Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka INDESIT W 83 T nie dokańcza prania

BroX 04 Apr 2005 00:43 5265 10
 • #1
  BroX
  Level 11  
  Nie dokończyła prania i programator(wybierak) kręcił się w koło.
  Po rozebraniu pralki na komutatorze silnika głównego nie stwierdziłem nadpaleń.
  W module elektroniki bardzo rozbudowanym (na procesorze) stwierdziłem rozerwanie tranzystora Q7 MAC 97A8. Wymieniłem ten tranzystor na inny z tego właśnie modułu o tym samym oznaczeniu. Po prostu wylutowałem Tranzystor Q3, bo z układu połączeń wynika, że jest on niepotrzebny, ale nie jestem tego pewny. Po zmontowniu pralki chodziła przez tydzień, ale rzekomo tylko na najdłuższym programie. Po przestawianiu na inne programy wracała zawsze na ten najdłuższy, pomimo resetu przeprowadzanego zgodnie z instrukcją i potwierdzonego miganiem światełka.
  Po tym tygodniu stanęła i słychac tylko buczenie, albo silnika, albo elektrozaworu, dokładnie nie wiem, bo długo się nie wsłuchiwałem.
  Ponownie wymontowałem moduł. Ponownie Q 7 rozerwany, włącznie z okopceniem peryferii i spaleniem rezystora R 39(a poprzednio takich spustoszeń nie było, tylko rozerwany Q7) R 39 jest połaczony z tym spalonym Q7 i z 31 nogą procesora. Proszę o pomoc. Czy z tego mojego opisu wynika jakieś ewidentne uszkodzenie, czy należałoby jescze coś pomierzyć i sprawdzić. Jedyne wniski jakie wysnułem, to to, że ten Q7 steruje silnikiem programatora, bo prześledziłem po przewodach, że Q7 jest bezpośredni połączony z silniczkiem programatora. Według mnie uszkodzony jest silnik programatora, ale jak znam życie, to pewnie będzie uszkodzenie w silniku głównym. Jescze raz proszę o pomoc.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  BroX
  Level 11  
  Nic szczególnego nie stwierdziłem w kabelkologii. Ten tranzystor raczej na pewno załącza silnik programatora czyli wybieraka. Może ktoś ma schemat tej płytki, lub chociaż powie mi gdzie mogę dostać taki silniczek i jaka bedzie jego cena. Może trzeba wymienić kompletny wybierak, bo nigdy tego nie robiłem. Jest to chyba możliwe, bo rozbierałem i złożyłem pnownie wybierak.
 • #4
  zayzayer
  Home appliances specialist
  BroX wrote:
  Ponownie Q 7 rozerwany, włącznie z okopceniem peryferii i spaleniem rezystora R 39(a poprzednio takich spustoszeń nie było, tylko rozerwany Q7) R 39 jest połaczony z tym spalonym Q7 i z 31 nogą procesora.


  No to chyba po procku. Trzeba było ten silniczek podłączyć przez jakieś czułe bezpieczniki. Ten "tranzystor" to typowy triak.
 • #5
  BroX
  Level 11  
  To mi powoli zaczyna rozjaśniać sytuację. Dzięki za te dane i na koniec może jakieś sugestie. Jest szansa dostania całej płytki, lud procka i czy zdarzało się uszkodzenie silniczka, a może to silnik główny, lub grzałka to powodowała. Czyli pralka na szrot?
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  BroX
  Level 11  
  Pomiar silniczka wykazał 9,3 kilo. Wnioski o uszkodzonym silniczku wysnółem dlatego, że spalony Q7 jest połączony ze stykiem wyjściowymi modułu, a ten z kolei poprzez złaczkę i przewód prowadzi bezpośrednio do silniczka wybieraka.
  No to dziekuję za pomoc i gdyby się komuś trafił schemacik tego ustrojstwa, to byłbym wdzięczny, bo pralka wyląduje najprawdopodobniej w mojej piwnicy i poczeka na lepsze czasy.
 • #8
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Rezystancja silniczka rzedu 10kΩ jest w normie.
  Jeszcze ani razu sie nie spotkalem, zeby silniczek programatora/wybieraka powodowal zwarcie. Poszukaj gdzie indziej... (chyba ze zalana woda od gory, to moze...)

  Ostatnio gdy zamawialem plyte + EPROM do podobnej pralki (84TXEX) powodem uszkodzenia byla ...myszka ;)
  Wlazla sobie w cieplutkie miejsce az zaczela ja d...ka swedziec i dotknela napiecia sieciowego :D
  Mialem nadzieje ze uda sie uratowac plyte, niestety.
  Pozdrawiam
 • #9
  Kolka
  Level 12  
  Wejdzi na stronę indesita www.indesit.pl płytke mozna kupic w Łodzi jak się nie mylę to na ulicy Bartoka może Ci przyślą ale szykuj (grupszą kasę)
 • #10
  jack_ripper
  Level 10  
  Witam.
  Podłącze się do tematu.Jakie są wymiary łożysk bębna i uszczelniacza do tej pralki.