Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring w klubie - dobór odpowiedniego rejestratora/

tonder 20 Lut 2014 13:43 2169 9
  • #1 20 Lut 2014 13:43
    tonder
    Poziom 9  

Panowie ma prośbę o pomoc w doborze rejestratora.
    Na razie wstępnie taki mi przypadł do gustu:
    BCS-NVR32025M – jeśli wierzyć w specyfikację podaną przed producenta/dystrybutora to powinien spełniać moje oczekiwania.

„Nagrywanie do 32 kamer IP do 6 kl/s@5MPx, 12 kl./s@3 Mpx, 18 kl/s@1080p, 25 kl/s@1.3Mpx, 25 kl/s@720p, 25 kl/s@D1. Max. Bitrate 160/160 MBits”

Obawiam się tylko że w rzeczywistości nie będzie już tak kolorowo. Niestety nie znalazłem na sieci żadnych opinii o tym konkretnym modelu. Czy ktoś miał styczność z tym urządzeniem lub pokrewnymi jak np: BCS-NVR16025M i może cokolwiek o nim powiedzieć?

Więcej szczegółów odnośnie tego co chcę zrobić:
    Monitoring dla klubu muzycznego. Docelowo 16 kamer (tyle przyjmijmy) a może nawet więcej. Rozdzielczość prawdopodobnie 2 lub 3Mpx. Z braku czasu i pieniędzy system chcę rozbudowywać stopniowo - zaczynając od 3 kamer, później co jakiś czas dokupując i instalując kolejne. Nad konkretnymi modelami kamer jeszcze się nie zastanawiałem (prawdopodobnie HikVision/Internec), natomiast miałyby to być przypuszczalnie:
    - 2 kamery zewnętrzne
    - 3 kamery z wąskim kątem w korytarzach i na magazynie.
    - być może jakieś dwie małe ukryte
    - reszta jakieś kamery szerokokątne

Warunki oświetleniowe: Na zewnątrz w nocy w miarę jasno (latarnie w pobliżu). Na zapleczu jasno. No i oczywiście w części dla klientów niezbyt dużo światła, zazwyczaj z reflektorków z wąskim kątem świecenia. Dodatkowo na parkiecie „światło ruchome”. Zasięg działania 2-10m

Ponieważ system chcę rozbudowywać pomyślałem że najważniejszy będzie w tej chwili dobór rejestratora. (może być też serwer ale po lekturze tego forum doszedłem do wniosku że chyba lepszy będzie dla mnie rejestrator).

0 9
  • #2 20 Lut 2014 21:23
    bruderr
    Poziom 13  

Witam, w swoim czasie testowałem wiele rejestratorów IP różnych firm, od różnych importerów. Często zdarzało się, że sprzęty z jednej fabryki w Chinach (np. Dahua) sprowadzane przez różnych importerów znacznie sie różniły. Na warsztacie miałem rejestratory bardzo tanie, tanie i drogie (jeżeli wogóle można mówić "tanie" przy CCTV IP) nazw nie będę tu wymieniał bo nie o to tu chodzi. W tych testach najlepiej wypadł właśnie BCS. Od tego czasu miałem przyjemność uruchamiać wiele systemów właśnie na tym sprzęcie i muszę przyznać, że nie dość że działa bardzo dobrze, to na dodatek jest bezawaryjny i w stosunku do konkurencji ma najlepszy stosunek ceny do jakości.

Wracając do tematu. Parametry tego sprzętu są w rzeczywistości dokładnie takie jak w opisie. W rejestratorach IP najważniejszym parametrem jest tajemniczy Bitrate. Do osiągnięcia satysfakcjonującej jakości obrazu trzeba liczyć min 4 Mb/kamerę 1080p (FullHD). Niestety sprawia to, że nagrania zajmują dużo przestrzeni na twardym dysku. I tu pojawia sie pytanie jaki ma być czas przechowywania nagrań? Do tego rejestratora można zamontować jedynie 2 HDD maksymalna łączna pojemność to 8TB. W tym momencie warto się zastanowić czy mając na uwadze rozbudowę systemu czy nie zamontować na początek BCS-NVR16025M. Praktycznie ten sam rejestrator tylko obsługuje 16 kamer przy 160Mb Bitrate, a w późniejszym czsie dołożyć do tego rejestrator np BCS-NVR08025M na 8 kamer. Da to możliwość zamontowania 16TB pamięci osiągniemy lepszą jakość bo mamy do dyspozycji 320 Mb Bitrate i ostateczna cena będzie niższa niż cena BCS-NVR32045M.

