Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie sygnału FM!

gigamaas 03 Apr 2005 22:52 16365 21
Tespol
    gigamaas
    Level 16  
    Witam! Mam pare radyjek, pochodzenia made in rynek! które w zasadzie są badziewiaste na tyle że nie odbieraja wielu stacji FM lub jeżeli już odbieraja to bardzo nie czysto! Zastanawiam sie nad wykonaniem jakiegos porządnego wzmacniacza antenowego (Przez porządny nie mówie drogi) Który przy jak najnizszej cenie wykonania daje bardzo duze efekty! Jeżeli hodzi o scisłość to dąże do tego aby te gów.... radia działały jak niegdyś radia typu unitra, które praktycznie odbierały stacje radiowe wszędzie i to zazwyczaj na kawałku drutu!

Teraz pora na druga część:
    No własnie chciałbym wykonac ale, wole zasiegnąc opini panów kolegów którzy temat wzmocnienia znaja od podszewki i to własnie wy wiecie co i jak! Interesowałyby mnie schematy prostych w wykonaniu i niedrogich wzmacniaczy które naprawde wzmacniaja ten sygnał! Dodam ze próbowałem ingerowac w cewki tych radi jednak z mizernym skutkiem i w efekcie wróciłem nimi do poprzedniego stanu! Jak juz wspomniałem schematy i mnóstwo komentarzy i postów w tym temacie tak aby każdy kto własnie chciałby wykonac cos takiego bo i jemu dokucza kiepski odbiór mógł sam to wykonac!
    mieszkam na osiedlu na którym radio bardzo słabo odbiera(bloki sa budowane z ytunga i ocieplane 10cm styropianem, a posadzki zbrojone plecinkami drutu zbrojeniowego) Wydaje mi sie że sa to dosyc cieżkie warunki dla odbioru fali!
    Za wszelkie posty, schematy i wyjasnienia dziekuje w swoim imieniu i urzytkowników którzy także skożystaja na waszych informacjach!
    Za wszystko serdecznie dziekuje i Pozdrawiam!
  • Tespol
    Olek II
    Moderator
    mieszkam na osiedlu na którym radio bardzo słabo odbiera(bloki sa budowane z ytunga i ocieplane 10cm styropianem, a posadzki zbrojone .

Ech ten styropian, ile złego niesie. a zbrojenie w posadzkach? Przecież to jest normalna technologia . Mam pytanie czy ktoś widział budynek bez zbrojenia płyty?? Kolego w/g Twojej wypowiedzi to żadne radio nie ma prawa grać prawidłowo w żadnym bloku To nie ytong nie styropian, to nie te częstoty zakop się pod ziemię z radiem i będzie grało. Dobry generator i zestrojenie detektora i po bólu.
  • Tespol
  • Helpful post
    serwis
    Level 37  
    Nic z tym fantem nie zrobisz.Jedyne co to przekonstruowanie głowicy,ale jak nie masz doświadczenia i oprzyrządowania, to nie dasz rady.

Jedyne co można ewentualnie poprawić, to bardzo precyzyjne zestrojenie;i wcz. i if.Ale oczywiście jak masz dobry generator+ wskaźnik , ewentualnie wobulator.
    gigamaas
    Level 16  
    Kolego Olek II! skoro powiadasz że to normalna technologia to przejdż sie po starówce lub innych dzielnicach miasta! W końcu przecież ytong i ster4opian a przedewszystkim zbrojenie niebyło stosowane od zawsze! Do dziś niektóre budynki budowane teraz są wyposażone w drewniana posadzke! Ja poprostu od niedawna mieszkam w takim bloku, a wczesniej nie miałem takich problemów!
    Po mimo troche sarkastycznej wypowiedzi i tak dziekuje za post!
    A apropo tych radi to bez odpowiedniego sprzętu nici?? Szkoda bo żal aby te radia made in rynek sie zmarnowały! ale przeciez nie bede sie kłucił z fachowcami :)
  • Helpful post
    sq6ade
    Level 40  
    Olek II wrote:
    Dobry generator i zestrojenie detektora i po bólu.

