Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra 64 ETHM-1 - zaopiniowanie schematu

piotr_be 19 Lut 2014 14:37 24951 22
  • #1 19 Lut 2014 14:37
    piotr_be
    Poziom 9  

Witam szacowne grono ekspertów od instalacji alarmowych.

Zaprojektowałem taki oto układ do zabezpieczenia domu na własny użytek, jest to więc moja pierwsza i jak sądzę jedyna instalacja ;)

Oprócz czujek ruchu, dymu i ognia, są kontaktrony zabezpieczające okiennice.
    Idea jest taka, że jeśli zostanie naruszona okiennica w jednej z trzech stref, reakcją systemu alarmowego będzie zapalenie zewnętrznej lampy, bez włączenia syreny.

Dopiero sygnalizacja z czujki ruchu wyzwoli syrenę zewnętrzną.

Bardzo proszę o ewentualne uwagi, jeśli zrobiłem jakieś błędy przy łączeniu podzespołów a jeśli jakiś cudem udało mi się uniknąć, to chętnie posłucham rad bardziej doświadczonych kolegów w tym temacie.

0 22
  • Relpol
  • #2 19 Lut 2014 15:24
    tehaceole

Poziom 28  

Wyjścia niskoprądowe nie podają plusa tylko minus. Twoje przekaźniki nie zadziałają.
    Poza tym... Po kiego taka kolorowa pakowanina na jednym arkuszu? Jeżeli już chcesz mieć schemat dla siebie to rozbij ten rysunek na kilka arkuszy:
    - zasilanie
    - wejścia
    - wyjścia niskoprądowe
    - wyjścia wysokoprądowe
    - ekspandery
    - moduły komunikacyjne
    Będzie znacznie czytelniej.

Swoją drogą tej wielkości instalację 99% instalatorów robi "z głowy" zapisując jedynie informację o tym co gdzie jest podpięte (kartka w centrali lub opis na wewnętrznej stronie drzwiczek).

2
  • #3 19 Lut 2014 16:07
    micholec
    Poziom 11  

Jenyyy ...

1. Ekspander wejść aby monitorować tamper sygnalizatora to chyba DUUUŻA przesada.
    Możesz ten styk sabotażowy sygnalizatora wpiąć w wejście tamper pierwszego ekspandera.

2. Wykorzystaj wejścia w manipulatorze.

3. Przewidziałeś kontaktron drzwi wejściowych - jest wręcz konieczny do zaimplementowania niektórych funkcji np. pomijania linii wewnętrznych po uzbrojeniu bez wyjścia.

4. Jako centrala do domu lepsza jest VERSA (trzy tryby uzbrajania).

5. Aż trzy lampy w różnych trybach będziesz zapalał ?

6. Jeżeli od PIRa ciągniesz cabelek do kontaktronu to COM może być jednym przewodem.

7. No i te przekaźniki ... do plusa a minus do wyjścia jak pisał przedmówca.

POZDRAV

próbuj a będą z Ciebie ludzie ;-)

0
  • #4 19 Lut 2014 16:20
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Pomimo kolorowanki schemat nie jest tak czytelny (lepiej rysować podłączenie jednej czujki, a kolejne tego samego typu podłączać analogicznie). Ale jeśli tylko taki sposób Ci pasuje i to na własne potrzeby to ok.

Uwagi kolegów wyżej plus..

- w drugim ekspanderze sabotaż (podłączyć do masy albo coś wpiąć)
    - przekaźniki AWZ510 trochę słabe, lepiej dać AWZ514 (16A/250V) lub RM85 z podstawką na szynę DIN
    - rozumiem, że drugi ekspander na zapas, bo jeśli tylko dla sabotażu syg. to zupełnie niepotrzebny

Natomiast co do sugestii, że do domu lepsza Versa, to kolega zapewne miał na myśli małe proste systemy bez udziwnień. Jeśli tylko jesteś gadzeciazem, majsterkowiczem itd. to dla Ciebie Integra.

0
  • #5 20 Lut 2014 02:05
    alster1
    Poziom 27  

Tamper ETHM- a wisi w powietrzu.

0
  • #6 20 Lut 2014 10:56
    piotr_be
    Poziom 9  

Szanowni!
    Na wstępie podziękowania za odpowiedzi i cenne uwagi.

