Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo g505s - Skasowałem partycję z FreeDoS i Windows Recovery Environment

psycho1488 19 Lut 2014 20:30 2679 3
  • #1 19 Lut 2014 20:30
    psycho1488
    Poziom 2  

Witam

Parę dni temu zakupiłem komputer Lenovo G505s bez zainstalowanego systemu. Chciałem na nim zainstalować windę i linuxa, ale ku mojemu zdziwieniu nie mogłem dysku o pojemności 1TB podzielić na więcej niż 4 partycje. Moje doświadczenie z laptopami jest praktycznie żadne, i z tej niewiedzy, aby umożliwić stworzenie dodatkowych partycji skasowałem dwie które o pojemności 1000MB, które znajdowały się już na dysku. Na jednej z nich był prawdopodobnie FreeDOS, a na drugiej Windows Recovery Environment ;(

Da się je jakoś odzyskać? I do czego one właściwie były potrzebne, skoro to komputer bez systemu.

Co gorsza po instalacji windy i ubuntu startuje tylko ten pierwszy system, gruba ani widu ani słychu.

0 3
  • #2 19 Lut 2014 21:17
    elessar87
    Poziom 33  

Więcej jak 4 partycji podstawowych na jednym dysku nie zrobisz. Musisz zrobić partycję rozszerzoną i dopiero działać.

Jeśli zainstalowałeś najpierw Ubuntu, a później Windows to nic dziwnego że GRUB'a wcięło. Robi się to w odwrotnej kolejności.

0
  • #3 19 Lut 2014 21:34
    psycho1488
    Poziom 2  

Wiem jak to się robi. Windowsa instalowałem najpierw. Chociaż gdybym zrobił to odwrotnie to też bym jakoś sobie poradził. Myślę,że to przez to że wy*****em tamte partycje....

Moderowany przez WojtasJD:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php 3.1.5-7

0
  • #4 20 Lut 2014 14:01
    kasiunia7777
    Poziom 39  

psycho1488 napisał:
    Myślę,że to przez to że wy*****em tamte partycje....

Widać, że nie powiadasz żadnej wiedzy i trochę człowieku kultury nie jesteś w oborze. Zainstalować windows to każdy głupi potrafi, tylko jak zaczynają się jakieś problemy to jest kłopot.

Po 1 żeby móc zrobić więcej niż 4 partycje musisz mieć sektor rozruchowy na dysku w GPT, a nie MBR. Żeby zainstalować windows 7 64bit w GPT musisz mieć w biosie włączone UEFI.
    psycho1488 napisał:
    Co gorsza po instalacji windy i ubuntu startuje tylko ten pierwszy system, gruba ani widu ani słychu.

Najpierw instalujemy windows, później linux wtedy nic nie trzeba robić odrazu poprawnie działa. Ale jeżeli już zrobiłeś odrwotnie pogoogluj jak naprawić grub2 i też będzie wszystko działać.
    psycho1488 napisał:
    Da się je jakoś odzyskać? I do czego one właściwie były potrzebne, skoro to komputer bez systemu.

Do niczego nie były potrzebne. Kupiłeś laptopa nie bez systemu, a z darmowym systemem FreeDos.

0