Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.

1996arek 15 Jun 2014 17:03 26532 41
Altium Designer Computer Controls
    viteksprytek
    Level 11  
    Układ pracujący przy otwartej obudowie jest zimny. Ciepło jest na stabilizatorze. Sam nie wiem, bo ten stabilizator już umieściłem najpierw od zewnątrz na tylnej ściance zrobionej z aluminium i nadal po zamknięciu było ciepło, a potem dałem oryginalną tylną ściankę i na dystansie radiator z LM. Nadal było ciepło. Kwarc jest rurkowy. Dawniej używałem kwarców z zegarków i nie było problemów. Mój zegar też gdzieś leży i szybciej dorobię stabilizowane zasilanie poza obudową, bo przy 1206 zaleca się montowanie kwarcu blisko wyprowadzeń układu.
  • Altium Designer Computer Controls
    adam.eltra
    Level 12  
    Złożyłem zestaw do samodzielnego montażu APH Elektra z tymże układem. Zachowuje się on bardzo dziwnie. Po przeskoczeniu na kolejną godzinę zapala się się 0:00 i świeci cały czas i następuje brak reakcji na przyciski ustawiania godzin i minut. W razie potrzeby zamieszczę schemat. Zegar zasilany jest z sieci głośnika piezo i baterii 9V nie podłączałem. Zestaw posiada przekaźnik sterowany timerem.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    W pierwotnym schemacie LM8560 trzeba zasilać z AC

Moderated By gulson:

Czy na pewno? Zasilanie ma być DC, ale sygnał AC na 50/60 input

Sławek-K
    Level 15  
    Dołącz schemat, może coś poradzimy ...
    Ten układ ma chyba sam w sobie generator słabej jakości , raczej się nie stosuje.
    Jak pisałem w postach powyżej , 50Hz można brać teraz z sieci zasilającej o ile nie martwimy się budzeniem (przy braku zasilania zegar się zeruje).
    Na schemacie z Radioelektronika generator jest zbudowany z CMOS-ów i stabilizowany kwarcem 3,27MHz oraz dodatkowo ustawiany trymerem.
    Mój działa od ok. 28 lat i ŻADNEJ awarii nie było . Służył jako budzik do szkoły, do pracy itp i jest niezawodny (a budzik-Androidek parę razy nie zadzwonił ..... ) .
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
    zybex
    Helpful for users
    Ponad 20 lat temu zrobiłem zegar według schematu w Praktycznym Elektroniku 5/1994. Istotnym było głośne budzenie. W przypadku zaniku sieci też budziło, bo tak zażyczyła sobie osoba dla której go wykonałem.

adam.eltra
    Level 12  
    Proszę bardzo oto zdjęcia i schemat zegara. Od samego początku były problemy LM8560 wlutowany w płytkę po uruchomieniu wyświetlacz pokazywał głupoty. więc go wylutowałem i dałem podstawkę. Sprawdziłem połączenia i okazało się że nie przewodzą ścieżki między tym układem scalonym a listwą goldpin- dałem srebrzankę , na wyświetlaczu nie działał jeden segment , dałem kawałek linki. Po zainstalowaniu drugiego egzemplarza LM8560 pojawiła się opisana wcześniej usterka, sprawdziłem dla innych godzin i jest to samo. Czy ten układ ma twak często wady produkcyjne, jest podrabiany, wrażliwy na ESD ?

Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.
    zybex
    Helpful for users
    Do mojego zegara kupiłem jedynie płytki drukowane bo "Praktyczny Elektronik" sprzedawał tylko same płytki z opisem montażu. W każdym razie nie było żadnego problemu z uruchomieniem. Układ scalony dałem na podstawce, aby go nie lutować. Włożyłem go na samym końcu.
    Na twoim miejscu sprawdziłbym, czy z generatora wychodzi impuls co 1 sekundę.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    zybex wrote:
    czy z generatora wychodzi impuls co 1 sekundę.

Wychodzi 200Hz.

Jak świeci wyświetlacz - generator działa

Dodano po 11 [minuty]:

Schemat beznadziejnie zrobiony w porównaniu do #36

Tam wykorzystywany jest generator RC jako źródło taktowania.

Umyj płytkę - elementy przy R2/C3
    User removed account
    Level 1  
    zybex
    Helpful for users
    HD-VIDEO wrote:
    zybex wrote:
    czy z generatora wychodzi impuls co 1 sekundę.

Wychodzi 200Hz.

Jak świeci wyświetlacz - generator działa

Przepraszam za oczywisty błąd. Ten zegar, mimo że ma generator z rezonatorem kwarcowym, nadal potrzebuje na wejściu częstotliwość taką, na jaką jest zaprojektowany. Generator z kwarcem, to jego "ulepszenie".
    HD-VIDEO
    Level 42  
    zybex wrote:
    Generator z kwarcem, to jego "ulepszenie".

Tylko co to ulepszenie w postaci kwarcu ma robić ?.

Projekt APH Elektra do niczego się nie nadaje.
    Generator RC jest wykorzystywany przy braku częstotliwości 50/60Hz, który ma bardzo dużą niedokładność. tutaj nie jest wykorzystywane odniesienie 50/60Hz.

Chyba, że schemat wygląda tak (do weryfikacji):

Później, po uruchomieniu (i weryfikacji schematu) trzeba taktowanie 50Hz pobrać z CD4013 i wprowadzić do LM8560