Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.

1996arek 20 Lut 2014 19:03 20469 30
  • Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.

Witam.
    Słowem wstępu.
    Chciałbym przedstawić zegar na układzie LM8560 i wyświetlaczu LED. Jest to specjalny wyświetlacz do tego układu. Urządzenie powstało, ponieważ stary zegarek się popsuł. Chciałem złożyć też zegar bez użycia procesora. :D

Kompletowanie części:
    Znalazłem przez przypadek tani układ z wyświetlaczem i postanowiłem go kupić. W zapasach domowych znalazłem większość potrzebnych elementów , a resztę musiałem domówić. W domu miałem też obudowę KM-35 która idealnie pasowała do wyświetlacza (PCB wyświetlacza trzeba trochę dociąć).

Założenia: :idea:
    Miał to być tani zegar, bez żadnych wodotrysków. Posiadanie budzika było wskazane. Wszystko miało zmieścić się w obudowę KM-35 ( 111x91x35mm).
    Zasilanie z małego zasilacza. Byle jakiego, dlatego jest mostek i stabilizator. Zegar pobiera 100mA. W porywach 130mA, zależy to od ilości zapalonych segmentów.
    Płytki zaprojektowane w Eagle, specjalnie do obudowy KM-35. Jedna z płytek służy jako ścianka tylnia. Znajdują się na niej przyciski.

Szukanie schematu i zmiany:
    Większość zegarków opartych na LM8560 jest taktowanych 50Hz z sieci elektrycznej. Nie chciałem żeby się śpieszył, albo późnił więc znalazłem schemat z układem taktowania na rezonatorze kwarcowym. W załącznikach dodam oryginalny schemat i mój.
    Dodałem rezystory 100 omów 1÷5W. Ja mam 1W i są letnie. Mają one ograniczyć prąd dla wyświetlacza i odciążyć układ LM8560. Bez tych rezystorów układ parzył, z nimi jest zimny.
    Rezystory R5 i R6 mam takie duże, ponieważ jeden z użytkowników forum powiedział, że się grzeją. U mnie są zimne, ale zostały. Na wyświetlaczu jest również dioda oznaczająca włączenie alarmu. Postanowiłem ją wykorzystać. Wystarczy zastosować przełącznik kołyskowy dwupołożeniowy. Alarm jest włączony gdy styki łącznika są rozwarte. Diodę należy włączyć anodą (plusem) do jednej skrajnej nogi przełącznika, plus zasilania do środkowej, a do drugiej skrajnej podłączyć 18 nóżkę układu LM8560.
    Dla buzzera dodałem wzmacniacz na jednym tranzystorze by odciążyć układ LM8560.
    Układ posiada generator dla buzzera. Można więc zastosować bez generatora lub z generatorem. Ja wybrałem drugą opcję. Dźwięk na buzzerze z generatorem jest taki, że powinien obudzić każdego śpiocha. :D

Uruchomienie:
    Po podłączeniu zegar od razu pracował. Niemiłosiernie grzał się jednak LM8560. Radą na to było dodanie rezystorów ograniczających prąd wyświetlacza. Zastosowałem 100 omów 1W. Można dać większej mocy.
    Nie działał też budzik. Jedną z przyczyn było odwrócenie opisu oznaczającego wyłączenie budzika. Gdy ten był wyłączony ja myślałem że jest włączony i odwrotnie. Znalazł się też błąd na płytce. Buzzer był podłączony dwa razy do minusa. Raz przez tranzystor sterujący, a drugi to źle położona ścieżka. Podłączenie jak się należy rozwiązało sprawę. Dodaję poprawione płytki.

Opis funkcji klawiszy:
    S1 - Drzemka. Jak ma się włączony budzik i zadzwoni to nie wyłączając go wciskamy S1. Spowoduje to, że za 8 minut budzik zadzwoni ponownie. Można tak robić w nieskończoność, jednak można się spóźnić. :D
    S2 - Timer. Nie zagłębiałem się w działanie tej funkcji.
    S3 - Ustawia godzinę.
    S4 - Ustawia minuty.
    S5 - Wciskając go można ustawić czas budzenia za pomocą S3 i S4.
    S6 - Włącza i wyłącza budzik.

Co bym zmienił :?:
    W zasadzie nic oprócz zasilania. Zmniejszyłbym główną płytkę i wsadził mały transformator. Na ten pomysł wpadłem po tym jak już miałem wytrawioną płytkę.
    Szczególne podziękowania dla kolegi zmak za stworzenie obudowy do LM8560. Od siebie dodałem symbol graficzny.

Ogólnie jestem zadowolony z zegara. :D

Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.