Stroić detektor w radiu FM aby poprawić czułość ????? Jeśli już to dyskryminator ale ten również nie odpowiada za czułość. Ech.....
  • Helpful post
    Olek II
    Moderator
    Ops ale walnąłem, dyskryminator miałem na myśli ale tak jakoś wyszło. Kolega napisał że nieczysto odbierają domyślam się że dyskryminator rozjechany. Jakie informacje takie odpowiedzi . Mógł napisać że szumi przy odbiorze. Albo jeszcze dokładniej opisac co wychodzi z głośnika. a tak na marginesie nie widziałem bloku z drewnianymi stropami. Stare kamienice owszem. Ale cóż nie jestem budowlańcem. Pozdrawiam
    Mol
    Level 30  
    Wzmacniaczyk na jakimś MAR6 byłby dobry , no ale trzeba go jeszcze zestroić.
  • Helpful post
    Mol
    Level 30  
    One są baaaardzo szerokopasmowe dlatego powinny mieć filtr żeby zawęzić pasmo
    Olek II
    Moderator
    Do Gigamaas cieszę się , że udało mi się pomóc pomimo skąpego opisu. Tak czułem że to będzie dyskryminator. Pozdrawiam
    sq6ade
    Level 40  
    Autor posta chyba wszystkim co odpowiedzieli klikną "pomógł" (mi też) - więc kto mu naprawde pomógł? Mi się wydaje że nikt.
    Andrzej L.
    Level 31  
    gigamaas wrote:
    A apropo tych radi to bez odpowiedniego sprzętu nici??