@tehaceole
    -Tak jak zaznaczyłem uprzednio, jest to moja pierwsza instalacja więc schemat takowej jakości i tworząc go kierowałem się kolorystyką okablowania, tak by mi było łatwiej montować całość kierując się kolorami końcówek.
    Schemat tworzony w Corelu na arkuszu A2, więc na wydruku będzie zajmował 4 kartki A4 do sklejenia więc znowu taki mały nie będzie.
    Zgadzam się w zupełności że można to zrobić z głowy lub z notatek, ale mam w zwyczaju myśleć o potomnych i to dla tego, co kiedyś otworzy te skrzynkę jak się coś zepsuje, żeby nie klął tego człeka co to zmajstrował i opisu nie zostawił.

- zmieniłem polaryzację zasilania na przekaźniku

@micholec
    ad1 - trafna uwaga kolegi i na tamper pierwszego ekspandera idzie sabotaż sygnalizatora, dzięki temu zwalnia się jedno wejście

ad2 - wejścia na manipulatorze (Z1, Z2) - kolejny bonus i dwa wejścia do przodu ;)
    Pogrzebałem w DloadX i widzę że można załączyć je, otrzymują kolejno numery 49 i 50.

ad3 - tak, drzwi wejściowe są pod I.P5. Tym niemniej przewiduję głównie załączanie alarmu, korzystając z pilota za pomocą modułu INT-RX S.

ad5 - tak, każda z trzech lamp jest na osobnej ścianie. Jeśli zostanie naruszona strefy okiennicy na danej ścianie, to ma się palić lampa z tej ściany. Czasem zdarza się, że okiennice otwiera bardzo silny wiatr, więc nie chcę załączać na tę okoliczność syreny, tylko uzyć światła jako elementu odstraszającego na tym etapie. Oczywiście - powiadomienie via e-mail na bramkę sms.

ad6 - no fakt, tylko co zrobić z tym pojedynczym kabelkiem w sześciożyłowym YTDY 6x05?

Jak słusznie sie domyslił kolega @dariusz.bembenek ekspander CA 64 E-2 jest przeznaczony do rozbudowy, gdyż zostaną jeszcze dołożone dodatkowe czujki TSD-1, jak również oczujnikowanie jest jak na razie na poziomie minimalnie niezbędnym.

- sabotaż w drugim ekspaderze poprawiony

- fakt, lubię majsterkować i ten model układowy wybrałem ze względu na możliwość sterowania centralą przez internet i oprócz funkcji dozorującej można sterować urządzeniami na odległość, co mi bardzo odpowiada ;)
    Centrala już zresztą zmontowana i odpalona w skrzynce na "biegu jałowym".

@alster1 - poprawiłem tamper ETHM-1

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim za wnikliwe przejrzenie układu i udzielone porady.
    Poniżej poprawiony układ - jak na razie bez wykorzystania Z1 i Z2, z tym trochę czasu zejdzie.

0
  • #7 20 Lut 2014 11:15
    dariusz.bembenek

To wysyłanie maili i potem bramka SMS, to chyba nie masz na myśli ETHM-1 ? Bo ten moduł nie wysyła maili.

Pamiętaj o tych przekaźnikach - zaproponowane przez Ciebie AWZ510 się nie nadają. Nawet jeśli to będzie Ci teraz działać, to nie znaczy, że będzie działać za 3 miesiące albo za rok.

1
  • Relpol
  • #8 20 Lut 2014 13:10
    piotr_be
    Poziom 9  

dariusz.bembenek napisał:
    To wysyłanie maili i potem bramka SMS, to chyba nie masz na myśli ETHM-1 ? Bo ten moduł nie wysyła maili.

A to ból! Teraz dopiero zauważyłem że tę właściwość ma ETHM-2.
    To trzeba będzie pomyśleć jak to zrobić inaczej.
    Pierwsza myśl, to wykorzystanie istniejącego rejestratora kamer BCS 0804-LE-A, bo zdaje się że tam da się wysyłać alert via e-mail po aktywacji wejścia.

0
  • #9 20 Lut 2014 13:14
    dariusz.bembenek

Tak, tylko nie zrób głupoty i nie wymieniaj na ETHM-2 bo to zupełnie coś innego i nie oferuje tego co ETHM-1.

