Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 i port LPT - brak identyfikacji.

waz3k 20 Lut 2014 20:45 3495 21
  • #1 20 Lut 2014 20:45
    waz3k
    Poziom 10  

Witam.
    Wkraczam na nowy stopień - Atmel AVR.
    Poczytałem o tym na http://mikrokontrolery.blogspot.com/ i zamówiłem Atmege8.
    Jest to ATMega8A-PU. Zapoznałem się z datasheetem, jakie zasilanie, piny.
    Gdy odebrałem uC, postanowiłem zabrać się za programator.

6 - SCK 7 - MOSI 9 - RST 10 - MISO 20-25 GND
    Schemat: Atmega8 i port LPT - brak identyfikacji.
    Mam starszy komputer, z tyłu znajduje się (różowy :P) port LPT. Ustawiłem w BIOSie ów port na ECP. Kupiłem złącze D-SUB 25 Męskie, przylutowałem do nich przewody wraz z rezystorami 330Ohm - efekt:

Wpiąłem go do portu LPT, Atmege8 do płytki stykowej, wyprowadzenia z portu do mikrokontrolera i mase portu (piny 20-25) połączyłem z masą zasilacza 5V, dodałem również kondensator 100nF między zasilaniem a masą.
    Schemat może i nie wygląda najlepiej, ale myślę, że da się go odczytać bez trudności.
    Mój schemat: Atmega8 i port LPT - brak identyfikacji.

Wszystko podłączyłem, pobrałem BASCOM-AVR Demo i chciałem zidentyfikować mikrokontroler. Jednak nie dało rady.
    BASCOM ustawiłem tak jest tutaj: http://mirley.firlej.org/jak_zaprogramowac_pierwszy_avr
    Gdzie tu jest błąd? Czyżby port LPT był źle podłączony z ATMegą? Źle ustawiony Bascom?
    Jestem też nastawiony na kupno programatora STK200.
    Pozdrawiam.

0 21
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Lut 2014 21:15
    olelek
    Poziom 24  

Witam,
    Zamiast iść w ślepą uliczkę i się męczyć zakup sobie jakiś normalny programator pod usb, np USBASP i najlepiej zacznij od C zamiast męczyć się z Bascomem.

A na stronie, którą podałeś masz zupełnie inny opis podłączenia pod LPT niż wg wklejonego obrazka.

0
  • #3 20 Lut 2014 21:24
    waz3k
    Poziom 10  

Też dobry pomysł, jednak zdecyduje się chyba na STK200

Na tej stronie bardziej mi chodziło o ustawienie programu BASCOM-AVR.
    Pierwszy schemat jest dobry, drugi zrobiłem sam.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 20 Lut 2014 22:03
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Zdjęcia zbyt nieostre by sprawdzić poprawność wykonania programatora. Jeśli dokładnie taki jak jest na schemacie to będzie działał (sprawdzone z programem PonyProg 2000).

Sprawdź ustawienia portu w BIOS - powinno być ECP lub EPP.

By się upewnić, możesz wygenerować program BASCOM i spróbować wgrać plik .hex za pomocą Pony Prog, tylko w nim wykonaj kalibrację (szukaj w menu). Ale nie kombinuj nic z fusebitami :)

Co do ustawień BASCOM - nie moja działka, ale porzuć ten język już na starcie: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jaki-jezyk-wybrac.html
    tym bardziej, że masz konkretne zamiary w zakresie edukacji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13255765

0
  • #6 20 Lut 2014 22:27
    waz3k
    Poziom 10  

Oczywiście, Bascom jest trudnym językiem i zacznę od C, jednak mam tutaj gotowiec/tester, czyli miganie diod LED.
    Port odblokowany UserPortem, przed tym było ustawione ECP+EPP.

0
  • #8 20 Lut 2014 22:41
    waz3k
    Poziom 10  

A mój schemat - wystarczy połączenie tylko tych 2 kondensatorów, 10k reset do Vcc?
    Zasilanie oddzielne 5V, rozumiem, że mase z LPT i zasilania do płytki stykowej wpiąć razem?

0
  • #9 20 Lut 2014 22:48
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Masa - tak, wystarczy.

Schemat OK, ale jeżeli chcesz wykorzystać gotowy hex to dodaj diody i przyciski jak na schemacie w linku.

