ( to jest aktywne ) czy LINE ?
  3. Jak wpiąć instrument i mikrofon aby były monofoniczne na oddzielnych kanałach stereo ?
 • Moderator Akustyka
  Jak chcesz nagrać na osobnych ścieżkach, to musisz mieć kartę dźwiękową obsługującą konkretną ilość ścieżek.
  Standardowe karty muzyczne obsługują nagranie do 2 ścieżek mono lub jednej stereo.
  W tym wypadku możesz nagrać razem wyłącznie mikrofon i instrument monofonicznie.

  1. kablem stereo
  2. Koniecznie do line in. Wejście mikrofonowe jest najczęściej mono, i ma szumiący preamp i zasilanie do mikrofonów które nie służy wyjściom miksera.
  3. Wpinasz na 2 kanały monofoniczne i rozkręcasz panoramy skrajnie na prawo i lewo.
 • Poziom 17  
  OK THX - to jeszcze pytanie gdzie wpiąć ten kabel stereo (1) do miksera ?
 • Poziom 22  
  Main out, zrealizowany jest na 2 dużych jackach mono.
 • Poziom 17  
  Hmm - nie mam teraz dostępu do sprzętu ale chyba z MAIN OUT brany jest sygnał na końcówkę mocy więc będą zajęte - skąd jeszcze można wziąć sygnał ?
 • Poziom 13  
  Z tego co pamiętam to Spirit ma możliwość dołączenia grupy wiec jak zrzucisz wszystko na grupę a później grup to mix to masz 4 wyjścia z czego 2 na końcówkę a 2 do nagrywania :) Ewentualnie jest jeszcze MONO SUM czy jakoś tak się to nazywało :)
 • Poziom 17  
  Hmm grupy to chyba dla mnie za trudne ;) , a nie można użyć wyjścia insertowego ?
 • Poziom 17  
  adambyw >>> nie wiem dokładnie - płaski, bez gniazd na tylnej ścianie ( wszystkie ma od góry ) w prawym dolnym rogu napis SPIRIT FOLIO, Tylko 2 suwaki niebieskie i dwa czerwone ( SUMA ) i 8 białych kanałowych ( nie wiem czy to coś Ci ułatwi orientacje ;)


  Na razie wygląda że jedyne wyjście z którego mogę korzystać to wyjście słuchawkowe.
  Udało mi się uzyskać poprawny sygnał na laptopie ale wyszły jeszcze 2 drobne problemy.

  1. po podpięciu laptopa jest bardzo silny przydźwięk sieci ( bez względu na ustawienie regulatorów wzmocnienia ) powodowane zapewne przez zasilacz laptopa ( nie ma możliwości używania go na bateriach ), da się to wprawdzie całkowicie wyeliminować ( podpinając drugiego laptop w dowolne wejście, nawet wyłączonego ale z podpiętym zasilaczem podłączonym do prądu ) ale czy nie ma innego sposobu ?

  2. przy ustawieniu nagrywania za oddzielnych kanałach ( za pomocą panoramy ) mikrofonu i instrumentu mam to samo niestety na kolumnach ( czyli wokal w jednej a instrument w drugiej ). Jak rozumiem tak ustawiłem tory w mikserze i tego nie da się przeskoczyć ( a może się jednak da ? ) ale czy dalej np. na końcówce mocy nie ma możliwości zsumowania tego sygnału tak aby było słychać na obu kolumnach ?
 • Moderator Akustyka
  Wstaw zdjęcie lub choćby powiedz, ile ma wejść mikrofonowych.

  Problemy z brumem występują przy złym uziemieniu. Mogę przypuszczać, że u Ciebie żaden element systemu nie jest uziemiony.

  Możesz do nagrania użyć torów AUX1. Ale o szczegółach możemy mówić, jak będziemy dokładnie wiedzieć, który to model.
 • Poziom 17  
  Uziemione niby są ( niektóre elementy ) ale jest w tym straszny chaos więc pewnie to jest główny powód - a co można zrobić aby jednak mieć odsłuch na obu kanałach ?
 • Poziom 22  
  Pod main out podepnij komputer do nagrywania. Będziesz mógł nagrywać 2 ścieżki, panoramą sobie podzielisz, który mikrofon na którą ścieżkę. Natomiast do końcówki mocy wyjdź auxem 1 i zlinkuj 2 kanał albo ustaw tak końcówkę, by z 1 wejścia pobierała sygnał na 2 kanały. Wtedy masz niezależny i odsłuch, i nagranie.
 • Poziom 17  
  wojtas_177 >>> THX a czy mogę zrobić odwrotnie tzn komputer do AUX ? a OUT zostawić jak było ? ( czy się właściwie tak na chłopski rozum różni OUT od AUX ?
 • Moderator Akustyka
  Możesz.
  Aux i main to szyny zbiorcze, i działają tak samo. Różnice jakie się pojawiają są zależne od konstrukcji danego miksera. W twoim AUX jest mono, main stereo. Aux o większych numerach są auxami post, czyli biorą sygnał za suwakiem głośności kanału, a nie przed. I to z grubsza tyle różnic.
 • Poziom 22  
  Oczywiście, że możesz, lecz nie nagrasz wtedy dwóch śladów, lecz 1, ponieważ aux jest monofoniczny.
 • Poziom 17  
  OK THX All - temat do zamknięcia