0
  • #10 20 Lut 2014 14:21
    piotr_be
    Poziom 9  

Zadałem pytanie na helpdesk Satel i oto szybka odpowiedź.

Pytanie:
    W module ETHM-2 jest zaimplementowana funkcjonalność wysyłania powiadomień o zdarzeniach za pomocą wiadomości e-mail.
    W module ETHM-1 tej funkcjonalności nie ma.
    Czy firma SATEL przewiduje w linii rozwojowej oprogramowania ETHM-1 dołożenie tej funkcjonalności?

Odpowiedź:

Pamięć modułu ETHM-1 nie pozwala na dodanie takiej funkcjonalności.
    W niedalekiej przyszłości pojawi się nowa wersja modułu Ethernetowego, która oprócz funkcjonalności ETHM-1 będzie posiadała m.in. powiadomienie e-mail.

0
  • #11 20 Lut 2014 22:12
    bartek_p
    Poziom 31  

W niedalekiej przyszłości, czytaj ze 2 lata, bo tak to u nich bywa

0
  • #12 21 Lut 2014 13:46
    SMDmaniak
    Poziom 23  

piotr_be napisał:
    Zadałem pytanie na helpdesk Satel i oto szybka odpowiedź.

Pytanie:
    W module ETHM-2 jest zaimplementowana funkcjonalność wysyłania powiadomień o zdarzeniach za pomocą wiadomości e-mail.
    W module ETHM-1 tej funkcjonalności nie ma.
    Czy firma SATEL przewiduje w linii rozwojowej oprogramowania ETHM-1 dołożenie tej funkcjonalności?

Odpowiedź:

Pamięć modułu ETHM-1 nie pozwala na dodanie takiej funkcjonalności.
    W niedalekiej przyszłości pojawi się nowa wersja modułu Ethernetowego, która oprócz funkcjonalności ETHM-1 będzie posiadała m.in. powiadomienie e-mail.

Witam

To juz jest na finishu. Domyslam sie ze chodzi o modul od pozarowki CSP-ETH. Prawdopodobnie bedzie to taki GuardX-NET i e-mail moze nawet Whats App.

pozdr

0
  • #13 20 Mar 2014 16:45
    piotr_be
    Poziom 9  

Witam ponownie.
    Tym razem mam pytanie odnośnie konfiguracji centrali, względem załączania i wyłączania czuwania centrali za pomocą pilota sterującego modułem INT-RX.
    Utworzyłem w tym celu dwa wirtualne wejścia na niewykorzystanych fizycznie numerach 63 i 64, przypisując im odpowiednio funkcje 80-załącz czuwanie i 81-wyłącz czuwanie.
    Następnie do guzików pilota przypisałem odpowiednio do 1-ki wejście 64 a do 2-ki wejście 63.
    Czy taka konfiguracja będzie poprawnie uzbrajać i deaktywować centralkę przy naciskaniu guzików którym przypisano powyższe funkcje?
    Satel Integra 64 ETHM-1 - zaopiniowanie schematu Satel Integra 64 ETHM-1 - zaopiniowanie schematu Satel Integra 64 ETHM-1 - zaopiniowanie schematu

1
  • #14 20 Mar 2014 17:33
    darzec
    Poziom 13  

Ogólnie nie zaleca się używać na pilocie funkcji wyłącz czuwanie, lepiej użyć typu 64 blokująca,
    Nazwę wirtuala też powinieneś sobie zmienić na bardziej czytelną np, pilot zał lub coś podobnego,
    Typ linii sobie ustaw jako NO
    Powinno śmigać, testuj

0
  • #15 20 Mar 2014 23:11
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

piotr_be napisał:
    Utworzyłem w tym celu dwa wirtualne wejścia na niewykorzystanych fizycznie numerach 63 i 64, przypisując im odpowiednio funkcje 80-załącz czuwanie i 81-wyłącz czuwanie.

Jeśli juz ma być na pilota, to lepiej 82 Zał/wył . czuwanie na jednym kanale pilota i jednym wejściu centrali. W opcjach przestawiasz na naruszenie wejścia i kolejne impulsy załączaja i wyłączają system . Jest opcja sygnalizacji na sygnalizatorze.
    Nie bardzo rozumiem idee z tymi okiennicami. Za każdym razem przed uzbrojeniem alarmu będziesz zamykał okiennice na całym domu? Moim zdaniem powinieneś zabezpieczyć okna , najlepiej czujkami kontaktronowymi + wibracja np. VD1.
    Co do sterowania załączana światłem jaki to ma sens w dzień? Nic nie będzie widać. Ja w takich sytuacjach ustawiam krótki prealarm na syrenie 1-2 sekundy i do tego np. SMS. Intruz od razu bedzie wiedział, że system działa "i nie zawahasz sie go użyć".

