Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch rezystancyjny silnika obcowzbudnego prądu stałego

Mateusz117 19 Lut 2014 23:15 1668 3
 • #1 19 Lut 2014 23:15
  Mateusz117
  Poziom 2  

  Witam forumowiczów,

  Chciałbym zapytać znawców tematu o rozruch rezystancyjny silnika obcowzbudnego prądu stałego.
  Czy zwiększenie stopni rozruchowych rozrusznika skaraca czas rozruchu ?
  W jaki sposób to uzasdnić ?

  Policzyć czas rozruchu np. dla dwóch stopni rozruchowych a następnie trzech, wyliczyć czasy rozruchu i sprawdzić który będzie krótszy ?
  Jest jakiś inny sposób?
  Proszę o pomoc. Pozdrawiam

  0 3
 • Pomocny post
  #2 19 Lut 2014 23:33
  supchem
  Poziom 21  

  Rozruch przeprowadza się tak by nie przekroczyć w momencie przełączania na kolejny stopień pewnych wartości prądu (zwykle prąd znamionowy razy 2). Jeśli zmniejszysz liczbę stopni rozruchowych to wzrosną prądy płynące przez chwile po przełączeniu na kolejny stopień, czyli jeśli chcesz ten rozruch przeprowadzić poprawnie to liczba stopni i czasu rozruchu na każdym z nich muszą być odpowiednio dobrane. Zwiększenie liczby stopni raczej wydłuży czas rozruchu o dodatkowy czas jaki potrzebujesz by przełączać na kolejny stopień ale napewno korzystnie wpłynie na silnik i układ zasilający. Przykładowo włączając silnik bez żadnych oporników szybciej go rozkęcisz niż z opornikami ale to jest bardzo niekorzystne, szczegolnie w silnikach prądu stałego gdzie prąd rozruchowy jest przeciętnie 20 razy większy od znamionowego.

  1
 • #3 19 Lut 2014 23:41
  Mateusz117
  Poziom 2  

  Pytam praktycznie i teoretycznie.
  Chodzi poprostu o to czy większa liczba stopni rozruchowych skaraca czy wydłuża czas rozruchu.Wyliczyłem rozrusznik w zadaniu i czasy dla k=2 i k=3 (k-liczba stopni rozruchowych) przy prądzie IN=19,6A,IR=39,2 -wartość ta wynika z założenie że IR=2*IN.Gdy k=2 to Ip(prąd przełączenia) wynosi 10,11A a gdy k=3 Ip=15,89A.
  Dla 3 stopni rozruchowych czas rozruchu wyszedł mi mniejszy i chodzi mi o to że nie wiem czy to jest prawda.

  To może zapytam inaczej. Dlaczego większa wartość stopni rozruchowych wpływa na skrócenie całkowitego czasu rozruchu silnika prądu stałego ?

  0
 • #4 22 Lut 2014 15:46
  Mateusz117
  Poziom 2  

  Już wiem, że aby udowodnić że czas rozruchu zmniejsza się wraz ze wzrostem stopni rozruchowych muszę wykorzystać jakoś stałe czasowe (gdzie T=(J*Rk)/(c^2) J-to stała bezwładności która jest stała, c-stała silnika zmienia się więc tylko Rk-rezystancja na poszczególnych stopniach rozruchowych). Trzeba chyba ułożyć szereg i policzyć z niego granicę tylko jak to zrobić ? Macie jakieś pomysły ?

  0