Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MP277 8 Touch - Pytanie początkującego o WinCC

Gienek_pa 21 Lut 2014 09:01 2475 12
  • #1 21 Lut 2014 09:01
    Gienek_pa
    Poziom 10  

Jakoś tak się stało, że dopiero teraz po raz pierwszy mam styczność z programowaniem produktów Siemensa.

Obecnie muszę pobrać program z pulpitu Siemensa MP277 8" Touch i wgrać go do nowego takiego samego.

Do tego celu mam Simatic Field PG a w nim WinCC flexible 2008 SP3. Najwygodniej chyba byłoby się połączyć poprzez Ethernet. Trochę boję się zbyt mocno eksperymentować, żeby nie wykasować oprogramowania ze starego pulpitu operatorskiego i nie stracić go bezpowrotnie.

Jakieś podpowiedzi dla początkującego jak za pomocą programatora przenieść program z jednego pulpitu do drugiego?

0 12
  • SterControl
  • #2 21 Lut 2014 10:07
    pawelq97
    Poziom 2  

Spróbuj zgrać narzędziem ProSave. Program powinieneś mieć na swoim PG

0
  • #3 21 Lut 2014 17:07
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk

Możesz też skorzystać z opcji backup w zaprogramowanym panelu na kartę sd i restore z tejże karty na tym drugim.

1
  • SterControl
  • #4 22 Lut 2014 13:59
    Gienek_pa
    Poziom 10  

pawelq97 napisał:
    Spróbuj zgrać narzędziem ProSave. Program powinieneś mieć na swoim PG

W ProSave mam wybrać opcję backup aby zgrać program z pulpitu na dysk?
    Jaki jest fabrycznie ustawiony adres IP w pulpitach MP 277 lub jak sprawdzić jaki jest ustawiony adres IP?

0
  • #5 22 Lut 2014 15:31
    marek_t_1000
    Poziom 7  

W ustawieniach panela (klikasz "control panel" po uruchomieniu) wybierasz "s7 - transfer settings", tu wybierasz jak chcesz łączyć się z panelem. Rozumiem że w twoim wypadku jest to ethernet (S7-ethernet). Jak naklikasz to możesz sobie ustawić tam swój własny adres IP.

W moim panelu, który mam jako do zabawy i testów ustawiony jest adres 10.100.150.200 ale nie wiem czy to jest domyślny adres, bo panel jest z demontażu i nie wiem czy czasem nie komunikował się po ethernecie.

0
  • #6 24 Lut 2014 11:01
    Gienek_pa
    Poziom 10  

marek_t_1000 napisał:
    W ustawieniach panela (klikasz "control panel" po uruchomieniu) wybierasz "s7 - transfer settings", tu wybierasz jak chcesz łączyć się z panelem. Rozumiem że w twoim wypadku jest to ethernet (S7-ethernet). Jak naklikasz to możesz sobie ustawić tam swój własny adres IP.

No dobra. Dałem sobie spokój z ethernetem

Podłączyłem tak jak na zdjęciu poniżej

Wszystkie dipswitche są w górę.

Z drugiej strony w programatorze kabelek wetknąłem w gniazdo MPI/DP

W pulpicie mam ustawione tak

i tak

Na koniec klikam OK i wraca mi do panelu sterowania

W programatorze mam tak

i tak

Klikam start backup i po chwili mielenia wywala mi błąd że nie może się połączyć.

Co robię nie tak?

0
  • Pomocny post
    #7 24 Lut 2014 12:06
    ILSSystem
    Specjalista Automatyk

Witam,
    Jakim programatorem się łączysz?
    Przed kliknięciem Backup w Prosave wprowadź panel w tryb transferu?

Radzę jednak skorzystać z Ethernetu - najłatwiej!
    Karta sieciowa komputera musi być w tej samej puli i masce (wpisane ręcznie np. 192.168.0.1 - ip panelu i 192.168.0.2 - ip komp maska 255.255.255.0). Kabel najlepiej krosowany jeśli bezpośrednio łączysz kompa z panelem lub zwykły jeśli przez switcha. W Prosave wpisujesz adres IP panelu, w ustawieniach panelu uaktywniasz Ethernet i wprowadzasz w panel w transfer... powinno działać :) Najlepiej po wprowadzonych zmianach w panelu zrestartować go.
    Pozdrawiam

0
  • #8 24 Lut 2014 12:14
    Gienek_pa
    Poziom 10  

ILSSystem napisał:
    Witam,
    Jakim programatorem się łączysz?

Simatic prosave

ILSSystem napisał:

Przed kliknięciem Backup w Prosave wprowadź panel w tryb transferu?

