Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oznaczenia silników jednofazowych.

19 Lut 2014 18:44 2556 4
 • Poziom 21  
  Witam
  W pewnym projekcie (nie do wykonania w rzeczywistości, szkolny projekt napędu elektrycznego) jest podane że trzeba wykorzystać: silnik jednofazowy 230 V mocy 0.75 do 1.5 kW z kondensatorową fazą rozruchową. I teraz mam pytanie czy dobrze rozumiem - jest to silnik z jednym kondensatorem, tak? A gdyby miał być wykorzystany silnik z 2 kondensatorami (rozruchowym i roboczym) to silnik był by oznaczony jako: silnik jednofazowy 230 V mocy 0.75 do 1.5 kW z fazą pomocniczą i kondensatorową fazą rozruchową? Czy nazwy kondensatorowa faza rozruchowa odnoszą sie do uzwojeń pracujących z kondensatorem tylko przy rozruchu, a faza pomocnicza do uzwojeń pracujących z kondensatorem ciągle?
 • Poziom 25  
  Kondensatorowa faza rozruchowa czynna jest tylko przy rozruchu i przy osiągnieciu obrotów o wartości 0,7n wyłącznik odśrodkowy powinien tę fazę wyłączyć.
 • Poziom 21  
  A jak poprawnie nazwać każdy z tych silników by nie było wątpliwości o jaki chodzi? Czy silnk z 2 kondensatorami nazywa sie "silnik jednofazowy z fazą pomocniczą i kondensatorową fazą rozruchową", a silnik z 1 kondensatorem nazywa się "silnik jednofazowy z kondensatorową fazą rozruchową". Jeśli w poleceniu pisze że ma zastosować silnik jednofazowy z kondensatorową fazą rozruchową to chodzi o silnik z 1 kondensatorem?
 • Poziom 22  
  Witam. Jeżeli uzwojenie pomocnicze z kondensatorem jest włączone do sieci tylko na czas rozruchu, to taki silnik nazywamy jednofazowym z kondensatorem rozruchowym. Silnik w którym uzwojenie pomocnicze jest szeregowo połączone z kondensatorem i trwale włączone do sieci w czasie pracy silnika nazywamy silnikiem jednofazowym z kondensatorem pracy. W tych silnikach niekiedy stosuje się drugi kondensator jako rozruchowy, który jest odłączany po uzyskaniu przez silnik prędkości około 0,8 prędkości synchronicznej. Silnik taki nazywamy silnikiem jednofazowym z kondensatorem pracy i dodatkowym kondensatorem rozruchowym.
 • Poziom 21  
  Właśnie o to mi chodziło, dziękuję za pomoc :)