Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar dużej prędkości obrotowej

21 Lut 2014 04:13 1968 16
  • Poziom 6  
    Witam. Pracuję nad silnikiem odrzutowym ale potrzebuję w tym pomocy kogoś dobrego z elektroniki. Potrzebuję zbudować sobie układ pozwalający mierzyć prędkość obrotową w zakresie do 100 000 rpm ( jedynie układy optoelektroniczne wchodzą w grę) Układ może współpracować z komputerem lub być bezpośrednio podłączony pod wyświetlacz (preferowałbym drugą wersję jeśli to nie jest zbyt skomplikowane). Jeśli ktoś miałby konkretny pomysł to prosiłbym o kontakt na maila gniazdowski.michal(malpa)gmail.com
  • Poziom 32  
    Podłącz jakąś fotodiodę lub fototranzystor do wejścia karty dźwiekowej - 100000rpm to poniżej 2000 Hz - spokojnie w paśmie akustycznym.
  • Poziom 24  
    krru napisał:
    Podłącz jakąś fotodiodę lub fototranzystor do wejścia karty dźwiekowej - 100000rpm to poniżej 2000 Hz - spokojnie w paśmie akustycznym.

100k rpm wydaje się mniej więcej 100 kHz przy założeniu 1 imp/obr.
    Może i się nie znam, ale wytłumaczyłbyś jak oceniłeś te 2 kHz?
  • Poziom 38  
    Sauron 18:
    Jak dokładny ma być pomiar ?
    nie musi to być optyka - mały czujnik indukcyjny też sobie poradzi.

michalekk1:
    dokładnie 1666,666 Hz
    100000 impulsów na minutę to ile na sekundę ?
  • Poziom 24  
    tos18 napisał:
    michalekk1:
    dokładnie 1666,666 Hz
    100000 impulsów na minutę to ile na sekundę ?

Dobra, dobra. Wygłupiłem się, późno było i substancja alkoholowa (w małych ilościach) również nie pomogła.
  • Poziom 6  
    jak będę miał dokładność +/- 1000 to będzie spoko
    co do czujnika indukcyjnego to ciekawa propozycja tylko dochodzi kwestia miejsca zamontowania tego czujnika ,pomiar prędkości obrotowej gładkiego wałka chyba nie jest możliwy przez co musiałbym zrobić nacięcie (nie wiem czy małe wystarczy a duże może powodować brak wyważenia)
    Janszy: a czy pod pojęciem układ optyczny rozumiesz po prostu podłączenie np transoptora szczelinowego czy jakiegoś układu elementów?
  • Poziom 27  
    Wystarczy transoptor odbiciowy+kawałek czarnej taśmy naklejony na wirujący element.
  • Poziom 38  
    Opcje:
    - zakup programowalnego licznika tachometru (widziałem na alledrogo)
    - budowa tachometru w oparciu o mikrokontroler (np popularny avr)
    - budowa tachometru w oparciu o LM2917(LM2907) i wyświetlanie wyniku na woltomierzu
    - budowa tachometru na układach logicznych wszak to nic innego jak miernik częstotliwości.
  • Poziom 6  
    Znalazłem w tym samym sklepie inny układ chyba nawet lepszy
    Link
    Może ktoś doświadczony byłby chętny odpowiedzieć mi na dwa pytania.
    1. Taki układ się sprawdzi?
    2. Jak wyglądać miałby dla tego układu układ wejściowy? W instrukcji napisane jest tyle:
    "I to właściwie
    wszystko, miernik czeka na podłączenie sygna-
    łu na wejście. Może to być sygnał z generatora
    m.cz. lub w.cz. o amplitudzie min. 200mVpp
    (międzyszczytowej)."
    Czy i w tym przypadku zwykły transoptor się nada?
  • Poziom 26  
    Witam . Spojrzyj tutaj masz tam opisany obrotomierz jaki cię interesuje .
  • Poziom 6  
    Ok sprawa załatwiona.
    Mam teraz kolejne wyzwanie.
    chciałbym stworzyć jakiś układ pozwalający zliczyć liczbę impulsów i zapisać to na jakimś nośniku. Zczytywanie miałoby mniej więcej wyglądać tak :
    - przez np 5 sekund układ zlicza liczbę impulsów zapisuje to na kartę (fajnie by było gdyby udało się to przeliczyć na Hz albo obr/min ale jeśli to trudna sprawa to niekonieczne). I tak cały czas. Czy ktoś spotkał się może z takim układem albo ma pomysł?
    - napięcie impulsu wynosi 140mVpp
  • Poziom 33  
    Dać nawet jakiś 8-bitowy mikrokontroler, zrobić 1 przerwanie od impulsu, drugie przerwanie od odliczania 5s, przeliczyć obr/min, załączyć bibliotekę obsługującą karty pamięci i powinno być.
  • Poziom 6  
    czyli bez nauki programowania się nie obędzie