Odpowiedni sprzęt to generator w.cz.
    Raptem kilkanaście elementów.
    Jeżeli radio w bloku p.cz. ma kość, która ma nóżkę do pomiaru poziomu sygnału to już nic więcej nie trzeba.
    Gdy mieszkasz blisko nadajników dużej mocy (do 20km od nadajnika) to nawet nie potrzeba generatora, bo wykorzystujesz nośne tych nadajników nadające w pobliżu początku i końca pasma.
    Tak bez schematu głowicy tego radia coś ciężko wyrokować.
    Zasada podstawowa jest jedna, że jak radio ma kulawą głowicę (mało elementów strojonych celem minimalizacji kosztów) tym bardziej podpinanie dodatkowego wzmacniacza mija się z celem.
    Zamiast poprawić wręcz zaszkodzisz, bo przy okazji wzmocnisz te najmocniejsze sygnały i głowica już kompelnie zgłupieje.
    Faktem jest, że głowica tego radia może być kompetnie rozstrojona i stąd masz tak cienkie efekty odbiorcze.
    gigamaas
    Level 16  
    Więc tak jak pisał pan Andzrej L odrazu oprostuje ze sa to radia kupowane od rusków na rynku i faktycznie ich głowice specjalnie sie nie wyrózniaja! Mają wogóle mało elementów strojonych! Owszem jest jedna cewka zalana czymś (coś w rozaju wosku)którą w sumie mzna troszeczke regulowac ale bardzo ciężko jest nią cokolwiek ustawic! Pozatym zauwazyłem że jak sie nastawi radio(nastawi nie oznaczaw tym przypadku że nie szumi) i odbiera jaka kolwiek stacje to po jakimś czasie radio milknie i słychac tylko odbrzęk wzmacniacza w tym radiu! Wydaje mi sie że to jest głowną przyczyna niemozliwości dokładnego dostrojenia odbiornika!
    Za wszleki posty jeszcze raz serdecznie dziekuje! Wniosły one do tego tematu wiele istotnych wiadomości!
    Serdecznie pozdrawiam i do uśłyszenia!
    Preskaler
    Level 39  
    Cały problem z tymi odbiornikami (moim zdaniem) to że są one na niskie pasmo UKF! Nic nie trzeba w nich absolutnie stoić tylko głowice! A to co odbierają to tylko jakieś śmieci na niskim zakresie.
    sp6
    Level 23  
    Przecierz kol. GIGAMAS posiada prawdopodobnie odbiornik typu radiobudzik i chciałby na takim odbiorniku mieć poprawny odbiór ?
    gigamaas
    Level 16  
    Drogi kolego PRESKALER (jak przekręciłem nazwe możesz mnie za to zganić). JEżeli mówiąc o dolnym ukf masz na myśli zakres od 64-7coś, to niestety musze cie wyprowadzic z błedu, te radia sa na obecny zakres tylko maja spore kłopoty z odbiorem! Ale i tak dziekuje za odpowiedz! nigdy nie były przestrajane i nie musiały bo od poczatku odbierały zakres 84(chyba)-108 tylko poprostu jak mieszkałem w centrum to jakos łapało lepiej lub gorzej, natomiast wyprowadziłem sie na osiedle gdzie radio owszem łapie czasami jakąś fale (zazwyczaj Radio Maryja, chyba najsilniejszy sygnał w polsce :), jakby ze wspomaganiem) i po jakims czasie radio milknie! natomiast jak otworze drzwi od kibla to nagle sie odnajduje zakres i gra szumiąc dalej (swoja droga ciekawe anomalie, jak z archiwum X), ale jak wywiaozłem na działke radio, gdzie praktycznie nie ma żadnego do okoła zagłuszenia fali wynikajacego z napotkanych przeszkód( w dodatku śmiem twierdzic że działka znajduje sie w najwyższym miejscu powiatu kartuskiego (bodajże) radio praktycznie nie łapie nic, dopiero jak antene samochodową dołączyłem do anteny odbiornika zaczeło cos łapać ale tak samo jak u mnie na osiedlu, czyli poprostu gubi zakres i wogóle wariuje!
    Jeszcze raz za posty dziekuje, Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia!
    Preskaler
    Level 39  
    Ja zrozumiałem, że mogą to być "ruskie" radia a oni jeszcze na dolnym UKF-ie. Z tego jednak widzę, że to "azjatycka" (chyba) produkcja a tylko ew. przez "ruskich" handlowana. Z zakresem UKF jest taki kłopot, że nie ma on dużego zasięgu a w żelbetonie zachowuje się właśnie tak niestabilnie. Powstają w mieszkaniu "cienie" a w nich radio nie działa. Otworzenie dzwi z elementem metalowym powoduje odbicie fali i ew. możliwość odbioru. Szkoda sobie głowę zawracać strojeniem! To nic nie pomoże tylko będzie gorzej. Ewentualnie można spróbować zastosować antenę zewnętrzną, wtedy są jakieś szanse na lepszy odbiór.
    gigamaas
    Level 16  
    Dziękuje za odpowiedż! Widze że wkońcu sie zrozumieliśmy :) te niejasności wynikły widocznie z nidostatecznego opisu przezemnie słowa "ruskie"! Więc dobra zewnętrzna antena! Hmn! Taka antena powinna miec około 75 Ohm? Zgadza sie? Więc w sumie nie ma na to wpływu z czego bedzie wykonana antena? Fale telewizyjne łapie na działce przy pomocy dwóch puszek po piwie :)
    Do jednej jeden przewód, a do drugiej drugi i tak łapie około 3-4 programów polskich! Myślicie że taka antena moze wspomódz mój odbiornik radiowy? Nie wpłynie to niekorzystnie na odbiornik (mysle tu o rostrojeniu głowicy)
    Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia!
    gigamaas
    Level 16  
    Witam szanownego kolege PRESKALERA!
    Zajżałem na link jaki mi pan podał! Całkiem iekawe informacje! Jednak pragne wrócic do pańskiego rysunku nha tym forum!
    Otóż nie do końca go rozumiem (wiem że to wyjatkowo prosty rysunek i kazdy głóupi wie co na nim jest, jedank ja mam kila pytań)
    -To niebieskie to miedziana lub aluminowa rurka która ma pewna długośc i zagina sie zpowrotem w momencie kiedy jej długosc osiąga 120cm według rysunku! Czyli jej długość jesty nie co dłuższ aby mogła zawrócić! ale nie to jest moim problemem! Którą pętle należy wykonac z 110cm odcinka przewodu koncentrycznego?
    niebieskie juz sobie wyjąsniełem, rozumiem ze zielone to izolacja na końcach tego przewodnika, czerwone to przewód od odbiornika i jest jeszcze jeden przewód który łączy jedn koniec miedzianej rurki z drugim! czy własnie ten przewód mam mieć 110cm?
    A tak wogóle to jeszcze raz dziekuje za odpowiedz! Jak tylko zakupie odpowiedznie materiały to spowrotem wróce na to forum! chyba że ktoś wcześniej coś tu napisze :) staram sie tu zagladac jak najczęściej!
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Witam ponownie! Poprzednio nie załadował mi sie ten rysunek i sugerowałem sie tym z innego forum prosze wybaczyć!
    Preskaler
    Level 39  
    Są to dwa rozwiązania wykonania anteny. Twoje rozumowanie co do pętli i anteny są prawidłowe. Wykonuje ją się z dodatkowego odcinka kabla i łączy jak na rysunku. Najłatwiej jest zakupić materiał na antenę w sklepie elektrycznym kupując jakiś pojedyńczy, dość gruby przewód (aluminiowy lub miedziany) w igielicie. Kosztuje to kilka złotych.
    gigamaas
    Level 16  
    Witam Serdecznie! Wskazówki udzielone przez kolegów znacznie poprawiają odbiór radia! Uwazam temat za zamkniety:) Serdecznie dziekuje i pozdrawiam:)