Do samego zaprogramowania wystarczy nawet goły mikrokontroler, ale te minimum dodatków (rezystor R5 i kondensator C2) warto zastosować, by mieć pewność, że to nie ich brak jest przyczyną problmów.

0
  • #10 20 Lut 2014 22:58
    waz3k
    Poziom 10  

Dobra układ na płytce złożony, wpinam LPT i zobaczymy czy zaprogramuje.

EDIT: Mam PonyProga2000, skalibrowałem i jest ok, teraz otworzyć plik .hex z main1.rar (program)?

0
  • #12 20 Lut 2014 23:15
    waz3k
    Poziom 10  

Communication port not available (-16)

0
  • #14 20 Lut 2014 23:19
    waz3k
    Poziom 10  

Nie rozumiem dlaczego, wykonałem programator na 5 wyjść jak na górze w pierwszym schemacie, w BIOSIE ECP plus EPP, UserPortem odblokowałem.
    Może rzeczywiście ŹLE ZLUTOWANE WYPROWADZENIA PORTU.
    W PP2000
    OPEN>main1.hex>write

0
  • #17 21 Lut 2014 15:24
    waz3k
    Poziom 10  

A jednak, źle ustawiony PonyProg (zapomniałem o setup), pierwszy raz się z tym programem stykam więc przepraszam.
    Błąd po wgraniu:
    Hardware error, is the interface properly connected? (-14)
    Setup:
    Ustawiając inny port równoległy - test failed, tutaj AVR ISP I/O Test ok.

0
  • #18 21 Lut 2014 23:41
    waz3k
    Poziom 10  

Nowy błąd, ustawiłem na górze z domyślnego na AVR > AVR AUTO.
    Klinkąłem Write i...
    ... Alert, treść: Device missing or unknown device (-24), po kliknięciu Abort jest Writing... 0% i po około sekundzie wyskakuje to samo.
    Zrzut: Atmega8 i port LPT - brak identyfikacji.
    Jutro coś z tym zrobię, ponieważ widze dużo postów odnośnie tego błędu, a już jest późno :)

0
  • #19 22 Lut 2014 18:38
    waz3k
    Poziom 10  

To stara wersja PonyProga, pobrałem najnowszą bete PonyProga2000, setup AVR ISP I/O > Probe > Test ok następnie:
    AVR micro > ATMega8
    Calibration > OK.

Wrzuciłem .hex > write all i błąd wyżej: Device missing or unknown device (-24).
    ATMega8 do wyrzutki?

0
  • #20 22 Lut 2014 19:48
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Jeśli już robisz programator na LPT to polecam oprogramowanie Dybkowskiego, nie znam niczego bardziej przyjaznego, używałem kilka lat :)
    Problem z LPT pojawia się od czasu do czasu, miałem kłopot po zmianie płyty głównej pomimo że wcześniej wszystko działało, pomogło zrobienie wersji buforowanej.
    Teraz mam STK500, Dragona i MK II i też bywają kłopoty, ale jednak jest to zupełnie inna przyjemność pracy, polecam programator na USB tym bardziej że jak trafisz na inny system programowania to z LPT tego nie przeskoczysz.
    Nie wyrzucaj Atmegi bo może to nie jej wina.
    Pozdrawiam

0
  • #21 22 Lut 2014 20:32
    waz3k
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o ISP Programmer, to mam ten program i muszę się z nim trochę zapoznać.
    Już to LPT mnie irytuje, zamówię/zrobię USBASP lub STK200.
    Wstawię za moment zrzuty ekranu i zdjęcia wszystkiego i zobaczymy co jest nie tak.

0
  • #22 24 Lut 2014 17:03
    waz3k
    Poziom 10  

LPT:
    2 połączone z 12
    3 połączone z 11
    6 SCK
    7 MOSI
    9 RST
    10 MISO
    18-25 GND
    Przylutowałem do pinu 14 LPT przewód - VCC, ponieważ gdzieś czytałem, że nie tylko procesor trzeba zasilić ale i również port. Połączone do zasilania, opcjonalnie.

ATMega8, Zasilanie
    Zasilacz zewnętrzny regulowany ustawiony na 5V plus kondensator 100nF.
    1 - RST plus 10k do Vcc
    7 - Vcc
    8 - GND
    17 - MOSI
    18 - MISO
    19 - SCK
    20 - Vcc
    22 - GND

0