Jak to zrobić

ILSSystem napisał:

Radzę jednak skorzystać z Ethernetu - najłatwiej!
    Karta sieciowa komputera musi być w tej samej puli i masce (wpisane ręcznie np. 192.168.0.1 - ip panelu i 192.168.0.2 - ip komp maska 255.255.255.0). Kabel najlepiej krosowany jeśli bezpośrednio łączysz kompa z panelem lub zwykły jeśli przez switcha.

Ping idzie do pulpitu więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby nawiązać komunikację.

ILSSystem napisał:
    w ustawieniach panelu uaktywniasz Ethernet

Jak to zrobić?

0
  • #9 24 Lut 2014 12:36
    ILSSystem
    Specjalista Automatyk

1. Programator to urządzenie USB/RS232/Eth<-> MPI/DP, a więc moje poprzednie pytanie było jaki model programatora używasz? PC Adapter USB ? np. Link
    2. Przed uruchomieniem aplikacji HMI jest przez chwilę okno z opcjami Transfer, Control Panel i Start - takie samo okno wyskakuje po wyjściu do "pulpitu" - aby wprowadzić panel w tryb transfer należy to kliknąć.
    3. Jaki adres pingujesz - podaj, ustaw kompa w tej samej puli.
    4. W control panel jest ikona Network, wybiera się tam karte sieciową i przypisuje ustawienia (Ip, maskę) o ile mnie pamięć nie myli to w opcjach Transfer należy wybrać z rozwijanego okna opcję Ethernet i kliknąć checkboxa ENABLE.

Link - wgrywanie projektu przez Eth, w twoim przypadku ustawienia panelu będą analogiczne.
    Pozdrawiam

0
  • #10 24 Lut 2014 13:01
    Gienek_pa
    Poziom 10  

ILSSystem napisał:
    a więc moje poprzednie pytanie było jaki model programatora używasz?

6ES7716-2CB10-0EC2

Simatic Field PG M4

0
  • #11 24 Lut 2014 13:53
    ILSSystem
    Specjalista Automatyk

Jeśli bardzo chcesz łączyć się jednak przez MPI, to sprawdź najpierw ustawienia MPI na programatorze - Panel sterowanie -> Set pc/pg Interface, CP 5512 (MPI) (lub nowszy nie pamiętam jaki jest w M4) wejdź w Diagnostics i kliknij na dole "read" jeśli połączenie z Panelem jest poprawne to powinieneś mieć zaznaczony adres 6 (jako podświetlenie lub znacznikiem), jeśli jest coś nie tak to u góry dostaniesz odpowiedni komunikat - sprawdź ustawienia karty (Properties) i ustaw ją jako tą którą chcesz się komunikować w WinCC (ProSave). Później wprowadź panel w transfer i zrób backup prosave-m.
    Pozdrawiam

0
  • #12 24 Lut 2014 14:39
    Gienek_pa
    Poziom 10  

ILSSystem napisał:
    Jeśli bardzo chcesz łączyć się jednak przez MPI,

Niekoniecznie przez MPI.

Udało mi się dzięki Twojej pomocy połączyć zarówno przez MPI jak i ethernet. Już zrobiłem backup programu. utworzyło mi plik o rozszerzeniu *.psb

Dziękuję Ci bardzo za pomoc i proszę jeszcze o kilka wskazówek.

Rozumiem, że plik który utworzył mi program ProSave to jest jedynie plik do przywrócenia projektu na innym panelu i nic z nim się nie da zrobić.

Chciałbym jeszcze ściągnąć program z pulpitu w ten sposób aby można było go edytować.

W tym celu uruchomiłem program WinCC flexible

W Communication settings ustawiłem

Code:

Device type: MP 277 8" Touch
    Mode: Ethernet
    Computer name or IP address: 192.168.2.130

Czyli analogicznie jak to robiłem w programie ProSave

Potem przełączyłem pulpit w stan transferu i w programie WinCC flexible wybrałem

Code:
    Backtranfer

Programator chwilę mielił, mielił i pojawił się komunikat

Code:
    Could not find the pdz file

O co mu chodzi? Co to za plik którego nie może znaleźć? Co należy zrobić aby ściągnąć program z pulpitu do edycji?

0
  • Pomocny post
    #13 24 Lut 2014 18:09
    ILSSystem
    Specjalista Automatyk

Witam,
    Jeśli chodzi o backtransfer to wszystko zależy od kogoś kto wgrywał program, rzadko kiedy jest możliwość ściągnięcia edytowalnego projektu z panela, niestety pozostaje jedynie kopia z Prosave (nieedytowalna). Wszystko jest opisane dokładnie tutaj, także odpowiedzi na twoje pytania. Link
    Pozdrawiam

0