Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot EV - 00 - mała zabawka edukacyjna

pawel1029384756 20 Lut 2014 10:21 7605 11
  • Robot EV - 00 - mała zabawka edukacyjna
    Robot EV-00 jest robotem głownie edukacyjnym, zbudowałem go w celu sprawdzenia kilku rozwiązań, ale także posłużył mi jako projekt na zaliczenie jednego z przedmiotów na moich studiach. Głównym celem była realizacja komunikacji robota z komputerem drogą radiową i przesyłanie podstawowych danych w obu kierunkach.

Główne parametry robota:
    - Mikrokontroler ATmega8 z wgranym bootloaderem Arduino
    - Mostek-h L293D
    - Sharp 2D120x
    - moduł radiowy MOBOT-RCR-V2 (B)
    - silniki HL149

Program robota wykonuje na żądanie takie operacje jak: obracanie serwem z czujnikiem, pomiar odległości i napięcia akumulatora, oraz jazdę we wszystkich kierunkach. Robot posiada także tryb omijania przeszkód.

Konstrukcja jest bardzo prosta, udało się ją wykonać z tego co miałem pod ręką, nic nie musiałem dokupić. Jedyne z czego nie jestem zadowolony, to koła które się ślizgają, teraz już widzę, że lepiej zainwestować w wykonanie, lub kupienie porządnych kół.

Sterowanie z komputera odbywa się poprzez aplikacje napisaną w środowisku Processing.

Link

Robot EV - 00 - mała zabawka edukacyjna Robot EV - 00 - mała zabawka edukacyjna Robot EV - 00 - mała zabawka edukacyjna Robot EV - 00 - mała zabawka edukacyjna Robot EV - 00 - mała zabawka edukacyjna Robot EV - 00 - mała zabawka edukacyjna
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    LA72
    Poziom 40  
    pawel1029384756 napisał:
    Skręcanie w taki sam sposób jak czołg, jedna strona do przodu, a druga do tyłu

Takie rozwiązanie będzie się spisywało na równych i gładkich powierzchniach.
    W terenie już nie będzie tak różowo.
    Maciek051996
    Poziom 27  
    Ile czasu wytrzymuje na jednym naładowaniu akumulatorka ?
    pawel1029384756
    Poziom 21  
    LA72 napisał:

pawel1029384756 napisał:
    Skręcanie w taki sam sposób jak czołg, jedna strona do przodu, a druga do tyłu

Takie rozwiązanie będzie się spisywało na równych i gładkich powierzchniach.

Przy tego typu konstrukcji nie ma szans, żeby jeździć po czymś innym niż równa podłoga, więc takie rozwiązanie się sprawdza.

Maciek051996 napisał:
    Ile czasu wytrzymuje na jednym naładowaniu akumulatorka ?

Akumulator wystarcza mniej więcej na na 1.5h.
    aneuro
    Poziom 16  
    LA72 napisał:

Prawdę mówiąc nie rozumiem dlaczego takie wielkie silniki wielkośći koła zostały wpakowane pod spód tego czegoś tak małego i lekkiego ;)
    Tak czy inaczej jak to ma być robot, to moim skromnym zdaniem powinien na dwóch kołach jeździć balansowany dynamicznie 3yosiowym czujnikiem przyspieszenia i żyroskopem w jednym, bo skoro ludzie potrafią na takich segwey jeźdźić to chyba robot też powinien dać radę.
    Ta konstrukcja rozumiem na zaliczenie jakieś czy co, bo mało praktyczne i akademickie podejście-daleko im pomysłowością do tych tutaj dwukołowych konstrukcji

Link
    gervee
    Specjalista Automatyk
    Czepiają się się tu czterech kółek zachwalając dwa (ale czy oby tylko dwa czy dwa i kulkę?) ;).

Jakie koła planujesz zamiast tych (to piankowe)?
    pawel1029384756
    Poziom 21  
    Tak koła są piankowe, więc przyczepność jest bardzo kiepska, w tej chwili w nowym robocie zastosuje jakieś sprawdzone rozwiązania, z gumową oponą. Wolę już zainwestować w koła robione specjalnie do takich robotów i się nie męczyć.
    kari007
    Poziom 15  
    Moim zdaniem genialny i ambitny pomysł. Program jest bardzo przejrzysty a sam robot jest na tyle mały że można nim przejechać dosłownie wszędzie. Wiem że nie mam żadnej wiedzy na temat robotów i może nawet mnie skrytykujecie ale myślę że sam pomysł i wykonanie jest bardzo profesjonalne. Pozdrawiam
    aneuro
    Poziom 16  
    gervee napisał:
    Czepiają się się tu czterech kółek zachwalając dwa

Mam na myśli dwa ale takie dla trochu dorosłych chłopców do zabawy w elektryczny pojazd, a nie do wożenia pluszowych misiów, tylko siebie :D

Link
    DJ Matx
    Poziom 6  
    Można się dowiedzieć na jakie zasilanie jest ten robot?