Jeżeli chodzi o kamery to z doświadczenia odradzam mieszanie sprzętów. Kupując rejestrator firmy X radzę stosować kamery tej samej firmy. Według parametrów rejestratory niby obsługują kamery innych producentów, ale nie zawsze działają wszystkie funkcje (np detekcja ruchu).

Na koniec dodam, że system ip jest idealny jeżeli mamy zamiar w przyszłości go rozbudować. Żeby jednak nie bylo tak kolorowo należy wspomnieć o dużej wadzie tych systemów, a mianowicie o stosowanych w nich przetwornikach CMOS, które słabo sobie radzą w słabym oświetleniu. Dla tego przed wydaniem kilku tyś na system radzę "dorwać" lokalną firmę zajmującą się montażem takich systemów żeby zamontowali coś na testy na parkiecie. O inne pomieszczenia można byc spokojnym.

Troszkę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że przyda się to do czegoś.

Pozdrawiam.

0
  • #3 21 Lut 2014 19:17
    elektroinstal_compan
    Poziom 14  

Kolego chyba tylko miałeś do czynienia z BCS albo sprzedajesz te badziewia bo ja tylko wymieniam te systemy na inne BCS to już najniższa półka, kilka razy miałem tak że pojechałem zamontowałem BCS a tam przy kliencie zawiesił się albo podczas wymiany dysku zasilacz padł. to nadawało się do analogów a nie do IP.

0
  • #4 21 Lut 2014 20:44
    Totoya
    Poziom 17  

Jeżeli jesteś zdecydowany na kamery Hikvision najlepiej zastosuj rejestrator tej firmy - unikniesz problemów wynikających z kompatybilności urządzeń różnych producentów.

Obecnie oferta hika jest bardzo atrakcyjna zarówno pod względem ceny jak i jakości - jeżeli ma to być rozsądna instalacja w niewielkim budżecie to jest to dobry wybór.

Możesz też rozważyć użycie jakiegoś oprogramowania jeżeli masz miejsce i budżet na porządny komputer. Mielstone oferuje rejestrację dla 8 kamer za darmo, Axxon dla 16 przy ograniczonym archiwum. Wybór rozwiązania jest głównie uzależniony od tego jakie zadania będziesz stawiał systemowi monitoringu oraz jaki jest przewidywany rozwój systemu w przyszłości.

0
  • #5 21 Lut 2014 21:19
    IGS

Poziom 21  

Instalując kamery Hik instaluj rejestrator tej samej firmy,
    w technologi IP nie jest tak jak w analogu, rozwiązania nie zawsze są ze sobą kompatybilne
    Są standardy które pozwalają w pewnym zakresie łączyć producentów, ale to dodatkowe utrudnienie dla Ciebie

0
  • #6 22 Lut 2014 18:38
    tonder
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mam w zanadrzu kilka pytań jednak chciałem na razie poruszyć temat kompatybilności kamer i nagrywarek.

Czyli ten cały "Onvif" to taka ściema? Jest ryzyko że różne urządzenia ze znaczkiem Onvif nei bedą ze sobą współgrały?

A jeśli tak to jeszcze mam drugie pytanie. Na tym forum wyczytałem że kamery Internec i HikVision to to samo tylko z innym logiem. Czy to samo się tyczy rejestratorów?

Pytam ponieważ wstepnie chciałbym kupić kamery HikVision i rejestrator z Interneca (i7-N07732VH)

0
  • #7 23 Lut 2014 09:42
    bruderr
    Poziom 13  

elektroinstal_compan napisał:
    Kolego chyba tylko miałeś do czynienia z BCS albo sprzedajesz te badziewia bo ja tylko wymieniam te systemy na inne BCS to już najniższa półka, kilka razy miałem tak że pojechałem zamontowałem BCS a tam przy kliencie zawiesił się albo podczas wymiany dysku zasilacz padł. to nadawało się do analogów a nie do IP.

Nic bardziej mylnego!! Na codzień walczę z Aperem, Yudorem, GeoVision i nie tylko. BCS się zawiesił??? Niby w jaki sposób? Postaw sobie Kolego kilka rejestratorów i kamer równolegle na półce i porównaj jak działają. Ja miałem taką możliwość i zawsze BCS chodził płynniej i można było osiągnąć lepszą jakość. To samo tyczy się HDSDI tylko tu rejestrator BCS wymiata, lecz niestety kamery dno i wodorosty, ale to temat na inne forum. Wiadomo, że nie jest to górna półka, ale jak ktoś chce kupić coś i przepłacić za nazwę co nie zawsze idzie w parze z jakością to jego wybór. Ostatnio po zamontowaniu Apera (taki sprzęt dobrał projektant i nic innego nie dało się wcisnąć) okazało się za na kamerę można było ustawić max 2Mb transferu. Każdy kto trochę tego zamontował wie co to znaczy i jaka jest wtedy jakość obrazu.