0
  • #16 21 Mar 2014 09:30
    piotr_be
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi.

@darzec - skoryguję ustawienia i będę testował.

@andrzej lukaszewicz - pilot będzie przeznaczony awaryjnie dla sąsiada który operuje logiką dwustanową - włącz/wyłącz, więc muszę dopasować pilota do człowieka. Z okiennicami jest taka historia, że przy bardzo silnym wietrze bywa, że może się któraś otworzyć. Z szacunku dla sąsiadów wolę ich nie narażać na niepotrzebny stres.
    Jak chodzi o zabezpieczanie domu, to mam zamiar załączać alarm tylko na czas kiedy tam mnie nie ma dłużej, a wtedy zawsze okiennice są pozamykane.
    Zresztą uważam, że ewentualne włamanie w 99,9% nie jest przypadkowe, a następuje w większości wypadków po namierzeniu obiektu od..plotkarskich sąsiadów, co może dotrzeć w niepowołane uszy. Więc sam fakt zainstalowanego alarmu moim zdaniem działa odstraszająco, bo tenże sam sąsiad o tym opowie.
    Jak chodzi o zapalenie świateł, to są to dosyć mocne lampy sodowe więc w nocy dobrze się sprawdzą, bo są kamery. Maile o ewentualnym naruszeniu stref będzie wysyłał rejestrator BCS wysterowany centralką, bo niestety ETHM-1 nie obsługuje powiadomień via e-mail.

0
  • #17 28 Mar 2014 10:02
    piotr_be
    Poziom 9  

Centralą bawię się w wolnych chwilach, mam ją rozłożoną do testów na stole w warunkach "laboratoryjnych", gdyż instalacja okablowania i czujników również idzie w podobnym tempie.
    Tym niemniej straciłem sporo czasu, gdyż w pewnej chwili komunikacja pomiędzy komputerem a centralą poprzez ETHM-1 zaczynała się bardzo wydłużać.
    Dane wczytywały się bardzo długo, komunikacja się zrywała.
    Az w końcu zauważyłem, że lampka w DloadX, umieszczona w prawym górnym rogu, sygnalizująca komunikację, zmienia kolor z zielonego na czerwony.
    Po najechaniu myszą na lampę wyświetlił się komunikat - Centrala zgłasza zawieszenie komunikacji na czas telefonowania.
    Zgooglałem ten komunikat, niestety nic. Nie było wyjścia, zadałem zapytanie na Dział Techniczny Satela.
    W międzyczasie zgrzebałem "bebechy" szukając przyczyny, restart z kołków i o zgroza - teraz lampka TCP/IP na zielono co prawda ale martwa, bez ruchu i komunikacja całkiem wisi.

Otrzymałem szybko odpowiedź z Satela, że:

Cytat:
    Komunikat "centrala zgłasza zawieszenie na czas monitorowania" pojawia się podczas monitorowania lub wysyłania powiadomienia, kiedy centrala odcina sygnał z jednej "nogi" rs-232.
    Taka sama sytuacja może mieć miejsce, kiedy będzie przerwa na kablu łączącym rs-232 centrali i modułu ETHM-1. Proszę sprawdzić i poprawić to połączenie.

Sprawdziłem - faktycznie, jedna z nóżek wtyczki rs-232 kabelka robionego przeze mnie z tego co zostało dostarczone wraz z kartą ETHM-1 wysunęła się z plastikowej, zresztą niezbyt dobrej jakości obudowy.
    Wszystko ożyło i DloadX już śmiga po ETHM-1 w normalnym tempie.

