Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.

1996arek 15 Jun 2014 17:03 26532 41
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  viteksprytek
  Level 11  
  Układ pracujący przy otwartej obudowie jest zimny. Ciepło jest na stabilizatorze. Sam nie wiem, bo ten stabilizator już umieściłem najpierw od zewnątrz na tylnej ściance zrobionej z aluminium i nadal po zamknięciu było ciepło, a potem dałem oryginalną tylną ściankę i na dystansie radiator z LM. Nadal było ciepło. Kwarc jest rurkowy. Dawniej używałem kwarców z zegarków i nie było problemów. Mój zegar też gdzieś leży i szybciej dorobię stabilizowane zasilanie poza obudową, bo przy 1206 zaleca się montowanie kwarcu blisko wyprowadzeń układu.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  adam.eltra
  Level 12  
  Złożyłem zestaw do samodzielnego montażu APH Elektra z tymże układem. Zachowuje się on bardzo dziwnie. Po przeskoczeniu na kolejną godzinę zapala się się 0:00 i świeci cały czas i następuje brak reakcji na przyciski ustawiania godzin i minut. W razie potrzeby zamieszczę schemat. Zegar zasilany jest z sieci głośnika piezo i baterii 9V nie podłączałem. Zestaw posiada przekaźnik sterowany timerem.
 • #33
  HD-VIDEO
  Level 42  
  W pierwotnym schemacie LM8560 trzeba zasilać z AC

  Moderated By gulson:

  Czy na pewno? Zasilanie ma być DC, ale sygnał AC na 50/60 input

 • #34
  Sławek-K
  Level 15  
  Dołącz schemat, może coś poradzimy ...
  Ten układ ma chyba sam w sobie generator słabej jakości , raczej się nie stosuje.
  Jak pisałem w postach powyżej , 50Hz można brać teraz z sieci zasilającej o ile nie martwimy się budzeniem (przy braku zasilania zegar się zeruje).
  Na schemacie z Radioelektronika generator jest zbudowany z CMOS-ów i stabilizowany kwarcem 3,27MHz oraz dodatkowo ustawiany trymerem.
  Mój działa od ok. 28 lat i ŻADNEJ awarii nie było . Służył jako budzik do szkoły, do pracy itp i jest niezawodny (a budzik-Androidek parę razy nie zadzwonił ..... ) .
 • Altium Designer Computer Controls
 • #35
  User removed account
  Level 1  
 • #36
  zybex
  Helpful for users
  Ponad 20 lat temu zrobiłem zegar według schematu w Praktycznym Elektroniku 5/1994. Istotnym było głośne budzenie. W przypadku zaniku sieci też budziło, bo tak zażyczyła sobie osoba dla której go wykonałem.

  Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.
 • #37
  adam.eltra
  Level 12  
  Proszę bardzo oto zdjęcia i schemat zegara. Od samego początku były problemy LM8560 wlutowany w płytkę po uruchomieniu wyświetlacz pokazywał głupoty. więc go wylutowałem i dałem podstawkę. Sprawdziłem połączenia i okazało się że nie przewodzą ścieżki między tym układem scalonym a listwą goldpin- dałem srebrzankę , na wyświetlaczu nie działał jeden segment , dałem kawałek linki. Po zainstalowaniu drugiego egzemplarza LM8560 pojawiła się opisana wcześniej usterka, sprawdziłem dla innych godzin i jest to samo. Czy ten układ ma twak często wady produkcyjne, jest podrabiany, wrażliwy na ESD ?  Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.
 • #38
  zybex
  Helpful for users
  Do mojego zegara kupiłem jedynie płytki drukowane bo "Praktyczny Elektronik" sprzedawał tylko same płytki z opisem montażu. W każdym razie nie było żadnego problemu z uruchomieniem. Układ scalony dałem na podstawce, aby go nie lutować. Włożyłem go na samym końcu.
  Na twoim miejscu sprawdziłbym, czy z generatora wychodzi impuls co 1 sekundę.
 • #39
  HD-VIDEO
  Level 42  
  zybex wrote:
  czy z generatora wychodzi impuls co 1 sekundę.


  Wychodzi 200Hz.

  Jak świeci wyświetlacz - generator działa

  Dodano po 11 [minuty]:

  Schemat beznadziejnie zrobiony w porównaniu do #36

  Tam wykorzystywany jest generator RC jako źródło taktowania.

  Umyj płytkę - elementy przy R2/C3
 • #40
  User removed account
  Level 1  
 • #41
  zybex
  Helpful for users
  HD-VIDEO wrote:
  zybex wrote:
  czy z generatora wychodzi impuls co 1 sekundę.


  Wychodzi 200Hz.

  Jak świeci wyświetlacz - generator działa

  Przepraszam za oczywisty błąd. Ten zegar, mimo że ma generator z rezonatorem kwarcowym, nadal potrzebuje na wejściu częstotliwość taką, na jaką jest zaprojektowany. Generator z kwarcem, to jego "ulepszenie".
 • #42
  HD-VIDEO
  Level 42  
  zybex wrote:
  Generator z kwarcem, to jego "ulepszenie".


  Tylko co to ulepszenie w postaci kwarcu ma robić ?.

  Projekt APH Elektra do niczego się nie nadaje.
  Generator RC jest wykorzystywany przy braku częstotliwości 50/60Hz, który ma bardzo dużą niedokładność. tutaj nie jest wykorzystywane odniesienie 50/60Hz.

  Chyba, że schemat wygląda tak (do weryfikacji):
  Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.

  Później, po uruchomieniu (i weryfikacji schematu) trzeba taktowanie 50Hz pobrać z CD4013 i wprowadzić do LM8560