Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Analogowy wskaźnik wysterowania stereo

sowus5 21 Feb 2014 09:50 15948 22
e-mierniki
  • Analogowy wskaźnik wysterowania stereo

Trafiły mi do ręki 2 analogowe wskaźniki dB i postanowiłem coś z nimi zrobić. I stworzyłem taki wskaźnik wysterowania. Układ działa na scalaku LM358. Płytkę zaprojektowałem w programie ExpressPCB i wykonałem metodą termotransferu. Na płytce dodatkowo znajduje się dodatkowe miejsce na rezystor do diod podświetlających wskaźniki, mostek prostowniczy i kondensator na zasilaniu. Wskaźnik jest zasilany małym transformatorkiem na 9V co po przejściu przez mostek i kondensator daje mi ok 11,21V. Na obudowie są wyprowadzone potencjometry do ustawienia szczytowej wartości wejścia osobno dla prawego i lewego kanału.

Analogowy wskaźnik wysterowania stereo Analogowy wskaźnik wysterowania stereo Analogowy wskaźnik wysterowania stereo Analogowy wskaźnik wysterowania stereo Analogowy wskaźnik wysterowania stereo Analogowy wskaźnik wysterowania stereo

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    sowus5
    Level 12  
    Has specialization in: realizator dźwięku/światła
    sowus5 wrote 107 posts with rating 15, helped 3 times. Live in city Świętochłowice. Been with us since 2010 year.
  • e-mierniki
    piotrkol7
    Level 39  
    Cóż, układ fajny, ale czy nie lepiej by było go umieścić na przykład w jakimś mikserze lub urządzeniu audio?
    Wskaźniki nie są zbyt duże, w osobnej obudowie nie prezentują się zbyt dobrze, są słabo widoczne.
  • e-mierniki
    sowus5
    Level 12  
    Nie za bardzo miałem coś do czego mogłem to wmontować. A mam to podpięte między laptopem a wieżą w domu.
    bartosz789
    Level 30  
    Można prosić PCB do druku ?
    sowus5
    Level 12  
    Nie eksportowałem i szczerze nie mam pojęcia jak w tym programie to zrobić, ja wydrukowałem z programu drukarką laserową na papierze kredowym z zaznaczeniem opcji (bottom copper layer)
    Mikusiek48
    Level 14  
    Witam,
    Nie lepiej zastosować jeden podwójny potencjometr, albo dodać skalę? Wtedy będzie łatwo ustawić potencjometry w tej samej pozycji.
    sowus5
    Level 12  
    Nie chciałem używać podwójnego potencjometru bo czasami są jakieś małe poślizgi miedzy jednym a drugim kanałem. A skalę jeszcze dodam, dopiero wczoraj to poskładałem w całość.
    bartek 8118
    Level 18  
    Ja bym jeszcze dołożył optyczną sygnalizację przesterowania tak zwany clip na każdy kanał, ale projekt ok.
    User removed account
    User removed account  
    sowus5
    Level 12  
    Wskaźniki są podświetlane białymi ledami od tyłu w miejscu gdzie były oryginalne neonówki ;)
    Też mi się podobają analogowe wskaźniki, a że miałem wszystko co potrzeba to se stworzyłem taki układ.

A co do dj-MatyAS: to zrobiłem sobie tak dla picu a nie dla profesjonalnego zastosowania. I zrobiłem układ wg siebie tak jak mi odpowiadało i jestem zadowolony.
    Fredw
    Level 21  
    dj-MatyAS może zamiast jechać po autorze to zasugerował byś jak układ poprawić bądź zestroić w miarę możliwości zwykłego zjadacza chleba i układu z tematu (wiadomo, typowo amatorskiego).
    cefaloid
    Level 33  
    Fredw wrote:
    dj-MatyAS może zamiast jechać po autorze to zasugerował byś jak układ poprawić bądź zestroić w miarę możliwości zwykłego zjadacza chleba i układu z tematu (wiadomo, typowo amatorskiego).

Nie wydaje mi się że jest to jechanie po autorze, tylko stwierdzenie faktu.
    - Jeśli urządzenie zostało by nazwanie "telepacz wskazówkami" to ok. Fajny.
    - Jeśli wskażnik wysterowania.... jakiego wysterowania? To nie jest wskaźnik wysterowania.

To tak jak byś zrobił woltomierz z potencjometrem na wejściu, bez skali: jakie napięcie by on mierzył? Żadne - służył by jako wskaźnik że jakieś nieokreślone napięcie jest i że to napięcie o ileś tam wychyla wskazówkę. Ale nie do pomiaru.

Oczywiście jeśli zamysłem autora było zrobienie tylko "telepacza wskazówkami" to nic do projektu nie mam - potencjometry służą wówczas do ustawienia by jak najciekawiej telepało wskazówkami i tyle. Wtedy nie potrzebna im żadna skala. Jak na pomysł na wykorzystanie tego co było pod nosem jest wykonany starannie i dbale. Wielu z nas pewnie by zrobiło na pająka. I za to pochwały.
    Nie zapominajmy ( i o tym dj-MatyAS pisze), że wskaźnik wysterowania nie służy do tego by sobie bajerancko telepać wskazówkami, tylko po to by skontrolować poziom sygnału i nie dopuścić do przesterowania: a to taśmy magnetycznej, a to wejść przetwornika ADC, a to nadajnika czy jeszcze innego urządzenia. bo takie przesterowanie = zniekształcenia.

@Fredw, jeśli zaś pytasz jak zestroić bez specjalistycznego sprzętu:

Ustawiasz na karcie dźwiękowej sygnał sinus 1khz i regulujesz amplitudę - 99% darmowych generatorków podaje amplitudę w dB i ustawiasz by się pokrywało na wskaźnikach. Wtedy wskaźnik pokaże dB jakie teoretycznie "chciał" wyemitować komputer.