Uwaga! Podczas testów z podtrzymaniem bateryjnym okazało się, że buzzer piszczy cały czas jeśli nie jest podłączone zasilanie a tylko bateria. Należy dodać kondensator C8 jak zaznaczono na schemacie od strony płytki. Myślałem, że to przez dodatkowy tranzystor. Po odłączeniu go i dolutowaniu buzzera jak na schemacie z Internetu działo się tak samo. Zostawiłem więc tranzystor.
    Budzik działa na zasilaniu bateryjnym.

W załącznikach dodaję schemat i płytki do wydruku z opisem.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 20 Lut 2014 22:07
    Jarolo
    Poziom 15  

Ładny, schludny i prosty zegarek jedynie można by pocynować płytki.
    Panel tylny zrobiony z PCB z przyciskami - świetny pomysł ;)

• #3 20 Lut 2014 23:09
    k124l
    Poziom 19  

Trochę przekombinowałeś, w dzisiejszych czasach sieć energetyczna trzyma idealnie 50Hz, więc zegarek spokojnie mógłby być taktowany częstotliwością sieci.

• #4 21 Lut 2014 11:33
    1996arek
    Poziom 20  

Jarolo napisał:
    Ładny, schludny i prosty zegarek jedynie można by pocynować płytki.
    Panel tylny zrobiony z PCB z przyciskami - świetny pomysł

Dzięki. Też pomyślałem o cynowaniu ale dopiero po polutowaniu. Nie będę już ruszał. PCB zabezpieczona jest roztworem kalafonii.
    Jakby ktoś pytał czemu jest tak dużo kalafonii w paru miejscach, to uprzedzam pytanie, została ona po walce z niedziałającym budzikiem.

k124l napisał:
    Trochę przekombinowałeś , w dzisiejszych czasach sieć energetyczna trzyma idealnie 50hz więc zegarek spokojnie mógł by być taktowany częstotliwością sieci .

Według mnie nie. Jestem niezależny od wahań częstotliwości. Ustawię na mierniku częstotliwości odpowiednią i będzie hulać. Trzeba mieć też transformator pasujący do zasilania, a takiego nie mam.

• #5 21 Lut 2014 14:01
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Czy wyświetlacz miga? Skąd wziąć płytki barwne zwane "filtrami czerwonymi"?

• #6 21 Lut 2014 14:11
    zbigniewsk
    Poziom 14  

Witam. Jak obejrzałem ten zegarek przypomniało mi się iż w latach 80 takie konstrukcje były wykonywane w dużych ilościach. Po otworzeniu swojej szuflady znalazłem jeszcze jeden egzemplarz takiej konstrukcji , płytka jest niewielka 45x145 mm i zawiera prawie wszystko . Załączam zdjęcia może komuś się to przyda jak kiedyś wykonywało się płytki bez udziału wyrafinowanych programów do projektowania.

• #7 21 Lut 2014 14:19
    1996arek
    Poziom 20  

JanuszArtur napisał:
    Czy wyświetlacz miga?

Jeśli chodzi o dwukropek to miga. Jeśli o segmenty to nie migają. Zależy to od zasilania przy zasilaniu jakie wykorzystałem nie ma takiego efektu. Natomiast przy zasilaniu z transformatora przez jedną diodę mrugają. Mam tak w fabrycznym zegarku.

JanuszArtur napisał:
    Skąd wziąć płytki barwne zwane "filtrami czerwonymi"?

Ten wyświetlacz ma już przyklejony filtr. Natomiast można kupić np. TUTAJ gotowe filtry do obudowy.

Dodano po 4 [minuty]:

zbigniewsk napisał:
    Załączam zdjęcia może komuś się to przyda jak kiedyś wykonywało się płytki bez udziału wyrafinowanych programów do projektowania.

Fajny zegarek. Masz taki sam wyświetlacz? Jak zrobiłeś płytkę? Napisy nie wyglądają na wykonane ręcznie.

• #8 21 Lut 2014 14:25
    JanuszArtur
    Poziom 14  

No dzięki za link. Nie będę już musiał szukać po studiach reklamowych :)
    Świetna sprawa, że nie mryga - niestety (moje) oczy postrzegają znacznie lepiej bokami a widzenie kątem oka migających cyfr jest niesamowicie denerwujące. A znasz może rozwiązanie jak wyeliminować miganie VFD?

• #9 21 Lut 2014 14:31
    1996arek
    Poziom 20  

JanuszArtur napisał:
    No dzięki za link. Nie będę już musiał szukać po studiach reklamowych
    Świetna sprawa, że nie mryga - niestety (moje) oczy postrzegają znacznie lepiej bokami a widzenie kątem oka migających cyfr jest niesamowicie denerwujące. A znasz może rozwiązanie jak wyeliminować miganie VFD?

