Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Soundcraft Spirit Folio - nagrywanie na komputer

19 Feb 2014 10:51 2538 16
  • Level 17  
    Problem wygląda następująco:

Do miksera podpięty będzie instrument klawiszowy który ma wyjścia ( o ile pamiętam L i L+P ) podpięty jest kablem ( o ile pamiętam ) monofonicznym JACK , jest też mikrofon 9 mono ) wpięty kablem JACK. Jak prawidłowo podłączyć laptopa aby moc nagrywać na oddzielnych ścieżkach stereo instrument i mikrofon ?

1. Jak podpiąć laptopa ( jakim kablem mono czy stereo ) i do którego wyjścia ?
    2. Którego wejścia laptopa używać MIC ( to jest aktywne ) czy LINE ?
    3. Jak wpiąć instrument i mikrofon aby były monofoniczne na oddzielnych kanałach stereo ?
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Moderator of Acoustics
    Jak chcesz nagrać na osobnych ścieżkach, to musisz mieć kartę dźwiękową obsługującą konkretną ilość ścieżek.
    Standardowe karty muzyczne obsługują nagranie do 2 ścieżek mono lub jednej stereo.
    W tym wypadku możesz nagrać razem wyłącznie mikrofon i instrument monofonicznie.

1. kablem stereo
    2. Koniecznie do line in. Wejście mikrofonowe jest najczęściej mono, i ma szumiący preamp i zasilanie do mikrofonów które nie służy wyjściom miksera.
    3. Wpinasz na 2 kanały monofoniczne i rozkręcasz panoramy skrajnie na prawo i lewo.
  • Level 17  
    OK THX - to jeszcze pytanie gdzie wpiąć ten kabel stereo (1) do miksera ?
  • Level 22  
    Main out, zrealizowany jest na 2 dużych jackach mono.
  • Level 17  
    Hmm - nie mam teraz dostępu do sprzętu ale chyba z MAIN OUT brany jest sygnał na końcówkę mocy więc będą zajęte - skąd jeszcze można wziąć sygnał ?
  • Level 14  
    Z tego co pamiętam to Spirit ma możliwość dołączenia grupy wiec jak zrzucisz wszystko na grupę a później grup to mix to masz 4 wyjścia z czego 2 na końcówkę a 2 do nagrywania :) Ewentualnie jest jeszcze MONO SUM czy jakoś tak się to nazywało :)
  • Level 17  
    Hmm grupy to chyba dla mnie za trudne ;) , a nie można użyć wyjścia insertowego ?
  • Level 17  
    adambyw >>> nie wiem dokładnie - płaski, bez gniazd na tylnej ścianie ( wszystkie ma od góry ) w prawym dolnym rogu napis SPIRIT FOLIO, Tylko 2 suwaki niebieskie i dwa czerwone ( SUMA ) i 8 białych kanałowych ( nie wiem czy to coś Ci ułatwi orientacje ;)

Na razie wygląda że jedyne wyjście z którego mogę korzystać to wyjście słuchawkowe.
    Udało mi się uzyskać poprawny sygnał na laptopie ale wyszły jeszcze 2 drobne problemy.

1. po podpięciu laptopa jest bardzo silny przydźwięk sieci ( bez względu na ustawienie regulatorów wzmocnienia ) powodowane zapewne przez zasilacz laptopa ( nie ma możliwości używania go na bateriach ), da się to wprawdzie całkowicie wyeliminować ( podpinając drugiego laptop w dowolne wejście, nawet wyłączonego ale z podpiętym zasilaczem podłączonym do prądu ) ale czy nie ma innego sposobu ?

2. przy ustawieniu nagrywania za oddzielnych kanałach ( za pomocą panoramy ) mikrofonu i instrumentu mam to samo niestety na kolumnach ( czyli wokal w jednej a instrument w drugiej ). Jak rozumiem tak ustawiłem tory w mikserze i tego nie da się przeskoczyć ( a może się jednak da ? ) ale czy dalej np. na końcówce mocy nie ma możliwości zsumowania tego sygnału tak aby było słychać na obu kolumnach ?
  • Moderator of Acoustics
    Wstaw zdjęcie lub choćby powiedz, ile ma wejść mikrofonowych.

Problemy z brumem występują przy złym uziemieniu. Mogę przypuszczać, że u Ciebie żaden element systemu nie jest uziemiony.

Możesz do nagrania użyć torów AUX1. Ale o szczegółach możemy mówić, jak będziemy dokładnie wiedzieć, który to model.
  • Level 17  
    Uziemione niby są ( niektóre elementy ) ale jest w tym straszny chaos więc pewnie to jest główny powód - a co można zrobić aby jednak mieć odsłuch na obu kanałach ?
  • Level 22  
    Pod main out podepnij komputer do nagrywania. Będziesz mógł nagrywać 2 ścieżki, panoramą sobie podzielisz, który mikrofon na którą ścieżkę. Natomiast do końcówki mocy wyjdź auxem 1 i zlinkuj 2 kanał albo ustaw tak końcówkę, by z 1 wejścia pobierała sygnał na 2 kanały. Wtedy masz niezależny i odsłuch, i nagranie.
  • Level 17  
    wojtas_177 >>> THX a czy mogę zrobić odwrotnie tzn komputer do AUX ? a OUT zostawić jak było ? ( czy się właściwie tak na chłopski rozum różni OUT od AUX ?
  • Moderator of Acoustics
    Możesz.
    Aux i main to szyny zbiorcze, i działają tak samo. Różnice jakie się pojawiają są zależne od konstrukcji danego miksera. W twoim AUX jest mono, main stereo. Aux o większych numerach są auxami post, czyli biorą sygnał za suwakiem głośności kanału, a nie przed. I to z grubsza tyle różnic.
  • Level 22  
    Oczywiście, że możesz, lecz nie nagrasz wtedy dwóch śladów, lecz 1, ponieważ aux jest monofoniczny.
  • Level 17  
    OK THX All - temat do zamknięcia