A jeśli chcesz jako tako prawdziwe dB to bierzesz woltomierz i mierzysz ten sygnał sinusoidalny 1kHz, wiedząc że wskaźnik VU pokazuje 0 przy 1.228V. Następnie zmniejszasz napięcie o pół i sprawdzasz, czy pokazuje -3dB.

Przy czym umówmy się - że nawet wtedy pokaże to "coś" jak wspomina dj-MatyAS bo skaźniki to volmetry (VU-Meter) zaś wzmacniacze operacyjne realizują funkcje pomiaru wartości szczytowej.
    User removed account
    User removed account  
    misiupan
    Level 35  
    Przerobić ten układ by mierzył poziom sygnału wyjściowego i żeby ten sygnał dało się wzmocnić-osłabić. Dobuduj mały przedwzmacniacz, potencjometr głośności, barwy, balansu- co tam chcesz i gniazdo wejście-wyjście. Będziesz miał jakieś możliwości jak sygnał będzie za mocny, za słaby i będziesz mógł sobie ten sygnał sprowadzić do właściwego poziomu.

Teraz pełni rolę mrygacza wskazówkowego co by było fajne gdyby te wskaźniki były wielkie i w jakiejś ciekawej obudowie.

Może dorób do tego wzmacniacz mikrofonowy i dwa mikrofony to sobie coś tam będziesz mógł pokombinować i pobawić się w pomiar.

Całość nie będzie miała wartości pomiarowych dla speca, ale będziesz miał jakieś zajęcie i radość z działania.
    manekinen
    Level 29  
    Autorze, tylko nie pisz proszę że zniszczyłeś piękny magnetofon finezja, żeby wydłubać wskaźniki, i złożyć tą skrzyneczkę...
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    emil
    Level 16  
    Do tych wszystkich "mądrali" co to krytykują autora. Jak sam autor napisał jest to wskaźnik wysterowania stereo, a więc wskaźnik, a nie miernik więc zarzuty o niedokładności tego urządzenia są całkowicie nie na miejscu. O dokładności urządzenia decydują zastosowane komponenty i jego kalibracja. Potencjometry na wejściu jak najbardziej pasują bo można ustawić parametry wskazań według własnych potrzeb. Jest to urządzenie, które każdy może dostosować do swoich potrzeb i to niekoniecznie musi służyć do wskazywania poziomu wysterowania wzmacniacza audio, może to być wskaźnik napięcia sieci, poboru prądu itd. wszystko zależy od inwencji twórczej. Jak widać co niektórzy na tym forum mają chyba taką inwencję twórczą bardzo ograniczoną i nie potrafią pojąć prostych spraw. Autorowi to urządzenie całkowicie wystarcza, a jak komuś nie pasuje taka konstrukcja to niech zbuduje taką jaka mu odpowiada i pochwali się na forum.

Przywrócono. /gulson
    DamianRTV
    Level 27  
    Ale starannie wykonane chociaż, tu jest plus za chęci,:) nie zniechęcajmy młodych początkujących konstruktorów, ale też nie tolerujmy "niechlujstwa"

ps. zrób to bez tych potencjometrów, zastąp to montażowymi i podepnij pod stałe źródło sygnału, który jest przed regulacją wzmocnienia sygnału.

Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    elektryku5
    Level 39  
    Podczas robienia PCB polecam drukować ścieżki z otworami, ułatwia to wiercenie i nawet z ręki jest stosunkowo dokładnie, bo wiertło idzie tam gdzie powinno, taki odpowiednik punktowania.

Obudowa jakoś tak przypomina mi puszkę instalacyjną, samo zastosowanie też mało przemyślane, jak służy do laptopa, to wtedy fajnie byłoby do środka włożyć kartę dźwiękową na USB, np pokombinować z PCM2702/PCM2902 i wtedy pełniłoby to jakaś funkcję.

Moim zdaniem te wskaźniki i tak lepiej spisałyby się w wzmacniaczu DIY.
    szczepulek
    Level 12  
    Zbudowałem ten układ z początku tematu, aby wprawić w ruch wskaźniki analogowe w Deck kaseciaku Technics Cassette RS-615/Panasonic Deck 612 - kopia.

Chciałem wykorzystać odseparowane od reszty płytki potencjometry 2x 50k ohm.
    Problem: po podłączeniu sygnału z wyjścia Jack telefonu, przesterowanie.. Wychył wskazówek na czerwone pole przy 1/4 potencjometru telefon 80-100% głośności.
    Przerobiłem układ.. więc jak wspomniałem potencjometr 50k a rezystor 100k zamieniłem na 20k ohm 0/5W.

W tej chwili potencjometr w pozycji 3/4, głośność telefonu/mp3 max, wskazówki w górnej wartości sygnału wskazują na pograniczu 0 dB :)
    ..jeśli kogoś zastanawia po co podłączam telefon pod wskaźniki w kaseciaku.. a no dlatego, że z kaseciaka robię radio internetowe oparte na Androidzie i z ekranem dotykowym. Pomału kończę ten projekt, jak zakończę.. prawdopodobnie zamieszczę opis na elektrodzie.

Zamieszczam zdjęcia układu na LM358 wg w/w schematu po modernizacji. W wersji testowej. Czyli rezystor 20k na próbę po drugiej stronie płytki. A potencjometr 10k dla jednego z kanałów jeszcze nie wylutowany. Prawy kanał przez potencjometr 50k, rezystor 20k za dioda germanowa, pozycja 3/4 obrotu potencjometru. Lewy kanał wg schematu 10k potencjometr, rezystor 100k ohm, pozycja potencjometru 1/4. Sygnał stereo z telefonu na max