Nie ma za co. O resztę zapytaj na PW. Jeśli będę umiał to pomogę.

• #10 21 Lut 2014 22:32
    rysiekg
    Poziom 14  

Witam, to jest powielenie schematu z radioelektronika, nie pamiętam jaki numer bo mam z ponad 40 lat elektroniki . Pozdrawiam.

• #12 21 Lut 2014 23:56
    rysiekg
    Poziom 14  

Dużo było tych usprawnień w radioelektronikach właśnie na tym układzie i dla mnie to nic nowego tu kol. nie wymyślił, bo mam też zegar na tym układzie i z kilku wzorowałem się, a logicznie myśląc jeżeli się układ grzeja to trzeba zmniejszyć prąd wyświetlaczy,ja przy tym pracuje tylko około 4o lat.Pozdrawiam.

• #13 22 Lut 2014 19:33
    1996arek
    Poziom 20  

rysiekg Znalazłem tylko schemat. Nie miałem dostępu do pisma. Opisałem co zrobiłem, bo w internecie nie znajdziesz informacji na ten temat.

Dodaję opis z czasopisma. Jest to Radioelektronik 09.91 Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560. Zegar do warsztatu i nie tylko na LM8560.

• #14 06 Mar 2014 12:27
    Sławek-K
    Poziom 15  

Co do generatora 50Hz. Kolega powyżej ma rację , teraz sieć jest synchronizowana dobowo i jest dokładnie 50Hz (kiedyś było różnie). Też posiadam ten zegar (z generatorem, jak z Radioelekronika) , no bo proszę zwrócić uwagę co się stanie jak zabraknie prądu (wzorca 50Hz) .... zaśpimy do pracy, szkoły itd.. W sytuacji z generatorem akumulatorek na 9V zasila całość prócz wyświetlaczy i budzik nas nie zawiedzie.

• #15 06 Mar 2014 16:07
    1996arek
    Poziom 20  

Sławek-K napisał:
    Co do generatora 50Hz. Kolega powyżej ma rację , teraz sieć jest synchronizowana dobowo i jest dokładnie 50Hz (kiedyś było różnie). Też posiadam ten zegar (z generatorem, jak z Radioelekronika) , no bo proszę zwrócić uwagę co się stanie jak zabraknie prądu (wzorca 50Hz) .... zaśpimy do pracy, szkoły itd.. W sytuacji z generatorem akumulatorek na 9V zasila całość prócz wyświetlaczy i budzik nas nie zawiedzie.

Właśnie chodziło o to by być niezależnym w czasie braku zasilania. LM8560 ma generator w sobie, ale niedokładny.
    Zauważyłem, że wyświetlacz nie jest wygaszany do końca. Minimalnie się świeci.

• #16 07 Mar 2014 07:37
    Sławek-K
    Poziom 15  

Ja mam zrobiony wg tego schematu i wyświetlacz jest absolutnie ciemny. (Każde podświetlenie to straty w akumulatorku). U mnie ładowanie akumulatorka to prąd rzędu 30uA - wystarczy zaniki prądu są rzadko.

• #18 07 Mar 2014 19:35
    Sławek-K
    Poziom 15  

Mam go chyba od ok.21 lat i od 20 lat jest w obudowie pcv , ale nie pamiętam aby się nagrzewał. Sprawdzałem przed chwilę i jest idealnie ciemno, przy wyłączeniu z sieci a pracy na akumulatorze. Może masz padnięty układ albo tranzystory mają upływ .

• #19 07 Mar 2014 19:41
    1996arek
    Poziom 20  

Może coś z układem bo świecą mi się też niepotrzebne segmenty jak jest w trybie 12 godzinnym. Mam jeszcze jeden to może podmienię.

Edit
    Podmieniałem układ i dalej świeciły. Jeśli zegar zasilany jest z baterii to pobiera 5,3mA. Bez zasilania z sieci.

• #20 04 Cze 2014 22:06
    viteksprytek
    Poziom 10  

Witam
    O ile układ zegara jest do kupienia, to dedykowany mu wyświetlacz jest już poza zasięgiem. Na Allegro trafiają się różne multipleksowe wyświetlacze, ale to jednak nie to. Czy gdzieś była może opublikowana rozpiska, jak są połączone LED'y, aby samemu taki wyświetlacz sklecić?

• #21 05 Cze 2014 06:09
    Freddy
    Poziom 43  

viteksprytek napisał:
    Witam
    O ile układ zegara jest do kupienia, to dedykowany mu wyświetlacz jest już poza zasięgiem. Na Allegro trafiają się różne multipleksowe wyświetlacze, ale to jednak nie to. Czy gdzieś była może opublikowana rozpiska, jak są połączone LED'y, aby samemu taki wyświetlacz sklecić?
    Czytasz kolego posty, czy oglądasz obrazki ? Podano to w pierwszym poście.