2
  • #18 07 Kwi 2014 13:50
    piotr_be
    Poziom 9  

Witajcie.
    Poszło :)
    Najpierw zacząłem od identyfikacji pilota, po zainstalowaniu modułu INT-RX.
    Przypisałem do przycisków pilota wejścia wirtualne 63 i 64.
    Wejścia ustawiłem na NO (jak poradził @darzec), jedno załącza drugie wyłącza czuwanie
    W strukturze zrobiłem strefę Alarm, do której podpiąłem pozostałe strefy jak zależne "OR" (myślę ze w tym wypadku nie ma znaczenia czy zostanie użyty kwalifikator "OR" czy "AND")
    i ślicznie działa - pilot załącza i wyłącza czuwanie.
    Tym niemniej irytuje mnie, że dioda modułu INT-RX cały czas wściekle migota. Czy jedynym lekarstwem jest jest zaklejenie jej żeby nie było to widoczne? Bo planuję ten moduł dać przy drzwiach koło manipulatora ze względu na zasięg. Czy ktoś się orientuje jaki jest zasięg i skuteczność pilota? Może wtedy mógł bym ten moduł umieścić dalej, przy centrali.

Kolejne pytanie to struktura.
    Podzieliłem pomieszczenia funkcjonalne z czujnikami na strefy.
    Tym niemniej widziałem że niektórzy praktykują tworzenie stref mniej szczegółowo, np. podział tylko na parter, 1 piętro, 2 piętro.
    Podzielcie się doświadczeniem, jak szczegółowo praktykujecie podział na strefy?

0
  • #19 07 Kwi 2014 15:08
    dariusz.bembenek

piotr_be napisał:
    W strukturze zrobiłem strefę Alarm, do której podpiąłem pozostałe strefy jak zależne "OR"

Nie rozumiem po co taki zabieg. Jeśli chcesz sterować kilkoma strefami w jednym momencie to stwórz "Grupy zał/wył" - okno wejścia.

piotr_be napisał:
    Tym niemniej irytuje mnie, że dioda modułu INT-RX cały czas wściekle migota

Ma migać, a jak to przeszkadza to sam podałeś sposób.

piotr_be napisał:
    Czy ktoś się orientuje jaki jest zasięg i skuteczność pilota?

Producent to podaje, a rzeczywistość na każdym obiekcie jest inna. Z moich doświadczeń wynika, że się to spisuje.

piotr_be napisał:
    Podzieliłem pomieszczenia funkcjonalne z czujnikami na strefy.

Uważaj tylko, żeby to nie był przerost formy nad treścią. Jeśli to ma konkretne uzasadnienie, to ok. Jeśli to taki bajer to musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy Ty i co najważniejsze - pozostali użytkownicy będą umieli się tym sprawnie posługiwać ?

0
  • #20 08 Kwi 2014 16:08
    piotr_be
    Poziom 9  

Witaj @dariusz.bembenek, dziękuję za odpowiedź.

Cytat:
    Nie rozumiem po co taki zabieg. Jeśli chcesz sterować kilkoma strefami w jednym momencie to stwórz "Grupy zał/wył" - okno wejścia.

Faktycznie, nie zauważyłem że przy wejściach 63 i 64 w kolumnie "Czas na we" można ustawić numer grupy.
    Teraz to wygląda tak:

Satel Integra 64 ETHM-1 - zaopiniowanie schematu Satel Integra 64 ETHM-1 - zaopiniowanie schematu Satel Integra 64 ETHM-1 - zaopiniowanie schematu

Zlikwidowałem strefę Alarm i wejścia pilotów wstawiłem w pomieszczenie gdzie fizycznie będzie się znajdował moduł pilotów INT-RX.
    Działa równie dobrze ;)

0
  • #21 27 Kwi 2015 08:36
    effendi_pl
    Poziom 9  

Witam - przeglądałem schemat podłączenia modułu komunikacyjnego, i jako że sam stanę przed tym wyzwaniem za parę dni - mam pytanie: czy w w tym module pomiędzy złączmi TMP a COM nie powinien znaleźć się rezystor??

0
  • #22 27 Kwi 2015 09:45
    dariusz.bembenek

effendi_pl napisał:
    nie powinien znaleźć się rezystor??

A skąd taki pomysł?

To wejście na styk antysabotażowy. Wejście pracuje jako NC. Jeśli nie jest wykorzystywane, należy wejście TMP zewrzeć do masy (COM).

0
  • #23 27 Kwi 2015 13:18
    effendi_pl
    Poziom 9  

Dzięki za info - kolejna paczka wiedzy przyswojona :)

0
  Szukaj w 5mln produktów