Kolego jeżeli chodzi o "Onvif" to faktycznie duże ryzyko. To jest tak jak pisałem wcześniej. Jest duże prawdopodobieństwo, że obraz będzie przesyłany do rejestratora, ale niestety z dużym opóźnieniem i w 99% nie będzie działała detekcja ruchu.

0
  • #8 27 Lut 2014 19:16
    Reeltime
    Poziom 15  

Szanowni Koledzy
    W kwestii ONVIF, to nie ściema ale niestety także żaden standard, po prostu dobrowolna umowa na zasadach takich jak gdybyśmy się tu na tym forum umówili że wszyscy od już będziemy stosowali jednolitą nomenklaturę tak aby nie strzępić języka po próżnicy wyjaśniając co i jak, i aby wszyscy wiedzieli o co komu chodzi od ręki. Istnieje zbiór zasad rządzących systemami IP i urządzeniami sieciowymi, nie chodzi tu bynajmniej o protokoły sieciowe (TCP/UDP) bo bez tego w ogóle nic by nie działało, ale o pewne skrypty i algorytmy wymiany informacji realizowane w sprzęcie i oprogramowaniu, których ujednolicenie (a w każdym bądź razie próba) miało na celu wzajemne dogadywanie się sprzętu i oprogramowania. W praktyce stopień zgodności (ujednolicenie języka) jest różny stąd też urządzenia działają "mniej - więcej" jedne realizując swoje funkcje w 100%, inne tylko częściowo (brak detekcji ruchu, obsługi audio albo możliwość wykorzystania tylko wybranych strumieni) BCS/DAHUA/VTV i czort wie jak zwany jeszcze sprzęt też nie jest idealny, bo poza kilkoma "tuzami" takimi jak np. Axis którzy to producenci starają się być zgodni ze wszystkim co się rusza, chroni swoje poletko i z jednym sprzętem (producent którego nie stanowi zagrożenia konkurencyjnego albo jest dedykowany dla innej grupy odbiorców) działa OK a z innym "kulawo" albo nieraz wcale. Powstało z tego powodu inne stowarzyszenie o którym na pewno słyszeliście - PSIA Professional Security Industry Association, także mające swoją listę wymagań które musi spełniać sprzęt aby mógł nosić oznaczenie "zgodności" - cokolwiek to oznacza.

0
  • #9 28 Lut 2014 12:34
    evenementrf
    Poziom 12  

Jeżeli jesteście bardzo skrupulatni to szukajcie na stronie producenta kompatybilności sprzętu, jeżeli mają ONVIF 2.20 problem detekcji ruchu jest rozwiązany (mam to sprawdzone na różnych kamerach i rejestratorach)

Sprawdzajcie tutaj

Z BSC jest problem tego typu że mają kamery tanie i droższe, te droższe trzymają standard a te danie gówno wyglądają tylko jak kamera IP bo z poprawnym działaniem nie mają wiele wspólnego.

Co do kamer Hika czy Interneca i wychwalanej "jakości" nie wypowiadam się. :D

0
  • #10 28 Lut 2014 15:11
    Reeltime
    Poziom 15  

Kolego evenementrf
    Jak mawiają .. "im dalej w las tym więcej drzew", profil 2.2 czyli inaczej S wcale nie gwarantuje interoperacyjności, jest taki producent kamer S....l (sprzęt sprzedaje D...l), którego kamery skądinąd nie ostatnie jakościowo i z zadeklarowanym profilem ONVIF S nie chcą współpracować w zakresie detekcji z popularną i chętnie stosowaną platformą Q..p. Jakiś ewenement czy co ... ?
    A co do jakości to wiadomo powszechnie że sprzęt jest bardziej lub mniej chiński (nawet ten na którym jest Made in wszystko tylko nie Chiny). Axis też składa swoje kamery z chińskich elementów i podzespołów. Chińczycy zaś mają taką dewizę - chcesz tanio to i jakość też jest "tania", czyli masz to za co zapłaciłeś i nie grymaś...

0
  Szukaj w 5mln produktów