• #22 05 Cze 2014 15:36
    1996arek
    Poziom 20  

W załączniku masz zamieszczone. Zobacz na świstak.pl ja tam kupiłem.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

swistak
    a55479057,Zegar-LM8560-wyswietlacz-LED.html

Nie jest to reklama.

• #23 05 Cze 2014 20:59
    viteksprytek
    Poziom 10  

Kolego Freddy, właśnie czytam posty, obrazków oglądam mniej. Generalnie nie widzę w załączniku HP6221. Czy któryś z podanych się nadaje? One nie są identyczne... Konkretnie: który to ten właściwy?

1996arek - dzięki za link. Konta na świstaku już nie mam - skasowałem, bo w zasadzie było zupełnie martwe. Nigdy tam nie zaglądałem.

W swoich zasobach mam jeszcze kilka zegarów 1204 i 1206. LM8560 także mam kilka sztuk. Pytałem o rozpiskę wyświetlacza, bo w ciężkich czasach robiło się wyświetlacz samemu. Piłowało się laminat iglakami, malowało, ledy osadzało na kleju i już było czym rządzić. Jakiś kawałek pleksy i zegar śmigał. Teraz na Allegro można kupić taki wyświetlacz za grosze, rozbebeszyć i diody 3mm osadzić w oryginalnym korpusie. Żaden wysiłek, ale układ połączeń trzeba znać.

• #24 06 Cze 2014 05:48
    Freddy
    Poziom 43  

viteksprytek napisał:
    Kolego Freddy, właśnie czytam posty, obrazków oglądam mniej. Generalnie nie widzę w załączniku HP6221. Czy któryś z podanych się nadaje? One nie są identyczne... Konkretnie: który to ten właściwy? ....

Sprawdź załącznik sl-1042-30t_wy__wietlacz_83edc5e.pdf

• #25 06 Cze 2014 22:09
    viteksprytek
    Poziom 10  

Sprawdziłem, zadałem pytanie i co dalej? - Nic.
    1996arek, Jakiego wyświetlacza użyłeś w swoim projekcie? któregoś z tego załącznika? Wydaje mi się, że jednak HP6221. Znalazłęm już odpowiedni schemat i może jutro go zamieszczę.

• #27 08 Cze 2014 12:33
    viteksprytek
    Poziom 10  

Oj, nie uparłem się. Zwyczajnie nie widziałem nigdzie schematu z wyświetlaczem innym, niż HP. Schemat połączeń Wyświetlacza w załączniku. Opis pochodzi z Praktycznego Elektronika 6/94. Jest tam też pokazany układ eliminujący cykliczną zmianę jasności świecenia wyświetlacza po zastosowaniu generatora 50Hz.

• #28 08 Cze 2014 12:52
    1996arek
    Poziom 20  

Opis jest z Praktycznego Elektronika 6/94. Jednak mój schemat jest do SL-1042-30T. Jeśli masz inny to zastosuj go. Jednak najtańszym i chyba najprostszym sposobem będzie kupno wyświetlacza razem z układem. Układ kosztuje od 2 do 5zł a tu masz komplet za 7zł.

• #29 15 Cze 2014 15:01
    viteksprytek
    Poziom 10  

1996arek, jest taka sprawa: obudowa jest mała, oryginalnie nie posiada chyba żadnych otworów wentylacyjnych. Czy wnętrze nie nagrzewa się od stabilizatora? napisałeś, że widziałbyś transformator wewnątrz obudowy... Pytam o to dlatego, ponieważ mój zegar na 1206 po zamknięciu obudowy (z otworami) grzał się niemiłosiernie. Układ był gorący, co prowadziło do zatrzymania zegara. Otwarcie obudowy przywracało odpowiednie warunki pracy. Wydaje mi się, że to nie gorący układ fiksował, ale kwarc, któremu było ciepło. Jak to wygląda w Twoim zegarze?

• #30 15 Cze 2014 15:20
    1996arek
    Poziom 20  

Zegar działał poprawnie. Teraz leży w szafce. Stabilizator nie grzał się tak mocno. Dałem mu później jednak mały radiator. Bardziej grzeją się rezystory ograniczające prąd. Odchyłka była mała, należy dodać że nie ustawiałem częstotliwości trymerem. U Ciebie może to zależeć od kwarcu. Jak zdejmiesz obudowę to układ 1206 nadal jest gorący? Daj może kwarc na zewnątrz. Może to rozwiąże sprawę. Dowiesz się czy układ, czy kwarc nie działa poprawnie w wysokiej temperaturze.

Szukaj w 5mln produktów